aliexpress vergi

Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress vergi hesaplama işlemi nasıl yapılır sorusuna açıklık getirdiğimiz bu yazımızda aliexpress vergisi ne kadar? sorularını yanıtlıyor olacağız. Yazımızda cevabını bulamadığınız ve aklınıza takılanlar varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Gözünüzü korkutmasın Çinli tüccarlar ülkeye giriş maliyetlerini hesaplayarak en düşük ücretten gümrüğe sunuyorlar. Bu durumu bizzat yaşadık. 340 TL miktarı ile satın aldığımız ürün için 17 TL vergi ödedik. Bu garanti olsun diye satıcıya özel mesaj da atmanız yararınıza olur.

Uygun fiyatları ile bilinen Aliexpress geniş ürün portföyü ile dikkatleri üzerine çekiyor. Aliexpress üzerinden gerçekleşen online satış işlemlerinde bir süredir gümrük sunum ücreti alınıyor. Çinli teknoloji devi AliBaba’nın online alışveriş girişimi AliExpress yıllardır tüm dünyada hizmet veriyor.

Ülkemize de hizmet sunan AliExpress işlemlerinde 2019 yılından bu yana gümrük vergisi alınmaya başladı. AliExpress vergi anlamındaki yaptırımlar dahilinde pazar payında kısmen düşmeler yaşasada 2020 gümrük sunum ücreti mevzuatı ile birlikte bireysel perakende satışlar dahil edildi.

2019 yılından beri ürün gümrük vergisi alınan kişisel ürünler ile fiyatsal olarak herhangi bir cazibesinin kalmadığını söyleyen kullanıcıları memnun eden bir düzenleme gerektirdiğine inanıyoruz. AliExpress üzerinden çeşitli kategorilerde çeşitli ürünlerin alınması mümkündü. Ancak getirilen yasal düzenlemeler kapsamında bu ürünlerin alınması halen makul iken ucuz yollarla satın almak pek fazla mantıklı olmadığını alışveriş yapanlar dile getirmektedir.

Aliexpress Vergi Hesaplama İşleminde Kullanılan Kriterler

 1. Sipariş Tutarı:
 2. Gümrük Vergisi
 3. Gümrüğe Sunma Ücreti:
 4. Damga Vergisi:
 5. Toplam Vergi ve Masraf Tutarı:
 6. Siparişin Toplam Maliyeti:

Aliexpress ten 10 TL Satın Alınan Bir Ürün İçin Bir Örnek yapalım:

 • Sipariş Tutarı: 10,00 TL
 • Gümrük Vergisi (%20): 2,00 TL
 • Gümrüğe Sunma Ücreti: 8,00 TL
 • Damga Vergisi: 0,80 TL
 • Toplam Vergi ve Masraf Tutarı: 10,80 TL
 • Siparişin Toplam Maliyeti: 20,80 TL

Oluşan gümrük vergileri dahilinde ürün almak için neredeyse ürünün bedelinin yarısı kadar vergi ödeme durumları oluşabilmekledir. Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamındaki düzenlemeler bu bağlamda önemli bir konum arz ediyor. Aliexpress vergilendirme ve hesaplama konusunda arayışlara giren kullanıcılar bu konuda pek de umutlu sonuçlarla karşılaşamıyorlar. Vergi hesaplaması konusunda üzüntülü sonuçlar içeren bu konuya yazımızda değindik.

aliexpress vergi hesaplama

Aliexpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aliexpress üzerinden alışverişin gerçekleşmesi öncesinde bilinmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Aliexpress vergi hesaplama işlemlerinde dikkate alınması gereken bazı kalemler söz konusu oluyor. Bu kapsamda bunların bilinerek siparişin verilmesi önem arz ediyor. AliExpress üzerinden satın alınan ürünlerin çoğu an itibariyle Çin üzerinden ülkemize giriş yapıyor.

Çin’den gelen bir ürünü ele aldığımızda aliexpressten vergi olarak %20 oranında bir gümrük vergisinden bahsetmek mümkün. Ayrıca bu orana bağıl anlamda %20 Özel Tüketim Vergisi ekleniyor.

Ardından şimdilik 8 TL olan Gümrük vergisi ekleniyor. En son olarak da Damga Vergisi olarak 0,70 TL gümrük hesaplaması dahilinde ekleniyor. Yani alınan ürünlerden yapılan hesaplamalarda %45-55 dolaylarında bir vergi söz konusu oluyor. Bu durum da kullanıcılar açısından avantajlı olan uygun fiyata alışveriş fırsatlarının yabana atılmasına sebep oluyor. Gümrük ücretleri kapsamında yurt dışından alınan ürünler artık fahiş fiyatlara geliyor.

Bu kapsamda gerek AliExpress gerekse Alibaba üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar vergiler konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor, yeni pazarları arıyorlar. AliExpress 2019 öncesinde geniş bir pazar hacmine sahipti.

Türkiye üzerinden yapılan alışverişler zaman zaman rekorlar kırıyor ve gündeme geliyordu. Ancak eklenen gümrük vergileri kapsamında artık ürünlerin daha uygunlarının Türkiye’den edinilmesi mümkün oldu.

AliExpress Vergisi Nasıl Hesaplanır? Örnek Hesaplama İşlemi

Basit bir hesaplama üzerinden değeri 5000 lira olan bir ürün için hesaplama yapalım:

 • 5000 lira ürün fiyatı olarak kabul edelim.
 • Ürün Çin’den gelen bir ürün olduğu için %20’lik bir vergi söz konusu. Yani 1000 TL Gümrük Vergisi söz konusu.
 • Özel tüketim vergisinin %20 olduğunu ve bu verginin bağıl olarak yani 6000 lira üzerinden vergilendirme yapılacağını düşünelim. Yani özel tüketim vergisi 1200 lira.
 • Gümrük Sunum Ücreti 8 TL.
 • Damga Vergisi 0,70 lira.

Aliexpress vergi hesaplama işlemi güncel bilgilere göre bu şekilde.

Ürün Vergi Hesaplama Aracı

Aliexpress üzerinden alınan eşyalar ile ilgili hızlı bir şekilde kullanabileceğiniz vergi hesaplama aracı‘nı kullanın.

Aliexpress vergi alımı kapsamında değerlendirildiğinde değeri 5000 lira olan bir ürün için 1000TL + 1200TL + 8 TL + 0,7 TL’den yaklaşık olarak 2209 TL vergi veriliyor. Yani 5000 lira olan ürünü almak için kişinin cebinden 7209 TL çıkıyor. Bu durum da ilgili durumun cazibesini yitirmesinde önemli rol oynuyor.

1500 Euro ve üzerindeki alışverişlerde bu hesaba ek olarak da %18 gibi bir kdv oranı ekleniyor. Ayrıca bazı özel koşullar dahilinde alışveriş tamamen çileye dönebiliyor. Aliexpress vergisi hesaplama işlemleri bu şekildedir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı Önerilerinizi Yorum Kısmından Yazınız

Aliexpress gümrük vergisi hesaplama aracı yazılım tarafında test edilmeye başlandı. Geliştirmek için öneriye ihtiyacımız var. Bu nedenle aliexpress vergi hesaplama aracı geliştirilirken neler eklenmeli önerilerinizi bekliyoruz.

Misalen yukarıda belirttiğimiz oranlar 30 kilogram altında ve 1500 Euro bedelin altında olan ürünler için geçerlilik sürdürüyor. Eğer 30 kilogramın üzerinde satın alım gerçekleştirilirse %48 gibi oranla gümrük vergisi hesaplanıyor. Bu kapsamda kullanıcılar genel itibariyle 30 kilogram gibi değerlere ulaşamadığı için biz hesaplarımızda listeleyerek belirttiğimiz tutarlara odaklanıyoruz.

Gümrükten geçen ürünler kadar geçemeyen, + kdv vergi oranları değişen, vergiden muaf olan gibi birçok konu söz konusu olabilmektedir. Kullanıcılar bu konular hakkında soruları sıkça yönelttikleri için yazımızda bunlara da yer verdik.

Aliexpress Vergi Muafı Olan Ürünler Nelerdir?

Özel Tüketim Vergisi bağıl faiz üzerinden hesaplanan, kdv oranları ile tüketiciye yansıyan “ürünün ücreti + gümrük vergisi” ücretinin %20’si olarak bilinen bir ücret. Bu kapsamda AliExpress üzerinden satın alım işlemleri dahilinde bu verginin ödenmesi ciddi bir vergiyi ortaya koyuyor. Bu kapsamda vergiden muaf olan ürünler araştırılabiliyor. Bazı istisnalar dahilinde yurt dışından alınan ürünlerde ÖTV yani özel tüketim vergisi alınmayabiliyor.

Bu ürünlerde sadece % 20 aliexpress gümrük vergisi alınıyor. Ayrıca bu ürünlerden Gümrük Sunum Ücreti ve Damga Vergisi alınmaya devam ediyor. AliExpress üzerinden alınacak bazı kategorilerdeki ürünler daha düşük vergilendirmeye sahipken bazı ürünlerde daha yüksek ÖTV oranları ile karşılaşmak mümkün oluyor. Basılı yayın, ham kürk ve kitaplar kategorilerindeki alışverişlerde ÖTV’den muaf bir şekilde alışveriş gerçekleştirmek mümkündür.

Ayrıca misalen elektronik kategorisinde yer alan elektrik aküllimatörlerinde sadece %3 gibi bir ÖTV oranından bahsetmek mümkün.

Video kayıt ve gösterme cihazları, projektörler, radyo, DVD, monitörler, ses kayıt ve dinleme cihazları ürünlerinde %7’lik bir ÖTV oranı ile karşılaşmak mümkün. %20’lik bir ÖTV oranı dahilinde drone, kulaklık, mikrofon, radyo, hoparlör satın alımı gerçekleştirilebileceği gibi bu oranlarla birçok elektronik cihazın edinilmesi mümkün olmaktadır.

Ayrıca ÖTV oranı %20’nin üzerinde olan ürünlerle de karşılaşmak mümkündür. Misalen taklit kürklerde ya da canlı hayvanlardan elde edilen kürklerde %25 ÖTV oranının uygulanması bu duruma örnek teşkil etmektedir. Özellikleri dahilinde belirlenmiş kategoriler içerisinde örnekleri çoğaltmak ve detaylandırmak mümkün oluyor. Alınan ürün bazında değişen ÖTV oranları ile karşılaşmak mümkündür.

Aliexpress Gümrük Sorunlu Gümrüğü Geçemeyen Ürünler

Aliexpress gümrük sorunlu denilen yani gümrüğe takılan ürünler olarak da bilinen bu ürünler kullanıcıların dikkatli olması gereken noktalardan birisidir. Aliexpress gümrük sorunlu ürünlerin ülkeye girmesi yasaklanmıştır. Bu gibi ürünlere gümrükte el koyulması söz konusu olabilmektedir. Gümrükten geçen ya da geçemeyen ürünler kanun maddeleri içerisinde belirlenmiştir.

Kanun düzeyinde geçerli ürünler dışında yurt dışı üzerinden ülkeye giriş yapılması yasaktır. Kanunca açık bir şekilde belirlenen bu sınırlar içerisinde yasaklı ürünleri ülkeye sokmanın hiçbir yolu bulunmamaktadır. Bireysel seyahatler dahilinde de ilgili ürünlerin yurt dışından getirilmesi yasak olup suç teşkil etmektedir.

AliExpress vergi kapsamında olmayan ve gümrüğe takılan ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Sim Kartlar
 • Kumar Makineleri
 • İlaçlar
 • Canlı Hayvanlar
 • Patlayıcı maddeler
 • Tanınmayan Kimyasal Maddeler
 • Tarihi Eserler

İlgili kanun maddesi dahilinde bu ürünlerin listesini çoğaltmak mümkündür. Ürünün gümrüğe takılıp takılmadığı PTT Yurt Dışı kargo takip hizmeti üzerinden öğrenilebilmektedir. Uluslararası Kargo İletim Merkezi’nde ürünün olması gereken zamanda daha uzun süre olması gümrüğe takılmış olması ihtimalini gündeme getirir. Böylesi durumda kullanıcıya bilgilendirme yapılarak gerekli evraklar istenilir.

Ancak evrakların olmaması ya da gönderilmemesi gibi durumlarda 20 gün ürün bekletilir ve sonrasında geldiği yere geri gönderilir. Bu kapsamda yasaklı ürünler hakkındaki işleyiş bu şekilde sürmektedir. Yasaklı ürünlerin herhangi bir şekilde ülkeye sokulması suç teşkil etmektedir.

Ali express Vergi Oranları Nedir? Ne Anlam İçerir?

Vergiler belirli kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş oranlara sahiptir. Yurt içi ya da yurt dışı satışlarda veya yurt içi ya da yurt dışı alım işlemlerinde belirli vergi oranları ile karşılaşmak mümkündür. Daha önce yüksek ürün fiyatları için düzenlenen vergi oranları 2016 yılından itibaren kademeli olarak geniş bir ürün grubuna yayılmaya başladı.

70 Euro ve üzerindeki ürünler için uygulanan vergiler zaman içerisinde 30 Euro ve üzerindeki ürünler için uygulanmaya başlandı. Daha sonra ise 22 Euro seviyesine düşürülen vergisiz yurtdışı alışveriş miktarı 2019 yılında tamamen tedavülden kaldırıldı. Yani eskiden 22 Euro ve altındaki ürünler için vergi ödenilmeden ürünlerin teslim edilmesi söz konusuydu.

Şimdi ise bu durumun tamamen ortadan kalktığını görmek mümkün. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyinin 134. Genel Kurulu sonrasında yürürlüğe giren 1111 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yurt dışından alınan tüm ürünlere dair gümrük vergisi, damga vergisi, ÖTV ve diğer vergilerin alınmaya başlanması onandı.

Bu karar tepki uyandırdı. Ve gelen açıklamalar dahilinde vergi ödenmediği için devlet kazancının olmadığı ve haksız rekabete maruz kalındığının altı çizildi. Ayrıca yasal düzenleme dışında kalınması sebebiyle ürünlerin denetlenmesi konusundaki eksikliklere dikkat çekildi. Bu kapsamda 2019 yılı itibariyle alınan her ürün adına vergilerin ödenmesi gerekmektedir.

Vergilerin ödenmesi adına alınan ürün bazlı bir vergi tutarı ortaya çıkabilmektedir. Yurt dışından alışveriş yapan ancak vergi oranları sebebiyle bunu sekteye uğratmak zorunda kalan kullanıcılara bu oranlardaki değişim durumlarını yakından takip etmeleri önerilmektedir.

Alibaba Express Türkiye üzerinden alınan ürünler içinde satın aldığınız ürün bedeli ne olursa olsun gerek perakende gerekse ticaret için yani adet farketmeksizin toplam üzerinden zorunlu vergi ücreti, katma değer vergisi, tl gümrük sunum ücreti sipariş üzerinden hesaplanmaktadır.

Yapılan Alışverişlerde Kdv Hesaplama Aracından Yararlanabilirsiniz

Soru Cevaplar Yapılan Yorumlardan Alıntıdır Sizde Aklınıza Takılan Soruları Sorabilirsiniz.

 • Soru 1: Aliexpress gümrük vergisi alıyor mu? Hayır aliexpress sitesi gümrük vergisi almamaktadır. Ülkeden ülkeye değişen kanunlara göre vergiyi ülkeler almaktadır. Alibaba expres ürünleri dahildir.
 • Soru 2: AliExpress ucretsiz sevkiyat ne demek? Ülkenize gelen ürünler için kargo masrafı olmadan gönderilmek üzere kargolama işlemine denir.
 • Soru 3: AliExpress ürünleri gümrükte kaç gün bekler? Aliexpressten gelen ürünler gümrüğte 15 gün süre ile bekler. Siz almaz iseniz ürün satıcıya gönderilir.
 • Soru 4: Aliexpress ten satın alınan her üründen yüzde kaç vergi alınıyor? %20 gümrük vergisi alınmaktadır.

17 yorumlar

 1. Merhabalar ben elektrikli scooter motor tarzı almayı düşünüyorum fiyatı 2300 TL adresime gelene kadar toplam maliyetine çıkar ogrenebilirmiyim veya gümrükte sorun benzeri şeyler olurmu

 2. MUSTAFA DERİNCE

  indirimli olarak aldığım ürün için 80 tl ödedim acaba gümrük vergisi ne kadar ödeyeceğim?

 3. Merhabalar,yaptığımız alışveriş için ne kadar vergi vereceğimizi önceden direkt sayfada görebiliyor muyuz ödemeyi yaparken? Yoksa kendimiz tahmini bir değer hesaplayıp kapıda kuryeye mi veriyoruz?Yani ne kadar bir gümrük vergisi ücretlendirmesi olduğunu %100 bilmemiz mümkün değil mi ürün Türkiyede kargolamaya çıkmada?

 4. suat çakıroğılu

  led solar bahçe lambalarında uygulanacak vergiler nedir ve bu vergi uygulamalarında satın alınan malın ücret miktarına göre ek bir vergi uygulanması söz konusumudur varsa bu fiyat sınırı nedir.Örneğin 28/02/2021 tarihi itibarı ile 23 dolar görülen ürüne ne kadar oranda vergiler uygulanacaktır

 5. Merhaba. ben aliexpresten tamara tomy marka meteo L drago alcam gümrüde takılırmı ? Cevap verirseniz sevinirim

 6. Deniz Yılmaz

  Merhaba ben ürün satın aldım Kargo dahil 102 TL ödedim gelince 40 TL civarında mı ödeyeceğim yoksa 150 civarda mı anlamadım o kısmı

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Deniz, aliexpress vergi hesaplama aracı modülümüzü aktif ettik alacağınız ürünün fiyatsal olarak miktarını girin sonucu görebilirsiniz. Ödenecek Toplam Verginiz: 29 TL’ olarak görebilirsiniz.

 7. Hakan Selçuk Vayısoğlu

  Bu günlerde yeni bir uygulamaya daha geçilmiş, 2 defadır AliExpress’ten Aldığım Ürün Fiyatı+ Kargo haricinde bir ücret daha alınmaya başlanmış. Örneğin; Ürün + Kargo 165 TL iken Satın Al butonuna tıkladığımda 203 TL ödeme görülüyor. Sipariş Listemin en alt kısmındaki yazıyı Okuduğumda aradaki 38 TL farkın TÜRK Gümrüğüne kendileri tarafından aktarılacağı yazmakta.

 8. Siparişi özetinde satın aldığım ürünlerin tutarı dışında ,14 lira 20 kuruşluk bir vergi ödedim daha siparişim gelmeden kapıda ekstra bir vergi daha mı ödeyeceğim?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Hüseyin; Sipariş özetinde satın aldığınız ürün ücretsiz kargo değil sanırım ürün dışındaki ödeme yaptığınız ücret kargo ücretidir. Ürün size geldiğininde ek olarak kapıda ptt görevlisine vergi dahilinde bir ödeme daha yapıyorsunuz.

 9. Merhaba
  Çin’ den ekran kartı almak istiyorum.firma ile tanesini 450 dolardan anlaştım.bu üründen 16 adet almayı düşünüyorum.bu durumda firmaya ödediğim bedel dışında ödemem gereken neler var.
  Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

 10. Merhaba aliexpress üzerinden kupon indirimli alışveriş yaptım, 25 dolar olan ürün 20 dolar indirimle 5 dolara geldi, ne kadar gümrük vergisi öderim, teşekkürler.

 11. Alixpireste gümrük hesaplaması euro bazında göstermişsiniz tabloda benim aldığım ürünler dolar bazında o nolacak gardaş çok açıklayıcı oldunuz müşteriden alırken dolar yazıyor siz euro tablosu koymuşsunuz bence hiç açıklayıcı olmadı ali bey

 12. Merhabalar, en çok merak ettiğim şey, aldığımız ürünün paketinde yazan fiyat mı üzerinden vergi alınıyor? İkincisi bu ürünlere kargo ücretleri dahil edilerek mi vergi alınıyor?

 13. Merhaba. Ali expressten oyuncak almak istiyorum fiyatı yaklaşık 280 lira ve 180 lira kadar kargo ücreti çıkıyor. Bu bergi meselesinden önce kargo çoğunlukla ücretsiz olurdu kargo parasi olanlar da makul fiyatlar olurdu. Bu durum vergi kargo ücreti icinde mi diye bir düşünce oluşturdu. Kisaca kargo ucreti odedigin urune ayrica vergi odeyecek miyim? Teşekkür ederim.

 14. Aliexpress uygulamasında sepette gördüğümüz fiyatlar vergili fiyatı mı yoksa o fiyatın üstüne mi ekleyeceğiz vergileri?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Emir; Aliexpres üzerinden satın aldığın ürün vergisiz fiyatıdır. O ürüne fiyatı değeri kapsamında %18 Kdv eklemen gerekli. Aslında o kısım gümrükten girmeden hesaplanıp kargo kapıda iken senden tahsil edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir