Gastrit İçin Ne İyi Gelir

Gastrit İçin Ne İyi Gelir?

Gastrit için ne iyi gelir? sorusu ile gastrit probleminiz için doğal bir tedavi yolu arıyorsanız size bu konuda bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Gastrit ile ilgili sıkıntıların başında yanlış beslenme mevcuttur.

Özellikle ilk etapta başlangıç evresi denilen reflü önemsenmemesi ile gelen bir rahatsızlık.

Bu konuda yeme içme alışkanlığı olarak hastalara özel diyetler uygulanmakta ve tedavi sürecinde iri çapta mor haplar verilerek tedavi edilmekte. İlaç tedavisi gastrit septomlarını geçici olarak rahatlattığı hastalar tarafından açıkça belirtilmektedir.

Bu konuya hakim olan araştırmacı yazar Defne Duru, “İlaçların midede oluşan gastritin ancak ve ancak doğal antibiyotikler ile kendi doğalı ile iyileşmesi gerekli” olduğunu söylüyor.

Bu konuda ki tavsiyemiz doğru ve doğal bir diyet ile birlikte gastrit ile birlikte midedeki tahribatı azaltan besinlerden uzak durmaktır.

Tavsiye 1:

 • Gastrite iyi gelmeyen yiyecek ve içeceklerden şiddetle kaçının.

Gastritten muzdarip birçok kişi, kahve veya çikolata, sıcak biber veya makarna olsun, hangi gıdaların yarardan çok zarar verdiğini ve gastrit belirtilerini arttırdığını ve bunlardan şiddetle kaçınılacağını bilir.

Tavsiye 2: 

 • Doğru kaynak

Gastriti hangi gıdaların tetiklediğini bilmiyorsanız bunu mutlaka doğru bir kaynaktan öğrenmelisiniz.

Uygulaması kolay bir yemek günlüğü oluşturun. İki ile dört hafta boyunca yediğiniz ya da içtiğiniz her şeyi yazın ve yediğinizin kesin tarih / saatini not edin.

Eş zamanlı olarak, gastrit belirtileri yaşadığınız her anı yazarak kaydedin. Yemek günlüğünüz bittikten sonra, yiyecek tüketimi ile yaşadığınız belirtiler arasındaki korelasyonları fark edin.

Buna bir örnek verecek olursak, acıktınız o an canınız pizza istedi afiyetle yediniz. Pizzayı yedikten bir saat sonra bulantı veya mide ekşimesi oluşuyor mu?

Veya gün içinde ekmek veya tatlı yedikten sonra ikinci günü karnınızda şişkinlik veya kramp yaşıyor musunuz?

Spesifik olarak size ne dokunuyorsa gastriti tetikleyen yiyecekleri tespit ettikten sonra, kaçınılması gereken gıdaları veya içecekleri tam olarak öğrenmiş olursunuz. Çünkü her insanın mide yapısı farklı olduğu gibi kan guruplarında da bu farklılık vardır.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlıklı ve doğru bir gastrit diyeti sizi kalıcı olarak gastrit probleminden uzaklaştıracaktır.

Devamlı uygulanan bu doğal diyet gastriti hafifletme ve hatta bitirmeye ayrıca tekrarlama riskine karşı korumaya dahası yaşam biçiminizi değiştirmeyi içerir.

Zor olmasa da kolay değildir, ancak başarılabilir!

Her gün, mide astarının bütünlüğüne saygılı bir gastrit diyeti izlemeyi deneyin.

Yani, bol gıdalar, doğal yağlar ve meyve ve sebzelerle birlikte bütün gıdaları yiyin, bu da iyileşmeyi desteklemek için vücuda gerekli besin maddelerini sağlar.

Hem bağırsanıza, hem de bağışıklık sisteminize zarar verebilecek “gıdalar”dan kaçmaya çalışın:

Bunlar

 • Süt (organik yoğurt hariç)
 • Soya
 • Mısır
 • glüten
 • Patates
 • İşlenmiş gıdalar
 • Tatlılar
 • Soda
 • Aşırı kahve içecekleri
 • Enerji içecekleri
 • Trans yağlı gıdalar
Gastrite İyi Gelen Bitki Çayları

Gastrit, hayatı oldukça zorlaştıran hastalık grupları arasında yer alıyor. Midede ortaya çıkan gastrit problemi sebebinden şikayetçi olan çok sayıda kişi bulunuyor. Gastrite iyi gelen doğal çözümler arasında bulunan bitki çayları, hem mideyi rahatlatıyor hem de gastriti tetikleyici unsurlara karşı bir engelleyici olarak vücuda katkı sağlıyor. Doğal özlü içerikleriyle beraber, ilaç çözümlerine karşı takviye olarak tercih edilebilecek bitkisel çaylar sayesinde daha sağlıklı bir vücut yapısına iyi geliyor. Gastriti iyileştirici etkiye sahip bitki çayları, günlük olarak dinlenmeyi de sağlarlar.

Gastrit için Uzmanlar Tarafından Önerilen Bitki Çayları Neler?

Uzman önerisinde olan bitki çayları, mideye iyi gelen içeriklere sahip olmalarıyla aynı zamanda yan etkiye de sahip değiller.

Nane Çayı: Nefesi tazeleyici etkisiyle bilinen nane, çay olarak tercih edildiğinde gastrite iyi gelir. Mentol ve antispazmodik etkiye sahip oluşuyla gastrite iyi gelen bitki çayları kategorisinde bulunan nane çayı sayesinde son derece etkili bir gastrit karşıtı doğal çözüm sağlanmış olur.

Papatya Çayı: Gastrite karşı bitki çayları arasında yer alan papatya çayı, uzmanlar tarafından en çok önerilen çaylardan biridir. Papatya çayının iyileştirici etkisi, tüketildiğinde kendisini belli eden bir etkiye sahiptir. Papatyanın sakinleştirici etkisiyle stres sorunu yaşayanlar da bu soruna çözüm sağlamış olur.

Zencefil Çayı: Gastrit sorunu yaşayanlar için bitki çaylarından biri olan zencefil çayı sayesinde midede belirgin bir rahatlama sağlanabiliyor.

Gastrite İyi Gelen İçecekler

Midedeki yüksek ağrı, hazımsızlık ve yemek sonrasında karnın üst bölgesinde şişkinlik gibi belirtilerle kendisini gösteren gastriti önlemek için doğru içeceklerin tercih edilmesi gerekiyor. Midede asit dengesini bozan içeceklerin tüketilmesi gastrit sebebiyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların başlangıcını oluşturduğundan dolayı bu noktada özel bir dikkat gerekir. Yiyeceklerde olduğu kadar gastrite iyi gelen içeceklerin de tüketilmesi gerekliliği mevcuttur. Doğru içecek tüketimi yapıldığında gastrit sorununa pozitif anlamda katkı sağlanabilmesi mümkündür. Kahve, gazlı içecekler, soda, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi midenin asit dengesinde bozulma meydana getirebileceğinden dolayı bu içeceklere alternatif olarak gastrite iyi gelen içeceklerin tüketilmesi önem kazanır.

Gastritimin Tetiklenmemesini ve Ağrımın Olmamasını İstiyorum Ne İçmeliyim?

Gastrite iyi gelen içecekleri tüketmenizle beraber, gastrit sebebiyle oluşan ağrıdan uzak kalabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü, gastrite iyi gelen doğal çözümlerden biridir. Meyan kökünü sıcak su içerisinde bekleterek çayını demleyebilirsiniz.

Yeşil Çay: Pek çok hastalık için tüketilmesi önerilen yeşil çay, sahip olduğu sağlıklı değerle beraber gastriti olanlar için içecek alternatifleri arasında yer alıyor.

Patates Suyu: Gastrit ağrılarından kurtulmak için ve gastritle tedavi sürecinde patatesin suyu sayesinde sağlığınıza olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya, tamamen bitkisel özlü olduğundan dolayı gastrit sorunu yaşayanlar için içecek tercihi olarak tüketilmesi gerekenler arasındaki yerini alıyor.

Nane Çayı: Sahip olduğu özellikleriyle beraber nane çayı, her gastrit hastasının rahatlıkla tüketebileceği bir içecek.

Zencefilli Ballı Çay: Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Zencefilli ballı çayı hazırlayarak hem günün yorgunluğunu üzerinizden alabilir hem de gastritinize iyi gelecek bir içecek tüketebilirsiniz.

Gastrite Soda İyi Gelir mi?

Yemeklerden sonra mideyi rahatlatma amacıyla tercih edilen maden suyu hazmı kolaylaştırmasıyla bilinen bir içecektir. Maden suyu, doğal mineral alımını da sağlıyor olmasıyla sağlıklı bir insan için oldukça faydalıdır. Gastriti olanlar için soda tüketimi ise oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Gastrit hastası olanlar için soda, mide iç yüzeyinde bulunan iltihap ve yaralara zarar verebilir. Asit bazlı bir sıvı olan maden suyu, her ne kadar kola gibi gazlı içecekler kadar gastrite zarar verici etkiye sahip olmasa da yine de mide iç yüzeyine zarar verebileceğinden dolayı alternatif içecekler tercih edilmelidir. Soda tüketilmesinin ardından gastrit kaynaklı ağrılar rahatsız edici bir şekilde görülebilir. Her hasta için aynı durum söz konusu olmasa bile hastaların pek çoğunda genel olarak bu durum gözlenir. Gastrit hastası maden suyu içebilir mi şeklinde sorulan soruların en doğru cevabı, içebilir ancak ağrı da duyabilirler oluyor.

Soda Yerine Ne İçebilirim?

Gastrit hastası maden suyu içebilir olsalar da gösterebileceği zarar, yararından fazla olduğundan dolayı gastrite iyi gelen içeceklerin tercih edilmesi gerekir. Tamamen bitkisel doğal çayların tüketimi gastrite hem iyi gelecek hem de sodanın göstereceği hazmı kolaylaştırma etkisini gösterecektir. Gastrit hastası olanlar için sodayla beraber diğer gazlı içeceklerin tüketiminden de kaçınılmalıdır. Gastrit sebepli ağrıları tetikleyebilici etkiye sahip olan kahve ve nescafe gibi ürünlerden de kaçınılması gerekir.

Gastrite Süt İyi Gelir mi?

Erkekler ve kadınlarda sıkça görülen, dünya genelinde bir sağlık sorunu olarak mevcut olan gastrit nedeniyle mide çeperinde iltihaplanma durumu oluşur. Gastrite zemin hazırlayan pek çok farklı sebep bulunuyor. Gastritin kendini belli eden belirtileri mevcuttur. Mide bulantısı, hazımsızlık, karın ağrısı ve şişkinlik en temel sebepler arasında yer alır. Gastrit sık görülen bir hastalık olmasından mütevellit, hemen herkesin hastalık hakkında bir çözüm önerisi bulunur. Rivayet haline gelen çözüm önerilerini kesinlikle dinlememeli ve bilimsel açıdan sizin için doğru olanı tercih etmelisiniz. Gastrit hakkında en çok görülen yanlışlardan biri sütün gastrite iyi geldiği kanısı oluyor. Süt ve süt ürünleri gastriti tetikleyici etkiye sahip olabilir. Zira midede asit oluşumunu artırdıklarından dolayı, mide çeperi daha çok zarar görebilir. İlk içildiğinde midede rahatlama hissi mevcut olduğu görülse de aradan biraz zaman geçtikten sonra ilk ağrıdan daha şiddetli bir ağrı size eşlik edebilir.

Gastrit Ağrıma İyi Gelmesi için Ne Yapmalıyım?

Gastrite iyi gelen bir içecek arayışı içerisindeyseniz, sizi beş farklı içecek bekliyor. Meyan, yeşil çay, patates suyu, papatya çayı ve nane çayı gastrite iyi gelen içecekler arasında yer alıyorlar. Damak tadınıza göre istediğiniz içeceği tercih edebileceğiniz gibi, içerisine şeker ilave etmeden tüketmeniz büyük öneme sahip. Gastrit kaynaklı ağrıyı azaltmak için süt yerine bu alternatiflerden birini tercih etmelisiniz.

Gastrite Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm Olarak?

Midenin iltihaplanmasıyla kendisini gösteren bir hastalık olan gastritte, tüketilen gıdalarla da oldukça yakından ilgilidir. Gastrite bitkisel çözüm uygulanması, tedavinin sürecine pozitif anlamda katkı sağlar. Zira bitkisel bazlı olarak getirilecek çözüm sayesinde vücut da pozitif anlamda etkilendiğinden dolayı her açıdan faydalı bir uygulama gerçekleştirilmiş olacaktır. Uzun süreli olarak önlemi alınmayan ve tedaviye başlanmayan gastrit ise beraberinde pek çok mide sorununu getirebilmektedir.

Gastrit Bitkisel Çözümle Durdurulabilir mi?

Gastrit için bitkisel çözümler büyük bir fayda sağlıyor oldukları gibi tek başına yeterli gelmezler. Tedavi sürecinde ilaçların etkisini minimuma indirmede ve tedavi sürecini hızlandırmada rol oynarlar. Özellikle beslenme konusunda bitkisel çözümlere gidilmesi gastrite olumlu anlamda etki eder.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebze Tüketimi: Gastriti olan kişiler için koyu yeşil yaprağa sahip olan sebzelerin tüketilmesi sayesinde bitkisel bir takviye sağlanmış olur.

Protein Tüketimi: Hasarlı hücrelerin yenilebilmesi ve onarılabilmesinde vücuda gerekli olan enerjiyi sağlama noktasında protein tüketimi oldukça önemlidir.

Bitkisel Ürünler: Bal ve keçiboynuzu karışımı aç karınla sabah içildiğinde midedeki gastriti iyileştirici etkiye sahiptir.

Patates suyunun aç karınla içilmesi, midenin rahatlamasına katkı sağlayarak gastrite iyi gelen bitkisel çözüm olarak tercih edilebilir.

Yemeklerin üzerine keten tohumu az miktarda eklendiğinde gastrite karşı iyileştirici etkiye sahiptir.

Gastrite iyi gelen bitkisel çözümler sayesinde kesin olarak gastritin çözümü mümkün değildir, mutlaka uzman yardımı alınması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir