Kronik Gastrit Tamamen İyileşirmi

Kronik Gastrit İyileşirmi?

Kronik gastrit iyileşirmi bu konuda uzman görüşlerini aktarıyor olacağız. Kişilerde en çok rastlanılan gastrit tiplerinden biridir. Kronik gastriti tetikleyici olan unsurların birleşmesiyle, zaman içerisinde mide tabakasında meydana gelen aşınmayla kronik gastrit kendisini gösterebilir.

Ani olarak başlamayan bir gastrit tipi olmasıyla, oluşum aşamasının tamamlanmasının ardından görülür. Midede tahrip edici yüksek hasar bırakabilme olanağı bulunduğundan dolayı kronik gastrit için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Zira mideyi koruyucu görevini üstlenen astarın zarar görmesi ve iltihaplanması neticesinde, midede anormal olmayan durumların başlangıç süreci meydana gelebilir. Kronik gastrit sebebiyle yaşanan rahatsızlıklar hayata pek çok açıdan olumsuz anlamda etki eder.

Kronik gastrite karşı erken tedaviye başlandığında tamamen iyileşebilmesi mümkün olduğu gibi tedaviye ne kadar geç başlanırsa da o kadar tamamen iyileşebilmesi zora girer.

Kronik Gastritin İyileşmesi için Neleri Yapmanız ve Neleri Yapmamanız Gerekir?

Kronik gastritin iyileşmesi adına yapılması ve yapılmaması gerekenler bulunur.

Kronik Gastritte Yapılmaması Gerekenler: Yüksek etki düzeyine sahip tuzlu, yağlı,  et odaklı diyetler, alkol, sigara tüketimi ve asit oranı yüksek içeceklerin tüketimi.

Kronik Gastritte Yapılması Gerekenler: Sebze-meyve odaklı beslenme düzeni, yoğurt-kefir tüketimi, protein içerikli besinler, egzersiz ve tam tahıllı besinlerin tüketimi.

Kronik gastrit için uyulması gereken kuralların bilinmesi sayesinde çok daha sağlıklı bir hayata sahip olabilmek mümkündür. Kronik gastritin tamamen iyileşmesi için gerekli olan bu kurallar elbette doktor kontrolleri sonrasında gerçekleştirilmelidir.

Kronik Gastrite Kesin Çözüm Varmıdır?

Kronik gastrit, mide mukozasına zararlı etkenler neticesinde zarar verilmesinin bir olumsuz sonucudur. Mide mukozası kronik gastrit sebebiyle görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremediğinden dolayı, sindirimde başta olmak üzere vücuda negatif anlamda etki eden birçok durum ortaya çıkar. Kronik gastrit, akut gastritten farklı olarak aniden oluşmaz ve aniden belirtilerini göstermez. Zaman içerisinde yayılım göstererek oluşarak mide mukozasına yerleşen kronik gastrit, ileri evrelerde kendisini gösterir. Helicobakter Pylori adındaki bakteri, kronik gastritin oluşumunda en önemli rolü oynar. Alkol, düzensiz beslenme ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar mideyi tahriş etkiye sahip özelliğe sahip olmalarıyla gastrit oluşumu sonucunu doğurabilir. Aspirin benzeri ağrı kesici ilaçların bazıları da kronik gastrit oluşumu için etken faktör olabilirler. Kronik gastritin teşhisinin koyulmasının ardından kesin çözümü adına ilaç tedavisi başlatılmalıdır.

Kronik Gastritten Kurtulamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kronik gastritten kurtulmak isteyenler, tek bir günde bu sağlık sorunundan kurtulabilme durumuna sahip değillerdir. Kronik gastritin kesin çözümü diye bir algı oluşmaması gerekir. İleri safhalarda var olan kronik gastrit için yıllarca ilaç kullanılsa bile kesin çözüm sağlanmış olunmaz. Kronik gastritin etki seviyesini en aza indirmek bu noktada önem teşkil eder. Zira kronik gastrit etkilerini göstermesiyle hayatı olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Kronik gastritin en az etki düzeyinde olmasını sağlayabilmek adına uzman önerilerine uyulmalı ve kronik gastrit için diyet programı uygulanmalıdır.

Kronik Gastrit İyileşirmi? Bu Konuda Ne Yapılmalı?

Midenin veya mide astarı denilen mukoza tabakasında, mide asidi ve mide için gerekli olan diğer önemli bileşen üreten bezler vardır. Örnek verecek olursak bunlardan bir tanesi pepsin enzimidir.

Karnınız asit gıdayı parçalayıp sizi enfeksiyona karşı korurken, pepsin proteini parçalamaktadır. Midede oluşan asit, mideye zarar verecek kadar güçlüdür. Yani, aslında mide bu asidik bazda olan salgının zarar vermemesi için bir sıvı salgılar.

Kronik gastrit, mide astarınız iltihaplandığında ortaya çıkar. Çok fazla alkol tüketenler, bakteriler, kullanılan bazı ilaçlar, kronik stres veya diğer bağışıklık sistemi sorunlarında özellikle iltihaplanma ile kendini belli eder.

Enflamasyon oluştuğunda, mide kaplaması değişir ve koruyucu hücrelerinden bazılarını kaybeder. Ayrıca erken tokluğa neden olabilir. Sadece birkaç ısırıkları yedikten sonra midenizin tam doyduğunu hissettiği durumlar meydana gelir.

Midenizin astarında yavaş yavaş aşınma başlaması ile kronik gastrit oluşumu başlamış olur.  Kronik gastrit iyileşme süreci için adım atılması gereklidir. Çünkü mide astarı süre gelen bir aşınma meydana getirdiğinden bu aşınan hücrelerin, tedavi edilme süreci başlamadığı taktirde mide kanserine neden olan tetikleyici bir mide ülserine dönüşebilir.

Kronik Gastrit Tamamen İyileşir Mi?

Kronik gastrit tedavisi tıbbi tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi yöntemleri olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki durumda da iyileşme kontrolü yapılması gereklidir. Doktor kontrolü şarttır. Kronik gastrit doğal tedavi yöntemini kişiler evde uygulayabilir. Doğal tedavi yöntemini tercih ederseniz bu konuda tavsiyemiz güvenilir sağlam bir kaynaktır.

Kronik gastrit iyileşme sürecine girmek için iki tedavi yönteminden biri ilaç tedavisidir. İlaçlar ve diyet kronik gastrit tedavisinde en yaygın yollardır. Ve her türlü gastritin tedavisinde gastrite neden olan sebebe dayanılarak uygulanmaktadır.

Kronik Gastritte Yaygın 3 Gastrit Tipi

 • Tip A: Kronik gastrit, mide astarınız iltihaplandığında ortaya çıkar. Ağrısız olabilir veya sıkıcı, kalıcı mide ağrısına neden olabilir.
 • Tip B: En yaygın kronik gastrit türü Helicobacter pylori bakterilerinden kaynaklanır.
 • Tip C: Kronik gastrit genellikle tedavide düzelir, ancak devam eden izlenme gerektirebilir.

Tip A’ya sahipseniz, doktorunuz muhtemelen eksik olduğunuz gıdaları ilgilendiren problemleri çözecektir.

Tip B’ye sahipseniz, doktorunuz H. pylori bakterilerini yok etmek için antimikrobik ilaçlar ve asit engelleyici ilaçlar kullanacaktır.

Tip C’ye Tipi hasta iseniz, doktorunuz muhtemelen size midenizin daha fazla hasar görmesini önlemek için size alkol içmeyi bırakmanızı söyleyecektir.

İlaçlar veya alkol gastritinin hareket etmesine neden oluyorsa, kronik gastrit belirtileri bazen birkaç saat içinde kaybolabilir. Ancak tipik olarak kronik gastritin yok olması daha uzun sürmektedir. Ve tedavi olmadan yıllarca sürebilir.

Kronik Gastrit Diyeti Olarak

Doktorunuz mide tahrişini azaltmak için diyetinizde değişiklikler önerebilir.

Kaçınılması gereken şeyler şunlardır:

 • Yüksek tuzlu diyet
 • Yüksek yağlı bir diyet
 • Bira, şarap veya alkol içeren içecekler
 • Kırmızı et ve konserve etlerde yüksek bir diyet

Önerilen gıdalar şunları içerir:

 • Tüm meyve ve sebzeler
 • Probiyotik bakımından zengin yoğurt ve kefir gıdaları
 • Yağsız etler, tavuk, hindi ve balık gibi
 • Fasulye ve tofu gibi bitki esaslı proteinler
 • Tam tahıllı makarna, pirinç ve ekmekler

Gastrit etkilerini azaltan propolisi göz ardı etmeyin. En İyi Propolis Markası sayfamızda tavsiyesinde bulunduğumuz Doğal damla propolisten günde 3 damla kullanmanız midede rahatlama ve iyileşme sürecinde artış gösterecektir.

Kronik Gastrit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kronik gastritin ortaya çıkması, mide astarının iltihaplanmasıyla gerçekleşir. Fazla alkolden, kullanılan ilaçlardan, stresten, bakterilerden yahut bağışıklık sisteminde mevcut olan sorunlar sebebiyle oluşabilir. Midede oluşan iltihap nedeniyle koruyucu hücreler işlevlerini yitirebilir. Kronik gastrit sonucunda erken tokluk hissi yaşanabilir. Midenin astar olarak adlandırılan kısmında, aşınmanın yavaş yavaş başlaması kronik gastritin başlangıç oluşum aşaması olarak değerlendirilir. Kronik gastritin iyileştirilmesi için gerekli adımların atılması gereklidir. Mide astarında mevcut olan aşınma nedeniyle, mide kanserine kadar gidebilen hastalıklar da tetiklenmiş olur. Kronik gastritin tedavisi ve iyileşme süreci farklılık gösterir.

Kronik Gastrit Tedavisinin Belli İyileşme Süresi Var mı?

Kronik gastrit tedavisinde kullanılabilecek yöntemler tıbbi yöntemlerdir. Bitkisel olarak da uygulanabilecek yöntemler bulunuyor olsa da, iyileşmeyi tam anlamıyla kontrol altına alabilmek ve başlatabilmek adına tıbbi tedavi olmazsa olmazdır. Kronik gastrit için doğal tedavi yöntemleri evde uygulanabilir durumdadır. Kronik gastrit tedavisi farklı mide astarının aşınma seviyesine göre ve vücudun vereceği tepkiye göre değişebilir. Tip A, Tip B ve Tip C şeklinde kronik gastrit tipi yaygın olarak görülür. Sahip olunan hangi tip kronik gastrit ise doktor tarafından bu gastrit tipinin tedavisine uygun olan yöntemler tavsiye edilir. Tedavi süreci bu noktada uzayabileceği gibi kısa süreli de olabilir. Kronik gastritin doğru adımlar atıldığında iyileşmesi mümkün olduğu gibi eğer zamanında gerekli adımlar atılmaz ise ilerleyen süreçte yapılacak uygulamalarla bile tedavisi mümkün olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir