Vajinal Mantar Belirtileri Nasıldır?
Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir

Vajinal Mantar Belirtileri Nasıldır?

Vajinal mantar belirtileri bilinmesi gereken en önemli bilgiler arasında yer almaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu pek çok kadının şikâyetçi olduğu konulardan biridir. Kaşıntı ve yanma hissi ile kendisini ortaya çıkarak bu rahatsızlık toplu alanlarda daha çok rahatsızlık vermektedir.

Vajinanın bakımının yapılmaması ya da kirli ortamlarda bulunulması gibi nedenler de mantarı tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir? Sorusundan önce, mantarın neden oluştuğundan biraz bahsedelim. Vajinal mantar, pek çok nedenden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 • Vajinal mantarın oluşum sebeplerinden biri sentetik iç çamaşırı kullanmaktır. Sentetik iç çamaşırları çok kısa süre içinde vajinada mantar oluşumuna neden olabilmektedir.
 • İç çamaşırların düzenli bir şekilde değiştirilmemesi vajinal mantara neden olabilmektedir.
 • Vajinal mantarın bir diğer sebebi vajinanın içinin yıkanması ve ph dengesinin bozulmasıdır. Aslında mantara en çok neden olan faktör de budur.
 • Vajinal mantar nedenleri içinde bir diğer faktör ise cinsel ilişkiye girerken partnerlerin gerekli temizliği yapmamasıdır. Bu gibi faktörler, kadınlarda vajinal mantar oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda umumi tuvaletlerin kullanılması da yine bu rahatsızlığı tetiklemektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar belirtileri aniden ortaya çıkmakta ve kadınları telaşlandırabilmektedir.

Yanma hissi ile başlayan vajinal mantar, beraberinde kaşıntıyı da getirmektedir. Aynı zamanda akıntı da buna eşlik etmektedir.

Sarı, beyaz, yeşil ya da çökelek kıvamında olan akıntılar her zaman olmasa da genellikle mantar habercisidir.

Bir çok vajinal mantar problemi olan kadınların  sorduğu genel bir soru vajinal mantar belirtileri ve bu belirtilerin neler olduğu hakkındadır.

Özellikle bayanlarda sık görülen bu problem vajinal mantar enfeksiyonu, bayanların hemen hemen 3’te 2’sinde hayatında mutlaka bir veya iki defa görülür.

Vajinal mantar hastalığı özellikle son dönemlerde bayanlarda büyük sıkıntılar meydana getirmekte ve bayanların sıkça bu problemden ciddi sıkıntılar oluşmadan bir an önce nasıl ve hızlı bir şekilde kurtulabilirim düşüncesi oluşmaktadır.

vajinal mantar belirtileri
vajinal mantar belirtileri

Elbette bu durum birazda utanılan bir bölge olduğu için araştırmalar daha çok doğal, bitkisel, evde gibi araştırmalar olmuştur.

Vajinal mantar enfeksiyonu olan bir kişinin rsikte olduğu bir gerçektir ayrıca bu hastalığın bulaşıcı olmasıda ayrı bir dert.

Peki kii vajinal mantar olduğunu nerden bilecek işte vajinal mantar olduğunu anlamak için kişide bu belirtiler vardır.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

 • Vajinada aşırı derecede kaşıntı

Vajinal mantar belirtileri kendini aşırı derecede kaşıntı ile gösterir durup durduğunuz yerde feci şekilde kaşıntı meydana gelir sizi o an en musait yere çeker kaşıya kaşıya bir hal olursunuz.

 • Vajinada Yanma

Vajinal mantar ilk belirtisi olarak kaşıntının ileri bir şekilde aşırı olmasının getirdiği durum yanmanın meydana gelmesi. Aşırı kaşınma sonrası acı veren bir yanma meydana gelir işte bu durum tam bir baş belasıdır insanı çileden çıkarır.

 • Vajinal Yara Oluşması

Aşırı kaşıntının getirdiği sonuç yanma bu yanma hiç iyi bir şey değildir bu yaralara yol açan ve ayrıca kaşıntıyla başlayan bir dağılma söz konusudur. Mantar bakterileri kaşınma yoluyla dağılma gösterir ve bu dağılma yara ile deriye nüfus ederek vajinal bölgede büyük sıkıntılara yol açar.

Vajinal mantar belirtileri olarak iki büyük belirtisi, aşırı kaşıntı ve yanma hissi olup kaşıntının verdiği tahriş ve mantarın dağılması söz konusu.

 • Vajinal Akıntının Çoğalması

Vajinal mantar belirtileri kapsamında bir şey daha normal akıntıyı hepimiz biliyoruz fakat mantarlı olan bi vajinada bu akıntı mantarda olan bakterilerin etkisi ile normalden fazla akıntının gelmesidir. Vajinal mantar hastalığının önemli belirtilerinden biri normalinden fazla akıntının gelmesi

 • Vajinadan cinsel birleşimin ilk anında ve devamında ağrının olması

En tatlı zamanda yani cinsel ilişki sırasında vajinaya giren penisin korkutması neden korkutur işte yanıtı çünkü vajinada mantar enfeksiyonu mevcut orgazm olmayı arzu ederken penisin ilk girişinde acayip bir ağrı meydana gelir bu kuruluktan meydana gelen acı değildir vajinal mantara bağlı oluşan bir ağrıdır.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir Özetlersek

 • Vajinalda Aşırı derecede kaşıntı
 • Vajinada yanma
 • Vajinada Oluşan Yara
 • Vajinal Akıntının Çoğalması

Vajial mantar belirtileri olarak kısa ve öz olarak şunu bilmemiz gerekli her kaşıntı mantar değildir ama kaşıntının aşırı olması ile birlikte gelene yanma, yara ve buna bağlı değişken akıntıların çoğalması varsa vajinal enfeksiyon maya mantarı var demektir.

Vajinal Mantar Belirtileri Hakkında Kadınlar Kulübünde Neler Söyleniyor?

Kadınlar arasında çokça yöneltilen sorular arasında yer alan vajinal mantar belirtileri, kadınlar kulübü aracılığı ile pek çok konu hakkında paylaşım gerçekleştiren kadınlar, bu konu üzerine de ayrıca yoğunlaşmaktadır.

Vajinal mantarın ilk defa rastlanıldığı hastadan evresine hatta tedavi yöntemlerine kadar pek çok bilgiye bu site üzerinden rastlayabilmek mümkün olmaktadır.

Kadınlar kendi aralarında tedavi yöntemlerinden bahsederken aynı zamanda denenmemiş yöntemleri de birbirlerine tavsiye etmektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal mantar belirtilerinin yanı sıra elbette tedavi yöntemleri de çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Kaşıntı nedeniyle rahatsızlık duyan ve idrarını yaparken yanma hissi ile karşı karşıya kalan kadınlar farklı tedavi yöntemleri araştırmakta ve uygulamaktadır.

Öncelikli tedavi yöntemi elbette uzmanlara muayene olmak şeklinde olmalıdır. Uzmanlar, yapmış oldukları muayeneler neticesinde vajina fitili ya da mantar kremi kullanmaya teşvik etmektedir.

Bu ürünler ise kısa süre içinde yanıt vermekte ve hastalığı kısa vadede iyileştirebilmektedir.

Vajina fitilleri vajinanın içine yerleştirilen haplar ya da şırınga ile sıkılan kremler şeklinde olabilmektedir.

Aslında her ikisi de fitil olarak değerlendirilmektedir. Hamile olmayan kadınlar için ağız yolu ile alınabilen ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu durum uzmanların tavsiyelerine göre farklılık göstermektedir. Ancak tedavi yöntemleri tıpta genellikle bu şekildedir.

Vajinal mantar belirtilerinin yanı sıra tedavi yöntemlerinin daha çok talep gördüğünden bahsetmiştik.

Tedavi yöntemleri arasında alternatif tıp yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise genellikle bitkiler aracılığı ile sağlanmaktadır.

Ebegümeci, sarımsak, aloe vera, mısır püskülü ve elma sirkesi gibi ürünler ile hastalığı kontrol altına almak ve tamamen yok etmek mümkün olabilmektedir.

Kadınların bu tedavi yöntemlerini kendilerine göre uygulamamaları da tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Çünkü herkesin bünyesi aynı bitkilere aynı reaksiyonu göstermeyebiliyor. Bu nedenle bu konuda da bir uzmandan yardım alınmalı ve buna göre tedavi uygulanmalıdır.

Vajinal mantar belirtilerinin yanında pek çok kadın bu hastalığı önleyebilmek için ne yapmak gerektiğini de araştırmaktadır.

100 kadından 75’inin yakalandığı bu rahatsızlık günümüzde çoğu kadında görülmektedir. Bu hastalıkla hiç karşı karşıya kalmamak için ise aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Peki ki bir kadın vajinal mantar olduğunu nereden bilecek işte vajinal mantar olduğunu anlamak için kişide bu belirtiler vardır.

Bayanların en sık yakalandığı bir o kadar da önemsemediği hastalıklardan biri vajinal mantar enfeksiyonu rahatsızlığıdır.

Vajinal mantar tedavisi kolay ve kısa olmasına rağmen, ilerlemesi ve fark edilmemesi ya da kronikleşmesi durumunda çok daha zor ve uzun bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Başlarda önemsenmeyen ve gerekli tedavi ve tedbirlerin alınmadığı rahatsızlık, ilerleyen safhalarda kısırlığa, kişide psikolojik bozukluğa kadar gidebilmektedir.

Vajinal mantar tedavisinde genellikle antibiyotik tarzı güçlü ilaçlar, kremler ve fitil önerilmektedir. İlaç tedavisine destek amaçlı ya da ilaçlardan istediği sonucu alamayan kişiler, bitkisel kürlerden de faydalanma yolunu seçebilmektedir.

Vajinal mantar belirtileri olarak daha çok sık rastlanılan bir durumda, bayanlarda akıntı oluşumudur. Ancak normal koşullarda bu akıntıda kötü koku olmamaktadır. Akıntı da kokunun olması halinde kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığının araştırılması gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunda, vajina duvarında mantar plakları gözlemlenmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarda bunların görülmesi normal bir belirtidir.

Normal vajen salgısında kokuya rastlanılmamaktadır. Bu durum kaşıntıya neden olmaz. Akıntı miktarı çamaşırı ıslatacak kadar değildir. Hamilelik durumlarında ve düzenli doğum kontrol hapı kullananlarda salgı miktarının arttığı bilinmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık oluşan belirtisi, daha çok geceleri fazlalaşan ve aşırı rahatsızlık veren kaşıntıdır. Bu kaşıntı özellikle sıcak ortamlarda çok daha fazlalaşır.

Aşırı kaşınma neden ile vulva derisinde soyulmalar oluşturmakta ve küçük kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca fazla kaşınma nedeniyle deride oluşabilecek çatlaklar da ikincil bir bakteri enfeksiyon riskini yükseltmektedir.

Tabi ki her kaşıntı mantar enfeksiyon riskini oluşturmamaktadır. Bazı durumlarda genital bölgedeki kaşıntının nedeni bölgesel alerjik bir reaksiyon da olabilmektedir.

Vajinal mantar tedavisi, vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik oluşabilmekte, bazı durumlarda ise hastalığın nedeni tamamen psikolojik kökenlere kadar inmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri içerisinde dış genital organlarda yanma hissi, idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma, o bölgede kızarıklıklar, bazı durumlarda özellikle hastalığın kronikleştiği hallerde, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma da görülebilmektedir.

Bu meydana gelen ağrı ve yanmalardan dolayı bayanlarda cinsel isteksizlikte oluşmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtisi, genellikle normal akıntılardan farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu şekilde görülebilmektedir.

Fakat akıntının olması her zaman bu rahatsızlıkta belirti olacak diye bir kural yoktur. Her zaman akıntıya rastlanılmaya bilinir. Oluşan bir akıntı var ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde görülmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun neden olduğu akıntı tipi, kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı bayanlarda sadece beyaz, sulu, hafif bir akıntı meydana gelirken, bazı bayanlarda ise vajinalarında kuruluk hissinden yakınmalar görülmektedir.

Bu hastalıkta en sık rastlanılan belirtilerden birisi ise vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomat şeklinde parçalar oluşmasıdır.

2 yorumlar

 1. Vajinanın içinde bembeyaz bir tabaka görünüyor açana sebebi nedir
  Bezle dokununca bulaşmıyor beyazlık mantar mı acaba

 2. Merhabalar benim vajinada kaşıntı ve idrarda yanma oluyor doktora gittim bana idrar yolunda enfeksiyon var demişti çocuk düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir