en iyi tansiyon aleti
en iyi tansiyon aleti tavsiyesi

En İyi Tansiyon Aleti

En iyi tansiyon aleti hangi markalardır hangi marka tansiyon aleti kullanımı kolaydır sizler için en iyi tansiyon aletleri listesini ve incelemelerini yaptık.

En Tansiyon Aleti Seçimi Hakkında Önemli Bilgiler

Doktor tedavisinin yanı sıra tansiyon durumunuzu evinizde kendi başınıza kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bu noktada, kaliteli bir tansiyon aleti satın almanız şarttır. Peki, tansiyon aleti almadan evvel bilmeniz gerekenler nelerdir?

En İyi Tansiyon Aleti Çeşitleri

Teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık sektöründe de kendisini göstermektedir. Bu noktada, her birisi farklı özelliklere sahip tansiyon aletleri arasında seçim yapmanız gerekebilir. Birçok tansiyon aleti bulunsa da cıva, dijital ve aneroid modellerinin hem ülkemizde hem dünya genelinde en çok tercih edilenler olduğunu söyleyebiliriz.

Cıva Tansiyon Aleti

Neredeyse birçok kişinin evinde bulunan ve sağlık sektörünün demirbaşı olarak bilinen bir tansiyon aletidir. Cıva ile beslenen tüplere sahip olan ölçüm ünitelerine bağlı bir şekilde şişirilir manşetlerden meydana gelmektedir. Ergonomisi sayesinde her yaştan insanın rahatlıkla kullanabileceği özellikler taşımaktadır. Ancak, yine de çok hassas olduğunu ve özenli kullanılması gerektiğini ifade etmeliyiz. Dikkatli bir şekilde kullandığınız takdirde uzun yıllar boyunca işinizi görebilecek bir cihazdır.

Aneroid Tansiyon Aleti

Cıva tansiyon aletinin tam aksine içerisinde cıva yoktur. Diğer adı sıvısız olarak bilinmektedir. Çalışma prensibi cıva tansiyon aleti ile hemen hemen aynıdır. En az onun kadar güvenlidir. Kompakt ve kullanışlı olmasının yanı sıra hassas bir cihazdır. Özenli bir şekilde kullanılması şarttır.

Otomatik Dijital Tansiyon Aletleri

Adından da anlaşılacağı üzere teknolojinin sağlık gereksinimlerini düşünerek tasarladığı bir üründür. Kan basıncını ölçmek adına elektronik basınç sensörü kullanmaktadır. Okunan değerler ise dijital gösterge ile gösterilmektedir. Şişirilebilir manşetlerle beraber kullanılır. Diğer tansiyon aletlerinin tam aksine kan basıncını ölçme noktasında farklı bir detay barındırmaktadır. Arterlerin dalgalanmalarını da değerlendiren ve ölçen bu cihazın gerçekten de harika kullanım özelliklerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, işinizi garanti altına almak istiyorsanız geleneksel koldan ölçer tansiyon aleti ile beraber periyodik sayaç kontrolü yapmalısınız.

Sonuç olarak, dijital tansiyon aletleri; manuel tansiyon aletlerine kıyasla kalitesiyle bir adım öne çıkmaktadır. Elektronik tansiyon aleti alırsanız fiyat performans oranı bakımından doğru bir iş yapmış olursunuz.

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri

Daha önce de söylediğimiz gibi piyasada çok sayıda tansiyon aleti olsa da aralarından en iyisini seçmek gerekir. Bu noktada, aşağıdaki cihazları tercih ettiğiniz takdirde hem verimlilik hem de fiyat performans oranı bakımından en iyisini elde etmiş olursunuz.

Braun Bp 2000 Bilekten Tansiyon Ölçme Aleti

Braun markasının ürünlerinin ne kadar iyi olduğunu kesinlikle duymuşsunuzdur. 24 ay garantili olarak satışa sunulan bu cihaz ile büyük ve küçük tansiyonun yanı sıra nabız ölçümü de yapabilirsiniz. On ölçüme kadar yapmış olduğunuz ölçümlerin hepsini kaydetmektedir. Hem pilleri hem de taşınabilir çantası ile beraber kullanıcıya sunulmaktadır.

Trendyol’dan Satın al!

Microlife BP A2 Classic Tansiyon Aleti

Yine 24 ay garanti süresine sahip bir ürün olan Microlife tansiyon aleti; hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir ürün arayanlar için en doğru tercih oluyor. Piyasada bulunan birçok tansiyon aletinin tam aksine PAD teknolojisine sahiptir. PAD teknolojisi ile hastaların korkulu rüyası olan düzensiz kalp atışlarının teşhis edilmesi mümkün olmaktadır. Cihazda bulunan kan basıncı eşiği göstergesi ile kullanmaya yeni başlayanlar dahi tansiyon değerlerini rahat bir şekilde anlamaktadır. Bu sayede, cihazı evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, hafif olması ile de istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Trendyol’dan Satın al!

Medisana MTM 48670 Kol Tipi Dijital Tansiyon Aleti

Üç yıl garanti süresine sahip olan bu cihaz 180 ölçüm ve iki kullanıcı hafızasına sahiptir. Diagnostik fonksiyonlu hassas ölçüm düzeneğine sahip olan bu ürün; bilhassa düzensiz nabzı kısa sürede algılar. Buna ek olarak, ölçümleri sınıflandırır. Kullanıcılar tarafından yapılan 90 ölçüm cihazın hafızasında yer almaktadır.

Trendyol’dan Satın al!

Omron M3 7134E Dijital Tansiyon Aleti

Otomatik dijital tansiyon aleti arıyorsanız bu ürün tam size göre! Fiyat performans olarak diğer tansiyon aletlerine kıyasla çok daha doğru bir seçenek olacağını ifade etmeliyiz. Otomatik kapanma özelliğinin yanı sıra Intelli Wrap teknolojisine de sahiptir. Dijital tansiyon aleti; iki farklı kullanıcı tarafından kullanılabilir.

İki kişinin yapmış olduğu ölçümlerin en çok 60 ölçüm olacak şekilde cihazın hafızasında yer alacağını söyleyebiliriz. Bu cihaz; sahip olduğu özellikler sayesinde hatalı ölçüm yapma riskini en aza indirgemektedir.

Trendyol’dan Satın al!

Braun Bua 6150 Dijital Tansiyon Aleti

Küçük ve büyük tansiyon ölçümü yapan bu cihaz son derece faydalıdır. Buna ek olarak, kan basıncı ölçümü sırasında kalp atışı düzensizlikleri de tespit edilmektedir. PAD teknolojisinin hızlı tespit oranları ile kıyaslandığında onun kadar doğru sonuç vermediği bilinmektedir. Ancak, işlevsel özellikleriyle bu açığı rahatlıkla kapadığını söyleyebiliriz.

Dijital tansiyon aleti incelendiğinde iki ayrı hassas manşet olduğu görülmektedir. Daha rahat ölçüm yapmak adına yumuşak ve sessiz şişirme işlemi yapılmaktadır. İki kullanıcı tarafından kullanılabilen bu cihaz; her bir kullanıcı için 40’ar ölçüm kapasitesine sahiptir. Otomatik kapatma ve düşük pil göstergesi özelliklerinin de bu cihazda olduğunu söyleyebiliriz.

Trendyol’dan Satın al!

Acura 9080K Türkçe Konuşan Koldan Tam Otomatik Tansiyon Aleti

24 ay garantiyle sunulduğunu söyleyebiliriz. Bu cihazın en büyük özelliği ise hiç şüphesiz açtığınız andan itibaren Türkçe konuşmasıdır. Bu sayede, cihazı kullanmaya yeni başlasanız bile herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Cihazın son derece geniş bir ekranı bulunmaktadır. Küçük ve büyük tansiyonun yanı sıra kalp hızını da görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, detaylı anlatımı ile beraber aradığınız her şeyi öğreneceksiniz. Acura markasının tam otomatik tansiyon aleti; otomatik kapanma, uzun pil ömrü, rahat ve hassas manşet, sonuçların tetkik edilmesi ve uygun fiyat özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Trendyol’dan Satın al!

Tüm bunlara ek olarak, Omron M2 Intellisense Hem-7121-E, Braun BUA 6150 PH Tansiyon Aleti, Omron M7 Intelli It Hem-7322T-E Koldan Ölçer Tansiyon Aleti de kullanabileceğiniz kaliteli cihazlar arasında bulunmaktadır.

Tansiyon Aletlerinde Hangi Teknoloji Kullanılmaktadır?

Dijital tansiyon aleti hakkında bilgi verirken bu aletlerde hangi teknolojiden faydalanıldığını söylememiştik. PAD teknolojisi; tansiyon aletlerinde bulunmaktadır. Bu teknoloji ile düzensiz kalp atışlarının tespit edilmesi mümkün olacaktır. Hastada düzensiz kalp atışları tespit edildiğinde tansiyon aleti üzerinde PAD görüntüsü ortaya çıkacaktır. Bu noktada, gerek manuel tansiyon gerekse de dijital tansiyon aleti seçimlerinde cihazda PAD teknolojisinin bulunduğundan emin olmalısınız.

Intelli Wrap Teknolojisi Nedir?

PAD teknolojisi kadar Intelli wrap teknolojisi de önem taşımaktadır. Bu noktada, birçok kişinin kullanıcı hatasından dolayı tansiyon aletlerinden herhangi bir verim alamadığından bahsetmeliyiz. Tansiyon aleti manşet kısımları yanlış bağlandığı takdirde yanlış ölçümler meydana gelir. Hatta, bu konuyla ilgili olarak birçok araştırma yapılmıştır. Bahsettiğimiz kullanıcı hatasından dolayı yapılan her üç ölçümden birisi yanlış çıkmaktadır.

Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz tansiyon aletlerinin her birini inceleyerek satın alma davranışı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, hangisini satın alacağınız noktasında birtakım kriterleri göz önüne almanız gerekiyor.

  • Her şeyden önce, ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Kişisel kullanım için cihaz arıyorsanız kullanımı daha basit olan türden bir cihaz işinizi görecektir. Bu noktada, aneroid tansiyon ölçme aleti uzmanlık gerektirmektedir. Dijital tansiyon ölçme aleti ise sizin için en doğru tercih olacaktır. İhtiyaçlarınız kadar aletin fiyatlarının da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu noktada, endişe etmenize gerek yok! Çünkü, bilhassa koldan tansiyon ölçme cihazlarının her bütçeye uygun olduğunu söyleyebiliriz. Otomatik koldan ölçer tansiyon ve elektronik tansiyon aleti ise seviyelerine göre fiyatlandırılmaktadır.
  • Tansiyon aletleri arasından seçim yaparken cihazın doğru ölçümler yaptığına emin olmalısınız. Cıva tansiyon aletleri standart ölçümler yapmaktadır. Aneroid tansiyon aleti ise yüksek seviyede doğru ölçümler yapar. Ancak, dijital tansiyon aleti; yapısı gereği birtakım yanlış ölçümler yapabilmektedir.
  • Satın almak istediğiniz tansiyon aleti; bilhassa malzeme kalitesiyle öne çıkmalıdır. Şişirme ampulü, valfı, ölçüm aleti, manşet malzemesi; her koşulda en iyi şekilde dayanacak kadar çalışmalıdır. Yanlış ölçümlere sebebiyet vermeyecek manşet boyutları, lateks içermeyen malzemeden yapılmış ampul kısmı, 300mHg basınç gibi detayların var olup olmadığına bakmalısınız.
  • Koldan tansiyon aleti alacaksanız kol ölçülerine dikkat etmelisiniz. Her kol çapına uygun olacak şekilde orta boy bir manşet satın alınması bilhassa doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Konuşan tansiyon aleti alırsanız cihazı kullanmakta herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Ancak, cihazın istediğiniz her yere götürülebilecek kadar hafif ve ergonomik olması gerekir. Hafif bir tansiyon aletini evde ve işyerinde kullanabilirsiniz.

En iyi tansiyon aleti seçiminde yukarıdaki kriterleri değerlendirmeyi unutmayın!

Tansiyon Hastalığı Nedir?

Tansiyon; atardamarların içerisindeki kan basıncıdır. Kalp kasının kasılmasıyla beraber atardamarlara kan pompalanmaktadır. Bu sırada sistolik basınç ölçülmektedir. Kalp kasının gevşemesiyle beraber kan akışı damarda durmaktadır. Bu esnada ise diastolik basınç ölçülmektedir. Her yaştan insan için son derece önemli olan tansiyon ölçümünde ise diastolik ve sistolik kan basınçlarına bakılmaktadır. Çoğu kişinin muzdarip olduğu tansiyonun yüksek çıkmasına ise hipertansiyon adı verilmektedir.

Birçok kişinin aklında ideal tansiyonun ne olduğuna dair sorular bulunmaktadır. Ancak, bu ölçümün kişiden kişiye değiştiğini söyleyebiliriz. Yine de ortalama rakamlar vermek mümkündür. Büyük tansiyon 120-130 iken küçük tansiyon ise 70 ila 90 arasında değişkenlik gösterirse kişinin tansiyon değerlerinin normal olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu rakamlardan farklı tansiyon değerlerine rastlanması ise ancak çocuklar ve gençler söz konusu ise normal kabul edilebilir.

Yazımızın başlığı en iyi tansiyon aleti olsa da öncelikle bu aletin kullanılmasına sebep olan tansiyon hastalıkları hakkında bilgi vermeliyiz. Hipertansiyon hastalığı; neredeyse tüm dünyanın şikayet ettiği hastalıklar arasında bulunmaktadır. Kronik bir rahatsızlık olduğunu ifade etmeliyiz. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi hipertansiyon sorunuyla mücadele etmektedir. Bahsettiğimiz hastaların en çok yüzde beş veya altılık kısmı yoğun bir tedavinin ardından yeniden sağlıklı olabilirler.

Hipertansiyon

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tansiyon ölçümlerinde etkili olan iki farklı kan basıncı bulunmaktadır. Bu noktada, 18 yaşın üzerindeki bir bireyde normal sistolik kan basıncı en yüksek 120mmHg olmaktadır. Bunun yanı sıra, normal distolik kan basıncı ise en yüksek 80mmHg olmalıdır. Hipertansiyon hastalarında ise durum farklıdır. Bu kişilerin kan basıncı değerleri bahsettiğimiz aralıkların üzerindedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon; en sinsi hastalıklardan birisidir. Tansiyonun 180/110mmHg’nin üzerine çıkmadığı hallerde herhangi bir hipertansiyon belirtisi göremezsiniz. Fakat, bahsettiğimiz aralıkların da üzerinde bir durum sürekli olarak yaşanıyorsa tüm vücudunuzun zarar görmesi kaçınılmazdır.

En Sık Rastlanan Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon hastaları; bilhassa geceleri olmak üzere sürekli idrara çıkma isteği hissederler. Bunun yanı sıra, bulanık veya çift görme durumlarına da rastlanılır. Nefes darlığı, bacaklarda şişkinlik, yorgunluk, halsizlik, hiçbir şey yapmak istememek, burun kanamaları, kulak çınlaması, kalp ağrısı, düzensiz kalp atışları, baş dönmesi ve baş ağrısı; en sık rastlanılan hipertansiyon belirtileri arasında bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir