sivilce çıkmaması için ne yemeliyiz
Neler Sivilce Yapar sivilce yapmayan yiyecekler

Neler Sivilce Yapar?

Hemen herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı ortak problemlerden biri sivilcedir. Özellikle ergenlik dönemindeki hormon seviyesinden kaynaklı olarak vücutta sivilcelenme artış gösterir. Ergenlik dönemi haricinde sivilcelerin meydana gelmesinde ise genellikle tüketilen gıdalar aktif bir rol oynamaktadır.

Tüketilenlerin içinde yağ varsa yağın çeşidi, cilt sağlığı açısından önemli bir noktada yer almaktadır. Zira fast food tüketimini sevenler için, kullanılan yağın pek de iç açıcı olduğunu söylemek mümkün değil.

Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

Yiyecekler yüzünden sivilce sorunu yaşadığını düşünenler için sivilce yapan yiyecekler listesi detaylı olarak görülebilir.

 • Kızartmalar
 • Soğan halkası
 • Soslar
 • Çikolata
 • Tatlı yiyecekler
 • Kurabiye
 • Dondurma
 • Yağlı gevrek
 • Hamburger
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Kola
 • Cips

Domates Sivilce Yapar mı?

Domates sivilce yapar mı sorusu, sıklıkla sivilce problemiyle yaşayanlar tarafından sorulan sorular arasında yer alıyor. Domates, pek çok açıdan sağlık açısından faydalı bir sebzedir. Fazlasına kaçılmadıkça domates tüketimi sivilceye normal bir insan için sebep olmuyor.

Fakat domatese karşı alerjisi bulunanlar için domates, sivilce sorunuyla karşı karşıya kalabilmenin yanı sıra çeşitli kabartılara da sebep olabiliyor. Farklı şekillerde belirtilerini gösteren domates, yoğun asite sahip olduğundan dolayı doktorlar tarafından sivilce sorunuyla karşılaşan bazı kişilerde yasaklanabiliyor.

Muz Sivilce Yapar mı?

Muz, lif açısından oldukça zengin bir yiyecek olmakla beraber düşük kaloriye de sahiptir. Bu özellikleriyle beraber herhangi bir zararı olmadığı gibi aksine vücut için sağlıklıdır. Muz sivilce yapar mı diye merak eden birçok kişi de bulunuyor.

Muz, sağlık açısından hiçbir zaman tehdit unsuru olan bir yiyecek değildir ve bununla birlikte sivilce yapmaz. Ancak bu durum ortalama bir birey için geçerlidir. Muza karşı özel hassasiyete sahip olan bireylerde sivilce durumu gözlenebilir. Bunun için doktora gözükülmeli ve doğru teşhis neticesinde muz tüketimi devam ettirilmeli veya bırakılmalıdır.

Sivilcelere Karşı Savaşta Tüketilebilecek Yiyecekler

Sivilce sorunu yaşayanlar için, sivilcelere karşı savaşta yiyecekler büyük bir önem taşıyor. Sivilce yapmayan yiyecekler sayesinde hem beslenme bir düzen içerisine giriyor hem de farklı noktalarda çıkan rahatsız edici sivilcelerle karşı karşıya kalınmıyor. Cilt, sağlıklı beslenildiğinde kendisini yenileyerek daha iyi bir görünüme kavuşuyor.

Sivilce düşmanı yiyecekler nelerdir?

Hangi yiyecekler sivilce yok eder?

Sivilce düşmanı yiyecekler nelerdir sorusu bu noktada sivilceden muzdarip olanlar tarafından sıklıkla merak ediliyor. Hangi yiyecekler sivilce yok eder hakkında merak ettiklerinizi tüm detaylarıyla aşağıda bulabilirsiniz.

Meyveler ve Sebzeler: A vitamini içerdiğinden dolayı meyveler ve sebzeler, sivilceleri yok etmede oldukça büyük rol oynayan yiyeceklerdir. Vücuttan toksinlerin atılmasıyla beraber cilt daha yenilenmiş ve parlak gözükür.

A vitamini açısından en yüksek besin değerine sahip olan kaynak yiyecekler; ıspanak, lahana ve havuçtur. Meyve olarak sivilceye karşı en etkili silahlar; greyfurt, portakal ve elmadır.

Tam Tahıllı Gıdalar: Lif, vitamin ve mineral içerdiklerinden dolayı tam tahıllı besinler sivilcelere karşı oldukça etkilidirler. Kan şekerinin sabit kalarak hormon seviyesinin düzenlenmesinde etkili olmalarıyla beraber ciltte sivilcelenmenin de önüne geçerler. Zira hormon dalgalanması sebebiyle sivilce oluşumu sıklıkla gözlenmektedir. Tam tahıllı gıdalar içerisinde; arpa, yulaf ve esmer pirinç tüketimi sivilcelerle savaşta etkilidir.

Balık: Kırmızı ete nazaran daha sağlıklı bir protein kaynağı olarak tanımlanan balık, çinko ve mineral bakımından zengin olmasıyla beraber sivilce sorununda etkili rol oynayan besinlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle soğuk su balıkları (ton balığı, somon vb.) sivilceyle mücadelede çok iyi destekleyicidirler.

Yağlar: Yağ tüketimini düzenlemek sivilcelere karşı en etkili yöntemlerdendir. Yemeklerde özellikle zeytinyağı tercih etmek doğal ve sağlıklıdır.

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevaplar verdik.

Sivilce yapan yiyecekler listesi nelerdir?

Sivilce düşmanı yiyecekler nelerdir?

Sivilce yapmayan yiyecekler nelerdir?

Hangi yiyecekler sivilceyi yok eder?

Muz sivilce yapar mı?

Domates sivilce yapar mı?

Bu paylaşımı yararlı bulduysanız ve aklınıza takılanlar var ise yorum kısmından yazınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir