Panik Atak Tedavisi Görenler Neler Yaşar

Panik Atak Tedavisi Görenler Neler Yaşar?

Panik Atak Tedavisi Görenler Sonrasında Neler Yaşar?

lar hastaların merak ettiği sorulardan birisidir. Panik atak sürecinde kişi yaşadığı krizler nedeniyle sürekli olarak kendine bir şey olacağı, bir hastalık yaşayacağı düşüncesi ile neredeyse çoğu zaman hastanelerde vakit geçirmektedir. En basit hali ile birçok kişi yaşadığı panik atak krizlerini kalp krizine bağlayarak acile gitmekte ve burada istenilen sonucu alamayınca sürekli olarak kalp doktorlarına gitmektedir.

Tabi bu durum kişinin günlük yaşamını ve iş yaşamını olumsuz etkileyerek yaşamını zorlaştırmaktadır. Kişi her an kendine bir şey olacağı korkusu ile yaşayabildiği gibi yaşadığı stresli durumlar onun için daha da zor bir hale gelecektir.

Panik atak teşhisi koyulan ve tedaviye başlayan hastalar ilerleyen zamanlarda krizlerinin azalması hatta ortadan kalkması ile birlikte hayatlarını daha normal bir şekilde yaşamaya başlayacaklardır.

Panik atak tedavisi sonrası kişi korku ve stres anında duyguları ile baş etmeyi öğrendiği için daha rahat bir yaşam sürmeye başlar. İş ortamında ve günlük hayatta karşılaştığı sorunlar karşısında düşünerek hareket edip sorunlara çözüm bulmaya çalışır. Buda kişinin yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Panik Atak Tedavisi Sonrasında İlaç Kullanımı

Panik atak krizleri oldukça fazla olan birçok hasta, psikiyatrist tedavisi sonrasında da ilaç kullanmaya devam edebilir. Bu durum oldukça normaldir ve doktor ilaçları bırakmanızı önermediği müddetçe ilaçlar düzenli olarak kullanılmaya devam edilmelidir.

Panik atak tedavisi sonrasında kullanılan ilaçlar kişinin bir süre daha sakinleşmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Kişi terapiler yardımı ile korkuları ve stres ile baş etmeyi öğrense de bazen zorlanabilir. Bu noktada düzenli ilaç kullanımı önemlidir.

Panik Atak tedavisi kişinin yaşam kalitesini arttırıyor

Panik atak hastaları her an bir kriz yaşayabileceklerini düşündükleri için sürekli tetikte beklemektedirler. Dışarı çıkarken bir kriz olması durumunda aile bireylerine ulaşmak için yanlarında telefon ve aranacak kişilerin listelerini bulundururlar.

Dışarı çıkarken rahatlamak adına ilaç alırlar. Spor yapmaktan, ev işi yapmaktan kaçınırlar. Cinsel ilişkiden kaçınırlar. Daha önce atakların oluştuğu yerlere tekrar atak oluşabileceği düşüncesi ile gitmek istemezler.

Atağın oluşmasında etkili olabileceklerini düşündükleri yiyecekleri yemezler. Tabi bütün bu durumlarda kişinin yaşantısını kısıtlamakta ve belirli kurallar içerisinde yaşamasına neden olmaktadır. Panik atak tedavisi sonrasında ise bütün bu kısıtlamalar zaman içerisinde ortadan kalktığı için kişi günlük yaşamına daha rahat devam etmektedir.

Gitmek istediği yerlere daha rahat gidip ailesi ve sevdikleri ile eğlenceli vakitler geçirebilir. Panik atak tedavisi sonrasında kişinin yaşam kalitesi artarak daha iyi bir hayatı olacaktır.

Panik Atak Tedavi Edilmez İse Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir

Panik atak tedavi edilmez ise kişinin yaşadığı panik ataklar sıklaşır ve kişi hayatını daha da çok kısıtlamak zorunda kalabilir. Kişinin ataklarının artması günlük yaşamını etkilediği gibi iş yaşamını da etkileyecek bu durumda maddi sorunlar yaşamasına neden olacaktır.

Panik atak tedavi edilmez ise kişi kendini rahatlatmak için ilaç yanında alkol de alabilir. Bu da kişinin ilerleyen zamanlarda bağımlı olarak yaşamasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir