Gastrit Nasıl Geçer

Gastrit Nasıl Geçer?

Gastrit nasıl geçer biraz araştırma ve tecrübeler ile neler yapılması gerektiği ile ilgili uzman tavsiyelerini sizler için derledik.

Ağız yoluyla alınan gıdalar yolcuğunun bir kısmını tamamlayıp mideye geldikten sonra burada kimus adı verilen koyu kıvamlı akışkan bir sıvıya dönüşür. Mide mukoza denilen 3 katmanlı yapısı dolayısıyla besinleri kimus haline getirirken kullandığı hormon ve asitlerden dolayı kendine zarar vermez.

Fakat midenin iç tarafında bulunan mukozanın tahriş olması ve iltihaplanması ile ortaya çıkan gastrit, gerçekten önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bazen akut bazen ise kronik olabilir. Yani bazı insanlarda geçici; bazı insanlarda ise kronikleşmiş bir hastalık olarak ortaya çıkar.

Nedir ve Neden Olur? Gastrit Nasıl Geçer?

Gastrit midenin iç kısmının yüzeysel  olarak mukoza tabakasından ihtihaplanması sonucu oluşan bir mide hastalığıdır. Yaş aralığı olmamakla birlikte genelde yetişkinlerde görülür.  Çok yaygın bir hastalıktır.  Kontrol altına alınıp dikkat edilmezse ülsere hatta kansere dahi neden olabilir. Gastrit ülsere göre daha yüzeyseldir. Özellikle düzensiz beslenen kişilerde, sigara veya alkol kullanan insanlarda, asitli içecekleri sık tüketen insanlarda görülür.

Bu kişilerde mide dengesini kaybedip asidini yoğunlaştırır ve bu asit zamanla gastrite zemin hazırlar. Stresin de çoğu hastalıkta faktörü olduğu gibi gastritte de bir payı olduğu gözlemlenmiştir. Her hastalık gibi birçok belirtisi vardır. Bunlar: Hazımsızlık, mide ağrısı, karın ağrısı, iştahsızlık, ağza gelen acı su, kusma gibi belirtiler olsa da bu belirtiler başka hastalıklara ya da başka nedenlere de bağlı olabileceği unutulmamalıdır. Hastalığın tanısı için bir uzmana başvurulmalıdır.

Gastrit dikkat edildiği sürece hayatsal bir hastalık olmasa da yaşam standartlarını düşüren,  insanı mutsuz yapabilme kapasitesi olan bir hastalıktır. Buna engel olmak için uzmanlarca hastalığa neyin neden olduğu araştırılır. Şayet midenin asitleri ise mide asidini kontrol altına alacak ilaçlar kullanılır.

H.pylori adlı bakteri neden oluyorsa antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bazen de başka bir hastalığı önlemek için kullanılan ilaç gastrite neden olabilir. O ilacın kullanım gerekliliği sorgulanabilir ya da aynı işlevi yerine getirebilen başka bir ilaç kullanılımı başlanılabilir. İlaç kullanmadan da bazı çözümler , şartta iyileştirmeler mevcuttur. Günde tüketiletecek bir çay bardağı pirinç lapası tüketmek mide asidini -tabiri caizse- çekeceğinden iyi gelecektir. Mide dostu olan kadife çiçeğinin 2 tatlı kaşığının her gün tüketilmesi  de iyi gelecek şeylerin arasındadır.

Bol ve ılık su içmek de midede suyu seyrelteceğinden mide asidinin mideye olan asit baskısını azaltır. Brüksel lahanası, lahana, kuşkonmaz, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler yani kısaca mideye iyi gelen bitkiler hem gastritinize hem de sağlığınıza iyi gelebilir. Yemek yedikten sonra bir süre egzersiz yapmamak, uzanmamak;  besinleri  küçük parçalar halinde, ideal oranda çiğnemek, düzenli ve doktor kontrolünde spor yapmak iyiliğinize olacaktır.

Gastrit olan kişilerin tüketmesi gereken besinler olduğu gibi tüketmemesi gereken besinler de vardır: Asitli içecekler, portakal suyu(seyreltilerek asitliği azaltılabilir), çok sıcak veya çok soğuk besinler yerine ılık (ideal sıcaklıkta) besinler, çikolata (yağ ve kafein oranı fazladır) gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir