Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Geçmeyen vajinal mantar enfeksiyonu için bitkisel çözüm bu yazımızca anlatılmaktadır. Bilindiği üzere vajinal mantar, pek çok kadının başa çıkamadığı ve bu hastalık nedeniyle zor zamanlar yaşadığı bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Kaşınma, akıntı ve yanma ile ortaya çıkan bu rahatsızlık dönem dönem kendini göstermektedir.

Özellikle her 100 kadından 75’inde bu hastalığı görebilmek de mümkün olmaktadır.

Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Vajinal mantar enfeksiyonu neden olur? Sorusu pek çok kadın tarafından sorulmaktadır. Vajinal mantarın bilinen pek çok sebebi vardır; ancak genellikle temizliğe yeterince dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Vajinal mantarın oluşmasının en yaygın sebepleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  • Sentetik iç çamaşırlarının kullanılması, vajinal mantar oluşumunda en etkili faktörler arasında yer almaktadır.
  • Vajinal mantar genellikle umumi tuvaletlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
  • Vajinal mantar sık cinsel ilişkiye girmekten ve partnerin temizliğe dikkat etmemesinden de kaynaklanabilmektedir.
  • Vajinal mantar oluşumunun ana sebeplerinden biri vajina duşu yapmak ve vajina içinde sabun kullanmaktır.
  • Vajinal mantara yol açan diğer sebeplerden biri de günlük pedlerin ya da adet döneminde kullanılan pedlerin uzun tutulması ve değiştirilmemesidir.
  • Sürekli yıkanan ve kurulanmayan vajinada da yine mantar görülebilmektedir.
  • Cinsel ilişki esnasında kondom kullanılması, sürtünme nedeniyle mantar oluşumunu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.
Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İsimleri

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve İsimleri

Vajinal mantar, ilaç tedavisi ile çok kısa bir süre içinde tedavi edilebilmektedir. Uzmanlar tarafından reçete edilen bu ilaçlar yaklaşık 1 haftalık bir kullanım sonunda tamamen rahatsızlığı ortadan kaldırabilmektedir.

Bu nedenle de reçete edilen ilaçlar için mutlaka düzenli kullanım gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlar ve isimleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Flukonazol

En yaygın olarak kullanılan vajinal mantar ilacı olarak bilinmektedir. 100 mg haplar şeklinde reçete edilen bu ilaç sayesinde vajinal mantarı sonlandırabilmek mümkündür.

İlaç, ağız yolu ile alınmakta ve yaklaşık 7 gün içinde tüm sorunu ortadan kaldırmaktadır. Kadınlar bu ilacın kullanımını sağladıktan 2 gün sonrasında yanma ve kaşınmaların azaldığını da belirtmektedir.

Neo-Penotran

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için kullanılan bu ilaç da yine ağız yolu ile alınmakta ve bir hafta içinde tüm belirtileri ortadan kaldırmaktadır.

Ağız yolu ile alınan bu ilaç mutlaka uzman hekimlerin reçete etmesi ile birlikte kullanılmalıdır.

Aksi takdirde istenmeyen yan etkiler ile karşılaşmak da mümkün olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bir uzmana danışılmalı ve sonrasında kullanıma başlanmalıdır.

Ketoral

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç da ketoraldır. Ketoral, ağız yolu ile alınmakta ve 10 tablet içermektedir.

Sabah akşam kullanılan bu ilaç, 5 günlük bir süre zarfında tamamlanmakta ve sonrasında rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır.

Yanma ve kaşıntı hissi ise ilaç kullanılmaya başlandıktan yaklaşık 3 gün sonra ortadan kaybolmaktadır. Bu tür ilaçların her biri mutlaka uzman tavsiyesine göre alınmalı ve kişiler kesinlikle kendi isteklerine göre bu ilaçları kullanmamalıdır.

Zalain

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için son derece etkili olan bu ilaç, kısa vadede çözüm getirmektedir. Yaklaşık olarak 5 günlük bir kullanım rahatsızlığın giderilmesi için yeterli olabilmektedir.

İlaç ağız yolu ile alınmakta ve etkisini de 2 gün içinde gösterebilmektedir. Hekim tavsiyesi ile alınması gereken bu ilaç, isteğe bağlı olarak eczaneden alınıp kullanılmamalıdır.

Yukarıda vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için en yaygın kullanılan ilaçlar bulunmaktadır.

Bu ilaçları hamile kadınların kesinlikle uzman önerisi olmadan kullanmaması gerekmektedir.

Vajinal mantar tedavisi için uzmanlar, hamilelik döneminde uygun olan ilaçları reçete etmekte ve kullanım için yönergeler sağlamaktadır.

Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm
Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Bu bitkiler hamileler tarafından kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Aslında rahatsızlığın tedavisi için kullanılabilecek pek çok bitki bulunmaktadır.

Sarımsak ise bu bitkilerin başında gelmektedir. Kadınlar vajinal mantar rahatsızlığından şikayetçiler ise 1 baş sarımsağı rendeleyerek bir sargı bezinin içine koyarak bağlayabilmekte ve sonrasında vajina içerisine yerleştirebilmektedir.

Kısa süreli yanmalara neden olan bu kür, yaklaşık 3 günlük bir kullanım sonunda rahatsızlığı ortadan kaldırabilmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu için kullanılan bir diğer bitki ise ebegümecidir. Ebegümeci kaynatılarak vajinayı yıkamak için kullanılabileceği gibi; yine kaynatılarak lapa halinde vajinaya tampon olacak şekilde de kullanılabilmektedir.

Bir diğer önemli bitki ise mısır püskülüdür. Mısır püskülü aktarlardan satın alınabilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Bir leğenin içine kaynar su döküldükten sonra kaynatılmış olan mısır püskülü suyu ile karıştırılmaktadır. Su, içine girilecek kıvama geldikten sonra içine oturulmalı ve 1 saat kadar beklenmelidir.

Vajinaya yaptırılacak bu duş da düzenli olarak yapıldığı takdirde vajinal mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya olan ve bitkisel çözümler arayan kadınlar aloe vera da kullanabilmektedir. Yağ ya da jel halinde satılan bu ürünler de yine mantar tedavisinde kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir