Vajinal Mantar Tedavisi Doğal Yöntemler

Vajinal mantar tedavisi doğal yöntemler arasında, konusunda uzmanlaşmış profesörler tarafından önerilen bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

İlaçlarla bir sonuç alınmayan ya da uzun bir süreçte ilaç tedavisi görmek istemeyen vajinal mantar enfeksiyonu olan hastalar çareyi başka yöntemlerde aramakta ve bitkisel tedavi yollarına yönelmektedir.

Vajinal mantar doğal tedavi yöntemleri arasında bitkisel kürler oldukça ilgi görmekte ve uygulanmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu, bayanlar arasında oldukça sık görülen bir rahatsızlık türüdür.

Özellikle kronikleşen ve uzun vade de bayanlara çile çektiren bu rahatsızlık yaygın olduğu kadar sıkıntı veren hastalıklardan biridir. Gelişme çağındaki bayanlarda nadiren görülen bir rahatsızlık olsa da, yetişkin bayanların hayatlarında en az bir-iki defa bu hastalığa yakalandığı görülmektedir.

Ne yazık ki bu hastalığın belirtileri bazen hissedilmemekte ve hastalığın ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle bayanların yıl içerisinde en az bir defa rutin olarak kadın doğum doktorlarına görünmesi önerilmektedir. Fark edilmeyen y ada önemsenmeyen akıntılar bu hastalığın habercisi olabilmektedir.

Erken teşhis edilen vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi oldukça basit ve kısadır. Ancak ilerlemiş hatta kronikleşmiş olan hastalığın tedavi süreci uzamakta ve sıkıntılı bir süreç yaşanabilmektedir.

Fazla önemsenmeyen bu rahatsızlığın ilerlemiş safhalarında kısırlığa bile neden olduğu görülebilmektedir.

Hekimler tarafından uygulanan hastalığın tedavi sürecinde antibiyotik ve ilaç tedavisi verilmekte bu tedavi yöntemi vajinal bölgeye sürülecek krem ya da fitiller ile desteklenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerini dışında, 1 litre suyun içine bir avuç kadar ince kıyılmış aynısefa çiçeği katılıp kaynatılır ve ardından süzülerek hastalıklı bölge bu su ile yıkanır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır.

Temiz olan bir kaba 100 gram kadar vazelin, yarım kahve fincanı kadar kükürt ve bu karışımı merhem haline sokacak kadar su karıştırılarak, hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.

Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu ile sirke karıştırılır ve mayi haline getirildikten sonra hastalıklı bölgeye sürülerek, bir saat kadar bekletilir. Daha sonra o bölge iyice yıkanır.

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır. 1 litre suyun içine iki adet pırasa doğranır, pırasalar iyice kaynatıldıktan sonra suyu ile hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.

Vajinal mantar tedavisini gerektiren nedenler arasında birçok etken bulunmaktadır. Hamilelik durumu, diğer hastalıklardan doğan etkiler, iç çamaşırının ve kıyafetlerin imal edildiği maddeler, kullanılmakta olan ilaçlar, antibiyotikler ve yan etkileri, cinsel ilişki, sinir ve stres, yaşam koşullarının sağlıklı olmayışı, ortak kullanılan eşyalar, tuvalet, havuz ve hamam gibi ortak kullanım alanları ve hatta solunan havanın temiz olmaması bile bu hastalığı tetiklemeye yeterlidir.

Vajinal mantar genel olarak bulaşma yolu ile geçmeyen bir hastalık olarak görülmektedir.

Bayanların kendi normal vajinal floralarında bulunan mantar hücreleri, farklı sebeplerden ötürü vücut direnci düştüğünde çoğalmakta ve aktif hale gelerek vaginit denilen durumu oluşturmaktadır.

Vajinal Mantar Tedavisi Dogal YontemlerLaktobasil diğer bilinen adı ile süt basillleri adı verilen yararlı bakterileri vajenin en önemli özelliklerinden birisidir.

Laktobasiller, zararlı bakterilere karşı savunmada yer alır. Bunlar vajenin asit PH’sinde üreme özelliği gösterir ve vajeni zararlı mikroplardan korumaktadır.

Vajinal mantar tedavisi genel olarak vücut direncinin azaldığı durumlarda uygulanmaktadır.

Laktobasillerin sayıca azaldığı durumlar sonucunda vajen enfeksiyonları görülmektedir.

Yoğun antibiyotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının nedeni de bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Vajinal mantar tedavisinin ihtiyaç duyulduğu haller, antibiyotik kullanımı sonrasında, stres, yorgunlukla ya da direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyonun ortaya çıkması ile meydana gelmektedir.

Çok nadirde olsa cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkabildiği de bazı hekimler tarafından söylenmektedir. Bu durumda eşli tedavi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Aksi halde hastalık tekrarlamakta, hatta kronikleşmeye başlayabilmektedir.

Erkek semeninde üreme görülmediğinden dolayı cinsel ilişki yollu ile bulaşan bir hastalık olarak her doktor tarafından kabul edilmemektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu olan bayanlardan eşine mantar hastalığı bulaşabilmektedir, ancak hastalık erkekte çoğunlukla hiç bir şikayete neden olmamakta ya da ufak yanma hissi şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Genel olarak kadın hastalığı olarak düşünülen vajinal mantar enfeksiyonu, özellikle sünnetsiz erkeklerde de sıklıkla görülebilen bir hastalık türüdür. Bazı durumlarda erkek cinsel organında da aşınma ve çatlaklara neden olduğu da saptanmış bir durumdur.

Vajinal mantar tedavisi için uygulanan ilaç, krem ve fitil yöntemlerine ek olarak, bitkisel kürlerde önerilmekte ve uygulamalarından oldukça fazla fayda sağlanabilmektedir.

Ancak bu uygulamalar yapılmadan önce mutlaka uzman bir doktordan tavsiye alınması önerilmekte ve o şekilde tedaviye başlanılmalıdır.

 Vajinal Mantar Tedavisi Doğal Yöntemler Nelerdir?

  1. Kabuklan soyulan bir adet acı hıyarı ezin, ezdikten sonra hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere gün de iki kez sürün. 1 litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katıp, kaynatın, kaynayan kişnişi süzerek, kalan su ile hastalıklı bölgeyi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın.
  2. Bir miktar defneyaprağını, dalları ve yemişleri ile birlikte kaynatın. Kaynamış suyu süzün ve hastalıklı bölgeyi bu su ile yıkayın. 1 litre suyun içine bir avuç börülce katarak, kaynatın.
  3. Kaynamış olan suyu süzün ve günde üç öğün birer çay fincanı için. 1 fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile ilave edere, demlenmesi için kısa bir süre bekleyin. Daha sonra süzerek bu çayı için.
  4. 1 litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu katıp, kaynatın. Ardından bu karışımı süzerek günde üç kez yarım kahve fincanı için. 1 kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katarak, iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte için.

Vajinal mantar tedavisi doğal yöntemler bunlar, belkide bu yöntemleri denediniz veya denemediniz. Ancak vajinal mantar problemine iyi gelen evde kolayca uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm önerileri diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir