Kronik Gastrit İyileşirmi? Bu Konuda Ne Yapılmalı?

Midenin veya mide astarı denilen mukoza tabakasında, mide asidi ve mide için gerekli olan diğer önemli bileşen üreten bezler vardır. Örnek verecek olursak bunlardan bir tanesi pepsin enzimidir.

Karnınız asit gıdayı parçalayıp sizi enfeksiyona karşı korurken, pepsin proteini parçalamaktadır. Midede oluşan asit, mideye zarar verecek kadar güçlüdür. Yani, aslında mide bu asidik bazda olan salgının zarar vermemesi için bir sıvı salgılar.

Kronik gastrit, mide astarınız iltihaplandığında ortaya çıkar. Çok fazla alkol tüketenler, bakteriler, kullanılan bazı ilaçlar, kronik stres veya diğer bağışıklık sistemi sorunlarında özellikle iltihaplanma ile kendini belli eder.

Enflamasyon oluştuğunda, mide kaplaması değişir ve koruyucu hücrelerinden bazılarını kaybeder. Ayrıca erken tokluğa neden olabilir. Sadece birkaç ısırıkları yedikten sonra midenizin tam doyduğunu hissettiği durumlar meydana gelir.

Midenizin astarında yavaş yavaş aşınma başlaması ile kronik gastrit oluşumu başlamış olur.  Kronik gastrit iyileşme süreci için adım atılması gereklidir. Çünkü mide astarı süre gelen bir aşınma meydana getirdiğinden bu aşınan hücrelerin, tedavi edilme süreci başlamadığı taktirde mide kanserine neden olan tetikleyici bir mide ülserine dönüşebilir.

Kronik Gastrit Tamamen İyileşir Mi?

Kronik gastrit tedavisi tıbbi tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi yöntemleri olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki durumda da iyileşme kontrolü yapılması gereklidir. Doktor kontrolü şarttır. Kronik gastrit doğal tedavi yöntemini kişiler evde uygulayabilir. Doğal tedavi yöntemini tercih ederseniz bu konuda tavsiyemiz güvenilir sağlam bir kaynaktır.

Kronik gastrit iyileşme sürecine girmek için iki tedavi yönteminden biri ilaç tedavisidir. İlaçlar ve diyet kronik gastrit tedavisinde en yaygın yollardır. Ve her türlü gastritin tedavisinde gastrite neden olan sebebe dayanılarak uygulanmaktadır.

Kronik Gastritte Yaygın 3 Gastrit Tipi

 • Tip A: Kronik gastrit, mide astarınız iltihaplandığında ortaya çıkar. Ağrısız olabilir veya sıkıcı, kalıcı mide ağrısına neden olabilir.
 • Tip B: En yaygın kronik gastrit türü Helicobacter pylori bakterilerinden kaynaklanır.
 • Tip C: Kronik gastrit genellikle tedavide düzelir, ancak devam eden izlenme gerektirebilir.

Tip A’ya sahipseniz, doktorunuz muhtemelen eksik olduğunuz gıdaları ilgilendiren problemleri çözecektir.

Tip B’ye sahipseniz, doktorunuz H. pylori bakterilerini yok etmek için antimikrobik ilaçlar ve asit engelleyici ilaçlar kullanacaktır.

Tip C’ye Tipi hasta iseniz, doktorunuz muhtemelen size midenizin daha fazla hasar görmesini önlemek için size alkol içmeyi bırakmanızı söyleyecektir.

İlaçlar veya alkol gastritinin hareket etmesine neden oluyorsa, kronik gastrit belirtileri bazen birkaç saat içinde kaybolabilir. Ancak tipik olarak kronik gastritin yok olması daha uzun sürmektedir. Ve tedavi olmadan yıllarca sürebilir.

Kronik Gastrit Diyeti Olarak

Doktorunuz mide tahrişini azaltmak için diyetinizde değişiklikler önerebilir.

Kaçınılması gereken şeyler şunlardır:

 • Yüksek tuzlu diyet
 • Yüksek yağlı bir diyet
 • Bira, şarap veya alkol içeren içecekler
 • Kırmızı et ve konserve etlerde yüksek bir diyet

Önerilen gıdalar şunları içerir:

 • Tüm meyve ve sebzeler
 • Probiyotik bakımından zengin yoğurt ve kefir gıdaları
 • Yağsız etler, tavuk, hindi ve balık gibi
 • Fasulye ve tofu gibi bitki esaslı proteinler
 • Tam tahıllı makarna, pirinç ve ekmekler

Gastrit etkilerini azaltan propolisi göz ardı etmeyin. Doğal damla propolisten günde 3 damla kullanmanız midede rahatlama ve iyileşme sürecinde artış gösterecektir.

Kronik Gastrit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kronik gastritin ortaya çıkması, mide astarının iltihaplanmasıyla gerçekleşir. Fazla alkolden, kullanılan ilaçlardan, stresten, bakterilerden yahut bağışıklık sisteminde mevcut olan sorunlar sebebiyle oluşabilir. Midede oluşan iltihap nedeniyle koruyucu hücreler işlevlerini yitirebilir. Kronik gastrit sonucunda erken tokluk hissi yaşanabilir. Midenin astar olarak adlandırılan kısmında, aşınmanın yavaş yavaş başlaması kronik gastritin başlangıç oluşum aşaması olarak değerlendirilir. Kronik gastritin iyileştirilmesi için gerekli adımların atılması gereklidir. Mide astarında mevcut olan aşınma nedeniyle, mide kanserine kadar gidebilen hastalıklar da tetiklenmiş olur. Kronik gastritin tedavisi ve iyileşme süreci farklılık gösterir.

Kronik Gastrit Tedavisinin Belli İyileşme Süresi Var mı?

Kronik gastrit tedavisinde kullanılabilecek yöntemler tıbbi yöntemlerdir. Bitkisel olarak da uygulanabilecek yöntemler bulunuyor olsa da, iyileşmeyi tam anlamıyla kontrol altına alabilmek ve başlatabilmek adına tıbbi tedavi olmazsa olmazdır. Kronik gastrit için doğal tedavi yöntemleri evde uygulanabilir durumdadır. Kronik gastrit tedavisi farklı mide astarının aşınma seviyesine göre ve vücudun vereceği tepkiye göre değişebilir. Tip A, Tip B ve Tip C şeklinde kronik gastrit tipi yaygın olarak görülür. Sahip olunan hangi tip kronik gastrit ise doktor tarafından bu gastrit tipinin tedavisine uygun olan yöntemler tavsiye edilir. Tedavi süreci bu noktada uzayabileceği gibi kısa süreli de olabilir. Kronik gastritin doğru adımlar atıldığında iyileşmesi mümkün olduğu gibi eğer zamanında gerekli adımlar atılmaz ise ilerleyen süreçte yapılacak uygulamalarla bile tedavisi mümkün olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir