En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

En iyi şeker ölçüm cihazı derlemesini sizler için yaptık seçim yapar işlevsel olarak en iyi fiyat olarak uygun ve yorum olarak olumlu yorum alan cihazlar.

Bilindiği üzere şeker hastalığının her geçen gün daha da rastlanılır hale geldiği ülkemizde şeker ölçüm cihazının her evde bulunması bir gereklilik değil zorunluluktur. Diğer adı glukometre olan şeker ölçüm cihazı; evde kan şekeri izlenimi için geliştirilmiştir. Geçmiş yıllarda glikoz kağıdı şeridi olarak tasarlanan bu cihaz; ilerleyen yıllarda geliştirilerek bilhassa diyabet hastalarının kullanımı adına uygun hale gelmiştir. Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan diyabetin tedavisinin en önemli kısmı diyabeti kontrol altına almak olduğu için glukometre teknolojisinin önemi de her geçen gün artmaktadır.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Tavsiyesi

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi diye merak ediyor olabilirsiniz. Diyabet hastaları dışında çok fazla kişinin bilmediği şeker ölçüm cihazı hakkında bilgi almak için internette araştırma yapmalısınız.

Sağlık sektöründe birçok kullanıcının tercihi olan ve kullanıcı yorumlarının olumlu olduğu şeker ölçüm cihazlarını aşağıda bulabilirsiniz!

Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı

Trendyol’dan Satın Al!

İthal bir ürün olan bu cihaz ile şeker ölçüm işlemlerini en iyi şekilde yapabilirsiniz. Kolay dolan ölçüm çubuklarının yanı sıra yemek öncesi ve sonrası için işaretler bulunduran son derece kompakt bir üründür. Yalnızca beş saniyede ölçüm yapmaktadır.

Optima Şeker Ölçüm Cihazı

Optima Şeker Ölçüm Cihazı Ve Strib

Trendyol’dan Satın Al!

İthal bir ürün olan cihaz; 120 ölçüm saklayan hafızası ve alt saniyede sonuç vermesiyle piyasada en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. İki yıl garanti süresinin olması ciddi bir avantajdır.

Contour TS Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Contour TS Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Trendyol’dan Satın Al!

Kullanımı son derece kolaydır. Geniş LCD ekranı vardır. Bunun yanı sıra, beş saniyelik ölçüm süresiyle de göz doldurmaktadır.

PlusMed Fasttest Şeker Ölçüm Cihazı Aleti

PlusMed Fasttest Şeker Ölçüm Cihazı Aleti

Trendyol’dan Satın Al!

Kullanım kolaylığı sunmasının yanı sıra geniş ölçüm aralığıyla da en doğru ve güvenilir sonuçları vermektedir. Yalnızca on saniyelik bir ölçüm süresine sahip olan bu cihazın garanti süresi de bulunmaktadır.

Şeker Ölçüm Cihazları Neden Önemlidir?

Diyabet hastalarının evde kendi başlarına kandaki glikoz seviyesini ölçmesini ve kendi durumunu takip etmesini mümkün kılan bu cihazı satın almak faydalı bir hareket olacaktır. Bir başka deyişle, hastalar, bu cihaz ile diyabet hastalığını kontrol etme şansına kavuşurlar.

Glukometrenin Çalışma Prensibi

Günümüzde birçok markanın şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanım şekline göre de farklılık gösteren cihazlar vardır. Glukometrenin çalışma prensibi ise oldukça basittir. Diyabet hastasının parmağından alınan kandaki şeker seviyesini ölçmek üzerine kuruludur. Bu yöntemin birtakım dezavantajlarından dolayı zorunlu haller dışında artık tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Parmaktan kan almadan şeker ölçümü yapabilen cihazların daha yaygın olduğu bilinmektedir. Parmak delerek kanda şeker ölçümü yapmak; hem zahmetli hem de sağlıksız olmaktadır. Ayrıca, belirli noktalarda diyabet tedavisinde yetersiz kaldığını eklemeliyiz.

Parmaktan Kan Alarak Yapılan Şeker Ölçümü Neden Riskli?

  • Geçmiş yıllarda yapılan parmak delme işlemleriyle kan alınmasının rahatsız edici olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, bu işlemlerin yapılması için hem ellerin temiz olması, hem de ortamın son derece steril olması şarttır. Bu ortamı hazırlamak her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin, ağır şartlar altında çalışan insanların böyle bir ortam bulması kolay olmayacaktır.
  • Parmaktan delerek kan ölçümü yapmak için belirli bir zaman ayırmak gerekir. Diyabet hastalarının her zaman bu kadar çok vakti olmayabilir.
  • Parmak delerek yapılan ölçümlerde yukarıdaki sebeplerden dolayı istenildiği kadar örneklem alınmaz. Alınan örneklemlerin kağıda dökülmesi ve raporlanması da mümkün değildir. Sonuç olarak, bir diyabet hastasının gün içerisindeki tüm aksiyonlarının şeker seviyesini nasıl etkilediğini görmek söz konusu olmayacaktır.

Çocuklarda Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

Diyabetli çocuklar için parmaktan kan alarak ölçüm yapmak daha da zordur. Ayrıca, diyabetik ketoasidoz komplikasyonu yaşamamak adına sürekli ölçüm yapmak çok önemli iken bu tarz yöntemleri kullanmak hem verimsiz hem de riskli sonuçlara sebebiyet verecektir. Bu yüzden, sensörlü cihazlardan faydalanılmaktadır.

Neden Şeker Ölçüm Cihazı Kullanmalıyız?

Diyabet hastalarının kendi kendilerine yapabilecekleri bir test ile şeker seviyelerini her zaman kontrol altında tutmaları gerekir. Bu noktada, hastaların hastaneye gitmeden evde şeker ölçüm yapabilmelerini sağlayan kan şekeri ölçüm cihazları önemli olmaktadır.

  • Şeker ölçüm cihazı sayesinde diyabet hastalarının ani yükselme ve düşme durumlarını fark etmesine rastlanmaktadır.
  • Şeker seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesiyle kullanılmaya yeni başlanan ilaç veya diyetin herhangi bir faydasının olup olmadığı görülür.
  • Diyabet hastasının morali her şeyden önemlidir. Bu noktada, kimseye gerek duymadan kendi durumunu kontrol edebilme yeteneği; hastanın hastalığı üzerindeki etkinliğinin artmasını sağlayacaktır.

Şeker Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Şeker ölçüm cihazları; son derece rahat bir şekilde kullanılabilir. Hastaların veya hastalıkla yüzleşmeye hazırlananların evde kendi kendilerine şeker ölçümü yapmalarını sağlayan şeker ölçüm cihazlarının farklı çalışma prensipleri bulunmaktadır. Bu noktada, yukarıda da söylediğimiz gibi kan şeker ölçüm cihazı en popüler olanların başında gelmektedir.

Şeker Ölçüm Cihazı Kullanmak Riskli Midir?

Parmak ucunun delinerek kan alındığı bu cihazlarda ölçüm aletinin yanı sıra iğne ve ölçüm çubuğu da bulunmaktadır. Bir diyabet hastası olarak her şeyden önce iğne ile parmak ucunuzu delmelisiniz. Bu sayede, ölçme çubuğunuza bir miktar kan aktarmalısınız. Çubuğu ölçüm aletine yerleştirdiğiniz takdirde şeker ölçümü işlemleriniz risksiz bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihazlar ile daha sağlıklı ve verimli bir şekilde şeker ölçümü yapabilirsiniz. Bu cihazlar sensör kullanmaktadır. Bu sayede, kan almadan düzenli olarak şeker takibinizi yapabilirsiniz. İnterstisyel sıvı adındaki hücrelerarası sıvı şeker takibini yapan sensör; parmakla delerek kan alınmasına kıyasla daha profesyonel bir şekilde bu süreci tamamlamaktadır. Kansız şeker ölçüm cihazının kullanımından bahsetmek gerekirse kolun üst arka kısmına uygulanan sensör; şeker ölçme cihazı okuyucusuna taratılmaktadır. Bu sayede, hem hastanın mevcut şeker değeri hem de son sekiz saat içerisindeki değer geçmişi görülmektedir.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazlarının Fiyatları Nedir?

Şeker ölçme cihazlarının fiyatları birçok kritere göre değişmektedir. Üretici marka ve cihazın sahip olduğu özelliklere göre farklı fiyatlar göze çarpmaktadır. Bu noktada, cihazın teknik özelliklerinin yeterliliğine bakarak ne kadar iyi olduğunu önemsemelisiniz. İhtiyaçlarınıza yüzde yüz uygun olan bir cihaza vermiş olduğunuz paraya kesinlikle acımayacaksınız.

Şeker Ölçüm Cihazı ile İlgili Merak Edilenler

Kandaki glikoz miktarının belirlenmesi ile şeker ölçümü gerçekleşmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi iki farklı yöntemle şeker ölçümü yapılmaktadır. İki parçadan meydana gelen sensörlü modeller; rahat ve istenilen her yerde kullanılmaları sayesinde öne çıkarlar. Parmaktan kan alınarak kan şekeri ölçümünün yapılması ise hijyenik olmaması ve her yerde uygulanamamasından dolayı zorunlu haller dışında tercih edilmemektedir.

Şeker Ölçüm Cihazını SGK Ödüyor Mu?

Diyabet hastalarının ekonomik açıdan sıkıntı çektiği şu günlerde şeker ölçüm cihazının SGK ödemesinin durumu da merak edilmektedir. Maalesef şeker ölçüm cihazları konusunda herhangi bir devlet desteği bulunmamaktadır. Fakat, yine de kan şekeri ölçüm çubuğu, bir başka deyişle stripler ve insülin pompası için SGK desteğinden faydalanmak mümkündür.

Şeker Ölçüm Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Şeker ölçüm cihazları; hem hastane ve klinik gibi ortamlarda hem de kullanıcılar tarafından bireysel ortamlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir kablo bağlantısının gerekmediği bu cihazların her bir modelinin farklı özellikleri olduğu için kullanma talimatına uygun şekilde kullanılmaları gerekir.

Şeker Ölçüm Cihazı Özellikleri

Her modelin farklı bir menüsü vardır. Ayrıca, yine cihazların farklı özellikleri bulunmaktadır. Kan örneği istenirken herhangi bir parmaktan kan alınabilir. Bunun yanı sıra, sensörlü cihazların kullanımı da son derece basittir.

Şeker Ölçüm Cihazı Faydalı Mı?

Diyabeti doğru bir şekilde yönetmek isteyen hastalar için son derece faydalıdır. Ayrıca, hasta olmayan ancak sağlığını düşünen her insanın evinde olması gereken bir cihazdır.

Şeker Ölçüm Cihazı Pahalı Mı?

Birçok marka tarafından tasarlanan çok sayıda şeker ölçüm cihazı modeli bulunmaktadır. Marka, model ve özelliklerin farklı olması yüzünden fiyatların da değişken olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, her bütçeye hitap eden ekonomik cihazlar bulunmaktadır.

Hastanede Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

Hasta; sekiz saatlik aç kalma süresinin ardından sabah kahvaltısı yapmadan kan örneği vermektedir. Klinik ortamlarda parmaktan kan alma yöntemi ile şeker ölçümü tercih edilmektedir.

Eczanelerde Şeker Ölçümü Yapılır Mı?

Geçmiş yıllarda yapılsa da 2020 yılının Nisan ayındaki Kovid-19 tedbirleri ile beraber eczanelerde şeker ölçümü yapılmamaktadır.

Sağlık Ocağında Şeker Ölçümü Yapılır Mı?

Aile hekiminin diyabet tanısı isteği üzerine sağlık ocaklarında tokluk kan şekeri testi yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir