evliliği kurtarma yolları

Evliliği Kurtarma Yolları

Evliliği kurtarma yolları hakkındaki yazımızda sıkıntıya giren evlilik hayatının son evresi yani boşanma aşamasından geri dönüş için önemli bilgiler derledik. En etkili evliliği kurtarma yolları hakkındaki yazımızda olası sorunlarınızı yorum kısmından iletirseniz çözüm yollarını makalemizde eklemeyerek güncelleme geçeceğiz.

Evliliği Kurtarma Yolları Nelerdir?

Evlilik müessesi oldukça özel olduğu gibi aynı zamanda çiftler için ilk günkü heyecanın zaman zaman kaybolabildiği bir müessesedir. Evliliklerde karşılıklı olarak beklentilerin gerçekleştirilmediği zamanlar birleştiği durumlarda evlilik tehlikeye girebilmektedir.

Sonu boşanmalara kadar varabilen durumların ortaya çıkışı aslında temel olarak birikmişliklerden oluşmaktadır. Evliliğin zarar görmeden tekrar yapılandırılabilmesi ve çiftler arasındaki yakınlığı sağlayabilmek mümkündür. Doğru zamanda atılacak doğru adımlarla birlikte evlilik kurtarılabilir.

Evliliği Kurtarmak İçin Eş Adayları Neler Yapmaları Gerekir?

Evliliğe hem heyecan kazandırmak hem de istenilen düzeyde bir ilişkiyi tekrar sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunmaktadır.

  • Yatağa Eşinizle Gidin: Evlilik öncesini bir düşünün… İlişkinizin daha yeni başladığı dönemlerde karşınızdaki insanla aynı yatağı paylaşmanın sizi ne kadar heyecanlandırdığını hatırlayın. Evli çiftlerde, yatağa gitmek bir rutin olarak yaşandığından dolayı zaman içerisinde bu durum yatağa ayrı ayrı gitmeye dönüşmektedir. Yatağa eşinizle beraber gitmeniz, son derece özel bir durum olduğundan dolayı evliliği kurtaracak püf nokta olarak da ön plana çıkmaktadır.
  • Eşinize Sevginizi Belli Edin: Hayatın yoruculuğundan dolayı ilişkiler olduğu gibi evlilikler de zarar görebiliyor. Günümüzde giderek azalan sevgi gösterme eylemini eşinizle paylaşarak ona duygusal olarak hitap edin. Eşime ne kadar sevgi gösteriyorum? şeklinde soracağınız sorunun cevabıyla kendinize çeki düzen vererek eşinize karşı olan sevginizin çıtasını yükseltebilirsiniz. Evliliğinizi kurtaracak en küçük detay olan bu düşünce, zaman içerisinde gelişim göstererek evliliği çok daha farklı bir boyuta taşıyabilir.
  • Başbaşa Kalın: Uzun süredir eşinizle baş başa kalamadığınız dan dolayı evliliğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Arada sırada baş başa olacağınız özel akşamlar planlayarak bu plana sadık kalmayı ihmal etmeyin. Hem siz hem de eşiniz, baş başa olacağınız zamanlarda kendinizi çok rahat hissederek birbirinizle özel vakit geçirmenin tadını çıkararak çok daha mutlu bir evliliğe sahip olacaksınız.
  • Ev İçerisinde Kendinizi Salmayın: Pek çok evliliğin bitiş nedeni ev içerisinde kendini salmışlık durumudur. Unutmayın ki; her yerde siz sizsiniz! Evliliğiniz çok daha tutkulu olması açısından kendinizi çok kasmadan fakat karşınızdakine de güzel görünmeyi ihmal etmeyin. Özellikle kadınlar için geçerli olan bu durumla beraber evliliğinizi kurtarabilmeniz ve daha ateşli şekilde yaşayabilmeniz mümkün olacaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin Fedakarlığı İhmal Etmeyin

Tecrübeyle sabittir ki, şiddet hiçbir zaman bir çözüm yolu değildir. Evliliğiniz içerisinde eşinizle çok şiddetli bir kavga yaşasanız bile kavgaları büyütmeden bitirmeye çalışın. Tartışmayı günler ve hatta haftalar boyunca sürdürmek beraberinde yıpratıcı bir evliliği getireceğinden dolayı bu durumda engelleyici rolü üstlenin.

Kavga sonlandığında köşenize çekilmek yerine eşinize karşı ilk adımı siz atın. Nazik yaklaşımınız, aradaki buzların erimesini sağlayacağı gibi evlilik döneminizi de yıpratıcılıktan uzak olmasını sağlayacaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin Tekil Düşünmeyin

Evliliğiniz sağlıklı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız hiçbir zaman tek başınıza düşünmeyin ve sürekli “biz” düşüncesiyle hareket edin. Yok olmaya yaklaşan evliliklerde biz düşüncesini sürekli hale getirerek doğru adımlar atabilirsiniz.

Evliliğini Kurtarmak İsteyen Eş Ne Yapmalı?

Her şeyin büyük bir hızla tüketildiği günümüz dünyasında evliliklerin de eskiye kıyasla daha çabuk bittiğini söyleyebiliriz. Çiftlerin geçmişte olduğu gibi sorunları sineye çekmemesi söz konusudur. 2021 yılında olduğumuz şu günlerde boşanma vakalarının her geçen gün arttığı göze çarpıyor. Bu noktada, evliliği kurtarmanın yolları herkes tarafından araştırılıyor.

Öncelikle evliliklerde hangi sorunların meydana geldiğini incelemeliyiz.

  • Kayınvalide probleminin birçok evliliği bitirdiği biliniyor. Gelin ve kaynana arasında yaşanan sorunların evliliğe doğrudan yansıması dikkat çekiyor. Ancak, bu problem, aslında her iki tarafın birbirlerine karşı önyargılı olmasından kaynaklanıyor. Bu konuda, kadınların evliliği kurtarmak adına yaptıkları bazı yanlışlar da bulunuyor. Kayınvalidesi ile sözlü olarak tartışmaya giren, onunla iletişimini azaltan veya eşine bu konuda baskı yapan kadınların ciddi hatalar yaptığını söylemeliyiz. Evliliği kurtarmanın yollarını merak eden kadınların dikkate almaları gereken bir husus var. Bir kadın; kayınvalidesine karşı önyargılı olmak yerine onu tanımaya çalışmalıdır. Birbirlerinden nefret etmeden doğru bir şekilde iletişim kuran gelin ve kayınvalide ikilisi için her şeyin çok daha iyi olacağını tahmin etmek zor değil!
  • Evlilikleri kurtaran en büyük eylemlerin başında eşlerin birbirlerine iyi davranması geliyor. Birçok kadın eşine ceza vermek amacıyla yatağını ayırıyor. Mutluluk ve haz kaynağı olan seksin cezalandırmak amacıyla kullanılması; evliliklerin kısa sürede sonlanmasına neden oluyor. Yatakta soğuk davranmak; kadınların erkeklere vermiş olduğu bir ceza olarak dikkat çekse de her zaman işe yaramadığını ifade etmek gerekir. Erkeğin bu tavır karşısında partnerinin kendisini istemediğine dair bir fikir geliştirmesi; işleri iyice çıkmaza sokabilir. Erkeklerin içlerindeki sevgiyi ve tutkuyu eşlerine göstermeleri noktasında cinsel ilişkiye başvurdukları biliniyor. Bu yüzden, evlilikte bu tür cezalardan olabildiğince kaçınmak şart!

Evliliği Kurtarmak İsteyen Erkek Ne Yapmalı?

Evliliğini kurtarmak isteyen bir erkeğin yapması gerekenler bulunuyor. Boşanma sebepleri incelendiğinde erkeklerin eşini aldatmasının ilk sıralarda yer aldığı dikkat çekiyor. Evlilikte eşi aldatmak; birçok kadının asla kabul etmeyeceği bir husus olarak biliniyor. Bu noktada, erkeğin eşine karşı dürüst olması şart! Aldattıysa dahi bunu neden yaptığını açıklaması gerekiyor. Her insan hata yapabilir. Bu hatanın bir kez daha tekrarlanmaması halinde kadının da evliliği için erkeğe ikinci bir şans vereceğini söyleyebiliriz. Fakat, yine de evliliği kurtarmak için yalan yere yemin etmek gibi hiç hoş karşılanmayacak türden hareketlere imza atılmamalı!

Evliliği kurtarmak adına bambaşka eylemlere girişen erkeklere de rastlanıyor. Birçok erkeğin evlilik kurtarma vaadiyle piyasada bulunan bu tarz kitaplara yöneldiği biliniyor. Ancak, bu tür kitapların yanıltıcı bir kaynak olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, kendisine hoca diyen kişilerden yardım almaya gidenlerin sayısı da bir hayli fazla!

Evliliği kurtarmak için dua ettiğini söyleyen bu tür kişilerden yardım almak yerine sorunların gerçekçi bir şekilde çözülmesi gerekiyor. İnsanların zorda kaldıkları durumlarda evliliği kurtarma duası ettiğini söyleyebiliriz. Ancak, evliliği kurtarma duaları adı altında insanların zor durumundan faydalanmaya çalışan kişilere asla prim verilmemeli!

Evliliği Kurtarmak İsteyen Eş Hangi Sorumlulukları Üstlenmeli?

Evliliğini kurtarmak isteyen bir eşin her şeyden önce evlilikteki heyecanın bitmesine izin vermemesi gerekiyor. Büyük bir aşkın ardından evlenen çiftlerin hayatı bir süre sonra monoton hale gelebilir. Cinsel isteğin yerini bir zaman sonra cinsel isteksizliğin alması; evlilikteki en büyük problem olarak dikkat çeker.

Bu gibi hallerde çiftlerin soruna çözüm aramak yerine her şeyi olduğu gibi kabullenmesi çok daha büyük problemlere sebebiyet verir. Çiftlerin ilişkilerindeki heyecanı kaybetmemesi adına bir şeyler yapması şarttır. Küçük sürprizler yapmak, ortak hobiler edinmek, seyahate çıkmak, farklı aktivitelere imza atmak; evlilikteki heyecanı yitirmemek adına eşlerin yapabileceği şeyler arasında bulunuyor.

Sağlıklı Bir İlişki İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzdeki boşanma vakalarına dikkat edildiğinde birçok boşanmanın şiddet yüzünden gerçekleştiğini söylemek gerekir. Kadına şiddet önlenmeye çalışılsa da halen daha ciddi bir sorundur. İnsan haklarına aykırı olan bu durum karşısında evliliğini bitirmek istemeyen bir kadın dahi çaresiz kalır. Psikolojik şiddeti önlemek isteyen çiftlerin ise ivedilikle evlilik terapistine gitmesi gerekir.

Erkek için cinsel sorunlar psikolojik şiddeti beraberinde getirir. Kadın için ise manevi tatminsizliğin kendisini psikolojik şiddet olarak göstereceğini ifade etmeliyiz. Evlilik terapistinin çiftlerin ilişkisi hakkında yapacağı yorum evliliğin devamı adına önem teşkil eder.

Evliliğini Bitirmek İstemeyen Eş İçin Tavsiyeler

Evliliği kurtarma yolları konusunda araştırma yapan çiftlerin bilmesi gereken çok önemli bir detay bulunuyor. Birçok çiftin en ufak anlaşmazlık söz konusu olduğunda ayrılma ve boşanma kelimelerini kullandığı biliniyor. Ancak, bu kelimelerin sıklıkla telaffuz edilmemesi gerekiyor. Sürekli olarak ayrılık kelimelerinin kullanılması sonucunda bir süre sonra çiftlerin gerçekten de ayrılması söz konusu olabilir. Sağlıklı bir ilişki için çiftlerin iletişim kurarken mümkün olduğunca ayrılmaktan bahsetmemesi gerekiyor. Çiftlerin enerjilerini ilişkiyi bitirmek yerine ilişkilerindeki sorunu çözmek için kullanması şart!

İlişkisini Yürütmek İsteyen Eş Hangi Tedbirleri Almalı?

Çiftlerin evlilikleri boyunca en sık yaşadığı sorunların başında iletişimsizlik geliyor. Güncel hayatta da iletişim kurmaktan aciz olan kişilerin başkalarıyla sorun yaşaması kaçınılmazdır. İletişim; zamanla öğrenilir. Bu noktada, iyi bir ; partnerinin sözünü kesmemelidir. Onunla bağırarak konuşmamaya çalışmalıdır. Bunun yanı sıra, kendi ilişkilerini başkalarıyla kıyaslamamaya çalışmamaları da gerekir.

Evliliği kurtarma yolları arasında çiftlerin kendilerini akrabalarından izole etmeleri de önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. Özellikle anne faktörünün bazı zamanlarda can sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, hem erkek hem de kadının mümkün olduğunca ilişkilerine annelerini karıştırmamaları gerekir.

İlişki Sağlığı İçin Hangi Detaylar Önem Taşır?

Evlilik söz konusu olduğunda çiftlerin kendilerini sorumluluk almaya hazır hissetmesi şart! Bilhassa çalışan çiftlerin bu konuda zorlandıklarını söyleyebiliriz. Ruhsal sağlığı korumak adına aralarında iş bölümü yapmaları şarttır. Bir başka deyişle, evlilik yükü tek tarafa yüklenmemelidir.

Ev işleri başta olmak üzere ödenmesi gereken faturalar ve bilhassa çocuk bakımı konusunda çiftlerin iş bölümü yapması şarttır. Evliliğin tüm sorumluluğu tek bir tarafa yüklendiği takdirde bir süre sonra o evlilikte sorunlar yaşanması kaçınılmaz hale gelir.

Evliliğini Kurtarmak İsteyen Eş Hangi Konularda İnatçı Olmamalı?

Evliliği kurtarma yolları herkes tarafından merak edilir. Ancak, çiftlerin bazı konularda işi inatlaşmaya götürmesi; ilişkileri bitme noktasına getirir. Her insanın kendisini tanımlama bilgileri mevcuttur. Bir başka deyişle, insanların karakteristik özellikleri bulunur.

İlişkiyi yürütebilmek adına bu özelliklerden zaman zaman taviz verilmelidir. Bunun yanı sıra, karşı taraf üzerinde kesinlikle baskı kurulmamalıdır. Çiftlerin birbirlerinin haberleri olmadan hareket etmeleri de yapılmaması gereken hareketler arasında bulunur.

Evlilikte Kıskançlık Ruhsal Sağlığı Etkiler Mi?

Kıskançlık; her ilişkinin olmazsa olmaz bir duygusu olarak kendisini gösterir. Dozunda yapıldığı takdirde kıskançlığın zararlı olmadığını ifade etmek gerekir.

Ancak, hastalık seviyesindeki bir kıskançlık evliliği bitirme noktasına kadar getirir. Çevredeki insanların evlilik hakkında yorumlar yapması kaçınılmazdır. Fakat, çiftlerden birisinin bu yorumları gereğinden fazla ciddiye alması ve partnerini suçlaması; evliliği bitirme aşamasına kadar getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir