Reflüyü Ne Rahatlatır

Reflüyü Ne Rahatlatır Ne Tetikler?

Reflü olanları ilgilendiren bu yazı sizi önemli ölçüde rahatlatacak. Reflü sıkıntısını bilenler bilir en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi reflüyü ne rahatlatır. Reflü hastaları reflünün oluşumunu engellemek içinde araştırdıkları sorular kapsamında reflüyü ne tetikler olmuştur.

Reflü özellikle yetişkinler arasında çok yaygın bir hastalık ve düzensiz beslenme, alkol tüketimi, fazla kilolar gibi birçok farklı etken reflü hastalığının oluşumunda rol oynuyor.

Kısaca mide asidinin yemek borusuna geri çıkması olarak tanımlayabileceğimiz reflü sanılandan daha ciddi bir hastalıktır zira her şeyden önce kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Beslenme ile direkt ilişkisi olan bir hastalık oluşu sebebiyle reflüyü tetikleyen etkenlerin başında bazı yiyecekler gelir. Bu nedenle reflüsü olanların beslenme konusunda dikkatli olmaları önemlidir.

Reflüyü ne tetikler?

Reflüyü tetikleyen yiyecekler herkes için aynı olmayabilir, ancak genel olarak reflüyü tetikleyen yiyecekler arasında şunlar sayılabilir;

  • Asitli meyveler
  • Asitli içecekler
  • Kahve
  • Domates
  • Yağlı yiyecekler, özellikle de kızartma

Reflü için ne yapmalı?

Bu sorunun öncelikli yanıtı bu gıdalardan olabildiğince uzak durmak, zira yukarıda saydığımız yiyecekler reflü ataklarını tetikliyor, dolayısıyla reflü hastalarının yanma, ağrı hissi yaşamalarına sebep oluyor.

  • Soğuk su ataklara karşı oldukça etkili

Reflü atağı ile karşılaştığınızda yapabileceğiniz ilk şey büyükçe bir bardak soğuk su içmek. Soğuk su mide asitlerinin seyrelmesini sağlayarak rahatlama yaşamanızı sağlar. Ancak soğuk su kısa süreli bir çözümdür, dolayısıyla başka önlemler de almanız gerekir.

Reflü ataklarında ne yapmalı?

Böyle oturup kara kara düşünüyorsanız soğuk suyun yanı sıra rezene tohumlarını demleyip yapacağınız çayı içmenizin de rahatlamanızı sağlayacağını söylemeliyiz. Tabi bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra reflüyü tetikleyen yiyeceklerden de uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir