Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılabilir

Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılabilir?

Zamanla çiftler ilişkilerindeki tutkuyu kaybedebilir. Bu durumda yavaş yavaş evliliği bitirecek şeyler görülmeye başlanacaktır. İlişkinin tadı her geçen gün kaçarken, bununla birlikte geçimsizlik sorunları da yaşanmaya başlanır. Bu açıdan evliliğin ömrünü arttırmak için çiftlere tavsiye edilen bazı şeyler bulunur.

Daima Arkadaş Kalmak

Uzmanlara göre mutlu bir evliliğin sırrı, iyi bir arkadaşlık ilişkisinden geçiyor. Birbirlerine iyi bir arkadaş ve sırdaş olmayı başarabilen kişiler, daha uzun süre evli olarak kalabiliyor. Bu açıdan evliliği daha uzun süreli yapabilmek için, kişilerin birbirine karşı daha dürüst ve samimi olması tavsiye ediliyor. Ayrıca uzmanlara göre kişiler en iyi arkadaşlarını yalnızca eşleri olarak belirlemeliler.

Sorunları Konuşmaktan Çekinmeyin

Öte yandan evliliğin kısa sürme nedenleri arasında, kişilerin konuşmaktan sakındığı konular geliyor. Uzmanlara göre kişiler her konuyu açık bir şekilde dile getirebilmelidir. Bu bağlamda maddi sorunlar, ailevi sorunlar, geçmiş sorunlar vs. gibi her konu en ince ayrıntısına kadar tartışılabilmelidir. Ancak bu şekilde sorunların yüzde yüz şekilde çözülmesi ve ilişkiye zarar vermesi engellenir.

Güven Olmazsa Olmaz

Uzmanların altını çizdiği konu ise güven olmadan bir ilişkinin yürüyemeyeceğidir. Yani mutlu evliliğin sırrı aranıyorsa, o zaman ilişkinizde karşı tarafa ne kadar güvenebildiğinize bakmanız gerekir. Güvensizliğe bağlı kıskançlıklar bir süre sonra ilişkinin seyrinin daha kötü bir hale gitmesine neden olabilir. Sık telefon kontrolleri, özel eşyaları karıştırma vs. gibi pek çok şey aslında farkında olmadan ilişkiye zarar veren şeyler arasında oluyor.

Monotonluktan Kurtulmak Şart

Evliliğe zarar veren şeyler arasında monotonluğun da olduğunu belirtmekte yarar var. Bir süre sonra günlük işlerin sıkıcılığı, çalışma hayatı, çocuk bakımı gibi konular evliliği daha sıradan bir hale getiriyor. Çiftler sürekli aynı şeyleri tekrar ederek hayata devam ederken, bir süre sonra ilişkilerinin eskisi gibi olmadığını fark ediyorlar. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek için, haftada bir kez dahi olsa bir yenilik yapmanın yararı vardır. Yeni yerler keşfetmek, tatile çıkmak, hobiler edinmek gibi pek çok şey ilişkiyi monotonluktan kurtarabilir.

Öfkenin Dozajını Ayarlayın

Büyük kavgaların başlangıcı olacak sorunlar içinde olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda bağırmak ve huzursuz bir alan yaratmak yerine, sakince konuşmayı ve sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Kavgalar ilişkiye zarar veren şeyler olduğundan, bu zamanlarda bağırmaya eğilim göstermek konuyu daha kötü yerlere taşıyabilir. Ayrıca kavga sonralarında da kin tutmamak ve karşı tarafında hata yapılabileceğinin kabul edilmesi şarttır.

Saygı Duyun

Uzmanlara göre daima evliliği uzatmanın yolu saygıdan geçer. Birbirine saygısını yitirmemiş çiftlerin ilişkisi daha uzun sürerken, birbirini küçümseyen ve saygı göstermeyen kişilerin ilişkilerinde daha başlangıçta kopmalar meydana geliyor. Bu yüzden ne tarz bir durumun içinde olunursa olunsun, saygıyı elden bırakmamakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir