reflüye iyi gelir mi
reflüye iyi gelir mi dediklerimiz

Reflüye İyi Gelir Mi Dediklerimiz?

Reflüye iyi gelir mi dediklerimiz işe yarıyor mu bu konudaki deneyimlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz. Reflü, hayatı boyunca hemen herkesin en az bir kere yaşadığı sorunlardan birisi olmakla birlikte bazı insanlarda hayat tarzı ve beslenme düzeninden dolayı sıklıkla görülebilmektedir. Midenin üst kısmındaki mide kapakçığı olarak tanımlanan ve midedeki gıdaların yukarıya doğru itilmesini engelleyen kas grubu yer almaktadır. Ağızdan tüketilen gıdalar mideye inmelerinin ardından, lez kapanarak besinlerin tekrar yukarıya çıkmasının önüne geçer. Reflü ise mide kapakçığının görevini tam anlamıyla yerine getiremediği zamanlarda oluşan bir rahatsızlıktır.

Mide içerisinde her zaman asit bulunmakla beraber besin kırıntıları da mevcuttur. Asitlerin midede kaldığı durumlarda reflü oluşmaz. Ancak midedeki asit, yemek borusuna doğru ilerlemeye başladığında reflü şikâyeti mevcut olur.

Reflüye iyi gelir mi diye merak edilen pek çok besin vardır. Ancak özellikle maden suyu ve süt reflü için sıklıkla kulaktan kulağa olacak şekilde tavsiye edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Maden suyu reflüye gelir mi?

reflü hastaları maden suyu içebilir mi
maden suyu reflüye iyi gelir mi

Maden suyu reflüye gelir mi şeklinde duyulan merak oldukça fazladır. Zira asitli içeceklerin reflüyü tetikleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Maden suyu, diğer gazlı içeceklerden farklı olarak doğaldır. Ancak meyveli olan maden suları reflü sorunu yaşayanların tercih etmesi gereken içecekler olmamalıdır. Meyveli maden suları içerisinde katkı maddeleri yerine sade maden suları tüketilebilir. Mide asidini dengeleyici etkiye sahiptir ve yaşanan reflü ağrıları için ağrı kesici niteliğe sahiptir.

Reflüye İyi Gelir Mi Dediklerimiz?

Süt reflüye iyi gelir mi?

Reflü sorunu olanların merak ettiği bir diğer ürün süttür. Süt reflüye iyi gelir mi? diye birçok kişi günümüzde bir yanıt arayışı içerisindedir. Hayvansal kaynaklı bir ürün olması itibariyle süt, reflüye iyi gelmektedir. Midedeki yanma hissinin önüne geçen sütü tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Reflüden kaynaklı olarak süt tüketiminin 2 hafta süresi boyunca düzenli olarak devam ettirilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak günlük süt tüketilmesi sonucunda reflü şikâyeti giderek azalmaktadır. Reflü için doğal tedavi yöntemi olan bu yöntemle birlikte, sütün sıcaklığına kesinlikle dikkat edilmelidir. Sütün sıcak ve soğuk olmaması gerekmektedir. Ilık süt en ideal yöntemdir.

Reflü Sorunu Yaşayanlar için Yanmaya Karşı İyi Gelen Yiyecekler

Maden suyu ve süt kullanımının yanında, gün içerisinde öğünlerde yenilenler de düzenlenildiğinde ilaç kullanmaya gerek kalmadan oldukça etkili doğal bir tedavi uygulanabilir.

Yulaf ezmesi ve yulaf ürünleri kahvaltıda tercih edilebilecek ürünlerdir. Hem formunu korumak hem de reflü sorunu yaşayanlar için, yulaf ürünlerinin kullanımı mideye pozitif anlamda etki etmektedir. Uzun süre tok kalabilmeyi sağlayan yulaf ürünleri sütle tüketilebilir.

Balık, oldukça zengin bir içeriğe sahip olmakla beraber reflü ağrılarıyla karşı karşıya kalınmamasını da sağlar. Asit bakımından dengeli olması, balığı reflüsü olanlar için özel bir konuma taşımaktadır.

Kereviz, lahana ve brokoli gün içerisinde tüketilebilecek gıdalar olmakla beraber reflüye karşı bire bir etki gösterirler.

Reflüye İlaç İyi Gelir mi?

Şiddetli ağrılı ve günlük olarak tekrarlayan reflü sorunu olanlar için doğru besin tüketimi yetersiz kalabilmektedir. Bu kişiler, reçetesiz olarak eczanelerde bulunabilen ilaçları tercih edebilirler. İlaçlar, reflüye iyi gelseler de doğal tedavi yöntemleri her zaman çok daha idealdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir