Panik Atak Krizi Nasıl Önlenir?

Panik Atak Krizi Nasıl Önlenir?

Modern dünyada en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri panik ataktır. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında her geçen yıl daha çok kişide gözlenen bir sorun olması itibariyle panik atak, yapılan araştırmalar sonucunda her 100 kişiden 4’ünde var olan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır.

Panik atak krizi, rahatsız edici bir deneyim olmasıyla beraber kişilerde bir kez yaşandıktan sonra sürekli olarak yaşanabileceği korkusu mevcut olur. Sadece panik atak anında değil, günlük hayatın içerisinde de bu korkunun devam etmesi sebebiyle ruhsal açıdan büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Panik atak krizi; beynin, vücuda kendini fiziksel bir tehlike varmışçasına savunmaya geçirmesini söyleyerek oluşmaktadır. Panik atak durumunun zamansız olarak ortaya çıkmasının altında yatan sebep budur.

Panik Atak Krizine Karşı Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Panik atak krizini önlemek için, panik atak hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar mevcuttur.

  • Panik atağın neden oluştuğunu anlamak
  • Panik atağı kendi düşünceleriniz sebebiyle tetiklediğinizi anlamak
  • Panik atak durumunun önüne geçmek için uygulanması gereken adımların bilincine varmak
  • Panik durumuna karşı, rahatlamak için tekniklerin denenmesi gerekmektedir.

Panik Atak Krizinin Oluşumu Nasıldır?

Panik atak krizinin oluşumunun kaynağı tamamen bireyseldir. Dış dünyadan gelen anksiyeteye karşı tamamen vücudunuza odaklanmanızla beraber hissettiğiniz semptomlara karşı yüksek bir konsantrasyon durumu içerisinde olursunuz.

Hissettiklerinizin sizi düşünmeye itmesinden kaynaklı olarak içsel açıdan kendinizi rahat hissetmemeye başlayacağınızdan dolayı panik atak krizi ortaya çıkar. Tamamen hayalinizde canlandırdığınız korkunun gerçeğe dönüştüğünü sezgisel açıdan tartmanızla beraber beyin savaş ya da kaç şeklinde tepki göstermeye başlar.

Beyinden salgılanan kimyasallar; sodyum laktat, kortizol ve adrenalindir. Panik atak krizinin derecesinin artması tamamen bu kimyasalların ne derecede salgılandığıyla alakalıdır.

Panik Atak Krizi Nasıl Önlenir?

Panik Atak Krizininin Önüne Geçmek İçin Ne Yapmalı?

Panik atak krizinin önüne geçmek tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Krizi tekrar yaşamak istemiyorsanız, uygulayabileceğiniz farklı metotlar mevcuttur.

Fiziksel Aktivite: Sevdiğiniz bir fiziksel aktiviteyi yapmak panik atak krizi düşüncesinde sizleri alıkoyacaktır. Panik atak düşüncesinin aklınızdan çıkacak olmasıyla beraber bedeniniz de daha güçlü hale gelecektir. Vücudunuzda hissettiğiniz semptomlardan arınmak için günlük olarak fiziksel aktivite yapmanız doğru bir adım olacaktır. Panik atak krizinin önüne geçmek istiyorsanız, bir an önce harekete geçmenizin gerektiğinin farkında olmalısınız.

Uyku Düzeni: Fiziksel açıdan kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda ruhsal açıdan da kendinizi iyi hissedeceğiniz bilmelisiniz. Uyku düzeninizi sağlamak sizlere bir avantaj sağlayacaktır. Kendinizi psikolojik anlamda iyi hissetmeniz demek panik atak krizinin yok olması anlamına gelecektir.

Beslenme Tarzı: Vücudunuzu etkileyen en önemli değişkenlerden birisi beslenme tarzınızdır. Beslenme tarzınızı daha sağlıklı hale getirerek beyninizin vücudunuzu yeterli hissetmesini sağlayabilirsiniz. Yeniden düzenleyeceğiniz beslenme şeklinizle beraber fit vücuda kavuşarak mental açıdan gelişim gösterebilirisiniz.

Yaşam Tarzı: Yaşam tarzınızı kendi zevklerinize göre şekillendirmek, baskı altında hissetmenizin önüne geçecektir. Sağlıklı ve aynı zamanda sevdiğiniz aktivitelere katıldığınız bir yaşam tarzıyla, kendinizi ruhsal açıdan dış dünyaya kapattığınız bir yaşam tarzı arasında büyük bir uçurum bulunmaktadır. Aktif olarak yaşamak beyninizin odak noktasını panik atak krizlerinden uzaklaştıracağı gibi mutluluk hormonu salgılamanız da daha kolay hale gelerek, kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır.

  • Panik atak krizi geldiğinde ne yapmalı
  • Panik atak krizi sırasında yapılması gerekenler
  • Panik atak krizi anında yapılması gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir