Kocam Neden İsteksiz
İsteksiz Koca İçin Ne Yapmalı?

Kocam Neden İsteksiz?

Kocam neden isteksiz? Koca ile ilgili problem arz eden sorulardan bir sorudur. Cinsel isteksizlik insanların hayatını herhangi bir evresinde gerçekleşebilir. Bunu halk arasında cinsel soğukluk da denebilir. kişi cinsel ilişkiye girmeme eğilimi gösterir ya da istekte azalma söz konusu olabilir.

Bu da bireyde depresyon, yaşam kalitesinde azalma, kendini diğer insanlardan aşağıda görme gibi belirtiler doğurabilir.

İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri psikolojik olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçların da etkili olduğu bilinmektedir. B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıktığı düşünülse de bu kanı yanlıştır. Tansiyon ve antidepresan gibi ilaçlar kullanıldıktan sonra cinsel isteksizlik gerçekleştirebilir. Bu ilaçları kullanan insanlar cinsel konuda risk altındadır. Varikosel, cinsel isteksizlik yapabilir.

Özellikle ciddi  büyüklüklerde olunca Testosteron üretimini de bozulduğundan çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.Bu da isteksizliğe neden olabilir.  Prostat ve şeker hastalığı yaşam kalitesini uyku düzenini bozar ve buna bağlı olarak cinsel isteksizlik gerçekleşebilir.

Şeker hastalığının isteksizlik üzerinde bir direk bir etkisi olmamakla beraber yaşam kalitesini bozduğu için psikolojisinin bozulmasından ötürü cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Erkekler için bir cinsel isteksizlik başlama yaşı yoktur genç yaşlarda da başlayabilir ileriki dönemlerde de devam edebilir.

Genellikle kişinin hormonları ve hayat temposunun ağırlığı, stresi, sınav temposu, iş yoğunluğu etkileyebilir. Cinsel isteksizlik yaşayan kişilerde direkt bir ereksiyon problemi yaşanır demek doğru değildir.

Ereksiyon sağlansa bile onu çalıştıracak hormonlar ya da olayı gerçekleştirecek mekanizmada bir hata olabilir. Ama genel itibari ile cinsel isteksizliği olan insanların ereksiyon problemi de vardır.

Cinsel İsteksizlik Teşhisi

Hastalığın teşhisinde ince elenip sık dokunulmalıdır. Hastalığın nedeninin psikolojik mi, hormonsal bir bozukluk mu, yoksa başka bir yerin sağlığında kullanılan ilacın yan etki edip etmediği araştırılmalıdır.

Eğer başka bir ilacın yan etkisi ise bu ilacın gerekliliği sorgulanmalıdır. Mümkünse bırakılmalıdır. Tedavi için İlk ve en çok başvurulan yöntemler her biri ilaç tedavisidir hastalığın derecesine göre veya belirtisi neye göre çeşitli yan etkileri vardır kesinlikle bir uzmana görülmesinde fayda vardır.

Hormonların bozukluğunda halsizlik, aşırı sinirlenme, depresyon, duygu ve durum bozuklukları, uykusuzluk, terleme ve olaylara karşı aşırı tepki ya da tepkisizlik görülmektedir. Hormonal bozuklulukların tedavisi ömür boyu sürebilir. Erkeklerde kadınlık hormonu olan östrojenin fazla salgılanması da cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Selva hanımın sorduğu kocam neden isteksiz? sorusunu bir makale ile yanıtlamış olduk. Bir sonraki makale konusu aşağıdakilerden hangisi olsun?

  • Kocam neden benimle birlikte olmak istemiyor ne yapmalıyım?
  • Erkeklerde cinsel isteksizlik için ne yapılmalı?
  • Eşimde cinsel isteksizlik var ne yapabilirim?
  • Kocamda cinsel isteksizlik var ne yapabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir