Böbrek Taşı Çeşitleri Nelerdir

Böbrek Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Böbrek taşı çeşitleri olarak taşlar yaklaşık olarak 6 çeşit taşa ayrılmaktadır. En sık görülen taşlarda kalsiyum içeren taşlarıdır. Bunun yanında enfeksiyon taşları dediğimiz birkaç maddenin birleşimi ile oluşan taşlar vardır ve genelde bu taş türü idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda daha sık görülür.

Bir diğer taş çeşidi de ürik asit taşlarıdır. Vücutta bulunması gereken enzimlerin doğuştan kaynaklanan nedenlerle bulunmaması nedeniyle bazı taşlar bazı insanlarda daha sıklıkla oluşmaktadır.

Dördüncü türleri sistin taşlarıdır. Konjenital olarak yer doğumsal olarak bazı enzimlerin yokluğundan kaynaklanmaktadır. Daha nadir görülür ve tedavisi oldukça zordur diğer taşlara kıyasla.

Son olarak da aldığımız bazı ilaçlara bağlı olarak insanlarda kaç görülebilir böbrek taşları gelir üniverstem taşları. Böbrek taşları çekirdek halindeyken üniverstem’in yani idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. Ama sıklıkla böbreğin kendisinde oluşmaktadır.

kalsiyum taşları neden oluşur
böbrek taşı görselleri

Eğer böbrekte oluşmuşsa bunlar ya çok küçükken hareketle veya bol sıvıyla dışarı atılabilmektedir veya atılamadığı süre zarfında giderek büyüyüp görülebilmektedir böbrekte kalabilmektedir.

Böbrek taşlarının bulunduğu yerlere göre hastaya verdiği şikayetler rahatsızlıklarda kendi arasında değişmektedir.

Üreter dediğimizi böbrekte idrar kesesinin arasındaki kanalın böbrek taşı nedeniyle tıkanmasından dolayı çok şiddetli ağrılar olabilmektedir.

Aynı zamanda böbrekte kalan taşlar hareket etmediği sürece hiçbir şekilde ağrı yapmayacağı için hasta tarafından fark edilmeyecektir. Hatta doktora gelmeyeceğini şimdi hasta tanı konulamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir