Vajinal Duş Ne Demek? Nasıl Yapılır? Sağlıklı mı?

Vajinal Duş Ne Demek? Nasıl Yapılır? Sağlıklı mı?

Vajinal duş hakkında yer alan bir takım sorulara yer veriyor olacağız.  Vajinal duş ne demek? Vajinal duş nasıl yapılır? Vajinal duş yapmak sağlıklı mı?.

Biz kadınların merak ettiği bu konuları bu makalede aktarmak istiyorum.Vajinal temizliğin olmazsa olmaz adımlardan sayılan özel bölgeyi yıkama işine vajinal duş adı veriliyor.

Vajinal Duş Ne Demek?:  Vajinal duş, vajinanın iç tarafını temizlemek amacı ile su, sirkeli su, karbonatlı su, jel veya diğer temizleyici sıvılar ile temizleme işidir.

Vajinal Duş Ne Demek? Nasıl Yapılır? Sağlıklı mı?
vajinal duş nedir

Kısa bir açıklama:

Vajinanın içini sıvılar yardımı ile yıkanmasına vajinal duş deniliyor. Vajinayı yıkmanın modern söyleyiş hali diyebiliriz. Normalde banyoya girdiğimizde nasıl ki yıkanıyor buna duş aldık tabirini kullanıyorsak. Vajina yıkama işi içinde aynı tabir kullanılıyor.

Ancak burada vajina için söylenen vajinal duş tabiri normal duş alma tabirinden çok farklı nedenler yer alıyor.

Aslında suyla temizlik dediğimiz vajinal duş, vajina için farklı nedenler ile yapılıyor.

Vajinal duş nedir? sorusunun cevabı için bu şekilde bilmemiz yeterli olacaktır.

Vajinal duş biz bayanlar farklı sebepler ile yaparız?

Önceliğimiz vajinamızın temizliği, kötü kokulardan arındırılarak temiz kokması, adet sonrasında vajina içerisinde kalan kanın tamamen arındırılması.

Vajinadan akan farklı türde akıntıların temizlenmesi, cinsel ilişki ile hastalık yapabilecek türden bakterilerin uzaklaştırılması, cinsel hastalıklardan korunma, hamile kalmayı önleme gibi nedenler ile vajinamıza duş aldırırız.

Vajinal Duş Faydalımı dır? Sabunlu, Karbonatlı Sular ile Vajinaya Duş Aldırmak Doğru Bir Davranış mı?

Vajina öyle bir organdır ki ortamda hiç su olmazsa bile kendi kendine temizleme doğasına sahip bir organdır.

Doğal asidik ortamı bulunan vajinamız aslında kendi mikroplarından arındıran bir özelliği mevcuttur.

Vajinal duş aslında bu yapıyı bozan bir girişim olarak görülüyor.  Biz kadınlar çoğunlukla düzenli olarak bu duşu yapmazsak kendimizi mutsuz huzursuz hissederiz ayrıca kendimizi kirli hissederiz.

Aslında düzenli duş fayda sağlamak yerine vajina yapısını zamanla aşındıran ve sonrasında sıkıntılar oluşturan bir durum.

Bu düzenli duş her zaman olmamalı yani aslında herhangi bir sıkıntısı olmayan vajina kendi sistematik yapısı ile temizleniyor.

Ancak vajinal mantar gibi enfeksiyonların olması ile vajina duşunun düzenli olarak yapılmasında bir sınır yoktur.

Kısaca kafa karışıklığına neden olmadan aktarmak daha doğrusu olacaktır. Vajinal mantar olan bir vajina temizliğinde düzenli duş yapılmalıdır.

Ancak keyfi olarak mantar enfeksiyon gibi durumlar olmaksızın vajinal duşun faydadan çok zarar getirdiğini söylüyor uzmanlar.

Mantar enfeksiyonu olan bir vajinada tıbbi veya bitkisel tedavi fark etmiyor. Temizlik aşamasında tıpta solüsyonlar ile bitkisel yöntemde bazı bitkilerin kaynatılması ile elde edilen sıvı ile vajinal duş yapılmalıdır. Bunların dışında keyfi olarak vajinal duş önerilmiyor.

 vajinal duş nasıl yapılır video
vajinal duş nasıl yapılır

Vajinal Dş Nasıl Yapılır?

Vajinal duş çok karmaşık bir şey değildir.

Sağda solda uzun uzun yazılır aslında kısa ve öz bir şekilde vajinanın dış tarafını ılık suyla veya doğal sabunla köpürterek yıkamadır.

Yıkama sırasında tampon , sprey gibi ne olduğu belli olmayan duş aleti dediğimiz şeyleri kullanmayın.

Sade temiz bir havluya ılık su ile ıslatıp silmek bile vajina için yeterlidir.

Bazen vajinal duş alınması konusunda sorular iletiliyor. Vajinal duş ilaçları kremleri vs var kullanabilir miyiz?.

Kesinlikle uzak durun.

Zaten vajina kendi kendini temizliyor. Buna biraz açıklık getirmek gerekirse her kadının kendine özgü organı olan vajinada mukoid isimli bir sıvı vardır. Bu sıvı siz istemeseniz bile kendi kendini salgılayarak vajinayı temizler.

Bu salgı vajinada da bir miktar sıvının akışı şeklinde olur bu sıvı antibakteriyel bir ortam oluşturur ve temizleme görevini yapar.

Vajinal duş ile ilgili söylemek aktarmak ve paylaşmak istediğiniz yararlı bilgiler var ise merak edilen bu konu hakkında yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir