Antibiyotik Kullanımına Bağlı Vajinal Mantar Tedavisi
vajinal mantar antibiyotik tedavisi

Antibiyotik Kullanımına Bağlı Vajinal Mantar Tedavisi

Antibiyotik kullanımına bağlı vajinal mantar tedavisi uygulanabilinen yöntemlerden biridir. Pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilen vajinal mantar enfeksiyonu; tedavisinde antibiyotik kullanımı gerçekleştirmek vajinanın PH dengesini bozduğundan dolayı kronik vajinal mantar oluşumuna yol açabilmektedir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımları nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlıklar, belli ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Antibiyotik vajinal mantar yapar mı? sorusu kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Antibiyotik Kullanımına Bağlı Vajinal Mantar Tedavisi
Antibiyotik Vajinal Mantar Yapar Mı?

Antibiyotik Vajinal Mantar Yapar Mı?

Antibiyotikler ağır ilaçlar olduğundan dolayı vücudun belli bölgelerinde değişiklikler gerçekleştirebilmektedir. Bu kullanımlar sonucunda da vajinal mantar problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Aslında daha çok uzun vadeli antibiyotik kullanımları vajinal mantar sorunlarına yol açabilmektedir.

Vajinal mantar, bitkilerle tedavi edilebileceği gibi antibiyotiklerle de tedavi altına alınabilmektedir.

Bu tarz tedavi yöntemleri için kullanılabilecek pek çok farklı antibiyotik de bulunmaktadır. Antibiyotik isimleri ve detayları ile ilgili bilgilendirme yapmadan önce bu rahatsızlığın diğer farklı nedenlerinden de bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle vajinanın mikrop kapması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında sık görülen nedenler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  • Vajinal mantarda en çok görülen nedenlerden biri cinsel ilişki esnasında hijyene önem verilmemesi ya da kondom kullanılmasıdır.
  • Bunun yanında uzun süreli ped kullanımı ya da sentetik iç çamaşırı kullanımı da yine vajinal mantara neden olan faktörler arasında yer almaktadır.
  • Hijyenik olmayan tuvaletler, kaynama derecesinin altında yıkanan iç çamaşırları ve vajinal bakımın yapılmaması da yine bu faktörler arasında yer almaktadır.
Antibiyotik Kullanımına Bağlı Vajinal Mantar Tedavisi
Vajinal Mantar Antibiyotik İsimleri

Vajinal Mantar Antibiyotik İsimleri

Vajinal mantar enfeksiyonu için pek çok farklı ilaçtan bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Bu antibiyotikler çok kısa bir süre içinde hastalığı tedavi etmekte ve tüm şikayetleri ortadan kaldırabilmektedir. Vajinal mantar antibiyotik isimleri ve detayları aşağıda yer almaktadır.

  • Flucan

Flucan, vajinal mantar için sıklıkla kullanılan antibiyotikler arasında yer almaktadır. Bu antibiyotik sayesinde vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Akıntı, yanma ya da kaşıntı gibi etkileri çok kısa sürede ortadan kaldırabilen bu ilaç, doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Aynı zamanda çok uzun bir süre kullanım da gerektirmemektedir.

Hamile kadınların bu ilacı kullanmaları konusunda pek çok farklı yargı bulunmaktadır. Antibiyotik kullanımı hamilelik döneminde tehlike arz edebileceğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

  • Gynoflor

Vajinal mantar enfeksiyonu için kullanılan antibiyotiklerden biri de Gynoflor’dur. Doktorların sık sık reçete ettiği bu ilaç kapsüllerden oluşmakta ve hastalığı kısa süre içinde kontrol altına alabilmektedir.

Doktorlar tarafından reçete edilmesi gereken bu ilaç kişiler tarafından isteğe bağlı olarak eczanelerden satın alınıp kullanılmamalıdır.

Bunun yanı sıra hamilelik döneminde vajinal mantar ile karşı karşıya kalan kişiler de öncelikle hekimlerine danışmalı, sonrasında kullanım gerçekleştirmelidir.

  • Inceptum

Vajinal mantar enfeksiyonu için kullanılabilecek ilaçlardan bir diğeri de Inceptum’dur.

Antibiyotik kategorisinde bulunan bu ilaç, kısa vadede çözüm sunmakta ve vajinal mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmaktadır. Hamilelik döneminde bu hastalıktan çok şikayet eden kadınlar ise ilaç arayışlarına girmektedir.

Bu ilaç da diğer antibiyotikler gibi öncelikli olarak hekimden onay alınarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde hem anne hem de bebek riske girebilmektedir.

  • Cipro

Vajinal mantar enfeksiyonu için kullanılabilecek bir diğer ilaç ise Cipro’dur. Kaşıntılı ve yanmalı olan bu hastalığın tedavisi için rahatlıkla kullanılabilecek ilaçlar arasında yer almaktadır.

Kullanıma başlandıktan yaklaşık 3 gün sonra tüm şikayetleri azaltmakta ve hastalığı kontrol altına alabilmektedir.

Hamile kadınların bu ilacı almadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve sonrasında ilacı kullanmaya başlamaları önerilmektedir.

  • Zolax

Vajinal mantar enfeksiyonu için rahatlıkla kullanılabilecek ilaçlardan biri de Zolax’tır. Antibiyotik niteliği taşıyan bu ilaç ağız yolu ile alınmakta ve hastaları kısa bir süre içinde rahatlatmaktadır.

Antibiyotik kullanımı hamilelerde risk teşkil ettiğinden dolayı kullanım için uzmanlara danışılması tavsiye edilmektedir. En fazla 7 gün süre ile kullanılan Zolax, uzun vadeli kullanımlar için üretilmiş bir ilaç değildir.

  • Neo Penotran

Vajinal mantar enfeksiyonu için kullanılabilecek antibiyotiklerden bir diğeri de Neo Penotran’dır.

Bu ürün antibiyotik niteliğindedir; ancak vajina içine fitil olarak yerleştirilmektedir. Kullanımın ardından en fazla 2 gün içinde tüm etkiler yok olmakta ve hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Bu ilaçlar hamileler tarafından uzman hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

  • Gynomax

Vajinal mantar enfeksiyonu  için kullanılabilecek ürünlerden biri olan Gynomax, uzun vadeli kullanımlar için uygun olan bir ilaç değildir.

Vajinal fitil olarak bilinen bu ilaç, vajina içine yerleştirilmekte ve hastalığı bu şekilde tedavi etmektedir.

Vajinada bulunan bakteriler bu ürün sayesinde yok edilmekte ve var olan akıntılar ilaç ile birlikte vajinadan akmaktadır. Hem organizmaları öldüren hem de hastalığı yok etme görevi üstlenen ilaç kesinlikle isteğe göre alınmamalıdır.

Hamile kadınlarda fitil kullanımı gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği de yine uzmanlar tarafından değerlendirilmeli, sonrasında ilaç kullanımı sağlanmalıdır. Uzun vadeli kullanım sağlanmaması gereken bu ilaç, hekim uygun gördükten sonra bırakılmalı ve kesinlikle kullanımına devam edilmemelidir.

Antibiyotik kullanımına bağlı vajinal mantar tedavisi ile ilgili iki soruya antibiyotik vajinal mantar yaparmı, vajinal mantar antibiyotik isimleri nelerdir yanıt verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir