Gastrite Neden Olan Bakteriler

Gastrite Neden Olan Bakteriler

Gastrit, mideye yiyecek yoluyla girmiş olan bakteriler sebebiyle oluşabiliyor. Mide gastritine sebep olan bakteri türü genel olarak H.pylori olarak kabul edilir. H.Pylori bakterisi nedenli gastrit oluşumu tetiklenebileceğinden dolayı, enfeksiyonun geçirilebilmesi için 2 haftalık ilaç kullanımı tavsiye edilir.

Bakteriden gastrit oluşumunun çözümü sağlanabiliyor olsa da, bunun teşhisini ve çözümünü doktor kontrolünde gerçekleştirmek gerekiyor.

Heliocobacter pylori adındaki bakteri; mideye yapışarak çoğalan bir yapıya sahip olmasıyla gastrite neden olur. Ekmek gibi elle dokunularak tüketilen gıdalardan mideye ulaşabilen bir bakteri olduğu gibi belirti olmadan geçebilir veya yoğun belirtiler gösterebilir.

Ağrı, bulantı, gaz, şişkinlik ve midede yanma problemlerine sebep olabilen bu Heliocobacter pylori bakterisi gastrit oluşturmada göz ardı edilmemesi gereken bir etkendir.

Gastrite Neden Olan Diğer Etmenler Neler?

Bakteriyle gastrit oluşumu sık gözlenen gastrit oluşum durumlarından biri olduğu gibi bunun haricinde farklı sebepler dolayısıyla da gastrit oluşabilir.

Bakterilerin yanı sıra virüs ve parazitler sebebiyle gastrit tetiklenebilir. Herpes simpleks virüsü gastrite sebep olan en önemli virüs tipleri arasında yer alıyor.

Bakteri, virüs ve parazitler dolayısıyla gastrit oluşumu pek çok kişide görülebildiğinden dolayı çözümü de ilaç takviyesi veya doğal tedavi yöntemi ile mümkündür.

Gastrite sebep olan olumsuz etkenler arasında yer alan bu etkenlerin önüne geçilmesi adına hijyene dikkat edilmelidir.

Hijyene özen gösterilmeyen durumlarda gastriti tetikleyebilecek ve enfeksiyon yapabilecek özellikleriyle bakteriler, virüsler ve parazitler risk teşkil eder.

heliko pylori bakteri bitkisel tedavi yöntemi

helicobacter pylori tedavisinde kullanılan ilaçlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir