vajinal mantar bitkisel tedavi
vajinal bölgede mantar neden olur

Vajina Mantarı Neden Olur?

Vajina mantarı neden olur Bu soruya yanıt vermek isteyen uzmanlar yorum kısmından ulaşabilirler. Neden olur bitkisel çözüm var mı irdeleyeceğiz.

Son yıllarda vajina mantarı ismini gittikçe daha sık duyuyoruz zira vajinal mantar enfeksiyonu kadınlar arasında en fazla görülen hastalıkların ilk sıralarında yer alıyor.

Öyle ki yetişkin kadınların %75 kadarı hayatlarında en az bir kez bu hastalığı yaşıyor, dolayısıyla bu denli yaygın bir hastalık hakkında tüm kadınların bilgili olması gerekiyor.

Vajina mantarının dışarıdan bulaştığı inancı gerçeği yansıtmıyor

Halk arasında vajinal mantarın dışarıdan bulaştığı yönünde yaygın bir inanış var oysaki bu inanış gerçeği yansıtmıyor.

Zira vajinal bölgede mantar neden olur sorusunun öncelikli yanıtı vajinada yer alan yararlı bakterilerin çeşitli nedenlerle ölmesi.

Vajinayı koruyan bu yararlı bakterilerin ölmesi neticesinde vajina başta mantar olmak üzere birçok hastalığa açık hale geliyor. Vajinal mantara farklı etkenler neden olsa da bu hastalığın en sık görülen etkeni  Candida Albicans isimli mantar hücreleri.

Ayrıca diyabet, hamilelik, sağlıksız kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırları giymek ve antibiyotik kullanımı da vajina mantarı oluşumuna zemin hazırlıyor.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar belirtileri genellikle rahatsız edicidir dolayısıyla bu belirtileri fark etmek zor değildir.

Vajinal mantar belirtileri şunlardır;

  • Vajina da kimi zaman dayanılması zor derecede acı
  • Cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı
  • Vajinada özellikle geceleri alevlenen kaşıntı
  • Beyaz ve kokusuz akıntı

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız size tavsiyemiz uzman bir doktora başvurarak bu belirtilerin altında yatan nedeni kesin olarak öğrenmenizdir.

Vajina Mantarı Neden Olur?
vajinal mantara sirke kullanımı

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavisinde Sirke

Vajinal mantar çeşitli ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi bitkisel ya da daha doğru bir ifade ile doğal yöntemlerle de tedavi edilebiliyor.

Vajinal mantar tedavisinde sirke hem en ucuz hem de en etkili bitkisel tedavi yöntemi olarak ön plana çıkıyor.

1 litre suya yarın çay bardağı kadar sirke katıp her tuvalete girişinizden sonra vajina bölgesini bu su ile ıslatılmış pamukla silerek vajinal mantarı tedavi edebilirsiniz.

Vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulma yöntemlerinden sadece sirke kullanımına bağlı kalmamak gerekir. Vajina bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşan kısımların temizlenmesi için çeşitli bitkisel çareler vardır.

Vajinal Mantar Ne Zaman Geçer?

Bu sorunu yaşayan hemen her kadının merak ettiği ilk şeyse tabi ki vajinal mantar kaç günde iyileşir?

Ancak bunun için kesin bir süre vermek elbette ki doğru değil zira her vakada iyileşme süresi farklılık gösterebiliyor. Vajinal mantar bitkisel tedavisinde sirke kullanımı ve bununla birlikte birde duyurumuz yapmış olduk sormak istedikleriniz ve ben bunu yaptım kurtuldum diyebileceğiniz yöntemleri yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Şükran Baysal

    Merhaba ben şükran benim kaşıntılı yok vajina açısı yok süt bozukluğu bigi yoğurt taneleri gibi akintim var çok mutsuzum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir