Sivilce Neden Çıkar ki Sivilce Nasıl Önlenir ki
Sivilce Neden Çıkar Sivilce Nasıl Önlenir?

Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Önlenir?

Sivilce en sık rastlanan cilt sorunlarından biri olup, ölü cilt hücrelerinin cilt tabakasında birikmesiyle meydana gelir. Özellikle cildin yanak ve alın gibi bölgelerinde daha çok ortaya çıkabilmektedir.

Etkili şekilde tedavisi yapılmayan sivilcelerin, yüzde kalıcı olacağı bilinir. Bu durum sivilcelerin mutlaka vakit kaybetmeden önlenmesi gerektiğini hatırlatır. Sivilce en çok aşağıdaki durumlardan dolayı meydana gelir.

Özellikle yeterli şekilde yapılmayan cilt bakımları, kısa süreler içinde cilt bölgesinde sivilcelerin görülmesini kolaylaştıracaktır. Sivilce neden olur diye merak edenler, bu tarz durumları yapmamaya özen göstermelidir.

Sivilce Neden Çıkar?

Ciltte Biriken Yağ Tabakası:

Yüzü yıkamamak, makyaj sonrası yüzü temizlememek, gereken nemlendirmeyi yapmamak gibi durumlar bir süre sonra cilt bölgesinde sorunları meydana getirir. Bu sorunların çözülmesine yönelik doğal yöntemler kullanılabilir.

Sivilce için evde maske işe yarıyormu?

Sivilce için evde maske yapımıyla cilt için yeterli bakım sağlanabilir. Tabi bu peeling işlemlerinin düzenli olarak cilde uygulanması gerekecektir. Aynı zamanda cilde zarar vermemesi açısından çok fazla uygulanması tavsiye edilmez. Bunun yerine iki haftada bir kez olmak üzere, bu peelinglerden yararlanılabilir.

Ergenlik Çağı:

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin testesteron hormonunda meydana gelen artışlar nedeniyle, sivilce sorunu görülebilir. Bu dönemde bir türlü önlenemeyen sivilceler, bütün yüze yayılabilir. Bu durum hem kızlarda, hem de erkeklerde ortaya çıkacaktır.

Sivilce nedenleri arasında bulunan testesteron artışının, her iki cinsiyet içinde pek çok  faydası bulunur. Başta kas gelişimi olmak üzere, tüm vücut gelişimini sağlamakta görevlidir.

Tıkanmış Cilt Gözenekleri:

Yine bakımsızlıktan meydana gelen cilt gözeneklerindeki tıkanıklıklar, aşırı seviyelere ulaştığında sivilceleri meydana getirecektir. Ciltteki bu durum sivilcelerin oluşabilmesi için yeterince bakteriye sahiptir. Her açıdan yapılmayan cilt temizliği sonrasında, sivilcelerin yayılarak cilt yüzeyinde ortaya çıktığı görülür.

Stres Kaynaklı Sivilce Oluşumu:

Uzun süreli stres döneminden sonra, ciltte sivilce oluşumu görülmeye başlar. Özellikle sürekli stres altında bulunulan iş veya okul ortamları, buna olanak sağlayabilir. Kişilerin buralarda devamlı bulunma zorunluluğu da, başta sivilceler olmak üzere pek çok sorunun başlamasına olanak sağlar. Sivilcenin oluşum nedenleri konusunda buna dikkat ederek, tüm stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır.

Sivilce nasıl önlenir?

Sivilceler Nasıl Önlenir?

Sivilceyi geçirmek için yapılacaklar arasında yukarıdaki maddeleri ortadan kaldırmak vardır. Cilt temizleyicileri bu sorunu ortadan kaldırmak için iyi bir adım olacaktır. Özellikle yüzü günde iki kez yıkamak ciltte her türden sorunun engellenmesini sağlar. Tabi bu durumu abartmamak ve cildin ph dengesini bozmamak gerekir. Bu yüzden makyaj uzmanları yüzün günde iki defadan fazla yıkanmasını önermez.

Sivilce önleme yolları arasında kullandığınız yastığın temizliğini sağlama da vardır. Özellikle saçlardan dolayı yağlı yapısı bulunan yastıklar, sivilce oluşumunu sağlayabilen şeyler arasındadır. Bu yüzden bunların temizliğine dikkat etmeli ve kirli yastıklarla uyumamalısınız.

Sivilce için evde doğal yöntemler nelerdir?

Sivilceyi Geçirecek Doğal Yöntemler:

Sivilceleri geçirecek şeyler arasında pek çok doğal yöntem bulunur. Özellikle sivilce üzerinde bazı bitkisel yağların çok faydalı olduğu bilinir. Özellikle papatya yağı, lavanta yağı ve nane yağının etkilerini kısa süreler içinde görebilirsiniz.

Bunları cildinize gün içinde düzenli olarak sürerek, sivilce oluşumunun engellenmesini sağlayabilirsiniz. Yine cildi nemlendirmek içinde, soya yağından yardım alabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Merhabalar Allah razı olsun açıklamanız için ,yanlız bu yazdıklarınızı hep yapıyorum banyoda mutlaka kese yaparım ,haftada bir maske ,en azüç defa zaten günde abdest alırım ama 2 yıldır sürekli çıkıyor yüzümde ve benim cildim çok pürüssüzdü şimdi her çıkan sivilce yüzümde iz biraktı daha iyi bir çözüme ihtiyacım var teşekkür ederim şimdiden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir