hamilelikte vajinal mantar bitkisel tedavi
hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu

Hamilelikte Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte mantar kadınların en çok muzdarip olduğu bir durum. Hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu normal sair günlerde oluşan mantar ile benzerlik gösterse bile bu iki durumlarda farklılıklar ve benzerlikler vardır. Hamilelikte vajinal mantar nasıl geçer, vajinal mantara bitkisel çözümler nelerdir, bitkisel tedavi yollarını aktarıyor olacağız.

Vajinal mantar sıkıntısı yaşayan hamileler için aklınıza takılan sorular veya bu konudaki tecrübenizi  için yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Hamilelik döneminde görülen vajinal mantar enfeksiyonu asıl ismi Candida Albicans olan bu tür mantar sebep olmaktadır.

Vajinal mantar hamile kadınlarda hamile olmayanlara göre daha sıkça rastlanır  bu enfeksiyon hamileler de daha sık görülme nedenleri neler?

Öncelikle hamilelik döneminde çocuğun rahime düştükten sonraki 4. ayından itibaren anne adayının beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması ve buna bağlı olarak östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin artmasına bağlıyoruz.

Enfeksiyonun oluşması ve artmasında sıcaklık önemli bir faktör vajinal mantar oluşmasında sıcaklık etkeni özellikle yaz mevsimiyle birlikte dahada artar bu durumda anne adayı sıcak ortamlardan azami dereceden uzak durarak daha havalı ve serin yerlerde zaman geçirmeli.

Vajinal mantar aynı zamanda cinsel yollarla bulaşabilir bu durumda hamile kadın eğer eşinde bir mantar enfeksiyonu varsa cinsel ilişki yolu ile hamilelik döneminde bu enfeksiyon bulaşabilir.

Vajinal mantarın hamilelikte bulaşmaması için streste önemli bir etken hamilelikte stresten uzak durmalı ve anne adayı kendini yormamalı. Bu etkenler hamilelerde vücut direncinin zayıflamasına yol açar bu durum vajinal mantar enfeksiyonu oluşmasını tetikler.

Hamilelikte Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal bölgede yanma, ağrı, kaşıntı, beyaz renkte akıntı, cinsel ilişkide ağrı gibi durumlar ve ayrıca mantarlı bölgeye idrarın değmesi ile yanma meydana gelir.

Acaba vajinal mantar varmı dır? Mümkünse bu soru için doktora danışın doktora sormadan ve muayene olmadan vajinal mantar enfeksiyonu var olup olmadığına karar vermeyin ve bir başkasının önerdiği ilacı almayın.

Hamilelikte Vajinal Mantara Karşı Önlemler Nelerdir?

Öncelikle vajina bölgesi daima kuru tutulmalı daha çok pamuklu iç çamaşırları giyinmeli özelikle yaz aylarında sıkı kıyafetler giymemeli daha çok rahat ve bol kıyafetler tercih edilmeli hamilelik döneminde iç çamaşırları sıkça değiştirilmeli.

Hamilelik dönemi yazın sıcaklığına denk geliyor ve bunalmamak için havuz veya denize giriliyor ise yüzme sonrası mutlaka ıslak kıyafetleri değiştirmeli ve ıslak elbiseler ile uzun süre kalmamalıdır.

Bir başkasının kıyafetleri ve özellikle iç çamaşırları giyilmemeli özellikle giyeceğiniz iç çamaşırları mümkünse sıcak suda yıkanmalıdır.

Vajinal mantarın gebe kalma şansı ile ilgili herhangi bir ilgisi yoktur. Ayrıca gebelik sürecinde vajinal mantar enfeksiyonu görülürse anne karnındaki cenine zararı olmaz Dikkat etmeniz gereken nokta: Gebe iken veya doğum sonrası emziren kadınlar vajinal mantar hapları kullanmasınlar.

Hamilelikte Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?
hamilelikte vajinal mantara bitkisel çözüm

Hamilelikte Vajinal Mantar Doğal Tedavi Yöntemi ve Doğal Çözüm Nedir?

Özellikle hamilelikte görülen vajinal mantar için birçok kadın bu enfeksiyonu önlemek için çözüm için daha çok doğal ve bitkisel çözümleri tercih etmekte fakat bazı doğal çözümler konusunda hamile kadınların daha dikkatli olmaları gerekli özellikle bir uzmanın önerdiği bitkileri ve önerileri dikkate almalıdır.

Hamilelikte vajinal mantar nasıl tedavi edilir? vajinal mantar nasıl geçer? vajinal mantara bitkisel çözümler nelerdir? bitkisel tedavi yollarını  aktarmış olduk bu yazıyı faydalı buldunuz mu? yorumlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir