Beyaz Saç Niye Çıkar

Beyaz Saç Niye Çıkar?

Saç beyazlamasının nedeni saçlara rengini veren saç kökünde bulunan melanin isimli hücrelerin çeşitli sebeplerle ölmesidir.

Saç beyazlamasının öncelikli sebebi yaşlılıktır, kişinin yaşlanması ile birlikte melanin hücreleri de ölür ve bu doğal bir süreçtir. Ancak bunun yanı sıra bazı etkenler de erken saç beyazlamasına neden olabilir, bu etkenler arasında şunları sayabiliriz;

  • Şeker hastalığı
  • Gizli şeker hastalığı
  • Stres
  • Sigara içmek
  • Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri ve boyaları
  • Genetik yatkınlık

Bunlar saç beyazlamasına, özellikle de erken saç beyazlamasına yol açabilecek etkenlerdir.

Saç Beyazlamasına Önlemler

Saçlar neden beyazlar çözüm nedir? Saçların neden beyazladığını anlattık şimdi de çözümlerden bahsedelim kısaca. Öncelikle saç beyazlamasına neden olan yukarıda saydığımız etkenleri ortadan kaldırmak gerekir.

Örneğin daha az stresli olmaya çalışmak, şeker hastası olup olunmadığını öğrenip eğer bu hastalığa sahipseniz tedavi olmak ilk koşullardır. Bunun ardından kimyasal boyalardan. Saç beyazlaması nasıl önlenir sorusunun da yanıtlarından biri bu boyalardan uzak durmak gerektiğidir.

Saç Beyazlamasına Çözümler

Saç beyazlamasına karşı kimyasal boyaları kullanmanın saçların daha çok beyazlamasına yol açacağı da göz önünde bulundurulduğunda bu boyalara çözüm gözü ile bakmak doğru olmaz. Bunun yerine doğal çözümlere yönelmek daha mantıklıdır. Saç beyazlamasına karşı doğal çözümler arasında şunları sayabiliriz;

Çörek otu yağı: Haftada bir-iki kez saçınıza ve özellikle de köklerine 3-4 çay kaşığı çörek otu yağı sürüp bekletip iyice durulayın.

Soğan ve sarımsak: 7 diş kadar sarımsağı ve bir adet orta boy kuru soğanı iyice ezip birbirine karıştırıp içine bir yumurta sarısı ve çeyrek çay bardağı kadar gerçek zeytinyağı ekleyip iyice karıştırın ve bu karışımı saçlarınıza yedirip 1-2 saat bekledikten sonra durulayın.

Bu tarifi de haftada bir kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu makale beyaz saç nasıl önlenir başlığı taşıyan bu makale saç beyazlaması ile ilgili tavsiyeyi beraberinde getirmektedir. İşte saç beyazlamasına çözüm bulabileceğini ve size tavsiye edebileceğimiz bu kitabın yazarı Ahmet Erkin olup kitabı okumanızda fayda var.

Beyaz saç niye çıkar?

Beyaz saç nasıl önlenir?

Saç Neden Beyazlar?

Sizin tavsiyeleriniz ne olurdu? yorum kısmına bildiklerinizi ekleyerek bu yazıya renklendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir