Neler Hamile Kalmayı Kolaylaştırır

Neler Hamile Kalmayı Kolaylaştırır?

Neler hamile kalmayı kolaylaştırır neler hamileliği engeller bunu merak ediyorsunuz belkide niye hamile değilim, niye hamile kalamadım diyorsunuz. Bu makalede bir çok sorunun cevabını bulacaksınız. Sağlık sorunu bulunmayan kadınların bile bazı dönemlerde hamile kalmasına engel olacak durumlar ortaya çıkabilir.

Günümüzde sağlıklı olan kadınların %20’sine yakınının hamile kalabildiği ortaya çıkmıştır.

Hamile kalmayı kolaylaştıracak şeyler yapılarak, hamile kalma ihtimali arttırılabilir. Uzmanların önerdiği bu yöntemlerle, başarılı sonuçların aldığı ortaya çıkmıştır.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler:

Gebeliğe engel olan bir durumu bulunmayan kadınlar nedensiz olarak gebe kalamama gibi durumlar yaşayabilir. Niye hamile kalamadım diyen kadınların kullanması gereken bazı yöntemler bulunur.

 

Ayrıca bu kişiler günlük hayatını gözden geçirdiğinde, niye hamile değilim sorularına tam olarak yanıt bulabilirler. Kişilerin tekrar ettiği yanlış yaşama tarzı veya beslenme şekilleri bile, hamileliğin önünde büyük bir engel olmaktadır.

Kafein Tüketimini Bırakın:

Bazı durumların hamile kalmayı büyük ölçüde engellediği bilinir. Özellikle çok sık kafein kullanan kadınların hamilelikleri ertelenebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için, mümkün olduğunca kahve tüketimini bırakmak gerekecektir.

Bunun yerine kadınlara taze sıkılmış meyve suları önerilir. Bunlar kahvenin getirdiği enerjiyi fazlasıyla karşılayacaktır.

Neler Hamile kalmayı Engeller?
Neler Hamile Kalmayı Kolaylaştırır?

Düzenli Beslenmeye Dikkat Edin:

Özellikle kadınların bilinçsiz şekilde başlattığı diyetler, hamile kalmayı engellemektedir. Bu yüzden diyetlerin bu dönem boyunca tamamen bırakılması tavsiye edilir. Böylelikle gebelik ihtimali de artmış olacaktır. Kalori alımındaki yetersizlik, üreme seviyelerine de doğrudan etki eder. Bu durum hamile kalamama nedeni olarak bilinir.

Yumurtlama Dönemlerine Dikkat Edin:

Bu dönemler içinde kadınların hamile kalma ihtimali daha fazla olacaktır. Bu dönemler hesaplanarak ilişkinin sayısını arttırmak gerekir. Yine düzenli olarak gerçekleşmeyen ilişkiler de gebeliğin önündeki büyük engeldir.

Beslenme Şeklinizi Zenginleştirin:

Bazı besinlerin sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı bilinir. Özellikle bazı vitaminlerin alınması sonrasında sperm durumunda iyileşmeler görülecektir. C ve E vitamini sperm kalitesini iyileştirmeye yönelik alınacak olan vitaminler arasındadır.

C vitaminine turunçgillerin her türlüsünde rastlamak mümkün olacaktır. Yine yeşil sebzelerde tam olarak bir C deposu olarak bilinir. E vitamini içeren besinler; fındık, ıspanak, kivi, domates, ay çekirdeği, şam fıstığı gibi besinlerdir.

Yine selenyum maddesi bu dönemlerde eşlerin tüketmesi gereken mineraller arasındadır. Selenyum içeren besinler arasında; hindi eti, tavukgöğsü, kırmızı et, yumurta, sarımsak, mantar ve tahıllar bulunur.

Aynı zamanda hücreleri yenileyici özelliği olan bu vitamin çeşitleri, günlük olarak mutlaka alınmalıdır. Spermlerin kalitesinin artmasından sonra, yumurtanın buna dayanıklılık gücü azalacaktır.

Hamile Kalmayı Engelleyen Şeyler:

Hamile kalmaya engel olan şeyler arasında öncelikle sağlık sorunları bulunur. Kadınların yumurtlamasına engel olacak en büyük sorun obezitedir. Normal kiloya sahip olmak kadınların gebelik ihtimalini arttıracaktır.

Öte yandan tiroid bezlerinde meydana gelen sorunlarda hamileliği engelleyebilmektedir. Gebe kalamamaktan şikayetçi olan kadınların bu yüzden mutlaka doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Kısırlıkta bu durumun oluşmasına engel olabilir. Özellikle çok sık sigara ve alkol kullanan kişilerde kısırlık görülebilir.

Yine kadınların yumurtalarının kalitesiz olması, gebeliğin önündeki büyük engeldir. Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da sigara kullanımı büyük sorunlara yol açar. Hamile kalmak isteyen kadınlar, yumurtalarının kalitesiz olmasının en büyük nedenlerinden sayılan sigarayı mutlaka bırakmalıdır.

  • Niye hamile değilim?
  • Niye hamile kalamadım?

Yine sağlık sorunlarını gözden geçirerek yumurtalıklarında kist olup olmadığına baktırmalıdır. Sancılı regl durumlarıyla anlaşılan yumurtalıklarda kist durumu, gebeliğin önündeki en büyük engeldir. Ayrıca bu bölgelerde de sık sık kanamaların oluşacağı görülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir