vajinal mantar cinsel ilişkiyi etkiler mi
vajinal mantar cinsel ilişkiye girilir mi?

Vajinal Mantar Cinsel İlişki İle İlgili Merak Edilenler

Vajinal mantar cinsel ilişki hakkında merak edilen soruları bir araya topladık ve faydanıza sunduk bu yazımızda tüm kadınların ortak sorunu olan vajinal mantar enfeksiyonun cinsel hayat ile ilgili etkilemelerinden bahsedeceğiz.

Vajinal mantar hemen hemen her kadın için bir sorun ve pek çok kadın bu sorun için çözüm aramaktadır. Vajinal mantar ile karşı karşıya kalan kadınların ise cinsellik konusunda merak ettiği pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Bu noktalar ise en detaylı şekilde aşağıda yer almaktadır.

  • Vajinal Mantar Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Vajinal mantar cinsel ilişkiye girilir mi? Sorusu kadınların en sık sordukları sorular arasında yer almaktadır. Özellikle vajinal mantarı tetikleyen unsurlar arasında cinsel ilişki olup olmadığı da çok tartışılan konular arasında yer almaktadır.

Vajinal mantar sorunu ile başa çıkmaya çalışan kadınlara cinsel ilişki doktorlar tarafından önerilmemektedir. Özellikle prezervatif kullanımı gerçekleştirilerek girilen cinsel ilişkiler, vajinal mantarın yoğunluğunu da artırmaktadır.

Doktorlar tarafından önerilen ilaçlar ya da fitiller bu dönem içinde düzenli bir şekilde kullanılmalı ve cinsel ilişki tedavi bitene kadar yaşanmamalıdır. Yaklaşık olarak 7 gün süren tedavi neticesinde ilaç kullanımı düzenli bir şekilde sağlanır ise, vajinal mantar ortadan kaldırılmakta ve sorunlar da giderilebilmektedir.

  • Vajinal Mantar Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Özellikle yanmanın ve kaşıntının olduğu bu rahatsızlık esnasında rahat bir cinsel ilişki yaşamak pek mümkün değildir. Vajinal mantar varlığını sürdürürken cinsel ilişki yaşamak yanmaları ve kaşıntıları artırabilmekte, hatta hastalığı daha da ciddi boyutlara taşıyabilmektedir. Bu nedenle tedavi sürecinin tamamlanması ve sonradan cinsel ilişkiye girilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Vajinal mantar ile mücadele eden kadınların cinsel ilişki esnasında ağrı yaşaması da muhtemeldir. Bu sebeple tedavi süresince ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Vajinal Mantar Cinsel İlişkide Acı Ağrı Duyulur Mu?

Özellikle kadınlar bu rahatsızlık ile karşı karşıya kaldıklarında ağrı ya da yanma gibi problemler ile karşı karşıya kalmaktan dolayı da tedirgin olmaktadır. Cinsel ilişki nedeniyle mantar hastalığına maruz kalan vajinada daha çok tahriş ve yanma yaşanabilmektedir.

Bu durum da kadınların cinsel ilişki esnasında ağrı yaşamalarına neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisi süresince kadınların cinsel ilişkiye girmemeleri ise mutlaka tavsiye edilen unsurlar arasında yer almaktadır. Antibiyotik ya da fitiller ile tedavi altına alınan bu hastalık yaklaşık 1 hafta içinde çözüme kavuşabilmektedir.

  • Vajinal Mantar Cinsel Yolla Erkeğe Bulaşır Mı?

Vajinal mantar, vajinanın PH dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vajinal bakımın yapılmaması, cinsel ilişki esnasında kondom kullanılması, pedlerin uzun süre tutulması, vajinadaki tüylerin kesilmemesi ya da sentetik iç çamaşırı kullanılması gibi nedenler bu hastalığı tetiklemektedir.

Bulaşıcı bir hastalık olmayan mantar, erkeklere de cinsel ilişki yöntemi ile bulaşmamaktadır. Fakat cinsel ilişki, mantarın ortaya çıkmasında etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle kadınların bu rahatsızlık ile mücadele ederken cinsel ilişkiye girmemeleri de tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Vajinal Mantar Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Düzenli bir cinsel ilişkiye sahip olan kadınlar vajinal mantar nedeniyle isteksizlik yaşayabilmektedir. Bunun nedeni ise hastalığın ağrı ve yanma gibi faktörler ile ortaya çıkmasıdır. Yanma ve kaşıntının çok yoğun olarak görüldüğü bu rahatsızlıkta vajina ve penisin temas halinde olması sonucu yanmalar artabilmektedir.

Bu durum da kadınların cinsel ilişkiden belli bir süre soğumasına neden olabilmektedir. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka bir uzmana görünmek ve tedavi için çözüm yolları denemek gerekmektedir. Ağız yolu ile alınabilen hapların yanı sıra kadınlar için vajinal fitiller de reçete edilebilmektedir. Bu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde rahatsızlıktan tamamen kurtulmak da mümkün olabilmektedir.

Hamilelik döneminde bu tarz sorunlar ile karşılaşan ve cinsel isteksizlik ile karşı karşıya gelen kadınlar ise mutlaka doktorlarına danışmalı ve uygun olan tedavi yöntemini uygulamalıdır. Uzman tavsiyesi olmadan da hiçbir ilaç satın alınmamalı ve kullanımı da gerçekleştirilmemelidir. Cinsel isteksizlik sadece mantara bağlı olarak da ortaya çıkmayabilmektedir.

  • Vajinal Mantar Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı? Sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Mantar, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar arasında yer almamaktadır. Bu nedenle bulaşıcı hastalıkla kategorisinde bu rahatsızlığı değerlendirmek de çok doğru bir yaklaşım değildir.

Kadınların en çok tedirginlik yaşadığı noktalardan biri cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı konusudur. Ancak tedirginlik yaşanan bu konu ile alakalı herhangi bir problem yaşanmamakta ve kadınlar rahat bir şekilde cinsel ilişkilerini yaşayabilmektedir. Cinsel ilişki hastalığın boyutunu ilerletebildiğinden dolayı, uzmanlar tarafından bu dönemde cinsel ilişki pek tavsiye edilmemektedir.

Vajinal mantar cinsel ilişki ile ilgili merak edilenlen soruları yanıtlamaya çalıştık bu soruların dışında sormak istediğiniz aklınıza takılan başka sorular var ise yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir