vajinal akıntı neden olur, vajinal akıntı çeşitleri
vajinal akıntı neden olur, vajinal akıntı çeşitleri

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Vajinal akıntı neden olur, vajinal akıntı çeşitleri nelerdir, merak edilen sorulardan vajinal akıntı nedir, nedenleri, rengi, kokusu, türleri, normal mi değil mi aktaracağız.

Bu soruları tam irdelemek ve detaylarına inmek amacı ile ele aldığımız bu yazıda bu soruların cevabını net olarak vermeye çalışacağız. Vajinal Akıntı Nedir? Akıntı Çeşitleri Neler? Tedavi Yolları

Özellikle biz bayanların vajinal akıntılar ile ilgili aklımıza takılanlara doğru cevap arıyorken bu konuyu es geçmek olmazdı.

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir? Vajinal akıntı hakkında o kadar soru ve problem var ki.. Doktorlar artık bu konu hakkında olur olmaz ilaç yazıp başından savıyor. Kadınlar korkulacak ve büyütülecek bir şey yok.

Vajinal Akıntı Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

Vajinal akıntı konusunda aslında bilmemiz gerekenler bellidir.  Akıntı çeşitleri nelerdir ve ne sebeple bu akıntılar oluyor. Akıntıların rengi kokusu ve neyden sonra olduğu veya hangi nedenden olduğu bilinirse bu bizim yararımıza olacaktır.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı oluşan akıntılar tabi ki can sıkıcı bir durum. Anormal akıntılar antibiyotik kullanımı ile akıntılar ve bir çok sebepler.

Elbette özellikle sıcaklığın başladığı dönemde hassas olan vajinanın yeteri kadar önemsenmemesinden dolayı sıkça şikayet ederiz.  jinekologların kışın fazla hastası olmaz ama yazın sıra bekleyen bekleyene.

Neden sıcak havada bu sıkıntılar baş gösterir?

Çünkü vücutta terleme fazladır. Havuz deniz güneş plaj bunlar aslında serinlemek için faaliyet gösterdiğimiz alanlar.

Ancak tehlike nedir biliyormusunuz?

Üzerimizde mayo veya bikinilerin ıslak olarak kalması, dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmalarının yoğun olduğu havuzların olması.

Kirli ve kapalı havuzlar dezenfekte olsun diye normalinden fazlaca klorlanıyor ve bu havuzlar vajinada doğallık bırakmıyor.

Ondan sonra şikayet üstüne şikayet!

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Bunda değil değilde birde işin psikolojik yanı var acaba mantar mı oldum? Özellikle bakirelerde vajinal akıntı çok panik.

Hemencecik soluğu jinekolog’ta alıyorlar.

Konuyu daha iyi pekiştirmek için öncelikle sorulması gereken sorular:

 • Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?
 • Hangi akıntılar normal mi?

Bu soruları net olarak canlandırırsak bizim için iyi olacaktır.

Regl olduğumuz, boşaldığımız, idrarımızı yaptığımız ve doğum yaptığımız aynı zamanda cinsel ihtiyacı giderdiğimiz tek organımız vajinamız.

Bu organ devamlı ıslaklık devamlı faaliyet içinde.

Ergenlik döneminde başlayan bu akıntı olayı menopoza kadar devam etmekte. Kuruluk elbette istediğimiz bir şey değildir. Bu zaman dilimlerinde vajinada devamlı bir salgı salgılanır.

Vajina devamlı ıslak ve nemli bu korkulacak bir şey değil!

Neden? Çünkü cinsel ilişki hayatımızın her anında ve devamlı uyarılıyoruz. Partnerimizin penisinin rahatça girip çıkması ve acı çekmeden cinsel tatmin olmamızı sağlamak, cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve mutlu olmak için vajinanın ıslanması bize bir kolaylıktır. Kolay ve rahat bir cinsel ilişki için ıslaklık her zaman iyi bir durumdur.

Vajinanın kuru olduğunu düşünün. Cinsel hayat nasıl olurdu?

O zaman ıslaklık için kremdi jel di yağlardı uğraşacaktık. Tabi bundan karlı çıkacak olan vajina jelleri ve kayganlaştırıcı satan firmalar.

Yoksa cinsel ilişki hayatımız çekilmez ve  ağrılı olurdu. İlişki sırasında yırtılmalar, çatlaklar yaralar meydana gelirdi. Bu durum kötü bir durum değil mi?

Salgı bezleri her zaman çalışsın ve hayat her zaman akıcı akışkan ve tatlı olsun. Buraya kadar uzattım farkındayım.

İşin cinsel ilişki öncesi uyarılma durumu da var. Henüz oynaşırken hafif hafif alttan sevgi salgılamaları meydana gelir. Tatlıdır cinsel ilişkiyi kolaylaştırır.

Bu Salınımlar Normal Akıntılardır. Doğaldır ve Minik Salgılarla Oluşur. Bu akıtı Durumlarından Korkmayın!

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Akıntıda Bir Başka Zaman Dilimi Adet Dönemi İçindedir.

Biliyorsunuz yumurta çatlaması günlerine denk gelir. Bu günler 12. veya 14. günlerdir.

Bu zaman diliminde vajinada akıntı olur. bu bir öncekinden daha fazladır. Cinsel ilişki içinde penisten akan menilerin rahim kanallarından daha hızlı ve kolay geçmesi içindir.

Buraya kadar olan vajinal akıntılar normal sayılır. Mekanizmanın tamamen doğal bir şekilde çalışması anlamına gelir.

Akıntılar rengi olmayan ve kokusu olmayan bir yapıdadır. Bol miktarda gelen akıntı dönemi olan yumurtlama dönemlerinde iç çamaşırlarınızı kirletebilir. Bu akıntı nadir zamanlarda renk olarak yumurta akı rengindedir.

Normaldir yine korkulacak bir durum yoktur.

Yapılan iki yanlış vardır ki bunlardan bahsettiğimde AA.. bende yapıyorum diyeceksiniz.

 1. Yanlış: Adet oldunuz gün bitti. Sonra vajinanın içini kan kalıntıları gitsin diye püskürte püskürte yıkadınız. İşte bu yanlış bir tutum.
 2. Yanlış: Sadece adet sonrası değil cinsel ilişkiye girdik rahatladık iş bitti. Banyonun yolunu tuttuk yine aynı şekilde ha babam ha vajinanın içini duşun başlığı ile temizlemeye çalıştık. Dahası bazen içine sokarak tam temizlik olsun dedik. Bu tutumda yanlış.

Bu iki yanlış sonrası elinize sağlık mantar enfeksiyonları açık kolluyorlardı istedikleri oldu.

Hasta olduk antibiotik kullanmak zorunda kaldık. Başlı başına zehir. Bunun yerine doğal antibiyotikler tüketin bundan daha iyi. Zaten ne kadar doktor varsa antibiyotiksiz ilaç vermiyor. illa antibiyotik var. Kullanın daha fazla sıkınıtıya girin hastaneler boş kalmasın diye.

Biz ne dersek diyelim gerçek şu ki antibiyotikler bakterileri öldürmek için vardırlar.

Tamam anladıkta yararlı bakterileri neden öldürüyorlar!

Vajinanın Doğallığını Neler Bozar?

 • Uzun süren adet kanamaları
 • Ne idiğü belirsiz malzemelerin rahim içinde kullanılması
 • Olur olmaz nedenler ile vajinayı çamaşır gibi yıkama
 • Ayrı bir sorun olan tampon kullanımı

Sıra geldi..

Akıntı Çeşitleri Nelerdir? Sorusunu Yanıtlamaya..

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

YukarIda bahsettiğim yanlışlar sonrası vajen doğallığını yitirerek vajina iltihaplanma yolunda bakterilere açık hale gelir.

Vajinit vajinal mantar enfeksiyonu maya mantarı denilen durum ortaya çıkar.

Şimdi vajinal akıntıları renk koku bakımından değerlendirmeye alacağız.

Bakteriel Vaginosis

Akıntı Rengi: gri veya beyaz, hafif sarımsı ancak aşırı kötü kokulu daha çok bu koku bayat balık kokusu gibiyse bu akıntıya sebep olan problem (Bakteriel Vaginosis) isimli bakterinin çoğalmasıdır.

Ne zaman belirir?: Özelliklle cinsel ilişki anında adet sonrası meydana gelir.

Bulaşıcımıdır?: Cinsel ilişkiden bulaşabilir

Kimlerde görülür?  Henüz cinsellikle alakası olmayan bakire kızlarda veya cinsel hayatı olmayan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Candidial Vaginit

Candida Mantarı isimli bu bakteri hastalığımızda sıkça kullanılan antibiyotik kullanımı ile meydana çıkar

Akıntı Rengi: Süt kesiği, peynir veya krem tarzında beyazdır. Kokusu yoktur. Eğer koku varsa çok sıkıntılı bir durumdur. O zaman kötü bakterilerde işin içine girmiştir..

Kimlerde Görülür?

 • Bağışıklık direnci çökmüş kişilerde,
 • Gebelikte,
 • Şeker hastalarında
 • Kanser tedavisi gören hastalarda

Bulaşıcımıdır?: Cinsel ilişki yolu ile geçmez.

Belirtileri Nelerdir?: Aşırı kaşıntı, buna bağlı kızarıklık pullanma, döküntüler. İdrar yaparken ağrı hissedilir derecededir. Acıyla yaparsınız.

Rahatsızlık Yapar mı? Hemde nasıl.. Cinsel ilişkiye girmek cesaret ister çünkü sıkıntılı bir durum çok aşırı ağrı yapar acıdan ilişkiyi kesebilirsiniz.

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Trichomonas Vaginalis

Bir başka vajinal enfeksiyon türüdür ve akıntı yapar.

Bulaşıcımıdır?:  Cinsel ilişki ile bulaşır.

Akıntı Rengi: Sarı ve yeşilimsidir. Çok akıntı yapar. Çok kötü kokar

Vajinal Akıntı Neden Olur? Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Belirtileri Nelerdir? Yanma ve kaşıntı, kasıklarda ağrı meydana getirir.

Menopoz Döneminde Akıntı

Vajianda kuruluk meydana gelir.

Belirtileri Nelerdir? Kuruluğa bağlı kaşıntı ve yanmalar meydana gelir.

Akıntı Rengi: Kanlıdır. İnce kanlı çizgiler bulunan bol sümüksülüdür. Akıntı koyu renkli bol kanlı parçalar halinde akar. Kötü kokar

TAVSİYELER

Vajinal akıntı neden olur? ve akıntı çeşitleri nelerdir? sorularına cevap olarak yazdığımız bu makale faydalı olduysa başta belirttiğim gibi yorumlarınız ile tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyoruz.

Şunu net olarak aktardıktan sonra yazımı sonlandırmak istiyorum.

Bilinmelidir ki eğer

 • Normalden fazla akıntı yanma ve kaşıntı
 • Cinsel ilişki anında ağrı, yanma ve koku
 • Akıntı rengi  sarı, yeşil, gri kırmızı veya köpüklü ise
 • Cinsel ilişki anında veya sonrasında kanama varsa

Bu belirtilerin hepsi  vajinal mantar belirtilerindendir.

Erken bir şekilde tedavi yoluna gidilmez ise mantara sebep olan bakteriler çoğalarak vajinadan yukarı ilerler. Bu ilerleme rahime, tüplere ve oradan yumurtalıklara ulaşır.

Hiçte iyi olmayan bu durum rahim, tüp ve yumurtalıkların iltihaplanmasına hatta tıkanmasına daha kötüsü yapışıklıklar meydana getirerek Allah korusun kısırlığa neden olur.

Eğer kronik halini alırsa zor bir tedavi sürecine hazırlanmanız gerekebilir. Vajinal akıntı ile ilgili eklemek istedikleriniz eğer varsa sorularınızı yorum kısmından iletiniz.

Vajinal akıntı konusu çok kapsamlı bir konu olduğundan olabildiğince kısa cevaplar ile az ve öz olarak değinmeye çalıştık.

Vajinal akıntı konusunu her ne kadar az ve öz değinmeye çalıştıysak yazı biraz uzun oldu vajinal akıntı ile ilgili bu yazıyı faydalı bulduysanız  puanlayın ve yorum yapmayı unutmayın.

Vajinal akıntı biz bayanların olağan üstü halleri akışkan kaygan rahatlatıcı bazende sıkıntılı bir durum. Bazılarımız hemen panik her akıntıda neden panik yapılıyor anlamıyorum sıradan akıntılı durumlar vardır sıradan olmayan vajinal akıntılar vardır.

Adet döngüsü belli olur ve bu dönemlerde akıntı olur normaldir şeffaf akıntı şeklindedir, kokusu yoktur akarken herhangi bir yanma, yakınma meydana getirmez akar gider.

Eğer vucudunuzda hormonlar doğal ve doğru çalışıyorsa bu akıntı normaldir. Asıl mesele normal olmayan akıntı bazen bu durum normalden çok değişken bir şekilde meydana gelir.

Sıradan bir vajina akıntısı şeffaf akışkan kokusuz ise normaldir ancak sıradan olmayan vajina akıntısı vajinal enfeksiyon habercisi olabilir bunlardan bir tanesi vajinal mantar ve mantar enfeksiyonu türevleridir bu sadece bir örnektir. Bazen bu soru sıkça soruluyor.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı en basit tabiri ile kilodunuzun nemlenmesi ve ıslanmasıdır açık sözlüyümdür evet kalktınız ve baktınız ki iç çamaşırınızda yani kilodunuzda hafif bir ıslaklık var adet dönemi yaklaşmış olduğunun habercisi ancak baktın ki bu nemlilik fazlaca veya rengi şeffaf beyazdan daha sarımtırak  evet panki yok bu normal akıntıdır.

vajinal akıntı-vajina akıntısı-vajinal akıntı neden olur-vajinal akıntı çeşitleri-vajinal akıntı bitkisel tedavi

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı aslında doğal bir temizlik işini gören hormanal dengelerdir vajianda atık, kir, parazit, pasak gibi şeyler varsa tıpkı bir sünger gibi temizler dışarı çıkartır yani kısaca bu tarz parazitlerin atılması görevini görür vajinal akıntı neden olur tabiki vajinanın daha temiz olması için..

Akıntının şeffaf beyaza yakın bir rengi vardır ve birazda ilginç bir kokusu vardır ama bu koku rahatsızlık vermez güzel kokar bazen dışarı yayılır ama iğrenç değildir.

vajinada akıntı neden olurvajina akıntısı neden olurvajinada akıntı nedenleri sorularına verilen en doğru cevabın temizlik olduğunu düşünüyorum bunda haklıyım çünkü başka bir şekilde düşünmek mantıksız olur. akılda kalacak bu bilgi yeterlidir vajinadan şeffaf akıntı olur beyaza yakın krem rengi gibidir.

Akıntı tek tip değildir birden çok çeşidir vardır ve insan yaşamı boyunca mutlaka bu akıntı çeşitlerinden bir tanesini yaşayabilir.

Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Vajinal akıntılar çeşitlidir bu çeşitlilik koku ve renği şeklinde sıralanır. Vajinal akıntı kokulu olması normaldir bu her zaman kokuludur renklidir akıntı renkleri mevcuttur.

Sarı akıntı, vajinal beyaz akıntı, vajinada şeffaf akıntı.

Normal akıntı şuna benzer akıntı kuruduğunda beyaz veya sarı rengi alır, hafif kıvamlılık vardır birazda değişkenlik gösterir herzaman şeffaf ancak biraz şeffaflıktan biraz daha bulanıktır.

Dikkat: Vajinal Akıntı Hakkında Önemli Bir Not:

Normal koku, normal rengin dışında olursa mesala akıntı gelirken veya geldikten sonra kokuyorsa ve bu koku şiddetli derecedeyse ve kaşıntı yapıyorsa bilmeniz gereken bazı kriterler vardır.

Vajinal akıntı sonrası karnınıza özellikle alt kısımlar ağrıyorsa veya vajinanızın etrafında ağrılı bir durum varsa ve bunu kaşıntı destekliyorsa bu sıkıntılı bir durumdur vajinal enfeksiyon riski vardır.

Şu durumlarda sıkıntılıdır akıntı normalden renginden farklı olarak rengi koyu sarı, yeşil veya kahverengi ise biraz kıvamlı kanlı geliyorsa, akıntı köpüklü geliyorsa ve bunu kötü bir koku destekliyorsa, rengi çok beyaz ve peynir kesiği şeklinde ise ve tüm bunlarla birlikte ağrı yapıyosa özellikle idrar yaparken yanma meydana geliyorsa özellikle bu yanma ve ağrı ilişki sırasında oluşuyorsa akıntınız normal değil anormal bir durum sergiliyor mutlaka bir hekime danışmalısınız çünkü mikrobiyal bir enfeksiyon bu durumlarda kesindir.

Vajinal Akıntı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı bitkisel çözüm arayışı içerisinde olmanız probleminizi çözmeyebilir. Çünkü vajinal enfeksiyon hakkında kesin bir bilgiye sahip olmalısınız. Şayet sıkıntının farkında iseniz ve teşhisinizin doğruluğu doktor muayenesi ile tamamlanmışsa vajinal akıntı için bitkisel çözüm arayışlarınız vajinal enfeksiyon probleminizi bitkisel tedavi ile çözümlemek istiyorsunuz.

Size bu konuda önerim vajina kaşıntısına bitkisel çözüm ve özellikle vajinal akıntı tedavisi bitkisel öneriler sunan ve sadece bu değil bir çok problemde size rehberlik edecek bir kitap tavsiyem olacak.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Vajinada akıntı ile meşguldur böyle olmasıda çok güzel bir durumdur sürekli temizlik ve hijyenik olması açısından güzel bir durum. Vajina da akıntı olmazsa olmaz bir şey ancak  vajinal akıntının çok olması hakkında bazı sorular gelebiliyor.

Adetten birkaç hafta sonra bir sonraki döneme kadar olan günlerde vajinal akıntının çok olması normal sayılıyor çünkü bu dönem biz bayanların yumurtlama dönemi o yüzden vajinal akıntının çok olması güzel bir şeydir.

Ancak yukarıda bahsettiğim sıkıntılı durumlardan kurtulmak istiyorsanız vajinal akıntı nasıl geçer? diyorsanız vajinal akıntı nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında bunların dışında çözümsel yollar vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir