Vajinal Enfeksiyon

Vajinal enfeksiyon hastalığı vajinal mantar türlerine verilen genel bir addır. Vajinal enfeksiyon nedir tedavisi nasıldır? tedavide kullanılan ilaç ve kremlerin kullanımı ile ilgili bilgiler. Vajinal enfeksiyon konusunu işlediğimiz bu makalede vajinal enfeksiyon belirtileri ve vajinal enfeksiyon tedavisi  hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Vajinal enfeksiyon vajinada oluşan normalin dışında anormal bir durumdur enfeksiyonlar vajinada oluşan kötü bakterilerin deriye nüfus etmesi ile kendini dahada belli eder.

Vajinal enfeksiyonların en sıkıntılısı vajinal mantar enfeksiyonudur. Vajinal mantar, vajina içerisinde ismi “candida” olan bir tür mikroorganizmanın nüfus ettiği bir enfeksiyon türü daha çok “vajinal mantar” veya “vajina mantarı” olarak telaffuz edilir.

vajinal-enfeksiyon

Vajinaya temas eden her şey, mantar enfeksiyonuna neden olabilir vajina bölgesine temas eden neler var?

Sürekli kullandığımız ve vazgeçilmezimiz ped, varsa kötü kokunun yayılmaması için kullandığımız deodorant, en çokta kullandığımız tüysüz vajina varmıdır bilmem ama bence yoktur var olanlar tüy dökücü krem veya tüy dökücü spreyler işte bu etkenlerin ikisi kesin diğer bir tanesi tercihe bağlı kullanıyoruz değil mi?.

Biricik organımız vajinamız sadece bunlara maruz kalmıyor uzun süre terliyor neden? çünkü vajinamız her zaman kapalı alanda açığa bırakamıyoruz 🙂 eğer birde hareketli bir yaşam tarzınız varsa bu terleme yoğundur vajinanın terleme ile sürekli nemlenmesi.

Eğer sentetik külot kullanıyorsanız şimdiden bence o kilodu kullanmayı bırakın ve birde yabancı cisimlerin vajinaya girmesi var bunlardan bir tanesi tampon ilişki sırasında eşinizin prezarvatifi içine sokması burada bazı kriterlere dikkat edilmezse vajina içinde ve bölgesinde vajinal enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Modern hayat şartlarında bunlar normaldir ve bu yüzden enfeksiyonlar artıyor.

Modern hayatta nenden bu tarz sıkıntılar oluşuyor? çünkü modern dünyada bez yerine ped kullanılıyor ayrıca yukarda bahsettiğim şeyler modern dünyada var eskiden sadece bez kullanılırdı ve herşey doğalında kalırdı vajinal sıkıntılar yoktu.

Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Normal şartlarda vajinada oluşan vajina derisine zarar veren mikropçukların çoğalmasını engelleyen, vajinanın doğal olarak salgıladığı flora denilen bir salgı vardır ayrıca vajinada yaşayan iyi bakteriler her zaman mevcuttur ve doğal yapısının bozulmasını engeller. işte bu salgının yapısının bozulması işlevini yerine getirmemesi bunlara biz sebep oluyoruz.

Mesala hastalanıyoruz doğal antibiyotik değil kimyasal antibiyotik kullanıyoruz vajinamızın sözde temiz kalmasını istiyoruz vajinaya duş yaptırıyoruz buna birde isim vermişiz (vajinal duş) yani zararı olan bazı şeyleri uyguluyoruz.

İşte vajinanın normal çalışma akışını bozunca ne oluyor dengeler bozuluyor ve enfeksiyonlara hoşgeldin diyoruz ve bütün sıkıntı vajinanın salgıladığı olayın bozulması sonrası malum sıkıntı üstüne sıkıntı.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

Vajinal enfeksiyonunun anlaşılması için filizof olmaya gerek yoktur bazı vajinal enfeksiyon belirtileri sizde mevcutsa anlaşılmayan bir yönü yoktur belirtiler dışında ve birde vajina dudaklarında veya etrafında kireç gibi görüntüsü olan bu genelde peynir kıvamında oluşur bu plaklar eğer mevcut ise geçmiş olsun vajinal mantar enfeksiyonu sizde vardır.

Bazende bu kadar kolay anlaşılmaz jinekoloğa gidersiniz vajinanın içinden bir parça alınır ve bu parçanın üstünde bir takım kimyevi testler yapılır ve alınan bu parça mikroskop altında incelenir bu bir süreçtir teknoloji gelişti bazen parça alınmadan da vajina içerisine bir tarama yapılır bu tarama sonucu vajinal enfeksiyon anlaşılır.

Eğer kendinizden eminseniz sizde vajinal enfeksiyon var olup olmadığını kolay bir şekilde anlarsınız.

Vajinal Enfeksiyonu Belirtileri

Bu belirtiler vajinal enfeksiyon oluşan vajinalarda çok bariz belli olur bunlardan bir tanesi akıntı.

Vajinal akıntı  vajinada oluşan enfeksiyona bağlı normal akıntıdan farklıdır.

Bunu karıştırmayın normal vajinal akıntısı  rengi ve kokusu yoktur sıradandır ve bundan yana herhangi bir şikayetimiz olmaz ancak enfeksiyon kapmış bir vajinada durum sandığımızdan farklıdır.

Vajinal enfeksiyon oluşan bir vajinada akıntı sıvısı koyu kıvamdadır rengi ise sarı veya daha farklı bir renk daha çok yeşil tonda bir renk olur. Ayrıca bu vajinal akıntı kokusu normalin dışında çok kötü kokuludur.

Bu belirtiler dışında vajinal yanma meydana gelir ki bu inanılmaz bir acıdır, cinsel ilişki sırasında daha çok ağrı meydana gelir sus pus olur yada ilişkiniz mahvolur bazen bu ağrı kaşıntıyla birlikte meydana gelir kaşıntı sonrası acı ve yanma tüm bu belirtilere vajinal enfeksiyona sebep mantar, kötü bakteri veya sıkıntılı parazitler neden olur.

Hamile olan bayanlar çok dikkatli olmalıdır özellikle hamilelikte vajinal mantar problemi çok sık görülüyor dikkat edilmesi gerekenler daha önceki konularda bahsedildi. Antibiyotik çok kullanıyorsanız muhtemel sık kullandığınızdan dolayı yine bu sıkıntıyı görebilirsiniz ayrıca doğum kontrol hapı vajinal enfeksiyona neden olur.

Bununla beraber şeker hastaları çok nadir olmakla birlikte ıslak mayo ile uzun süre kalıyorsanız vajinal enfeksiyon görülmesi normaldir.

Kısaca özetlersek vajinada yanma, çiş yaparken özellikle bu yanma olur acayip sıkıntılı hiç çiş yapmak istemezsiniz çok nadir görülen bir belirti vardır vajinada anlık oluşan şişlik ama bu çok nadir görülür. Vajinal enfeksiyon belirtileri bunlar şimdi sıra geldi vajinal enfeksiyon tedavisi nasıldır kaç türlü tedavi vardır.

Vajinal Enfeksiyonu Bulaşırmı?

Vajinal enfeksiyonu bulaşıcı değildir bir başka kişiden bulaşmaz hali hazırda var olan mantar hücreleri vucut direncinin azaldığı dönemlerde çoğalırlar işte bu dönemlere etki eden başka sebeplerde vardır. Eğer eşinizin penis çeveresinde bu mantar enfeksiyonları varsa bundan kaçmanız imkansız burdan bulaşır cinsel ilişki ile vajina çevresinde oluşur ve direncin düşmesi ile çoğalırlar.

Mekanlardan bulaşır bunlardan bir tanesi hijyenik olmayan tuvalete girdiyseniz hele birde tualette bulunan tualet kağıdına mantarlı biri elleri ile değmişse sizde onu kullandıysanız bulaşır ve birde bayanların kullandığı havuzlardan bulaşır burda hijyenik ve devamlı yenilense bile olsa küçük havuzlarda bu sıkıntı oluşabilir..

Bunlar dış sebepler fakat daha çok  vajinaya yaptığımız zulum ve işkenceden meydana gelir.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisi

Vajinal enfeksiyon gibi bir sıkıntı varsa sizde doktora başvurduysanız size ilaç tedavisi uygulatır hali hazırda antibiyotik kullanımını bırakmanız gerekirken size antibiyotik haplar yazılır işin ters yönüde bu ya.. Yan etkisi olmayan antibiyotik istediğinizi belirtirseniz size gülerler çünkü emparyalist düzen sizin iyileşmenizi istemez devamlı “ilaç kullan” “devamlı hasta kal” “benim devamlı müşterim ol” “devamlı hasta ol ki ilaçlarım satılsın ben parasız kalmayayım” der. Verilen ilaçlarla birlikte fitil ve kremler yazılır bu tedavi şekli size sunulur. Vajinal enfeksiyon tedavisi bu şekildedir ve birde vajinal enfeksiyon bitkisel tedavi yöntemi vardır ki aslında tıbbi tedavide verilen ilaçlardan daha etkili ve sağlıklı yinede tercih sizin.

Vajinal Enfeksiyon Bitkisel Tedavi

Vajinal enfeksiyon bitkisel tadavi kişisel olarak uygulanan doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Gerekli olan bitki ve tohumların bir araya getirilerek krem ve içecek yapımı ile tedavi edilen bu yöntemin hiçbir yan etkisi yoktur.

Doğaldır doğru bitkileri bir araya getirerek doğru sonuca ulaşmanın en doğal yöntemidir.

Doğru olmasından bahsettin her ne kadar internet ortamından vajinal enfeksiyon bitkisel tedavi adı altında bilgiler veriliyor olsada size tavsiyem doğru kişiden doğru bilgileri alarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyon Kitabı Önerisi

Bu konuda size doğru bilgileri alabileceğiniz ve bu problemin üstesinden doğal bir şekilde gelebileceğiniz tamamen bitkisel formülün yer aldığı bir kitabı önermem doğru olacak. Vajinal enfeksiyon kitabı sizlere vajinal enfeksiyon tedavisi hakkında daha detaylı bilgiler vermekte olup vajinal mantar bitkisel çözüm sağlayabileceğiniz bir kitaptır. Bu makalede vajinal enfeksiyon konusuna açıklık getirmeye çalıştık  bu makalede vajinal enfeksiyon belirtileri ve vajinal enfeksiyon tedavisi  hakkında bazı önemli bilgileri okumuş oldunuz yorumlarınızı bekliyor sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir