Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Bu yazımızda bu iki sorunun cevabı yer almaktadır. Böbrek taşı ile ilgili bu çözümsel tavsiyemiz yazımızın sonunda yer almaktadır.

  • Böbrek taşı neden olur?
  • Böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrek taşının boyutu çok önemlidir. Böbrek taşının bulunduğu yer böbreğin hangi kısmında yani hangi lokalizasyonda olduğu çok önem arz etmektedir. Çünkü böbreği bir çok odalı ev gibi düşünün bazı odalarında taş hiçbir zaman düşmeyebilir bazı odalarında ise taş rahatlıkla düşebilir.

Yani böbreğin taşının boyutu böbrek taşının lokalizasyonu bulunduğu yer, böbrek harici olabilen üreterdeki taş ve mesanedeki taşlar bunlara göre değişebilmektedir.  6 milimetrenin üzerindeki taşları kolay kolay kendiliğinden düşmez.

4 ile 6 milimetre arasındaki taşlar yarısı kendiliğinden düşer yarısı müdahaleyle düşer. Ama 4 milim veya 5 milimin altındaki taşların yüzde doksanı kendiliğinden düşebilmektedir. Böbrek taşlarının tedavisine bakıldığında bir kısım taşlar sadece bol sıvı alımı ve hareketle tedavi edilmektedir.

Bir kısım taşlara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle üreter denilen o kanalları genişletecek ilaçlar mevcuttur. Bir kısım taşlarda ne sıvı tedavisi ne ilaç tedavisi nede bir başka yöntem düşürmemektedir. Büyük taşlar mutlaka operasyon ile alınmaktadır.

Böbrek içerisindeki küçük boyuttaki daha doğrusu bir santimin altındaki taşlar kanala düşebilirler bir santimden büyük taşlar zaten kanal boyutundan büyük olduğu için kanala düşemezler. 1 santimin altındaki taşlar kanalı düşerler ve idrar kanalı içerisindeki üç farklı dar bölge vardır o bölgelerde genelde bu taşlar takılırlar.

Birincisi böbreğin çıkışı, ikincisi büyük damarlar denilen elyaf damarlar seviyesinde takılabilirler ve son olarak da idrar kesesini mesaneye giriş yeri denilen bölgede takılırlar. En dar yerde o bölgedir.

Büyük taşlar genelde o bölgede takılır ve mesaneye düşemediği için geride idrar birikir böbrek genişleme olur. Hastalar şiddetli böbrek taşı ağrısı duyarlar eğer taş boyutu 4-5 milim kadar büyükse büyük ihtimalle düşürürler ve daha sonra buradan mesanede idrar yoluyla üretra denilen kısım özellikle kadınlarda çok kısa olan bir mesafeden çıkar.

Erkeklerde ise penis boyunca çıkacağı için taş boyutu 8-9 milimse bazen penis içerisinde bile taşlar takılabilmektedir. O kısımda kalan taşlar bazen müdahale ile alınması gerekebilmektedir.

Büyük boyuttaki taşlar yukarı seviyede kalırlarsa onlara da lazer tedavisi, dıştan şok dalga tedavisi yöntemiyle taşın rahatlıkla parçalanıp bu kanal yoluyla dışarıya inmesi sağlanmaktadır.

Diyelim ki böbrek taşından bir şekilde kurtulduk. Sonrasında oluşmaması için yani böbrek taşından korunmak için neler yapmalıyız? Bu soruyu da bir başka konuda anlatırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir