Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir? ve vajinal mantar enfeksiyondan korunmanın yolları nelerdir? sorularını ele aldığımız bu sayfada yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Vajinal mantar enfeksiyonu genel olarak başka yerlerde bulaşan bir rahatsızlık değildir.

Bayanların vücutlarının normal vajinal floralarında yer alan mantar hücreleri çeşitli nedenlerden dolayı, vücut direnci düştüğünde çoğalmakta ve aktif hale gelerek vaginit meydana getirmektedir.

Bayanlarda bir yıl içinde dört veya üzeri vajinal mantar tedavisi durumu meydana gelir ise, bu şekilde vajinal mantar enfeksiyonu geçiren kişilere kronik mantar enfeksiyonu teşhisi konulmakta ve ona göre daha zor daha uzun bir tedavi süreci uygulanmaktadır.

Vajinal mantar bayanların korkulu rüyası elbette iyi ki bitkisel ve doğal yöntemler var.

Kronik vajinal mantar enfeksiyonu geçiren bayanlarda, vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olan durumlar hemen araştırılmalıdır. Bu nedenlerden bazıları; kan şekeri ölçümleri, hiv testi ve benzeri taramalardan oluşmaktadır.

Ayrıca gibi durumlarda, kronikleşmiş vajinal mantar tedavisi uygulanan bayanların eşlerinin de tedavisi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Özellikle kronik vajinal mantar enfeksiyonların da önemsenmesi gereken bir diğer durum da, tedavi yöntemlerine verilen önem kadar etkili hatta tedaviden daha da önemlisi mantara oluşumuna sebebiyet veren durumların tamamen ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınmasıdır.

En çok vajinal mantar enfeksiyonunun rastlanıldığı durumlardan biriside hamilelik halidir.hamilelikte-vajinal-mantar

Hamilelik süresince, hücresel tipte vücut direncinin gebelik materyalinin reddini engellemek amacıyla baskı altına alınmış olmasından dolayı, vajinal mantar enfeksiyonları bu süreçte daha sık olarak görülmektedir.

Gebelik süresince meydana gelen vajinal mantar enfeksiyonlarında, vajinal yoldan bazı mantar ilaçları ile tedavi edilmektedir.

Vajina içine uygulanan fitil, krem veya ovul şeklindeki ilaçların kana geçme durumları olmadığı için hamilelik gibi durumlarda ilk üç aydan itibaren kullanılmalarında uzmanlar tarafından bir sakınca görülmemektedir.

Ancak her durumda olduğu gibi doktor kontrolü yapılmadan ve doktor tarafından önerilmeden rastgele, bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılmamalıdır.

Hamilelik dönemlerinde çok zorda kalmadıkça ağızdan antimikotik ilaçlar önerilmemektedir.

Hamilelikte ağızdan alınan mikotik ilaçlar kandan geçeceğinden dolayı fetuse zarar verme olasılığı yüksektir.

Vajinal mantar enfeksiyonları genelde olarak eşlerde bir probleme neden olmamaktadır.

Bu nedenden dolayı eş tedavisine rutin olarak gerek duyulmamaktadır. Ancak cinsel partnerlerde genital alanda kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetler bulunuyor ve bu durum laboratuvar testleri ile mantar enfeksiyonunun belirtilerini gösteriyorsa o zaman tedavisi uygulanmak zorundadır.

Bayanlarda özellikle kronik mantar enfeksiyonu görülüyorsa ve vajinal mantar tedavisi uygulamalarına rağmen geçmiyorsa erkek eşe de antimikotik tedavi uygulanması önerilmektedir.

Vajinal Mantar Enfeksiyondan Korunmanın Yolları

Vajinal mantar enfeksiyonundan korunmanın yolları arasında; Naylon çamaşırlardan uzak durularak, pamuklu iç çamaşırların kullanımı tercih edilmelidir.

Çamaşırlar yüksek derece kaynatıldıktan sonra ütülenerek giyilmelidir. Dar pantolonlardan uzak durulmalıdır.

Genital alana tahriş edici maddeler sürülmemeli, uygun olmayan vajinal tamponlar kullanılmamalıdır.

Cinsel ilişkilerde prezervatif tercih edilmelidir.

Hijyenik olmayan tuvalet ve havuzlar asla kullanılmamalıdır. Düzenli olarak yılda en az bir defa jinekolojik muayenelere gidilmelidir.

Bu şekilde, Jinekolojik muayeneler sırasında bulgu görülmeyen vajinal akıntılar saptanabilmekte ve tedavi süreci başlatılabilinmektedir.

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir sorusunu ele aldığımız bu sayfada anlaşılmayan yerler var ise aklınıza takılanlar veya benimde bir bildiğim var dediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir