Gastrite Hangi Bölüm Bakar

Gastrite Hangi Bölüm Bakar?

Gastrit, kendini belli başlı belirtilerle gösteren bir sağlık sorunudur. Gastrit probleminden muzdarip olanlar, çözümü kendi kendilerine sağlama yoluna gitmemelidir.

Gastrit, tedavi edilmediği durumlarda çok daha kötü sonuçlar doğurabildiğinden dolayı mutlaka bir uzman tarafından incelenerek ardından tedavi uygulamalarına başlanması gerekiyor. Gastrite bakan bölüm dâhiliyedir.

Gastrit için hangi doktora gidilmeli?

Gastroenterolog veya dâhiliye uzmanına yapılacak başvuru sayesinde hastalığın teşhisi bilimsel olarak gerçekleştirilebilir. Pek çok gastrit hastasında, sadece hastalığın öyküsünü dinlemek tedavi için yeterli olabiliyor.

Genç hastalar için özellikle ilaç tedavisi yardımıyla, mide asidinin azaltılması yoluna gidilerek gastrite çözüm aranır.

İlaç tedavisinin yanı sıra uzman tarafından yapılacak önerilerin uygulanmasıyla, midedeki gastrit sorunu minimum seviyeye indirilebilir.

Gastritin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bazı gastrit tiplerinde sadece hastanın öyküsünü dinleyerek teşhis koyuluyor olsa da bazı gastritlerde ise teşhisi koyabilmek adına endoskopi yapılması gerekiyor. Endoskopi yönteminde; hastanın midesinde ucunda kamera olan boruyla inilmesi gerçekleştiriliyor.

Yapılan endoskopi sayesinde televizyon benzeri bir ekran üzerinden hastanın midesi görülebiliyor ve aynı zamanda midede sorun bulunuyorsa teşhisi tam anlamıyla gerçekleştiriliyor.

Gastrite bakan bölüm olan dâhiliyede, dâhiliye uzmanı tarafından gerçekleştirilebilen endoskopi işlemi sayesinde en doğru sonuçlar elde edilebiliyor.

Hem etkili hem de oldukça güvenli bir yöntemdir. Endoskopi öncesinde dil, dil kökü ve küçük dil sprey yardımıyla uyuşturularak endoskopinin kolay hale gelmesi sağlanır. Gerekli olduğu durumlarda hastadan parça alınmasıyla tanı için inceleme yapılır.

Aşağıdaki soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız yorum kısmından sorabilirsiniz.

Mide için hangi bölümden randevu alınır?
Mide ağrısı hangi bölüm bakar?
Mide için hangi doktora gidilir?
Gastrite ne iyi gelir?
Gastroenteroloji neye bakar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir