Neden Hamile Kalamıyorum Ne Yapmam Lazım

Neden Hamile Kalamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Anne olmak isteyenler fakat bir türlü hamile kalamadığından yakınanların sorunları birbirinden farklı tipte olabilmektedir. Hamile kalamama nedenleri çeşitli fiziksel sorunlardan kaynaklanabildiği gibi bunun yanı sıra doğru zaman diliminde cinsel ilişki gerçekleştirmeme sebebinden de ileri gelebilmektedir.

Hamile kalamıyorum ne yapmalıyım?

Ne yaptıysam bir türlü hamile kalamıyorum diyenler için dikkat edilmesi gereken başlıca önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle hamile kalmak için sabırlı davranılması gerekmektedir. Yeni evlilerde, evliliğin henüz başında hamile kalamadığını düşünenlerin panik halinde olmaması gerekir. Zira 3 aylık minimum ve 12 aylık maksimum zaman sürecinde hamile kalınması ideal zaman dilimi olarak belirlenmektedir.

Hamile kalmak için sıklıkla cinsel ilişkiye girmek gerekmektedir. Hamilelik şansı, cinsel ilişkinin sıklığıyla yükselmektedir. Cinsel ilişkiye girilirken bu durum bir zorunluluk olarak görülmemelidir. Zira orgazma ulaşan cinsel ilişkilerde vajinadan spermler daha hızlı geçerek döllenmeyi kolay hale getirmektedir.

Hamile kalmayı engelleyecek ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Doğal, korunmasız olarak cinsel ilişki yaşamak hamile kalmayı kolaylaştıracaktır.

Adet dönemini takip etmek hamile şansını artıracak bir diğer unsurdur. Yumurtlama dönemine yakın zamanlarda cinsel ilişki yaşamak hamile kalmayı sağlamaktadır.

Çocuğa neden hamile kalamıyorum ne yapmalıyım?

2.Çocuğa Neden Hamile Kalamıyorum Neden?

 Tek çocuğa sahip aileler, ikinci çocuk planlarını yapmalarından itibaren hamilelik beklentisi içine girilmektedir. İkinci çocuğa hamile kalamama sebepleri anneden anneye değişiklik gösterir.

Anne yaşı, ikinci çocuğa hamile kalamayanlar için oldukça önemli bir faktördür. Zira kadınlardaki doğurganlık sonsuza kadar devam eden bir süreç değildir. 35 yaş bir kadın için doğurganlık oranın düşmeye başladığı yaş olarak kabul edilmekte 40 yaşında olanlar için bu durum belirginlik göstermekte 44-45 yaş aralığında ise genellikle sona ermektedir.

İkinci çocuğa hamile kalamama her zaman anne adayı sebeplerden kaynaklanmayabilmektedir. Erkekteki sperm sayısının az olması ve spermin zaman içerisinde bozulması, ikinci çocuğa hamile kalamamayı beraberinde getirmektedir.

Yumurtanın kapasitesi, yumurtlamanın azalması ve yumurta kalitesinde bozulma ikinci kez hamileliği zorlaştıran durumlardır. Yeniden hamile kalabilmek için yumurta kalitesinin yüksek olması gerekmektedir.

Miyomlar veya yumurtalıklarda bulunan kistler, ikinci çocuk için engelleyici olabilmektedir.

•hamile kalamamanın nedenleri
herşey normal neden hamile kalamıyorum

Korunmadığım Halde Neden Hamile Kalamıyorum?

 Korunarak cinsel ilişki sonrasında hamilelik beklemek pek de olası bir durum olmasa da, korunmadığı halde hamile kalamayan kadınlar bu durumun neden kaynaklandığı konusunda farklı durumlarla karşı karşıya olabilmektedirler.

Yaşı geçkin olmayan ve adet düzeni ideal olanlar korunmadıkları halde hamile kalamıyorlar ise eşleriyle birlikte tetkik yaptırarak problemin temel sebebini öğrenmelidirler.

Hamile Kalamayanlara Tavsiye

 Hamile kalamayanlar her şeyden önce rahat hissetmelilerdir. Hiçbir zaman hamile kalınamayacağı endişesine girmek psikolojik açıdan zorlu bir sürecin içine girmeye neden olmaktadır.

 • Adet düzeni takibi yapmak önemlidir.
 • Sigara ve alkol kullanımı çiftler tarafından azaltılmalıdır. Cinsel ilişkinin kalitesi bu sayede artış gösterir.
 • Cinsel ilişkide uygun pozisyonu tercih etmek hamileliği kolaylaştıracaktır.
 • Cinsel ilişki sonrasında belin altına yastık konularak 1 saat kadar yataktan kalkılmaması önemlidir.
 • Sabah yaşanan cinsel ilişkiler hamilelik şansını artırmaktadır.

Düzenli Adet Görüyorum Ama Hamile Kalamıyorum?

Düzenli adet gören fakat hamile kalamayanlar için hamile kalamama sebepleri çeşitli farklı durumlarla ilişkilendirilebilir.

Kadında hamile kalmanın önüne geçecek durumlar mevcut olduğu gibi erkekten kaynaklı olarak da hamile kalabilmenin önüne geçen çeşitli nedenler bulunabilmektedir.

Her şey Normal Neden Hamile Kalamıyorum?

 Hamile kalamayan çoğu kadın, düzenli adet gördüklerinden dolayı her şeyi normal olarak tanımlarlar. Ancak hamile kalabilmek için her şeyin normal gibi gözüktüğü fakat aslında öyle olmadığı durumlarla da çokça karşılaşılmaktadır.

Hamile Kalamamanın Nedenleri

 1. 35 yaşın üzerinde yaşa sahip olmak
 2. Düzensiz adet görmek
 3. Genital organlarda iltihaplanma, enfeksiyon
 4. Aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olmak
 5. Sigara ve alkol
 6. Psikolojik rahatsızlıklar
 7. Yumurta ya da spermdeki sorunlar sebebiyle hamile kalma konusunda sorun yaşanabilmektedir.

Sizin hamilelik ile ilgili başka sorularınız var mı? o halde yorum kısmından sorabilir veya bildiklerinizi tavsiye niteliğinde paylaşabilirsiniz.

Hamile kalamıyorum ne yapmalıyım?

2. Çocuğa neden hamile kalamıyorum?

Korunmadığım halde neden hamile kalamıyorum?

Düzenli adet görüyorum ama hamile kalamıyorum?

Her şey normal neden hamile kalamıyorum?

Hamile kalamamanın nedenleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir