Vajinal Mantar Belirtisi Nasıldır? Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinal mantar birçok bayanda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Vajinal mantar tedavisi çok zor olmasa da, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkması, sıklıkla yaşanılan sorun olmasına neden olmaktadır.

Rahatsızlığın en sık görülen belirtisi kaşıntıdır.

Bu belirtiler görülüyorsa sizde mutlaka tedaviye başvurmanız gerekli doğal bir şekilde evde tedavi olmalısınız.

Özellikle geceleri şiddetlenen vajinal mantar enfeksiyonu sıcağın etkisi ile de artış gösterebilmektedir.

Vajina mantar enfeksiyonu sorunu yaşayan hastaların birçoğunun dış genital organlarında yanma belirtileri ortaya çıkmaktadır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi oluşmaktadır.

Hastalığın kronikleştiği bayanlarda ise cinsel ilişki esnasında ağrı ortaya çıkabilmektedir. Vajinal kandidiazis de akıntı her zaman rastlanılan bir durum değildir. Kandidiazise de akıntı belirtisi var ise, beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde, kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar görülebilmektedir.

Ancak bu akıntı şeklinde kötü koku görülmemektedir.Eğer vajinal mantar enfeksiyonundan dolayı oluşan akıntı da koku bulunuyorsa, kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığı araştırılmalıdır.

Vulva ve vajinada kızarıklık, şişlik, vajina duvarında mantar plakları görülebilmektedir. Bunlar vajinal mantar tedavisi sırasında görülmesi normal durumlardır.

Vajinada Mantar Belirtisi Nasıl Olur?

Rahatsızlığın meydana getirdiği kaşınmaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar da meydana gelebilmektedir. Vajinal mantar enfeksiyonların da tanı çabuk koyulmaktadır.

Genellikle bayanların rutin ya da şikâyet üzerine gittikleri muayenelerde, hastanın şikayetleri, bulgular ve ihtiyaç halinde laboratuvar tetkiki ile uzman doktor tarafından tanı koyulabilmektedir.

Vajinal kandidiazis de kültür almanın bir etkisi görülmemektedir. Kültür yerine vajinal mantar enfeksiyonlarında akıntı örneğinin alınması daha çok bulgu edinilmesine olanak tanımaktadır. Şikâyeti olan bayanlardan alınan akıntı örneği potasyom hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmektedir. Bu inceleme esnasında tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirmektedir.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır

Vajinal mantar tedavisi, yer yer çok kolay, yer yer ise oldukça zordur. Akut şikayetler büyük ölçüde tedavi ile giderilebildiği gibi hastaların %20’lik oranında daha sonra tekrarladığı görülmektedir.

Kronikleşen bu hastalık mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek, derinlere kadar ilerlemekte ve burada sessiz kalmaktadır.

Bu durum ise ilaçların hastalığı etkilememesi olarak kabul edilmesine yol açmaktadır. Vajina hücreleri sürekli yenilene bilmektedir.

Üst kısımda yer alan hücreler dökülmekte ve alt kısımda yer alan hücreler yüzeye çıkmaktadır. Mayalar yüzeye yaklaştıkça ve uygun ortamı bulunca yeniden enfeksiyon görüle bilinmektedir.

Bu tarz enfeksiyona invazif kandidiyazis adı verilmektedir. İnvazif kandidiazisin rahatsızlığında predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bu tedavi yöntemin de sistemik ve lokal ilaçların kullanılma şekli uygulanmaktadır.

Lokal ilaçlar vajinal ovül yani fitil şeklinde olduğu gibi krem şeklinde de uygulanabilmektedir. Ağızdan alınan sistemik tedavide ise günlük tek ilaç uygulamasından, 1 haftalık ilaç uygulamasına kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi esnasında naylon ve dar giysiler giyilmemelidir.

Özellikle çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması, buharlı ütü ile ütülenmesi, vajinanın su yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunlar ile yıkanması tedaviye etki eden ve kolaylaştıran etkenler arasında yer almaktadır.

2 yorumlar

  1. vajinal mantar

    Nazan hanım merhabalar, Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Saç kremi uygulaması ilk defa sizden duyuyoruz. Bu konuda aslında bilindiği üzere kimyasal maddelerin değdirilmemesi gerektiği ile ilgili bir çok bilimsel araştırma var. Saç kremi bir nevi kimyasal içerikli bir madde geçici olarak rahatlama hissettirebilir ancak tam çözüm değil. Bu tarz uygulama tehlikeli sonuçlarda doğurabilir. Bunun yerine daha doğal yöntemler denenmesinde fayda olacaktır.

  2. Vücuttaki mantar sorununa saç kremi ile bölgeyi ovduktan sonra ve temizledikten sonra geçtiğini gözlemledim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir