Panik Atağı Yenmenin Yolları

Panik Atağı Yenmenin Yolları

Panik atak rahatsızlığı genel olarak kamuoyunda tedavisi olmayan bir rahatsızlık zannedilse de aslında oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Panik atakla baş etme kişiyi hem psikolojik hem de ekonomik bir süreçtir.

Panik atak rahatsızlığı geçirenler verimli bir çalışma ortamına sahip olmayabilir, düzenli bir hayatı olamayabilir ve de hastalığın oluşturduğu etki ile bunalıma girebilirler. Ancak bu süreç kesinlikle doğru tedavi yönteminin bulunması ile normale dönecektir.Panik Atağı Yenmenin Yolları

Panik atağı yenmek için başvuracağınız yollar arasında ilaçlar ilk sırada yer almaktadır. Bu alanda ilaç firmaları tarafından üretilmiş ve ülkemizde de satışı bulunan birçok ilaç bulunmaktadır. Panik atak ilaçları doktor tarafından reçete edilir ve reçetesine uygun bir şekilde kullanılması gerekir.

İlacınızın yan etkilerinden veya sizde oluşturduğu hissiyattan memnun değilseniz reçete eden doktorunuz ile görüşerek farklı bir ilaca geçebilirsiniz.

Panik atağı yenenler hastaların öncelikle hastalıkla mücadele etme konusunda ümitlerini yitirmemesi ve de her zaman başarılı olacaklarına dair inançlarını koruması gerektiğini ifade ederek modern tıbbın sağladığı imkanlardan yararlanmanın önemini belirtmektedir.

Bu mücadelede kişinin inancını korumak amacı ile dua, bitkisel ürünler, çevre desteği gibi faktörlere sıkıca sarılması da panik ataktan kurtulanlar tarafından tavsiye edilen konular arasındadır.

Panik atak rahatsızlığı ile mücadelede çevre desteği oldukça önemlidir. Kişinin sevdiklerini yanında görerek onun durumunu anlayışla karşıladıklarını bilmesi, atakların geldiği dönemlerde de ona destek olunması en büyük tedavi yollarından biridir.

Tedavinin psikiyatrik yanı kadar psikolojik yanı da bu nedenle önem sahibidir. Alanında uzman bir psikolog ile yapılabilecek seanslar hastalığın kökeninde yatan nedenin bulunması ve tedavinin başarıya ulaşması açısından büyük bir öneme sahiptir. Uzman bir psikolog bu konuda kişiye destek olarak hastalığın tekrar etmeyecek şekilde tedavi edilmesini sağlayabilir.

Panik Atağı Yenmenin Yolları

Kişinin hastalık durumunda inançlarına sarılması oldukça normaldir. Bu inançlardan destek almak ve kendisini daha yüce bir gücün koruması altına bırakmak psikolojik anlamda bir rahatlama doğurarak iyileşmenin önemli bir adımını oluşturur.

Panik ataktan kurtulma duası gibi dualar internette bulunabileceği gibi kişi kendi inancına uygun bir şekilde duada da bulunabilmektedir.

Bu konuda uzmanların en çok tavsiye ettiği dualar arasında ise kişiye ferahlık ve rahatlama hissi verdiği belirtilen İnşirah suresidir. İnşirah suresinin Arapça veya Türkçesini okuyarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Panik atak tedavisinde psikolojik ve psikiyatrik desteğin yanı sıra kişisel egzersizler de oldukça faydalı olabilir. Özellikle nefes egzersizleri ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve kaygılarınızı yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Kaygı yönetimi ile mücadelede psikolojik durum çok önemlidir. Kendinizi bir şeyler ile meşgul etmeyi alışkanlık haline getirmeniz ataklarınızın azalmasına ve kendinize sahip çıkabilmenize destek olacaktır.

İş, ev ve ekonomik sıkıntılar bu konuda sizi daha kötü duruma sokabilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerden bir müddet uzaklaşarak sıkıntılarınızı geride bırakmaya çalışmak da yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir