böbrek taşı nasıl düşer

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Böbrek Taşı Nasıl Düşer? Düşmesi İçin Ne Yapmalı?

Sağlık doğada var olan tüm canlılar için son derece önemlidir. İnsan vücudu bir makine gibidir. Vücudun herhangi bir yerinde yaşanan en ufak bir sorun hem bireylerin sağlık kalitesini düşürür hem de zamanında doğru bir biçimde tedavi edilmez ise istenmeyen sonuçlara yol açabileceği gibi diğer organlara da yansıyabilir. O yüzden kişiler her yaşta basit gibi görünen bir sorunu bile hafife almayıp, ivedilikli olarak kaliteli bir yaşam için üzerine düşeni mutlaka yapmalıdır.

Biz de bu yazıda eğer zamanında etkin bir biçimde tedavi edilmez ise kalıcı hasarlara yol açabilecek böbrek taşı nasıl düşer konusunda bilgiler vereceğiz. Şimdi dilerseniz adım adım konuya bakmaya başlayalım.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

böbrek taşı nasıl oluşur

Böbrek hem kadınlarda hem de erkeklerde bel bölgesinin iki yanında olan organlardır. İnsan vücudunda iki adet bulunan bu organın en temel görevi vücutta kanı temizlemesidir. Lakin kanı temizlemesi sırasında kimi zaman vücutta tuzlar ve kimi mineraller böbrekte birikmeye başlayabilir.

Bu tür bir durumda da böbrek taşı oluşumu başlayabilir. Yani bu konuyu biraz daha açmak gerekir ise bu tuzlar ve mineraller kanın temizlenmesi sırasında vücuttan idrar ile birlikte atılamadığında o zaman bu maddeler böbrek içine yapışmaya başlar. Böylece de böbrek taşı oluşmaya başlar. Kısaca böbrek taşının nasıl oluştuğuna dair söylenebilecek olanlar bunlardır.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

böbrek taşına ne iyi gelir

Böbrek taşına ne iyi gelir oluşmaması için ne yapmalı? bol bol su içmek işin en temel püf noktasıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece iyi gelir. Hareket etmek, eğer olabiliyor ise ip atlamak, küvet içine ılık suda uzanmak da böbrek taşına iyi gelen unsurlar arasında yer alır. Sık sık idrara çıkarak taşın düşürülmesi için adımlar atılabilir.

Bu süreçte aşırı şekerli yiyeceklerden uzak kalınmalıdır. Ayrıca tam buğday ekmeği ve az yağlı süt alınması önemlidir.  Yine böbrek taşına düşük oksalatlı besin maddeleri de iyi gelmektedir. Ayrıca bu dönemde mide bulantısını azaltmak için mide bulantısı ilaçları, acıyı düşürmek için ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Karar tamamen uzman hekime kalmış durumdadır. Hiçbir biçimde rastgele ilaç kullanılmaması gerekir.

Böbrek Taşını Neler Düşürür?

böbrek taşını neler düşürür

İnsanların vücudunda aynı anda birden fazla taş olabilir. İster bir ister birden fazla olsun bu taşların düşürülmesi için uzmanların ifade ettiği üzere 5 mm altında olan taşlar kendiliğinden düşebilir. Bunun yukarısı için ameliyat gerekli olan bir durumdur. Bol bol korkmadan hareket etmek, yüzmek, ılık su içmek, böbrek taşının düşmesini sağlar. Kimi zaman eğer böbrek taşı küçük ise kendiliğinden bile kolayca düşebilir. İlkel kulaktan dolma bilgiler ile işlem yapılmamalıdır.

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır?

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

Günümüzde artık böbrek taşı ameliyat olmadan vücuttan kolayca atılabilmektedir. Bunun için uzun yıllardır ses dalgaları ile böbrek taşı parçalara ayrılır. Benzer bir durum lazer için de geçerlidir. Böbrek taşı eğer büyükse ve/veya birden fazla ise belli aralıklar ile birkaç seans sonrası böbrek taşından tamamen kurtulmak mümkün olur. Kaç seans olacağı tamamı ile böbrek taşının büyüklüğüne bağlıdır.

Bu kırma sürecinde hasta tamamen uyutulmaz ve bilinci açıktır. Taş olan böbreğin üreter kısmına teleskop yardımı ile girilip taş kırma işlemi yapılır. Kimi zaman insanlar bu işlem sırasında ağrıyı aşırı derecede hissettiği için ağrı kesiciler verilebilmektedir. Süreç kısaca böyledir.

Aşırı derecede büyük ve riskli bir böbrek yerinde olan taşlarda ise taş kırma operasyonları son derece risklidir. O yüzden bu tür durumlarda böbrek taşını alma ameliyatları yapılabilmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı kendini çok net bir biçimde belli eder. En temel belirtilerinden bir tanesi bu sorunu yaşayan kişilerin son derece iyi bildiği gibi kişinin böğür kısmında sırta ve bele vuran ve başka ağrılara benzemeyen bir ağrıdır. Ağrı şiddeti son derece yüksektir. Kişi sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyar.

İdrar bulanıktır ve kişi idrarını yaparken acı hisseder. Yine idrarından kötü koku gelir. Mide bulantısı, kusma, ateş ve idrarda kanda böbrek taşının anlaşılmasını sağlar. Bazı kişilerde bir bazılarında birden fazla belirti ortaya çıkabilir. Tek bir belirtide bile hemen hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime gidilmelidir.
Böbrek Taşı Ağrısı Nerede Hissedilir?

Böbrek taşı ağrısı en çok sırtta ve bel kısmında hissedilir. Adım adım sırta vuran ve kişiyi iş yapamaz hale getiren son derece şiddetli bir ağrı vardır. Ayrıca vücudun yan kısımlarında, kasıklarda ve alt karında da böylesi bir ağrı ortaya çıkabilir. Böbrek taşının büyüklüğü, yapısı ve kişilerin acı eşiği ağrının hissedilme durumunu etkiler.

Böbrek Taşı Nelere Sebep Olur?

Böbrek taşı nelere sebep olabilir sorusuna şu yanıtlar verilebilir:

  • Taş olan böbrek istenen yeterlilikte çalışmaz
  • Böbrek tamamen çalışamaz hale gelebilir
  • Böbrek kaybedilebilir
  • Böbrek kanseri ortaya çıkabilir.
  • Böbrek yetmezliği başlayabilir
  • Vücutta enfeksiyon durumu ortaya çıkabilir.

Görüldüğü gibi basit bir böbrek taşı deyip geçmemek ve en ufak bir belirtisi görüldüğü zaman anında süreç için adımlar atılmaya başlanmalıdır. Her bir sebep olacağı durum kişinin yaşam kalitesini doğrudan olumsuz olarak etki eder. Ayrıca erkeklerde ayrı, kadınlarda farklı özel sorunlara yol açabilen bir durumdur.

Böbrek Neden Taş Üretir?

Böbrek taşı sorunu genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen bir durumdur. Örneğin babasında böbrek taşı olan bir genç kızda böbrek taşı sorunu görülebilir. Bunun yanı sıra böbrek son derece hassas ve sürekli özen isteyen vücut organlarından bir tanesidir. Kimi insanların farklı gıdalar karşısında verdiği değişik tepkiler vardır. İşte böbrekler yenilen kimi yiyeceklere bağlı olarak taş üretir. Örneğin çiğ domates, ıspanak gibi besin maddeleri taş oluşumuna neden olabilir.

Taş oluşumuna neyin neden olduğu taş vücuttan alındıktan sonra yapılan testler sonucu ortaya çıkar. O yiyecekler yenildiği zaman vücut taş üretmeye ve taş üretmeye bağlı semptomlar göstermeye devam eder. O yüzden bu noktada son derece dikkatli olmak gerekir. Ayrıca bol su içmek, asitli içeceklerden uzak kalmak, aç karnına bir bardak ılık su içmek böbrek taşı oluşumunu önler. Aksi olduğu durumlarda ise  böbrek taşı oluşumu ortaya çıkabilir.

Yine kişilerin idrarını gelmesine rağmen tutması böbreklerin çalışmasını etkiler ve böylesi bir durum da taş oluşumuna neden olur. Yani kısaca birçok faktörden dolayı böbrek taşı oluşabilir. Aşırı tuz tüketimi de diğer pek çok zararı gibi böbrek taşının oluşumuna da sebebiyet verebilir. Kimi ilaçlar, diyet programları, dengesiz beslenme gibi durumlarda da böbrek taşı kendiliğinden oluşabilen bir durumdur.

Böbrek Taşı Neye Benzer?

Böbrek taşları tam olarak şuna benzer diye bir yorum yapılamaz çünkü farklı farklı çeşitleri vardır. İçlerinde en sıklıkla rastlananı kalsiyum taşlardır. Bej renginde olanlar olduğu gibi kahverengi, sarı, siyah renginde olanlar da olabilmektedir. Kimi böbrek taşları son derece pütürlü ve kaba bir görüntüye sahiptir. Dikenli olanlar, büyük ve pürüzsüz olanlar da vardır. Bazı böbrek taşlarının kristalizeye benzeyen bir yapısı da vardır.

Böbrek Taşına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek taşına bakan bölüm üroloji bölümüdür. Bu hastalığa bakan bir diğer bölüm nefroloji bölümüdür. Her iki bölüm de dahiliye hastalıklarının alt bölümleridir. Her ikisi de benzer olmakla birlikte farklı alt alanlardır. Kişiler böylesi bir sorun yaşadığı zaman mutlaka böbrek taşı alanında uzmanlaşmış uzmana giderek tedavisine başlanmalıdır.

Aksi halde istenen sağlıklı sonuç elde edilemeyebilir. Dahiliye uzmanları, genel cerrahlar ve aile hekimleri böbrek taşlarının tedavisi ile ilgilenmez. Yetkinlikleri yeterli değildir. Uzmanlar böbrek taşı kararı verebilmek için belli başlı bazı tetkikler yapar. Bunun yanı sıra muayene yaparlar ve sonrasında da nihai kararı vererek tedavi sürecine başlarlar.

Böbrek Taşı Hangi Bitkilerle Düşürülür?

Böbrek taşına iyi gelen bitkilerin başında gilaburu bitkisi gelir. Bu bitki birçok yerde satışa sunulur. Sıvı ya da katı formları olan bir bitkidir. Az miktarda uzmanların önerdiği biçimde hiçbir biçimde aşırıya kaçmadan böbrek taşı düşürmek için kullanılabilir. Taş düştüğü zaman kullanımı bırakılmalıdır. Aşırı kullanılmasının ek bir faydası yoktur.

Bir diğer bitki kekiktir. Kekik suyu da böbrek taşının düşürülmesi için kullanılabilir. Gelelim bir diğer bitkiye o ise limon bitkisidir. Onun suyu, zeytinyağı ve elma sirkesi karışımı da evde doğal çözümler arasındadır. Reyhan böbrek taşlarının dökülmesinde bal ile tüketildiğinde iyi gelir.

Karahindiba, at kuyruğu bitkisi ve de ortanca bitkisi kökü de böbrek taşının düşürülmesi için önerilen diğer bitkilerdir. Burada doğru oranlarda ve kontrollü bir biçimde kullanılması gerekir. Taşın cinsi ve büyüklüğü ise bu bitkilerin etkin olup, olmayacağı noktasında belirleyici unsurdur. Kimi durumlarda bu bitkiler yeterli olamayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir