Candida Mantarı Tedavisi
Candida Mantarı Tedavisi

Candida Mantarı Tedavisi

Candida mantarı tedavisi ile ilgili merak edilen soruları değindiğimiz bu yazıda candida mantarı ile ilgili akla gelebilecek soruları konularımız arasında yer vererek sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.  Diğer bir tabir ile Kandida mantarı olarakta bilinen candida mantarı genel anlamı ile genital bölge mantarı olarak biliniyor.

Biz bayanların en çok korktuğu bölge olan vajinada oluşması. Bütün korkumuz candida mantarının hayatımızın bir parçası olan vajinaya sirayet etmesi. Korkulacak bir durum olmadığını söylemek isterim. Aslında internette bilgi kirliliği olduğundan bu konuyu ele almak istedim.

Candida mantarı sadece tek bölge için değildir. İnsan vücudunun her tarafına sirayet edebilen bir bakteridir.

Bu mantar türü vajina dışında özellikle daha çok bağırsaklarda yoğunluk olarak oluştuğu için bağırsak mantarı olarakta bilinir. Burada korkulacak bir durum yok çünkü candida mantarı sindirim sistemleri üzerinde etkilidir.

Candida, her canlıda var olan maya bakteri türlerinden biri olup daha çok lenf sistemleri içerisinde bulunur. Candida mantarının çoğalması vucut fonksiyonları için tehlike oluşturduğu biliniyor.

İnsan vucudunda en çok mukoza zarının bulunduğu bölgelerde kendini gösterir bu bölgeler; vajina, mesane, ciğerler, mide, göz ve kulakta rastlanır.

Eğer korkulacaksa candida mantarının vucutta en çok vajinada yoğunlaşmasından korkulmalı.

Çünkü 2008 yılında candida mantarı hakkında hakkında yapılan bir araştırmada bu mantarın özellikle vajinal bölgede çoğalmasıyla bu bölgenin yapısı itibari ile mantarın kalıcı olduğu ve bu sebeple kısırlık gibi bir sıkıntı doğuracağı söylendi.

Eğer sağlam bir beslenmeniz varsa candida mantarını önleyebilirsiniz. Bu araştırma şayet vücut azaları içerisinde candida mantarının vajina bölgesinde yoğunlaşması durumunda geçerlidir.

Candida Mantarı Belirtileri

Candida Mantarı Belirtileri

Candida mantarı belirgin belirtilerinden bir tanesi bu mantar türünün her şeyden önce kas ağrısına yol açtığı bilinmelidir. Vucudumuzda candida denilen bu mantarın artması yönündeki belirginliği nasıl bilebiliriz.

Candida mantarı nasıl anlaşılır?

Sıkıntılı bu süreçler baş gösterir özellikle kaslarda belirgin bir ağrı başlar. Kemikler ve diğer organların faaliyet gösterdiği alanlarda ciddi tembellikler gösterir. Etrafımızda belirgin var olan normal kokulara alerjik bir reaksiyon ve aşırı şekilde bir hassasiyet eydana gelir. Özellikle ayaklarda ve ellerde normalin dışında bir üşüme, vücut ısısında düşmeler ve eğer başınız düşüp bir yere çarparsanız vucudunuzda bir bölgeden darbe alırsanız o bölge hızlı bir şekilde morarır.

Bunların dışında çarptığınız yerde anormal derecede değişmeler olur. Sindirim siteminde problemler baş gösterir.  Özellikle sindirim ve boşaltım fonksiyonlarında iltihaplanma baş gösterir.

Yine candida mantarı belirtileri arasında kronik olarak devamlı bir yorgunluk baş gösterir olur olmaz ufacık hareketler yapsanız bile sanki bütün yükü siz çekiyormuşsunuz gibi olur.

Yoğunluk dışında bizi en çok üzen kısım vajinada bu mantarın yoğunlaşması durumu inanılmaz sıkıntılı bir durum. Vajinada candida mantarı bakterisinin sıkça bulunması ile vajinada doku bozulması gerçekleşir. Bu genelde kendini kaşıntı ve kızarıklık olarak gösterir ve sonrasında bu sebeplerin verdiği sonuçlar ile vajina dokusunda önemli derecede bozulmalar meydana gelir. Allah düşmanımın başına vermesin çok sıkıntılı bir şey.

Vajinada candida mantar hastalığı belirtileri olarak sorunlu bir şekilde vajinal akıntı, vajinal yanma aşırı biçimde kaşıntıdır.

Bunun dışında aşırı kötü gelen bir koku, normal olmayan akıntı; candida mantarının vucutta bölgede yoğunlaşmasının belirtilerindendir.

Candida mantarı nasıl teşhis edilir?

Yukarıda bahsettiğim belirtiler şiddeti artar ve bu gibi şikayetler var ise teşhis için mutlaka bir jinekeoloğa gitmelisiniz. Tıbbi tedavi şikayetlerinizi azaltmaya yönelik olduğunu unutmayın ancak bu konuda bitkisel bir tedavi yöntemi uygulamanız sizin açınızdan fayda sağlar.

Candida Mantarı Testi

Candida mantarı testi nasıl yapılır? Genelde evde yapılan bu tesler nedeni ile tedavi olma adına gecikmeler yaşanıyor. Önlemi erken almak candida mantarı gibi sıkıntılı bir problemin üstesinden gelmek adına yapılan en önemli adımlardır.

Candida mantarı testi vajina bölgesinde görülmesinin ve testinin herşeyden önce yıkarda saydığımız belirtileri dışında labaratuvar testleri ile daha net bir şekilde teşhisi konulur.

Laboratuvar testlerinde candida mantarının kaygan, gri veya beyaz renkte olduğu ve akışkanlık itibari ile yoğun bir kıvamda olduğu görülmüştür.

Bu testler vajina ağzından alınan bir parçanın pap smear isimli bir teste tabi tutulmasıdır. Candida mantarı vajina ağzı yaralarına sebep olabilmekte bu sebeple kötü kokulu vajinal akıntılar oluşmaktadır. Bu durumda smear isimli bir test uygulatmanızda fayda vardır.

Candida Mantarı Neden Olur?

Doktorlar özellikle antibiyotik diyor ardından yine antibiyotik veriyorlar anlam vermek gerçekten zor. Araştırmalar candida mantarının neden olduğu şeylerin başında uzun süreli antibiyotik kullanımı olduğu söyleniyor. Antibiyotik kullanan bir kadın bir süre sonra vucutta bulunan candidanın vajinada belirti olarak çıkması ve dışa vurması ile biliniyor.

Bunlarda candida mantarının nedenleri arasında antibiyotik dışında diğer ilaçların aşırı kullanılması. Vajinanın yeteri kadar temiz kalmaması, ter ve akıntı sonrası çamaşır değişimi yapılmamasıdır.

Candida mantarı nasıl bulaşır

Mikrop olan yüzeylerin ellenmesi ve vajinaya dokunulması, uzun süreli ıslaklık ve ortak kullanılan iç çamaşırlar candida mantarının vajinada görülmesinin nedenlerindendir.

Candida Mantar Hastalığı Tedavisi
Candida Mantar Hastalığı Tedavisi

Candida Mantar Hastalığı Tedavisi

Doğal bir beslenme her zaman başlıca tedavi biçimidir.

Candida mantarı şekeri çok sever şekerle yapılmış herşeyi bu şekerli şeyler onu sevindirir ancak bizi üzer. Anlayacağınız şekerli olan herşeyden uzak durmalıyız.  Beslenmemizi şekersiz ve en azından diyet tarzı çok az şeker veya hiç şeker olamayan şeyler ile yapmalıyız. Tabi bu çok zor bir durum.

Yapayı bırakın doğala yönelin. Doğal olan her şey pahalıdır. Ancak bilmeliyiz ki biz kadınlar sağlığımızı kaybedecek kadar ucuz değiliz. Bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlayacak yiyecekler tüketmeye gayet etmeliyiz.

Bağışıklığı ek olarak vitamin ve mineraller ile desteklemeliyiz. B, C, D, E kalsiyum ve magnezyum bakımından alınabilecek gıda takviyeleri.

Candida mantarına ne iyi gelir?

Eğer candida mantarından kurtulmak istiyorsanız ona ters olan her şeyi yapın. Candida mantarı hastalığı tedavisinde onun tersine gidecek şeyler sarımsak. Bol sarımsak tüketin. Elma sirkesi ve zeytin yağı  yemek yemenden önce önce bir kaşık elma sirkesini bir bardak suya karıştırın ve için. Yemeklerinizi zeytinyağı ile yapın.

Candida mantarı nasıl geçer? candida mantarından nasıl kurtulurum diyorsanız candida vajinal mantar hastalığı tedavisi olarak doğal tedavi yöntemlerini en iyi bir şekilde işleyen ve alanında uzman olan Ebru Erçetin’in Vajinal Mantar Enfeksiyonu Kitabı‘nı mutlaka okumalı ve tavsiyelerine uymalısınız.

Candida mantarı tedavisi hakkında ele aldığımız bu makalede candida mantarı nedir tedavisi nasıldır aktarmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir