vajinal mantar fitil gyno kullanımı
vajinal mantar fitil isimleri

Vajinal Mantar Fitil İsimleri ve Kullanımı

Vajinal enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan bakterilerin öldürülmesine olanak sağlamaktadır. Bu ilaç vajina içine enjekte edilebileceği gibi kapsül şeklinde de yerleştirilebilmektedir. Vajinal mantar fitillerin çeşitleri oldukça fazladır.  Hekim önerisinde kullanılması gereken bu ilaçların dozajları da yine uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Vajinal mantar fitil kullanımı genellikle gece yatmadan önce uygulanmakta ve akması engellenmektedir. Bu sayede vajina içinde ilacın kalması ve çok daha hızlı etki etmesi sağlanmaktadır.  Ultrason ile tespit edilen bu rahatsızlığın safhasına uygun dozajda ilaç verilmektedir.

Vajina Fitil Nedir? Ne İşe Yarar? İsimleri Nelerdir?

Vajinal fitil, vajinal mantar enfeksiyonunun tedavi edilebilmesi için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar el yordamı ile vajinanın içine yerleştirilmekte ve yaklaşık 7 gün süre ile düzenli olarak kullanılmaktadır.

Vajinanın içinde eriyen ve hastalığı yok etmek için kullanılan ilaçlar etkili sonuç vermekte ve hastalığın belirtilerini de ortadan kaldırmaktadır. Hastalık ile birlikte ortaya çıkan yoğun akıntı, kaşıntı ve yanma zamanla kaybolmakta ve akıntılar da azalmaktadır. Elbette bu süreçte ilaçlar mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde mantar tekrarlayacak ve kaşıntı ile yanma devam edecektir.

Vajinal Mantar Fitil İsimleri Nelerdir?

Vajinal enfeksiyon için uygun olan fitillerin isimleri ve detayları.

  • Vajinal Mantar Fitil Gyno Lomexin

Vajinal enfeksiyon için en yaygın kullanılan ilaçlar arasında Gyno Lomexin yer almaktadır. Bu ilaç sayesinde vajinanın içinde bulunan bakteriler öldürülmekte ve kaşıntı ile birlikte yanma hissi yok edilebilmektedir.

600 mg olarak piyasaya sürülen bu ilaç, yaklaşık olarak 5 gün içinde tamamen vajinal enfeksiyonu da ortadan kaldırabilmektedir. Uzman hekim tavsiyesi olmadan bu ilaç kesinlikle alınmamalı ve kullanımı da gerçekleştirilmemelidir.

Uzmanlar hamilelik döneminde de bu ve buna benzer fitillerden reçete edebilmektedir. Gebelerin de mutlaka doktorlarına danışmaları ve ilaçları bu şekilde kullanmaları tavsiye edilmektedir.

  • Vajinal Mantar Fitil Gyno Max

Vajina fitil nedir ne işe yarar isimleri nelerdir? Sorusunu soran kişiler için bir diğer vajinal fitil ’tir. Vajinal mantarın tamamen ortadan kaldırılması için piyasaya sürülen Gyno Max isimli bu ilaç vajina içine yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Sabah ve akşam olacak şekilde kullanılan ilaç, kısa zamanda sonuç vermekte ve mantarın iyileşmesini de sağlamaktadır. Hamileler bu ilacı sadece uzman kontrolünde kullanabilmektedir.

Bebeğin zarar görmemesi için öncelikli olarak uzmanlara danışılması ve sonrasında kullanılması tavsiye edilmektedir. Hamile kadınlar kesinlikle bu ilacı eczanelerden kendi isteklerine göre almamalıdır.

  • Mixovul

Bir diğer ilaç Mixovul’dur. Tamamen fitil niteliği taşıyan bu ilaç vajinanın içine itilmekte ve erimesi beklenmektedir. Sabah ve akşam kullanılan bu ilaç vajinal mantarın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda bu ilaç sayesinde hastalıktan tamamen kurtulmak da mümkün olabilmektedir. Piyasada bulunan ilaçlar arasında en çabuk etki gösteren fitiller arasında yer almaktadır. Hamileler için kullanımı hekimler tarafından belirlenen bu ilaç, uzun vadeli kullanım için uygun değildir.

Aynı zamanda eczaneden isteğe bağlı olarak satın alınmamalıdır.

  • Limenda

Bir diğer fitil çeşidi de Limanda’dır. Bu fitil yine diğer fitillerde olduğu gibi vajinanın içine yerleştirilmekte ve genellikle yatmadan önce kullanılmaktadır. Kısa vadede çözüm sağlayan bu fitil, vajinal enfeksiyonları çok kısa bir süre içinde ortadan kaldırabilmektedir.

Vajinal mantar fitil ilaç isimleri bunlardır. Her ne kadar bu konuda bilgi sahibi olsanızda doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanılmamalı.

Özellikle hamile kadınların bu fitili kullanabilmesi için mutlaka doktorlarına danışmaları önerilmektedir. Reçete ile satılan bu ilaçlar bazen eczanelerden satın alınabilmektedir; ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılan bu fitiller bebeğe ve anneye zarar verebilmektedir.

Vajinada oluşan mantar için rahatlıkla kullanılan bu fitiller, uzun vadeli kullanım için sunulmamaktadır. Kadınlar bu tarz rahatsızlıklar ile karşı karşıya kaldıkları noktada en fazla 1 haftalık kullanım gerçekleştirmekte ve sonrasında vajinal mantardan kurtulabilmektedir

Fitil şeklinde olan ürünlerin yanı sıra yine fitil niteliği taşıyan ve vajina içine enjekte edilen farklı ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar da yine fitiller ile aynı etkiyi göstermekte ve çok kısa süre içinde çözüm sunmaktadır.

Kadınlar da mantarın şiddetine göre bir uzmana danışabilmekte ve uzman tavsiyesine uygun olacak şekilde ilaç kullanımı gerçekleştirerek bu rahatsızlığı atlatabilmektedir.

Vajinal Mantar Fitil Fiyatları

Vajinal mantar fitil fiyatları marka ve firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Çok pahalı değil normal standartların içerisindeki fiyatlar ile eczanelerden alabilirsiniz.  Vajinal enfeksiyon, uzun zamandan beri pek çok kadın tarafından şikayet edilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık daha çok vajina temizliğine önem vermeyen ya da çok fazla temizleyen kadınlarda görülebilmektedir.

Elbette bu rahatsızlığı tetikleyen çok farklı faktörler de bulunmaktadır.

Vajinal mantar rahatsızlığın tedavisi için fitil ya da kremlere başvurulmaktadır. Uzman tavsiyesi ile verilen fitiller düzenli kullanıldığı takdirde ise rahatsızlığı çok kısa bir süre içinde ortadan kaldırabilmek mümkün olmaktadır. Vajinal mantar fitil nedir? ne İşe yarar? fitil isimleri nelerdir? fitil kullanımları nasıldır?  hakkındaki yazımızı puanlayın ve bu konudaki tecrübelerinizi yorumlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir