niye hamile kalamıyorum

Niye Hamile Kalamıyorum Diyenler Ne Yapmalı?

Hamilelik süreci, anne olmak isteyenler için tatlı sıkıntıların yaşandığı bir süreç olmakla birlikte çeşitli nedenler sebebiyle hamile kalamayanlar da sorunun kaynağını anlama konusunda güçlük çekebiliyorlar.

Yeni evli çiftler, özellikle ilk çocuk beklentisi içerisine girmeleriyle birlikte hamileliği bekliyorlar. Evliliği sadece hamilelik sürecine endekslemek ister istemez bir baskı yarattığı gibi, geçen süre zedeleyici olabiliyor.

Adetim düzenli, kendimi sağlıklı hissediyorum ve belirgin bir problemim yok ancak yine de hamile kalamıyorum diyenler; belirli bir dönem sonra psikolojik açıdan kendilerini baskı altına istemsiz de olsa alıyorlar. Her şeyden önce psikolojik rahatlık sağlamak gerekiyor.

Neden Hamile Kalamadığımı Nasıl Anlarım?

Dıştan her şey normal gibi gözükse de aynı durum vücudun içi için geçerli olmayabiliyor. Kendini fiziksel olarak göstermeyen bir durum neticesinde hamile kalamama durumu ortaya çıkıyor. Sağlıklı bir birey olduğunu düşünen fakat bir türlü hamile kalamadığından dert yananlar, en doğru sonuca ulaşabilmek adına uzman kontrolü yaptırmalılar.

Yapılan kontrollerde de sorun gözükmüyorsa, o halde erkeğin sperm hücresinde sorun var olabilmektedir.

Hamile Kalamayanların Yapabilecekleri Neler?

Hamile kalamama durumu, herhangi bir sağlık faktöründen kaynaklanmıyor ise, hamile kalmayı hızlandırabilecek yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde çok daha kolay bir şekilde hamile kalabilmek mümkün oluyor.

Hamile kalamayan kadınlar, adetlerinin düzenini yakından takip etmeliler. Doğurganlık açısından yumurtlama dönemini hesaplamak büyük bir önem taşıyor. Yumurtlama dönemine yakın ve yumurtlama döneminde her gün cinsel ilişkiye girilerek hamile kalma şansı oldukça yüksek yüzdeli seviyelere çıkarılabilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar, cinsel ilişkide kayganlaştırıcı gibi yardımcı ürünler kullanmamalıdırlar. Zira cinsel ilişkide spermlerin yumurtaya ulaşabilmesinde yardımcı ürünler engelleyici role sahip olarak hamileliğin önüne geçebilmektedir.

Cinsel ilişkide pozisyon her ne kadar fark etmiyor olarak bilinse de, orgazm yaşamayı sağlayan pozisyonlarda spermlerin geçişi çok daha hızlı olduğundan dolayı çiftler kendilerine en iyi pozisyonu seçmeliler.

Yaşanan cinsel ilişki hamileliği zorlamak için değil, çiftlerin birbirleriyle yakınlaşması için olmalıdır. Zira hamilelik baskısı altında yaşanan cinsel ilişki hem istenilen performansı sergilemenin önüne geçecek hem de psikolojik açıdan rahatsızlık verecektir.

Erkeklerin sperm kalitelerini artırmaları, hamilelik şansını yükselten bir faktördür. Badem, ceviz ve fıstık gibi kuru yemişler özellikle sperm kalitesinde artış sağlamaktadır.

Beslenme düzeni sağlamak hamile kalmada etkilidir. Sağlıksız yiyecekler doğurganlık açısından olumsuz anlamda etki ederken; sebze ve et ağırlıklı yağsız beslenmek ise vücudun sağlığını korur.

Hamile Kalmayı Hızlandıran İlaç Var mı?

Hamile kalabilmek, insanlığın eski çağlarından olduğu gibi günümüzde de tamamen doğaldır. Hamile kalmayı sağlayacak bir ilaç mevcut olmadığı gibi, uzman tavsiyesi olmayan ürünlerin hiçbirine kulak asılmaması gerekmektedir.

Zira yanlış kullanılan sahte haplar neticesinde hamilelik durumunun riske girebileceği gibi sağlık şartları da hayati risk taşıma seviyesine gelebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir