Mide Gastriti Nasıl Geçer

Mide Gastriti Nasıl Geçer?

Gastrit günlük hayatı her anlamda olumsuz etkileyen bir hastalık olmasıyla, rahatsız edici pek çok problemin ortaya çıkmasını da sağlar. Karnın üst tarafında yakıcı ağır, bulantı, kusma ve yemek yeme sonrasında karın üstünde doluluk yaşanmasına sebep olabilir. Mide gastritinin oluşumu kişiden kişiye göre farklılık gösterecek şekilde tetiklenir. Alkol kullanımı, ilaç kullanımı ve midede bakteri oluşmasına bağlı olarak gastrit bulunur. Mide gastriti tedavisi aylarca ve hatta yıllarca sürebilir. Gastrit, tedaviye rağmen sürebilen bir sağlık sorunu olduğundan dolayı uzman önerilerinin tamamını dikkate alma gerekliliği bulunur.

Mide Gastritimden Kurtulmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

Mide gastritinizden kurtulmak için kendi başınıza hareket etmemeli, mutlaka doktor eşliğinde gastritinize çözüm oluşturmalısınız. Mide gastritinin geçmesini sağlayacak ürünler sayesinde gastrit sorununa karşı dengeleyici önlemler alınarak belirli süre gastritin yan etkilerinden uzaklaşılabilmesi mümkündür.

Antibiyotikler: Mide gastritini geçirmek için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bakteri bazlı oluşan mide gastritinin geçirilmesinde antibiyotikler önemli yardımcılardır. 2 haftalık kullanım süreleri bulunur.

Asit Önleyiciler: Gastritte, iyileşmeyi sağlayacak çözümlerden olan ve iyileşme süresine katkı sağlayıcı etkiye sahip olan asit önleyiciler oldukça önemlidir. Asit oluşumunu azaltıyor olmaları sayesinde midedeki gastrit sorununa çözüm gerçekleştirilebilir.

Beslenme: Mide gastritinin geçmesini sağlamak için beslenme düzeni özel olarak oluşturulmalıdır. Tedavi sürecine yardımcı olacak bir diyet programı sayesinde mide gastritinin etkileri en aza indirgenebilir ve başarılı bir tedavi sürecine zemin hazırlanır.

Mide Gastritine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Mide gastriti sorunu yaşayan çok sayıda kişi bulunuyor olduğundan dolayı, gastrite iyi gelecek çözüm yöntemleri de sıklıkla aranıyor. Mide gastritine karşı doğal çözüm yöntemi olarak bitkilerin tercih edilmesi, oldukça doğru bir adım olacaktır. Zira bitkilerin sahip olduğu şifalı özleri sayesinde mide gastriti problemine çözüm haline gelebiliyorlar. Her tipteki gastritte mideyi rahatlatmak için süt ve soda gibi ürünlerin yerine tercih edilebilecek oldukları gibi aynı zamanda mide gastritine karşı pozitif etkiye sahipler. Her açıdan katkı sağlayan mide gastritini iyileştirici bitkiler sayesinde çok daha rahat ve ağrısız hissedilebilir.

Gastrite Karşı Bitkilerin Sahip Olduğu Etkiler Neler?

Papatya: Gastrit için bitkisel çözüm yöntemleri arasında listenin başında papatya yer alıyor. Anti bakteriyel, ağrı kesici ve iltihap kurutucu etkiye sahip olan papatya gastrite iyi gelir ve midedeki hasarın onarımına yardımcı olur.

Meyan Kökü: Gastriti önlemeye yardım eden bitkiler arasında yer alan meyan kökü, tüketimi çay halinde tercih edilebilir.

Zerdeçal: Farklı kültürlerde, hastalıklarla savaşta kullanılmıştır. Zerdeçal içerisinde yer alan pigment, vücuttaki iltihabı tetikleyen enzimlerin seviyesinde düşüşe yardımcı olur ve aynı zamanda iltihabı azaltır.

Kimyon: Bitkisel gastrit çözümü haline gelen kimyon, gastrit nedeniyle görülen semptomların giderilmesine yardımcı olur.

Zencefil: Mideyi yatıştırıcı etkiye sahip bitki olan zencefil, gastrit sorunu yaşayanlar için bitkisel çözümler arasındaki önemli yerini alıyor.

Karnıyarık Otu: Yüksek lif oranına sahip olmasıyla, gastrit enfeksiyonunu gidermek için bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

Mide Gastriti Olanlar Ne Yememeli?

Mide gastriti nedeniyle, midede oldukça yoğun ağrılar hissedilebilir. Mide gastriti bulunanların beslenme düzenine ayrı bir önem vermesi gerekiyor. Bazı yiyecekler ve içecekler gastritin ortaya çıkmasını tetikleyici etmene sahip oldukları gibi bazıları da tam aksine gastriti kesici etkiye sahiptir. Mide gastritine iyi gelen yiyecekler sayesinde mide ağrılarına karşı bir önlem alınarak ağrı duyulmadan beslenme gerçekleştirilebilir. Gastritin yarattığı rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan doğru besinlerle kurtulabilmenin mümkün olması sayesinde, daha rahat bir yaşam sürdürülebilir.

Gastrite İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecek-İçecekler Neler?

Mide gastriti olanlar için yenilip içilmemesi gerekenler; gazlı içecekler, alkol, biber çeşitleri, kahve, çay, domates, kızartmalar, süt, limon, greyfurt ve portakal gibi asit içeriğine sahip olan yiyecek içeceklerdir.

Mide gastritine iyi gelen yiyecekler; yağsız et grubu, yeşil yapraklı sebzeler, zencefil, papatya, çilek, kızılcık, yeşil çay ve protein içeriğine sahip besinler olarak sınıflandırılabiliyor.

Mide gastritine karşı yiyecek düzeni doğru bir şekilde planlandığında, midede yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi mümkün hale geliyor. Yiyecek ve içeceklerle oldukça yakından ilgili olan gastrit sorununu çözebilmek adına tedavi süresi boyunca, iyi gelen gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Gastrite iyi gelmeyen yiyecek ve içeceklerin tüketiminde gastritin verdiği rahatsızlık olduğundan daha yoğun bir şekilde hissedilebilir. Gastrit tedavi süresi boyunca olduğu gibi tedavi sonrasında da sağlıklı bir beslenmeyi benimsemek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir