Panik Atak Geçiriyorum Ne Yapmalıyım

Panik Atak Geçiriyorum Ne Yapmalıyım?

En beklenmedik anlarda ortaya çıkan panik atak durumu, insanın çaresiz hissetmesine neden olan bir rahatsızlık olarak gözlenmektedir. Korku ve endişe halinin yüksek seviyede yaşandığı bir durum olması itibariyle, bu durumu azaltarak daha iyi bir ruh haline geçebilmek kişinin kendi elindedir. Panik atak geçirilen durumlarda yapılabilecek çeşitli farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Panik Atak Gelince Ne Yapılması Gerekiyor?

Panik atak, vücudunuzda hissettiğiniz işaretlerin beraberinde gelmektedir. Ağrı, sızı veya uyuşma hissedilebilir. Günlük hayatın temposu içerisinde bu durumlar normal bir insanda ortaya çıkabilecek durumlar olarak gözükse de panik atak hali içerisinde bulunan insanlarda var olan fiziksel tepkiler farklı yorumlanmaktadır.

Kalp krizi, felç ve beyin kanaması gibi hastalıkların belirtisi şeklinde yorumlanmasıyla beraber kişi kontrolünü kaybedecek gibi hisseder. Panik atak durumu bu hastalıklardan bağımsızdır. Panik atak geçirmek, vücudun alarmı olarak ön plana çıkar.

Ani bir şekilde istemsizce hissedilen ölüm ve delirme gibi korkular gerçek değildir. Kişilerde panik atak halinde hissedilen tepkiler, fiziksel bir tehditle karşı karşıya kalındığında hissedilen tepkilerle aynıdır. Vücut kendini koruma altına almak için hazırlanarak tepki gösterir.

İnsanlığın ortak miraslarından olan genetik sebebiyle, vücudun hazırladığı savunma mekanizmasının hızlanmasıyla beraber; kalp atışları hızlanır, terleme başlar, kalp atışları hızlanır ve göz bebekleri büyür.

Ortada vücut için herhangi bir tehdit olmaması sebebiyle bu tepkiler zamansız olarak ortaya çıkmaktadır. Panik atak geçirilen anlarda pek çok kişi hastaneye gitme eğilimi içerisinde olurlar fakat panik atak 10 dakika içerisinde en üst düzeye ulaşarak bu dakikadan sonra kişi normal haline geri döner.

Panik Atak Geçiriyorum Ne Yapmalıyım?

Panik Atak Anında Nasıl Davranılması Gerekiyor?

Panik atak, kişilerin yaşayabileceği özel bir deneyim olmakla beraber bu anı dışarıdan izleyen kişilerin anlayabilmesi mümkün değildir. Bu sebepten ötürü panik atak yaşadığınız zaman diliminde, size bireysel olarak yardımcı olabilecek teknikleri öğretmeniz gerekmektedir.

Panik atak anıyla baş edebilmek için en doğru yöntem panik atak halini yönetmek olacaktır. Panik yaşadığınız zaman zarfı içerisinde bir uğraş içerisindeyiz ona devam etmelisiniz. Panik atağı görmezden gelmenizi sağlayacak davranışla beraber, baş edebilmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

Dikkatinizi bedensel olarak hissettiklerinize yöneltmeniz durumunda içinde bulunduğunuz endişe durumu daha da artacağından dolayı dikkatinizi dağıtacak farklı noktalara yönelmeniz daha doğru olacaktır. Dikkatinizi dağıtmak için herhangi bir alternatifi tercih edebilirsiniz.

Panik atak geçirmiş olan kişilerde çoğunlukla tekrar panik atak geçirme korkusu bulunduğundan dolayı, atak geçirilen yerlerden uzaklaşma isteği mevcuttur. Panik atak geçirilen yerlerden uzak kalma düşüncesi endişeyi artıracaktır.

Özellikle toplu taşıma gibi sürekli kullanılan yerlerde geçirilen panik atak kişilerde bu zorunluluktan uzak kalma eylemini doğuracağından dolayı korkuların üzerine gitmek daha faydalı olacaktır. Panik atak anının tekrarlanması durumunda kişiler kendilerine telkin edici sözler söylemeli ve bunun tamamen zihinsel bir süreç olduğunu öğrenmelilerdir.

Panik Ataktan Kurtulmak İçin Nefes ve Gevşeme Egzersizleri

Panik atak anında kişilerde nefes alıp verebilmenin zorlaştığı hissedilebilir veya endişeden dolayı hızlı nefes alışverişleri başlar. Panik atak belirtilerinin daha da belirginleştiği bu durumda, kişiler gevşemek için nefeslerini kontrol altına almalılardır. Nefes tekniklerini öğrenme sayesinde panik atak durumunu kolayca atlatabilmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir