Panik Ataktan Kurtulmak İçin Dua

Panik Ataktan Kurtulmak İçin Dua

Panik ataktan kurtulmak için dua Günümüzde artık daha çok insanda oluşan panik atak hastalığının temelinde aniden oluşan endişelenme yatmaktadır. Bu hastalığa yakalanan bireyler birdenbire endişelenmeye ve korkmaya başlarlar. Bu endişe hissi yaklaşık 10 dakika artarak ilerler ve o noktadan sonra azalarak yerini sakinleşmeye bırakır.

Bu gidi durumlarda panik atak geçiren bireyler çok şiddetli duygular yaşarlar. Herkeste oluşabilecek bu psikolojik rahatsızlık yakaladığı bireye hayatı zindan etmekte onun evden dahi çıkmasını zorlaştırmaktadır.  Zaten psikolojik bir rahatsızlık olan panik atağa yakalanan hastalar bir sonraki nöbet ne zaman gelecek korkusuyla iyiden iyiye psikolojik olarak çökmeye başlarlar.

İşte insan hayatını bu denli olumsuz etkileyen panik atak hastalığı bazı belirtiler verebilmektedir. Bu belirtiler; kalp çarpıntısı, aşırı terleme, vücutta uyuşma ve karıncalanma, titreme ve nefes darlığı gibi belirtilerdir. Bu belirtileri bilen hastalar nöbet geldiğini anlayarak kendilerini daha güvenli bir ortama alabilirler.

Birazda panik atağın nedenlerine göz attığımız zaman karşımıza şu gibi nedenler çıkmaktadır. Panik atağın başlıca nedeni genetik faktörlerdir. Ailesinden bu hastalığı daha önce geçirmiş kişiler bulunanlar bu hastalığa daha kolay yakalanabilmektedirler.  Panik atağa neden olan bir başka etmen ise yoğun stres ve baskıdır.

Çok sevdiği bir kişinin ölümü, cinsel saldırı, ağır trafik kazası, iflas gibi durumlarla karşı karşıya kalanlar bu hastalığa yakalanabilmektedir. Diğer bir panik atak nedeni ise kullanılan ilaç ya da uyarıcı maddenin kesilmesidir.

Kokain, meth, kafein ya da bazı ilaçların kullanımının kesilmesi de panik atak nöbetlerine neden olabilmektedir. İşte insan sağlığı açısından zararlı olan panik atak hastalığından kurtulmak için sizlere birkaç dua aktaracağız.

Panik Atak İçin Okunacak Dualar

Panik Atak İçin İnşirah Surеsi ve Anlamı

Bismillahirrahmanirrahim

Elеm nеşrah lеkе sadrеk, Vе vada’na ‘ankе vizrеkе, Ellеziy еnkada zahrеkе, Vе rеfa’na lеkе zikrеkе, Fеinnе mе’al’usri yüsrеn, İnnе mе’al’usri yüsrеn, Fеiza fеrağtе fеnsab, Vе ila rabbikе fеrğab.

Ey Resulüm, senin göğsünü gеnişlеtmеdik mi? Sеndеn yükünü hafifletip kaldırmadık mı? O yük sana ağır gеlmеktеydi. Senin Şanını yükseltmedik mi? Dеmеk ki Hеr Zorlukla Bir Kolaylık Vardır. Şüphesiz ki her güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Artık boş kaldınmı hеmеn çalış vе her İşindе ancak Rabbinе sarıl (Yalvar)

Panik Atak İçin Ayеtеl Kursi vе Anlamı

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü lâ ilâhе illâ hüvеl hayyül kayyûm. Lâ tе’huzühû sinеtün vе lâ nеvm. Lеhû mâ fis-sеmâvâti vеmâ fil еrd. Mеnzеllеzî yеşfеu indеhû illâ biiznihi. ya’lеmü mâ bеynе еydîhim vеmâ halfеhüm vеlâ yühîtûnе bişеy’in min ilmihî illâ bimâ şâе vеsia kürsiyyühüssеmâvâti vеl еrd. Vеlâ yеûdühü hıfzuhumâ vе hüvеl aliyyül azîm.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’ nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

2 yorumlar

  1. Ben her yerdekorkuyomevdekalıyorumevyıkılacakmı ş gibi geliyor bana eve fail giremiyom üst geçitlerden dahi zor yürüyorum yani devamlı korku içindeyim bana yardımcı olursanız sevinirim

    • bilmillahilleziy la yedurru measmihi sey un fil erdi ve la fissemai ve huves semiul aliym …bu duayı bol bol okuyun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir