aliexpress gümrük vergisi

Aliexpress Gümrük Vergisi

Aliexpress gümrük vergisi ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayfada Türkiyede gelişen yurtdışı gümrük limiti bilgilerini takip etmekte ve gelişmeleri aktarmaktayız.

Aliexpress Gümrük Vergisi 2020 Yılı

2020 Yılı aliexpress gümrük vergisi ile ilgili güncel haber çıkışının ardından haberdar edeceğiz. 2020 yılında da aynı şekilde 2019 yılı mevzuatı geçerlidir.

**15 Mayıs Çarşamba 2019**

Aliexpress Gümrük Vergisi 2019 Mayıs Güncel Haber

Alınan haberlere ve edinilen bilgilere göre:

Aliexpress gibi uluslararası alışveriş sitelerinden satın alınan ürünler için vergi muafiyeti kaldırıldı. Bilindiği üzere 22 euro altı siparişler için vergi alınmıyordu ancak bu güncelleme ile birlikte artık sipariş edilen her ürün için ücreti ne olursa olsun %18 ile %20 aralığında gümrük vergisi uygulanacak. Karar yürürlüğe girdi.

Gümrük vergi ödemesi ile ilgili bir çok sorular alıyoruz. Genelde “ürünü bu fiyata aldım ne kadar vergi öderim” şeklinde. Bu konuya açıklık getirdik aşağıdaki tabloya bakarak alacağınız ürün ile ilgili vereceğiniz gümrük vergisini hesaplayabilirsiniz.

Aliexpress Gümrük Vergisi
aliexpress vergi tablosu

** ** **

Eski Mevzuatlar 2019 yılı Öncesi Yurt Dışı Gümrük Limitleri

** ** **

Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüğü belirtilmişti. 2018 Yılı içerisinde alınan bir karara göre bu limit bir kez daha düşürüldüğü açıklandı.

Bu limit Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alındığı söylenen bilgilere göre, Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş edilen sepet tutarı 22 Euro seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

Kısaca 2018 yılı itibari ile gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro

2019 Yılı Alışveriş Gümrük Vergi Güncellemesi:

2019 YILI girerken aldığımız yurt dışından alışveriş yapanları ilgilendirecek bir habere göre artık Aliexpressten yapılan her alışveriş için vergi alınacak. Sadece ali ekpres değil diğer tüm yurt dışı alışverişler için geçerli bir uygulama.

Özetle 2019 yılında alınan gümrük vergisi kararında tr aliexpress sitesinden sipariş verdiğiniz ürün fiyatı “1 TL” olsa bile standart “5,2 TL” vergi gümrük sunum ücreti  ödeniyor..

Bunun dışında hali hazırda devam eden 22 euro üzerinde alınan ürünler için %18 ila %20 değişen oranda vergi alınmaya devam edecek.

Aliexpress siteleri gibi yurtdışı global çalışan siteler ödemeleri dolar üzerinden alıyor. 22 Euro dolar tutarına bakıldığında 27 dolar olarak belirlenmiştir. Aliexpress gibi Yurtdışı kaynaklı alışveriş sitelerinden alışveriş yapanlar gümrük muafiyetinden yararlanmaları için 27 doların üstünü geçmemelidirler.

Elbette bu problemin bir çözüm söz konusu var. Aliexpressten alışveriş yaptığınız an itibari ile satıcıya küçük bir not iletmeniz. Bunun ile ilgili detaylı olarak nasıl iletiler göndereceğinize dair şu yazımızda bahsettik Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından verdiğiniz siparişler bireysel olarak kişi adına fiyat miktarı ile ilgili bir değişim talep edildiğinde ayrıca siparişinizin ağırlık ve ebatların tutarlı olması halinde 27 doların üzerinde alışveriş yapmanız mümkün. Ancak gümrük muafiyeti bazı kategorilerdeki üründe geçerli olmayabiliyor. 22 Euro yani 27 dolar ve üstü alışveriş limiti kararına şimdiden büyük tepkiler var.

Şöyle ki; Bireysel alışveriş yapanların düşüncelerine bakıldığında

“Türkiye’ de üretilmeyen bir ürün siparişi veriyorum alacağım ürün Türkiye de yurtdışından alışveriş yapmazdım!”

“Türkiye’de çok pahalı bir ürünü yurtdışında daha uygun buldum bana daha cazip geliyor acelem yok bir şekilde beklerim Türkiye’de uygun bulsam zaten alırdım!”

Gibi tepkiler ve düşünceler olmaktadır.

“Bu bir kısıtlama!”

Sizce böylemi?

Aliexpress Gümrük Vergisi Limitinin Düşürülmesi Hakkında Ne Dersiniz Yorumunuzu Yazın

 • Özellikle Aliexpress gümrük limiti sınırı aşmalı mı?

Standart 5.2 TL her ürün için alınan standart gümrük sunum vergi ise neyin nesi? Düşünün ki bir liralık ürün aldınız siz bu ürünle birlikte 6.2 TL ücret ödüyorsunuz.

Ahmet C. Adlı Ziyaretçimizden Gümrük Vergisi İle İlgili Bir Yorum

Artık ücretsiz kargo gibi bir nimetin yerine artık kargo ücreti ödüyorum gibi düşünerek kendimizi avutacağız. Can sağlığı diyorum bu durum için yorumlamayı unutmayın.

Aliexpress gümrük vergisi gümrüktemi ödenir kapıdamı?

Perakende alınan yani şahıs kullanıcısı olarak sipariş edilen ürünler ptt kargo ile kapınıza gelir kapıda ödenir. Aliexpress gümrük vergisi gümrükte de ödenir ancak gümrüğe takılan ürünler ve toptan alınan yüklü miktardaki ürünler için gümrükte ödeme geçerlidir.

Aliexpress Gümrüğe Takılan Kategoriler

 • İlaç ve kapsül tarzı ilaçlar
 • Sim kartı gibi tarzı objeler
 • Tarihi Eser kaçakçılık ürünleri
 • Canlı hayvan ve çeşitleri
 • Kumar makinesi tarzı şeyler
 • İncil
 • Patlayıcı Özellikteki Kimyasal Maddeler

Aliexpress üzerinden satın aldığınız örnek olarak turkuvaz renk bir radyo olsun aliexpress vergi hesaplama işlemi yapmak istiyorsunuz pratik hesaplama aracını kullanın.

500 yorumlar

 1. Merhaba ürün diyelim ki 1000 tl ama indirimle 200 tl ye aldım 1000 tl üzerinden mi vergi öderim 200 mü

 2. Satılmış Şimşek

  Ben alışveriş yapacağım ama garanti varmı arızalı ise ne yapabilirim gümrük vergisi ne tutar

 3. Merhaba ben aliexpressten meteo L drago LW105WF aldım acaba gümrüğe takılırmı? Lütfen çabuk cevap verin.

 4. Merhabalar aynı satıcıdan 6 adet kılıf aldım kargo ücretiyle birlikte 72 tl. Vergiyle birlikte ortalama 90 küsür oluyo. (Aynı pakette gönderirse )Vergiyi kargo ücretiyle birlikte mi hesaplamalıyım yoksa kargoyu çıkartmalı mıyım ? Ek yeni bi ücret gelir mi yoksa 90 lirayla kurtulur muyum ?

 5. Merhaba ben aliexpresten 50 adet usb çoklayıcı sipariş edeceğim toplam 765 tl tutuyor vergi çıkacaktır sormak istediğim 50 adet ürüne gümrük el koyarmı adetten dolayı bireyselim.teşekkür ederim.

 6. Merhaba ben Alibaba üzerinden aynı saticidan 10 adet ekran kartı alıcam bunların toplam değeri 5900 TL gümrükte sıkıntı yaşamamak için vergi ödememek icin veya az ödemem için ne yapmam lazım birde Alibaba da bu süreç nasıl aliexpress gibimi

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Emeah; Fiyatlandırmanın daha az gösterilmesi adına satıcı ile iletişime girmelisiniz.

   • Merhaba, bununla ilgili daha yeni bir deneyim yaşadım.urun 530tl,satıcıya minimum tutar yazmasını istedim ve koli üzerinde 10$ yazılmış şekilde geldi,25TL ödedim pttye

  • ticari isleme giriyor urunler iade olur

 7. Merhabalar kuyumcu lazer makinasi aldığım taktirde bunun gümrük bilgisi ne kadar olur bunlarla ilgili bilgiyi nerden alabilirz

 8. Ben xiaomi redmi note 8 almayı düşünüyorumda vergi toplam kaç tl tutar bilgi verirseniz sevinirim

 9. Merhabalar aliexpress üzerinden cep telefonu alabiliyor muyuz. Almış olsak 4000 liralık telefon için nekadar vergi ödemem gerekiyor. Bilgisi olan varmı acaba.

 10. Robot supurge almak istiyorum fiyati 300- 400 dolar atasi ne kadar vergi oderim. Vergi odemeden almak saticiya not dussek fitati dusuk gosterse mumkun mu?

 11. bu nasıl bir düzen ben kendime ait giyim lüks birşey almıyorum kaynak makina tamir elektrostatik makina tamir el aletleri tamiri yapıyoruz.türkiyede aldıgım elektronik diyot entegre takınca hemen patlıyor.ben hizmet sektörü
  yüm.sanayiciye ithalatçıya hizmet veriyorum.türkiyede istedigim ürünü birebir bulamıyorum.stok bulundurmak zorundayım.hizmet sektörüne gerekenleri yapmaları gerekiyor devletimizin

 12. Merhaba
  Ben şahıs firmasıyım aliexpres den bir çok ürün getiriyorum bunlar genelde lcd monitör, post cihazı printer gibi sağlık sektörüne bunları faturalı olarak satıyorum gelen ürünlerde paket üzerinde yazan gümrük bedelini ödüyorum ve bunları muhasebe olarak stoğumuza işliyoruz bu şekilde yapmak yasalmıdır

  • selahattin bey bir şey sormak istiyorum aliexpresten 1 adet elektronik ürün sipariş vericem ürünü satın almak istediğimde 800 tl vergi çıkıyor bu vergiyi site üzerinden ödediğimde ürün bana kargo ile geldiğinde tekrar gümrük vergisi istenmiyor dimi

 13. 11 USD VİTES BAŞLIĞI ALACAĞIM.VERGİ ÖDERMİYİM VARSA NE KADAR.LÜTFEN

 14. Çağlar Aksoy

  Merhabalar.
  Bugün ali expressden ilk alışverişimi yaptım.
  8 Tane güneş gözlüğü siparişi verdim 2 si aynı kalan 6 sı ayrı ayrı satıcılardan.Arkadaşlarım ve ailem için.
  Ben şimdi bu gözlükler için ayrı ayrı her gelen kargoda 20 tl gümrük vergisimi ödeyeceğim ? Sitede alışveriş yaparken ücretsiz kargo olarak yaptım.Cevabınızı bekliyorum

 15. Ali baba expres den preapikal el röntgen cihazı ve rvg denilen kablo isteyecem.El röntgeni gümrükte taklır mı?

 16. Ahmet Bahadırhan TUNCER

  Tek bir sepet içerisinde 54 tl alışveriş yaptım. Bunlar 4 tane telefon camı ( 13tl aynı satıcı)
  2 tane airpods kılıfı (17 tl ikisi de aynı satıcı)
  9 tane sarj kablosu koruyucusu ( 14tl aynı satıcı )
  şeklinde 3 farklı satıcıdan tek sepette alışveriş yaptım. Bunun vergilendirmesi nasıl olur acaba ? satıcılara bir şey yazmam gerekir mi sayıyı az göstermeleri vs ?

 17. Merhaba, ben yaklaşık 100 tl lik 3 ürün sipariş edicem her ürün için ayrı ayrı gümrük mü ödemem gerekiyor acaba ?

 18. Merhaba

  Ali expresten 50$ lık drone aldım gümrük odermiyim

 19. Yunus emre ASKER

  Alicagim bir ekran karti 550 tl ortalama 1kilo en fazla 22 eurodan fazla simdi %18 %20 vergi odiyeçeğim demi? Birincisi bu, 2.si vergiyi kapıya gelen kargosuyla mi odiyeçeğim yoksa gumruğe mi gitmek zorundayım

 20. fevzi aydl ünal

  Paketli hali 34 kg. Olan bir elektrikli bisikleti alıexpresten 669+148 dolar kargo ücretiyle aldım. Bunun gümrük vergisi nekadar olur,bisikletin kewndi ağıtlığınımı göz önüne alır bilgi verirmisiniz teşekkürler.

 21. Merhaba ben 25tl lık aliş veriş yaptım gümrük vergisini nasil nerden ödüyoruz ve gümrükte takılır mı telefon kılıfı ve cam sprariş ettim ve ne kadar vergi vermem gerek

 22. Meraba,
  Ben aliexpress den yaklaşık 100 TL lik bir alış veriş yapmak istiyorum hepsi kırtasiye malzemesi ve en palalı ürün 20 TL ayrıca ayrı ayrı satıcılardan Bi 20 ürün var hatta bazıları 1-2 TL civarı ben bunlar için vergi öder miyim? ÇOK ACİL NE OLUR CEVAP VERİN LÜTFEN.

 23. Merhaba, 84 dolarlık bir ürün aldım gümrükte takılır mı? Takılırsa ödemek için ne yapmalıyım? Vergisini kapıda mı ödüyoruz yoksa ptt ‘ye mi ödüyoruz ? Ya da gümrüğe gidip işlemleri orada mı yapıyoruz? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 24. Merhaba 418 dolarlık ürün sipariş ettim 120 parça ve 5 ayrı paket olarak yolladı firma gümrüğe takılırmı

 25. 10 dolar değerinde balonlar aldım, gümrük vergisinin değeri nedir

 26. Türkiye’de hakiki indirimler yok. Fransa ya gittim adamlar ‰50 indirim yapıyor araştırıyorum gerçekten doğru bir indirim.Türkiye de neden böyle indirimler yok merak ediyorum. Fransa da akrabama para göndertip gelen biriyle getirtirim yine o kazık vergiyi Türkiye ye ödemem. Vatandaşını sömüren tek devlet.

 27. Ben 10 parça ürün aldım her birinde ayrı ayrı gümrük ücretimi ödeyeceğim ve bunlar küçük şeyler küpe kolye yüzük falan

 28. merhabalar . 3 tane ürün sipariş ettim . 4 dolar gözlük, 16 dolar krampon, 2 dolar tozluk . gümrük vergileri nasıl olur . yardımcı olabilir misiniz ?

 29. Merhaba . Ben ayrı ayrı mağazalardan toplam 75 tl lik ürün sipariş ettim toplam ürün sayısı 9 parca em pahalısı 20 tl . Vergi işi nasıl olur acaba

 30. Merhaba,

  1 adet akıllı robot süpürge aldım, ürün şuan gümrükte. Gümrük vergisini ödemeyip satıcıya geri göndersem paramı kesinlikle geri alabilir miyim? Ürünü kabul etmeyip parasını iade alamayan var mı?

 31. 175 dolara aldıım vebosto lçln yaklaşık ne kadar vergi ve kdv öderım bana maliyeti ne olur
  rica etsem

 32. Aktaş Atınç

  Neden aynı ürün aynı satıcıdan aynı fiyata alınmış. Ama kimine 40 TL kimine 70Tl kimine 11TL vergi çıkıyor. Nasıl bunun standardı yok mu

 33. İyi gunler bende bir smart watch siparis ettim degeri 950 tl yol ucreti 500 tl gariptir her neyse toplam maliyeti 1500 tl olup bu urun takilmadan elime ulasicakmi egerki takilirsa o urunun elime ulasmasi icin hangi yolu izlemem yada ne yapmam gerekiyor

 34. Merhaba ürünüm gümrükten geçti diyor bu ne anlama geliyo vergi ödemeyecek miyim alışverişim 48 TL

 35. Ekonominin altını üstüne getiren damat şimdide insan ların 15-20bin kilometre mesafeden kargo ücreti vermeden gelen ürünleri bile göz dikti ler tr de alınan her ürün neredeyse 10-20 tl gibi kargo ödüyorum
  Oysaki 5 liraya aliexpress ten kargo ücretsiz evime geliyor türkiyedeki yamyamları doyuracagıma elin gavuru kazansın
  Bu yıl içinde 20 ççeşit bitki tohumu aldım bu tohumlardan en pahalısı 1,12 lira toplam da 12 lira verdim herbiri farklı firmadan alındı 12 liralık tohuma 150 liraya yakın para gelecekti allahtan vergi geldiğini sonradan oğrenip kargoları iade ettim paramda hesabıma geri odendi az daha devlete para kaptıracaktım
  İnsanını düşünmeyen devlete 1 kuruş bile vermem

 36. benim bir sorum olacak, almak istediğim ürünleri tek bir satıcıdan alıp hepsini tek bir pakete koydurduğunda vergi anlamında bir avantaj var mı? Aldığım ürünler 1 er dolarlık odluğu için 5 pakete ayrı ayrı para vermektense toplam fatura üzerinde ödeyebilir miyim? yani umarım sorum mantıklıdır çünkü hala vergi olayı nasıl yansıtılacak anlamış değilim. 1er dolarlık 5 palet ile 5 dolarlık tek paketin vergisi nasıl oluyor mesela?

 37. Her işin ucuza getirmenin yolu vardır.Aliexpress’te olan satıcı 13 dolarlık ürünü 3 dolara gösterdiği taktirde vergi ücreti yüksek gelmiyor.Bende bir aylık maaş alan kişi olarak kendi kesemi düşünüyorum.Devletin ise iç pazarda vatandaşa satılan ürünlerin İstanbul’da ne ise , Ağrı’da da aynı fiyata satılmasını sağlaması görevidir.Mağazaşarın 20 TL’ye aldıkları ürünü ben tutupta 90 TL veremem. 😉 Aliexpress’ten aldığım ürün + vergisi bile satıcıların bana iç pazarda sunduğu fiyatı geçmemektedir.

  2020’de ise gümrük fiyatları % kaç artar bilemiyorum ama gümrük vergi işini biraz yumuşatmaları gerekiyor.

 38. bir sorum olacak arkadaşlar.örneğin tek bir satıcıdan 5 kalem ürün aldık diyelim. ürünlerin toplam fiyatı 15 dolar olsun..satıcı 5 kalem ürünü de tek seferde bir pakette gönderecektir ayrı ayrı göndermez.şimdi anlamadığım gümrük vergisi ve sunum ücreti her ürün için ayrı ayrı mı hesaplanıyor yoksa toplam tutar olan 15 dolar üzerinden mi hesaplanıyor.sonuçta tek bir paket gelecek.şikayetlere bakıyorum 15 tl lik ürün alanda 1 tl lik ürün alanda yaklaşık aynı vergiyi ödüyor.farklı satıcılardan değilde aynı satıcıdan alış veriş yapılsa gümrük vergisinde farklılık olurmu?

 39. geçen ay 7 parça ürün sipariş ettim oda kolye küpe vs. ufak hafif ürünler şimdi hepsi tek tek ayrı firmadan diye her pakete 15 tl vergi ücreti ödüyorum saçma hala 4 paketim var gelmedi gelecek gelmesin diye dua ediyorum. her pakete 15 tl vergi ücreti ne demek çok saçma. bende bu özellikle uygulanmış strateji toptancılar zarar etti tabi herkes kendisi daha ucuza satın alıyor diye kendi satışları düştü böyle bir çare üretti devlet baba Allah hepinizi bildiği gibi yapsın emi

 40. 1500 tl lik laptop kaç paraya gelir? Acil cevap lütfen..

 41. Aliexpress den alınına her ürün başına mı vergi var yoksa paket başına mı vergi alıyorlar. Aynı satıcı dan 10 tane ürün aldık tek pakette gönderecek paketin içindeki 10 ürün içinde vergi alınıyor mu ?

 42. Merhaba. Ben aliexpressden yaklaşık 150tl olan bir pantalon almak istiyorum. Vergi hemen hemen ne kadar olur? Veya bunu net olarak öğrenebileceğim bir yer var mı?

 43. Alışveriş yapacağımız uygun bir yer vardi aliexpress ondanda olduk.dremel vizviz taşlama için altı adet mini elmas taşlama aldım odun kesme aletin zincir bileyleme taşı 49tl civarında Devletimiz utanmadan ayrıca 14.49tl gümrük vergisi ekledi zincirin kendisi 30 tl..getittirdigime pişman oldum.bana 64tlye mal oldu mini taş .El insaf bu paraya 2 adet zincir alıyorum.zehir zıkkım olsun böyle adalete

 44. DOĞAN TOZDUMAN

  SİTENİZDEN ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTİYORUM AMA..BAZI TEREDDÜTLERİM OLDUGU İÇİN ERTELİYORUM..BENCE SATTIGINIZ HER ÜRÜNÜN GÜMRÜK VERGİLERİ VE DİGER VERGİLERİ DE SATIŞ LİSTESİNDE GÖSTERİP NET VATANDAŞA ULAŞTIGINDA ÖDEYECEGİ BEDELİ GÖRSE DAHA İYİ OLMAZMI.. MAİL ADRESİME BİR CEVAP YAZRSANIZ MEMNUN OLURUM…TEŞEKKÜRLER..

 45. 200 tl lik bi sipariş verirsem tahmini ağırlığını bilmiyorum ama bi ceket kadar ağırlığı vardır (1-2kg) buna gümrükte ne kadar bi fiyat çıkarırlar?

 46. power suplyy aldım ürün ilk aldıgım ürün bana ulaşmadı 23.09.2019 da ürün bana tekrar gönderildi.fakat ürünü teslim zamanı geçti sordugumda ürün ulaşyı ve ptt kargo ile ilyibata geçmem söylendi ptt ye gittim ürün gümrükte dir bürük ihtimaldedi yani ürünün bana ılaşmama gibi bir durumu olurmu nasıl sorgulayabiliriz.

 47. Peş peşe siparişler vermiştim ilk ürün geldiğinde bu güncellemeden haberim oldu ve ne yazık ki yola çıkmış olan ürünler için artık yapacak bir şey kalmamıştı ödediğim vergilerin ne %18 le ne %70 le ilgisi yok, üstelik bu düzenlemeden sonra siparişler günlerce gümrükte beklediğinden kargolar çok geç gelmeye başladı. Daha önce yaptığım alışverişlerde siparişler en geç 20 günde gelmişti, son siparişlerimde ise 50 günden önce gelen hiç olmadı, bu düzenlemeden dolayı tekrardan aliexpress ten alışveriş yapabileceğimi düşünmüyorum. Ödediğim vergileri ürün fiyatı ile birlikte yazıyorum ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  -Tek paket ile gelen toplamda 34 tl lik üç ürün için 11,2 tl vergi ödemesi alındı.
  -57 tl lik bir ürün için 24,5 tl vergi ödemesi alındı.
  -10 tl lik bir ürün için 14,5 tl vergi ödemesi alındı.
  -24 tl lik ürün için 14,5 tl vergi ödemesi alındı.
  -11 tl lik ürün için 14,5 tl vergi ödemesi alındı.
  Ödemeleri teslimat esnasında ptt çalışanı alıyor….

 48. Aliexpress’ ten 20 TL’ye iki adet saat kordonu aldım, zarf başı 5 TL diye düşündüm gümrük vergisini, postacı geldi 15 TL istedi, almıyorum dedim, iade ettim, gümrük vergisine de zam yapmışlar

 49. Merhaba bugün ürünü teslim aldım 5 TL lik ürüne 14,43 kuruş [ gümrük ücreti=8 tl+ damga vergisi= 70 kuruş+ gümrük vergisi=5,73 TL] ödedim sorduğumda çalışan dağıtım listesini gösterdi ürünün fiyatı ne olursa olsun 14, 43 TL ödeme çıkıyor. %10 yada %20 değil yani yanlış bilgi veriyorsunuz sistem olarak

  • Benim 9 liralık şarj kabloma 28 tl vergi geldi. Devlet bu şekilde sömürüyor . İade ettim. Dükkanda zaten 20 lira. Ödemem o vergiyi. hadi 3-5 olsa bişey değilde

 50. Aynı saticidan 10 tane farklı ürün aldık diyelim hepsi 10 dolar tutuyor. vergi nasıl hesaplanıyor acaba

 51. 12.55 $dolarlik urun icin kargo bedava olarak alindi giysi agirligi az olacaktir gumruk vergisi cikarmi

 52. Saçmalık bu insanları soymayamı geldin Albayrak salağı

 53. merhaba aliexpress yeni kullanıcı bonusuyla fiyatları çok daha yüksek olan ürünleri 0.01$ a satın alabiliriyorum yüksek adet de telefon kılıfı alacağım hepsi farklı renkde farklı desende aynı telefon modeline ait hepsini kendime alacağım ama 20 den fazla ürün var ve tek bir satıcı ürünlerin toplam tutarı 2 tl bile etmiyor çok yüksek bi vergi ödermiyim ve gümrükten geri döner mi ortalama ne kadar olur vergi

 54. durmuş Kayık

  merhabalar ben aliexpres den kaban alacağım 360 tl fiyatı ne kadar vergi öderim %20 koysalar 70 100 Tl arası diye düşünüyorum ama bilen birisi yazarsa sevinirim.

 55. Hocam ben şu ürünü alacağım parantez içinde (Büyük 2 tekerlekli yeni Harley elektrikli araç yetişkin pedalı elektrik
  Koltuk kilometre ile bisiklet Scooter 40 km 1000 W A/B tipi FİYATI 3.700 tl civarı) gümrükten geçermi ? Ne kadar vergi çıkar bilgi verebilirmisiniz.

 56. Bilgilendireyim,
  15 gün önce Çin’den 14,5 TL ye dijital bir saat aldım;
  Gümrük sunum ücreti,gümrük verisi ve diğer toplam da 11,50 TL vergi ödedim.
  Yani saat bedeli kadar vergi ödedim neredeyse.
  Vergiyi PTT kuryesi ürünü size teslim ederken alıyor, ödediğin vergi içeriğini gösterir dekontu da veriyor.

  Devletin vergi politikasının kısa özeti şu ;
  Bir sana, Bir bana

 57. Ben şuan toplamda 7 parça sipariş vereceğim toplamı 394 tl bunun gümrük vergisi ne kadar olur?

 58. Mesela 3.200 lira alışveriş yaptık. Bunlarda ödermiyiz ? yada telefon aldığımda ödermiyiz?

 59. Hocam şimdi 27 doları grçmezse aldığımız ürün, vergi vermezmiyiz açıklayabilirseniz çok sevinirm✌️

 60. Merhaba Aliexpress Türkiye;

  10 tane farklı firmadan 10 tane ürün alacağım adet sınırı var mı?

 61. Yurt dışından alışveriş yaptıgınızda dövizlerimiz dışarı gidiyor.Bunu unutmayın.Cari açığı düşürmek için böyle bir tedbir alınmış. Ama verginin de bir sınırı olmalı.İlla vergi alınacaksa Tek tip makul bir gümrük vergisi uygulansın. Kafa karıştırıcı vergi türleri olmasın. 15 liralık ürün bana 40 liraya gelecekse bu çok büyük bir haksızlıktır ,soygundur !! Doğru dürüst düzenleme yapılsın.Her ürün Türkiyede bulunmuyor. Az bulunanlara ise fahiş fiyat isteniyor.Devlet bunları da düşünsün vatandaşı madur etmesin. Şanzıman parçası lazım oldu ,sanayideki yamyamların tanesine 350 tl istediği selenoid valf Aliexpreste çifti 22 dolar !!! Almayıp ne yapalım şimdi ?Türkiye de kazık mı yiyelim ?

 62. Merhaba onceden verilen fiyati yuksek sparislerde bir urunden cok fazla alinamiyordu . Suan vergiler var .15 dolarlik Bir urunden 20-30 adet alsam vergisini odeyecek olsam gumrukten gecermi . Onceden vergi odesek bile verilmiyordu . Ama bunu onceden 50 adet sparis verip gumruge girmedi diyen bir kisi taniyorum nasil gecdi anlamisda degilim . Ve 30 adet aldigim icin sorun yasarmiyim . Gunrukleme mi yapdirmak gerekiyor

 63. ali baba express ten almak istediğim bisiklet var. Bu bisiklet 80 Dolar Çin den alacağım. buna gümrükten para vereceğim. fakat ürün gelmeden önce fatura geliyor mu? İzlediğim bir video PTT ye faturayla gidip gümrük vergisini ödeyip oradan kargoya çıkıyormuş. bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 64. Merhaba,

  Öncelikle severek alışveriş yaptığım aliexpress sitesiyle bugün itibariyle vedalaşıyorum.
  bugün gelen 5 tl almış olduğum bir ürün için 7.50 tl gümrük vergisi ödedim ve benim 27 parça daha gelecek
  ürünüm var yani onları da teslim alırsam 202.50 tl bir gümrük vergisi ödemem gerekecek
  zaten uygun diye alıyordum artık hiç bir anlamı kalmadı maalesef bir daha bu siteden bir şey almayacağım
  gümrük vergisini ödeyecek param olmadığı için aldıklarımı da geri iade edeceğim

 65. ben mayıs başlarında siparış verdim 10 mayıs ta bi kaç ürünüm geldi ama hala gelmeyenler var önemli olmayanı iptal etsem zaten 5 günlük süre kalmış anlaşmayı bozmaya ptal etmeyip önemlileri alsam nasıl anlıycam hangi ürün hangisi diye ? ödemelerini çok önceden yaptım ama kapıya gelince gümrük parası istenir mi acaba yasa çıkmadan sipariş vermiştim çünkü

 66. Allah bunların belasını versin inşallah. En kötü ne olur Aliexpress ten alışveriş yapmayız. Doğudan kaçak herşey geliyor bizden 1 tl nin vergisini alacağına damat gitsin kaçak mazotun , yandaş müteahhit lerin vergi rekortmeni şirketlerin sildikleri vergi borçlarını tanzim etsin millet keyiften mi alıyor ucuz diye alıyor soğana, samana kadar vergi almadan ithal eden devlete 3-5liralık milletin aldığı ürünmü battı…

 67. H.Hüseyin Baysal

  24.05.2019 tarihinde 2.44 $ tutarında ürün satın aldım. Ürünü 18.06.2019 tarihinde teslim aldım. Ptt. görevlisine 7.5 Tl ücret (vergi) ödedim. Benden alınan ücret doğrumu. Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Satın aldığım ürünü Türkiye’de daha ucuza satın alabilirdim. Benim için Aliexpress devri bitti.

 68. Vergi ödenmesini uygun buluyorum. Sonuçta bazı ürünler daha ucuza geliyor. Ancak gelen ürünlerin sadece vergi alabilmek için 30 Mayıs tarihine kadar UKİM’ bekletilmesinin, akabinde vergi tahakkuk ettirilmesinin haksızlık olduğunu, bir çok sıfatın söylenmesini hakettiğini düşünüyorum.

 69. berat bırak artık şu görevi milleti haraca bağladın ekonomiyi batırtın gariban hiç gülmeyeekmi bu ülkede

 70. Herkes eleştiri yapıyor ama sonuçta bu oldu. Bundan sonrası önemli. Bir ilçede veya küçük ilde oturan kişi bu vergiyi nasıl yaptıracak.? PTT mı kapıda alacak, gümrüğe mı gidilecek? AliExpress gümrük koyup bunu kendi mı ödeyecek vs vs

 71. 15 Mayısta sipariş verdim.
  1-31 mayısta yürürlüğe giren yasaya göre vergiye tabi olurmuyum
  2-Vergiyi nereye nasıl ödeyeceğim.
  3-su anda iki ürün biri bizzat teslim diğeri kapıya atılmış şekilde elime ulaştı.elime ulaşanların vergisi sorulur mu?

  • Ramazan karabey

   Aliexpresten 705 TL lik telefon siparişi edeceğim bana ne kadar gümrük vergisi çıkar bilen varsa yardımcı olabilirim şimdiden teşekkürler

 72. Ptt calisanlari bu haberle beraber ülke çapında kutlamaya gectiler, arkadaşlar cok çalışıyorlar ya hani, bunu zaten istemiyordu ptt çalışanları sanki is yapiyor ya arkadaslar kapinin onune firlatip gitmeler postalari çoğunun postalarini baskalari alir kapi onlerinden bazen çoluğun çocuğun elinde bulursun sana gelen ürünleri velhasil ptt mutlu yani beyler bu durumdan 🙂

  • Ülke öyle bir hal aldıki halk olarak yurt dışından verdiğimiz 1 liralık ürünler bike devletin gözüne batmış utanç verici bir durum kafayı sağa dönsen suriyeli sola dönsen afgan ne hale getirdiler güzelim ülkeyi

  • PTT kargo çin sayesinde ayakta duruyordu 2020 yılını ortası PTT büyük zarar gösterir

 73. Bugun 20 euroluk alisveris yapsam, en erken 1 ay sonra gelecegini dusunursek, satin alinan tarihte yasa yururluge girmedigi icin odemeden muaf olur muyum? Yoksa 30 Mayistan sonra gumruge giren her urun icin vergi alinacak mi?

 74. Bugun 20 euroluk alisveris yapsam, en erken 1 ay sonra gelecegini dusunursek, satin alinan tarihte yasa yururluge girmedigi icin odemeden muaf olur muyum? Yoksa 30 Mayistan sonra gumruge giren her urun icin vergi alinacak mi?

 75. selamlar… ben AliExpres’ten mutfak eyvesi alacağım.. fiyatı 6.500 tl. gibi… satıcı ile watshaptan bugün konuştum ona gümrük vergisi için ne yapabiliriz dedim… bana “bu ürünün faturasını 2.500 tl gibi gösterebilirim” dedi.. 6.500 tl’yi geçtim, ürünü 2.500tl. varsaysak, gümrük vergisi 2.500’den, 500 tl mi ödeyeceğim… bu kdv, ötv vs. varmı, bunlar varsa, kaç tl’yi bulur bu gümrük, birde bu gümrük parasını ptt’ye ödemiyor muyuz… ben son iki ayda fiyatı 80 tl’den 168 tl’ye değişen 4- 5 parça ayrı ayrı ürün aldım ve hiç kargo ödemedim, biri daha iki gün önce geldi…

  • ne 500 tlsi arkadaş %70 vergi koyuyorlar listelemeyi okuyunuz 102 tl oluyor 173 tl ona göre ödemeniz gereken rakam ortada

 76. levent seçgin

  en azından gumruk vergısınıde aldıgımız ürünün yanında göstersinlerde bilelim nekadar cıakcagını.aynı ürüne farklı vergı ödeyen bısuru kişi var.ödeyen ödemeyen var. Sizin düzgün yaptıgınız bir sistem yokmu hiç ne biçim ekonomi bakanınız var.

  • Toplam aliexpress tutari 240 tl
   %20 gumruk bedeli 288 tl oluyor
   arti olarak %18 kdv eklenince 340
   Buna da %20 otv eklenince genel toplam 407 tl ye geliyor

   Yani 240 tl lik alisveris haricin de. 407 tl ye mal oluyor
   Mantıklı mı

 77. Bu vergileri ürün bize ulaştığında postaneye ödemek iyi olurdu fakat .sizi yüzlerce km uzaktaki gümrüklere çağırabiliyorlar.

  • Hasan Hüseyin akarsu

   Merhabalar 16 haziranda 359 tl tutarında alışveriş yaptım. Ancak 1 aydır gelmedi. Bahsedilen bu vergileri nasıl ödüyoruz.ablamadim

 78. Türkiye’de zaten bu vergilerle buluyoruz PTT düşünsün bunlar bizim sırtımıza bindi inmek bilmiyorlar fakat artık gücümüz kalmadı

  • Ptt ne düşünecek ptt zaten bunu istiyordu kardesim ptt çalışanlarının surekli sikayet ettiği durumdu kapi kapi zaten eve getirdikleri yok firlatip gidiyorlar ürünleri arkadaşlar onu bile iş görüyordu kendilerine suan Ptt calisanlari bu haberle mutluluktan uçuyorlar buna emin olabilirsin kardesim

 79. Gümrük muafiyeti yasası başlamadan yapacağımz alış veriş ler içinde kdv ÖTV ödemesi yapacakmiyiz

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba ismail, Hayır yasa yürürlüğe girmeden alışverişlerde kdv ötv ödemesi olmaz.

   • Bugün sipariş versem benim ürün gelene kadar yasa yürürlüğe girer ve ben 135 tl ye alacagım kulaklığa kesin 230 tl ödeme yaparım

   • Iyi aksamlar anlamagim bir konu daha urun alirken ornegin 30 tl 10 tl de kargo bedeli ile 40 tl ye geliyir .bunun icjnde mi vergi uygulamasi olucak ve mayis 15e kadar yaptigimiz siparislerde de haziranda bize ulastiginda vergi vericekmiyiz…

   • Ali Fuat Kaçmaz

    Aliexpres Türkiye bi sorum olacak siparisler vergiden dolayı mı beklemedeyim?

   • Ben 1000 tl alış veriş yapıcam ne kadar vergi öderim

 80. Peki gelen kargoya % 20 ödemeyi ve 5.20 tl kargo ücretini nasıl ödeyeceğiz ? 5.20 sabit bir ücret belki postacıya ödenebilir. Ama %20 vergiyi kime nasıl ödeyecegiz ? Aldıgımız ürünün faturasını üzerinemi koyacaklar ona göremi % 20 ödeyeceğiz ? Bu sorulara cevap alma imkanım varsa sevinirim.

 81. Merhaba 2 adet işlemci almayı düşünüyorum 3500 TL tutuyor gümrüğe takılrmı acaba?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Kemal, Gümrüğe takılma gibi bir şey söz konusu değil artık alacağınız her ürün için gümrük vergisi ödenecek. Yazımızı güncelledik. Dikkatli okursanız anlayabilirsiniz. Mayıs ayı içinde verilen siparişler için düşük ücretli göstertin. Mayıs ayı sonrası ne miktar gösterirseniz gösterdiğiniz miktar kadar vergi ödemek gerekiyor olacak.

 82. Aldığım ürün gümrüğe takıldı vermediler. Ürün geri giderse paramı iade ederlermi

 83. Hüseyin Demir

  Hocam merhaba rica etsem mail adresimden bana ulasabilir misiniz? Alibaba üzerinden is kurup ticaret yapmak istiyorum lakin nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙂

 84. Siparisi geldi lakin ptt görevlisi derki siteden siparis çıktısını veya banka hesap extiresini getir de aslı varmı aldığın ürün fiyati beyanla ödemenin karşılaştırmalı yani İ DAMAT ille öperek HABERİNİZ OLSUN FİYAT İLE SİPARİŞİ ÇIKTISINI KARSİLASTİRİYORLAR. ..

  • abby fine reader diye bir program var kardesim . Evragi al orada düzenle öyle götür sende. Damat öptürmeyecekse öptürmez emin ol 😀

 85. Merhaba
  Daha önce sorulduysa kusura bakmayın öncelikle 🙂
  küpe-bilezik vb aksesuar yaklaşık 18 parça 17 $ a alıyorum farklı farklı satıcılardan bazıları 2-3 ürün aynı satıcıdan
  ben tek seferde 17 doları ödeyip tüm ürünleri aynı anda aldığımda sadece 5.20 TL damga vergisimi ödiyeceğim yoksa 18 ürün için 18×5.20 : damga vergisimi ödiyeceğim cevaplarsanız sevinirim 🙂

 86. 27 Dolar vergi sınırına kargo ücreti dahil mi?

 87. Merhaba
  Bluetooth lu hoparlör aldım indirimlerle, kuponla ,ilk alışveriş olduğu için 150 tl ye ürünü aldım, toplamda 81 tl vergi çıkarılmış normal mi ?

  • Değil senin en fazla 57 lira ödemen lazımdı yüzde 20 gümrük vergisi yüzde 18 kdv ise 15
   0 tl ürünün vergisi 57 tl olur GV ve kdv ile

 88. Merhaba ben iki adet çanta aldım fiyatı 74 dolar çinden geliyor bugün ptt bir evrak getirdi pty şubesinden almam için. Ama evrakta ürün fiyatı ile ilgili evrak getirin yazmışlar şimdi ben ne kadar vergi öderim. Daha önceki bir esktrem var 226 tl değerinde onu götürmeyi düşünüyorum açıkçası ne yapmalıyım

  • EVRAGİ DÜZENLE ÖYLE GÖTÜR.

   • ‘Düzenlemek” mi ? Nasil evrak duzenleyecegiz? Satici fiyati dusuk gosterecegini soyledi, ama eger Ptt siparis ciktisi veya kart ekstresi isterse nasil olacak, ne yapacagiz? Sahte ekstre mi yapicaz??

 89. merhaba ben 480 tl denk gelen bir dabıl teyp aldım aracım için fakat satıcıya fiyatla ilgili birşey yazmadım aliexpres yabancısı olduğum için ürünün gümrüğe takılma olasılığı nedir ve takılırsa nekadar vergi çıkar tahmini birde ürünü takip nosu EX die bi kodl başlıyor ve pttden takip edemiyorum bunun bir yolu varmı ve ürünün gümrüğe takılırsa nasıl anlayacağım takıldığını çok teşekkür ederim şimdiden

 90. Aldığım urun gumrukten gecti diyelim ben bu urune Türkiye’de bana gelirken ayri olarak kargo ücret ödemesi istenecekmi

 91. Merhaba. Her biri 22 euro’nun altında farklı mağazalardan farklı ürünler aldım. 22 euro altı olduğundan hepsi için teker teker 5.20 tl vergi mi ödeyeceğim? Şimdiden teşekkürler.

 92. Sorum şu. AliExpress’te sepetim de 6 farklı ürün var. Hiçbir ürünün tek başına tutarı 27 dolardan fazla değil. Lakin alışverişi tamamla dediğimde ödeyeceğim miktar 27 dolardan fazla ediyor. Bu gümrüğe takılacağım anlamına mı gelir ? Hepsini ayrı ayrı mı sipariş etmeliyim ? Gümrükte adıma gelen ürünlerin toplam fiyatına mı bakıyorlar yoksa ürünlerin fiyatlarını tek tek olarak mı değerlendiriyorlar?

  • GÜNLÜK BAZDA YAPTİGİN ALİSVERİS TUTARİNA BAKİYORLAR.

  • ürünlere tek tek bakıyorlar bir ürüne sınırdan fazla ödenmişse o zaman gümrük uygulanıyormuş ama ben hep korktuğuman her defasında sınıra kadar ekleme yapıp diğer gurubu daha sonra ödemişimdir

 93. Selamlar ,Aliexpresten alinan ürünlerde 6.2 tl vergiyi hangi sekilde ödenmektedir?Ürün teslimatında Postacıyamı ödenecek?

 94. Merhaba,

  Gümrükte adetsel ( paket olarak , değişik ürünler ) bir sınırlama var mı ? örneğin bir yıl içinde 10 taneden fazla değişikte ürün olsa alamazsın gibi

 95. Merhabalar. Android teyp almak istiyorum. Fiyatı 165$ tahminen bana ne kadara gelir. Satıcıya söylesem ürünü düşük fiyatlı gösterse sıkıntı olur mu

  • Ülkemizde her şey üretiliyor biz de ondan cinfen alıyoruz yerli üreticiye destekleyen biz miyiz dolar benzin zaten vurmuş üreticiyi her şey ateş pahasına tam gitmiş elden diğer ürünler zaten yok ama biz cinfen almayarak ekonomiyi buyutecegiz gülüyorum kendimizi mutlu ediyorduk 3 5 liraya bir şey alarak artık o da kalmayacak nefes vergisi de verelim 70 milyon nefes olur köşeyi doneriz ulkecek ölelim topyekun

  • Ne yazık ki kredi kartınızın ekstresini istiyorlar ekstreniz deki kesilen para miktarı üzerinden % 20 gümrük vergisi ödüyorsunuz. 165 dolar Türk lirası 1011 tl eder. %20 si 202 gümrük toplamda 1213 tl gelir

   • Sadece vergi ile kalsa ne ala ayrıca ötv de ödüyorsunuz.

   • Sadece gümrük vergisimi bide yüzde 18 kdv kurdelesi yerli üretim 0 sermaye yokki üretici ne yapsın herkez dükkan kapatıyor artık burdan gelecek gelirle 10000 bin bekçi 20 bin memur alırsın benzinı mazotuda 0,2 indirirsin hayırlı işler türkiye ekonomide 6 sırada imiş 5 yukseliriz bence:)

 96. ALIŞ VERİŞTE TEK SEFERDE KAÇ ADETLİK SINIRLANDIRMA VAR ?. BEN 4 FARKLI SATICIDAN TOPLAMDA 21 ADET BALIK ZOKASI SİPARIŞ VERMEK İSTİYORUM ANCAK ÇOK SAYIDA OLDUĞU İÇİN SİPARİŞİ VEREMİYORUM. TOPLAM TUTARI 100 TL CİVARI. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR

 97. Merhaba, 10.000 civarında çakmak almak istiyorum. Vergisini ne şekilde nereye ödemem gerekir. Gümrükten bana mı ulaşacaklar vergi ödemeniz var diye.

 98. Bangood dan Xgimi H2 4500TL değerinde
  Amazon danda Nvidia Shield AndroidTvBox 1300TL sipariş etmeyi düşünüyorum.
  Tek seferde ticari sayılmadan bireysel enfazla kaç ürün şipariş edebilirim?
  2.sefer siparişde enfazla kaç ürün sipariş edebilirim?
  Bir sınırlama var mıdır?

 99. bende 22 euroyu geçen bir kaç ürün aldım… henüz elime geçmedi, süresi var daha… ama birde mutfak evyesi almayı düşünüyorum, fiyatı yaklaşış 3500 tl… belliki gümrüğe takılacak, peki satıcı ucuz gösterse bu iri ürün gümrükten geçer mi…
  diyelimki gümrüğe takıldı, ürün nerde gümrükte… ben amasyadayım şimdi…
  ve artı, gümrük parasını ödemek için kapıya gelen elemana mı parayı veriyoruz yoksa… gümrüğe mi( nereyse ora artık) gitmek gerek… teşekkürler…

  • Kredi kartı ekstresinde satıcı nasıl ucuz gösterecek 😀 kehkehkeh :))) Sorduğun her şeyin cevabı var az okusan anlayacaksın…

   • seyhancıım, daha 15 gün önce fiyatı 168tl olan bir ürün aldım, ama satıcıya mesaj yolladım, ucuz gösterin diye ve bir kuruş vergi ödemedim… bu durumda sana kehkehkeh…:D

 100. Merhaba.Aliexpressten 1050( bin elli ) dolarlık bir yazıcı almayı düşünüyorum.Acaba ne kadar vergi öderim ve gümrükte takılma sorunu yaşarmıyım?Birde bahsettiğiniz mesajı yazar ve satıcıda fiyatı düşük gösterirse işe yararmı?Teşekkürler…

 101. Merhaba alacağım elektronik cihaz 58 dolar tutuyor,vergi ödermiyim ödersem yaklaşık ne kadar öderim.

 102. Ben turk lirasiyla 189 liraya teyp aldim buna ne kadar vergi oderim

 103. Ben aliexpressden 2 dolarlık ürün aldım benden 5.20 vergi tutuldu.vergi sınırını aşmış olmır o zaman neden çıktılar

 104. Apple x sıfır kutu türkiyye kargo getir yasak mı? ceza varmı

 105. Ali expresten bur urun aldim subat ayında. Hala elime ulasmadi. Gondericiyle gorustum kendi ulkenizdeki gumrukle gorusun dedi. Nereden sorusturabilirim. Kimse beni aramadi kargonuz var diye. PTT yi aradim. Biz goremiyoruz dedi. Ne yapmaliyim. Tesekkurler.

 106. Ali experesten 20 Tane kılıf siparişi verecem toplam 420 tl tuttu. Gümrükte ne gibi sıkıntılar ile karşılaşırım.

 107. Merhaba. Ben 2019 yılında farklı satıcılardan tek bir siparişte 27 doları geçmeyen bir kaç ürün aldım, başka bir zaman yine farklı satıcılardan ama her ürünü ayrı ayrı ödeyerek yani bir kaç siparişte bir kaç ürün daha aldım ve yine 27 doları geçmiyor toplamı. Bazılarını teslim aldım herhangi bir ücret yoktu ekstradan. Bu ay içinde verdiğim siparişler daha ulaşmadı. Şimdi Her ürün için 5.2 tl ücret mi ödeyeceğim?

 108. MRB MESELA YILLIK KOTA VARMI SUREKLİ ALSAM ORNEK OLARAK AYLIK 20 ADET URUN VE VERGİSİNİDE VERSEM BANA İLERDE SIKINTI OLURMU

 109. 12 adet ürün almak istiyorum sadece 5.20tl mi ödeyeceğim yoksa her ürün için mi 5.20tl vergi ödeyeceğim

 110. Ben double teyp aldım gümrüğe takilirmi?

 111. AliExpressten double ekran teyp aldım 175 ₺ ye gümrüğe takıldı ve vergisi 138₺ gibi bir saçma sapan bir rakam geldi normalde %20 vergi beklerken bunlara sorduğum zaman ÖTV KDV TRT payı bilmem ne vergisi falan ne varsa saydılar. Bunun yasal olduğunu düşünmüyorum. Daha önce başına böyle bişey gelen arkadasım varmı Nasıl bir yol izleyebilirim. Birde bunu almayıp anlaşmazlık yollasam paramı iade alabilirmiyim yardımcı olursanız çok memnun kalırım. Şimdiden teşekkür ederim

 112. 20 TL lik alışveriş yaptım bu siteden. Şimdi ne kadar gümrük vergisi ödeyecem?

 113. Ben 20 TL lik alışveriş yaptım bu siteden. Gümrük vergisi verecek miyim acaba?

 114. Merhaba,
  19 dolar olan üründen iki ayrı sipariş verirsem vergiye tabi olur mu? Mesela birini bugün diğerini yarın sipariş edersem toplam 38 dolar olarak vergi sınırına takılır mı?
  Teşekkürler.

 115. Merhaba, Aliexspres’den ücretsiz araba kamerası başvurusunda bulunmuştum. Gönderdiler şuan postada. Sipariş için benden 0,01 TL aldılar. Bunun gerçek satış fiyatına baktığımda 176,67 TL görünüyor. Gümrük vergisi ödemem gerekir mi?

 116. Merhaba tek seferde 14 tane küpe aldım fakat farklı satıcılardan bu 5,20 lirayı her ürün için mi ödemem gerekiyor yoksa tek seferde alışveriş yaptığımdan total için mi ödeyeceğim ?

 117. Merhaba benim aklıma takılan AliExpressten 2018in Aralık sonlarından sipariş verdiğim 5 ürünüm haliyle 2019da geldi. Bazı yerlerde okudum ve net bir cevap veren olmadı. Yıllık sipariş kısıtlaması var mı yok mu ve aynı üründen aynı anda kaç adet sınırı var. Teşekkürler ?

 118. Merhaba aliexpressten innokids marka oto koltugu almak istiyorum kilosu 12,3 kg fiyati 1200 1300 tl arasi gibi bi fiyat gumruge takilirsa nasil alabilirim kapima kargoyla yollanip oyle mi odemeyi tahsil ederler ne kadar gümrük vergisi oderim bilgilendirirmisiniz acaba gumruge takilirsa ne yapmam gerekir

 119. 86 dolar olan bir havalı matkap için ne kadar gümrük alınır satıcı kuralımız var elimizden geldiği gibi yazarım diyor sonuç ne olur

 120. Merhabalar ben her aldığım ürün için mi 22£ geçmemem gerek acaba yoksa sepette mi 22£ geçmememiz gerek gümrük ve diğer vergilerden muaf olmak için

 121. Merhaba ben de aliekspresten 255 liralık alışveriş yaptım bunun vergisi ne kadar olur acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 122. Selam, Değerli arkadaşlar\’dan ricam soracağım soruda ben tüm detaylarıyla sorumu aktaracağım. Lütfen konuya hakim olan acil olarak arkadaşların bilgilendirmesini rica ediyorum.

  Ben, 1 ürün aldım ürünün değeri 179 $ dolar fakat ürünü gönderen firma sahibi 45 $ dolar yazdı daha sonrasında bulunduğum il\’in gümrüğüne geldi ve benden, hesap ekstresi, aliexpress ürünün satışı\’nın görüntüsünü istedi bu durumda ne yapmam gerekiyor ?

  Göndersem, Ürün bedeli ve satıcının 45 $ dolar yazdığı yalan olduğu ortaya çıkacak, Göndermesem ürünü vermeyecekler ve gelir mi gelmez mi oda belli değil ne yapacağım bu durumda ? İlk alışveriş deneyimimdir bu lütfen bilgili kişilerin tecrübe edinmiş, olumlu, olumsuzlukları dile getirebilirse çok sevinirim (Aciliyet Var)

  • İlk alışveriş deneyiminde çakallık yalancılık evrakta sahtecilik sen alışveriş yapma kardeş herkes için en hayırlısı budur.ya ürünü iade edecen ya da ürünün gerçek değerini söyleyip çıkartacakları vergiyi ödeyerek alacaksın.

 123. Merhaba, 5,2 tllik yeni gumruk uygulamasinda bu ucret paket basina mi odeniyor yoksa urun sayisina gore mi, bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

 124. Merhaba 10 adet magnetic sarj kablosu alacağım, fakat 10 adet alcagım için sıkıntı olur mu ticari amaç güdülür mü? ayrıca 30 dolar gibi bir fiyat tutuyor ama satıcı ile iletişime geçtip fiyatını düşük yazdıranlar varmiş bu sekilde bi çözum oluyor mu? şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

 125. merhaba ben aliekspress ten dsri evrak cantasi aldim yurtxisina sevk edildi yaziyor fakat 2 aydir hareket yok yolda gorunuyor ptt den arayip sordum kargo takip numarasini soyledim turkiyeye girmemis dediler. acaba gumrukte takildiysa ogrenecek miyim akibeti belli degil kargonun saticiya sordum sasirdi hala gelmedi mi dedi beklememi istedi gelmezse haber ver dedi sizce nedir ortada ki sorun bilgi verebilir misniz canta 50$ idi

 126. MerhaBa mutfak eşyası alacağım 30 adet ancak toplam tutar 109 dolar tutuyor vergilendirme nasıl olacaktır bilgi verirmisiniz ya da vergiye sokmadan bir yolu varmıdır iyi günler

 127. Merhaba. Ben 80 $ civarında bir ürün almak istiyorum. Vergi alınır mı ? Acaba gümrüğe takilir mi ? Gümrüğe takılırsa ne yapmam gerekiyor?

 128. İyiaksamlar 412 tl tutarinda deri arac paspası aldım kargoda 185 tl ürün gelmesini ustiyorum sayet gumruk vergisi cikarsa bunun odemesini nasıl yapacam ve tahmini kac tl cikar sadece urun mu yoksa kargo bedeli de dahil mi vergiye

 129. Merhaba 5000-7000 TL arası bir ürün İcin gümrük vergisi nekadar olur birde aldığımız ürün acılıp kontrol ediliyormu gümrükten elimize ulaşmama gibi veya ürünü giriş yapmama gibi Bi durum olurmu acaba bu konuda Bi yardımcı olurmusunuz

 130. Merhaba 5000-7000 TL arası bir ürün İcin gümrük vergisi nekadar olur birde aldığımız ürün acılıp kontrol ediliyormu gümrükten elimize ulaşmam gibi veya ürünü giriş yapmama gibi Bi durum olurmu

 131. Aliexpressten 377 tl ye ekran kartı alacağım gümrükte ne vergi öder miyim ödersem tahmini ne kadar öderim ?

 132. 207 dolarlık bir siparişim var ne kadar vergi öderim

 133. Erkan Çölcü

  Sayın ilgili. %20 Gümrük vergisini ödemeyi kabullenerek 1100$ bir ürün sipariş etsem (bir çift araba farı), vergiyi nereye ödüyoruz? Yaşadığım yere en yakın gümrük kapısı 200km. uzakta, vergiyi ödemek için oraya mı gideceğiz yoksa PTT’ye mi ödeyeceğiz?

  • Merhaba benim kargom geldi mesaj geliyor aliexpress üzerinden kargonun geldiği ptt şubeye gidip ücretinide ödeyip teslim alıyorsunuz..

 134. Merhabalar 1200tl lik bi aparat Alaçam gümrüğe takilirmi ne kadar deha öderim üzerine bilgi verir misiniz

 135. Merhaba
  2000 – 2500 tl civarında aliexpresten motor çantatakımı almak istiyorum. Gümrüğe takılırsa ürünü nereden nasıl alabilirim ? Birde bu Gümrük vergisi dışında ek vergilerde çıkarmı ?

 136. Gülşen Boroglu

  Merhabalar ben de ilk defa alışveriş yaptım sanırım bugün pişman oldum 1 aydır bekledigim ürün bugün postaneyi arayarak öğrendim ki gümrükte beklemekte aldığım fiyatı ve kimlik fotokopi mi istediler mail atmamı istediler ve koli de ne var dediler bende oto teyip dedim ne yapmam gerekiyor acaba hiç bilmediğim işlere giriştim

 137. ürün 27 doları geçerse bu ürünün vergisini bana teslim edildiğin demi öderim yoksa gümrüğe mi gitmem gerekir gümrüğe gitmem gerekirse hangi gümrüğe gitmem lazım.

 138. bıçak seti ve tutucuyu aynı firmadan aldım bu ürünler fiyatları bileşik olarak anı pakete tek fiyat lamı gelecek

 139. siparişler hangi gümrüğe geliyor nerden alınması gerekiyor

 140. Bu hafta aldığım kargodan 5.2 tl ücret almamışlar

 141. Eşref Toygar

  Merhaba bişey sormak istiyorum ben toplamada 3 adet ürün aldım ama farklı saticilardan ürünler söyle bir tane powerbank $22.7 iken $4.5 e düşüyor 1 tane Bluetooth kulaklık $5.6 iken $1.2 e düşüyor 1 tane kulaklık aldım $16.7 iken $0.00 a düşüyor şimdi ben bu ürünlere herhangi bir ücret odermiyim acaba vergi vb bilgilendirme yaparsanız sevinirim 🙂

 142. MERHABA TANESİ 10 DOLAR OLAN CEP TELEFONU KILIFLARINDAN 15 TANE SİPARİŞ VERİCEM.
  AYNI SATICI DAN ALIYORUM.GÜMRÜK VERGİSİ ÇIKAR MI .?
  ÜRÜN ADET BAZINDA MI YOKSA SİPARİŞE YAPILAN TOPLAM ÖDEME ÜZERİNDEN Mİ 22 EUROYU GEÇERSE VERGİYE TABİDİR ? teşekkürler

 143. Merhaba ben şarj adaptörü aldım 2 ay geçti hava yolunda gözüküyor satıcı yenisini gönderdik diyor ama hala önceki sipariş bilgisi var neden yeni gönderi takibi yok

 144. Merhaba 208 tl lik yaklaşık 40 dolarlık bi alışverişim oldu gümrük vergisi öder miyim ?

 145. 50 parca farkli urun almak istiyorum toplamda 850 lira civari tutuyor. Gumruk vergisi veyahut baska vergiler alinirmi benden

 146. 26 USD CİVARINDA BİR MARİN VHF WALKY TALKY EL TELSİZİ GETİRSEM NORMAL ELEKTRONİK CİHAZ MUHABBETİ Mİ OLUR YOKSA TELSİZ OLDUĞUNU ANLAYIP BAŞKA KASITLAMALAR MI OLUR…..NORMALDE GÜMRÜKSÜZ SINIR 27 USD ONU GEÇMİYOR..AMA TELSİZ OLUŞU HERHALDE SORUN OLUR…

 147. bir de merak ettiğim şey 22 euro sınırı her ürün için mi geçerli.Mesela 10 euro’luk 4 ürün sipariş etsem sınıra takılıyor muyum?

 148. merhaba ben 4-5 farklı satıcıdan her birinden yaklaşık 200 tl değerinde kıyafet alacağım.Fiyatı hepsi 100 tl yazarsa yine vergi öder miyim?Bana gelen Farklı kargoların fiyatı toplanıp mı vergi hesaplanıyor yosa hepsi ayrı ayrı mı?

 149. Aliexpress den 7 kg ağırlığında 160 usd fiyatı olan rüzgar türbini alacağım, nasıl bir yol izlemem gerekli satıcıya söyleyip fiyatını düşük göstersem 40 usd gibi birazda 40 usd üzerinden gümrük vergiside ödesem yani kısacası ne yapmam gerekli

 150. 2 kilonun üzerindeki ürünler için nasil bir vergilendirme uygulanmaktadır.

 151. anladığım kadarıyla 22 € altındaki her ürün için 5,20₺ vergi ödeyeceğim yalnız merak ettiğim bu vergiyi postayı getiren ptt çalışanınamı ödeyeceğiz ? yani ödeme nasıl olacak ?

 152. Onur AYDOĞAN

  Merhaba tamam 23 € geçmeyelim.
  Örnek 22 € alışveriş yaptım ve 5 parça.
  Bunlar farklı zamanlarda kargolandı ve farklı zamanlarda girdi Türkiye’ye ürünlerin hepsine 5,2 vergi mi vereceğiz?

 153. ömer yıldız

  merhaba aliexpress’ten 5 yıldan uzun zamandır alışveriş yapıyorum ve şöyle bir olay keşffettim beğendiğiniz ürünlerin satıcısı ile irtibata geçip kendilerine türkiye de yaşıyorum ürünlerinizden almak istiyorum fakat türkiye giriş çıkışlarında problem yaşanıyor. ürünü özel olarak gönderip parayı hesabınıza aktaralım değinizde size yardımcı oluyorlar. geçen ay spor ürünleri aldım spor salonum için 900$ kadar tuttu satıcı sağolsun kutunun üzerine kişisel hediye olarak yazıp göndermiş ve 5 koli geldi 1 TL para ödemedim.

  • ömer yıldız

   eğer ki satıcıya nasıl güvenebilirim veya sorun çıkarsa nasıl çözebiliriz diyorsanız söyle
   alişveriş yapmadan önce satıcının profiline girip satıcı grafigine bakıp yorumları okuyup karar verebilirsiniz. şimdiye kadar bir çok satıcı ile çalıştım hiç pişman olmadım umarım sizde böyle çalaşarak güzel bir alişveriş yaparsınız

 154. Merhaba,

  Aliexpress’ten iphone için ekran ve kasa sipariş ettim. 2 parçalı sipariş farklı satıcılardan geliyor. biri 22$ biri 21$. Vergi limitine takılmıyor değil mi?

 155. 80 dolar a kapı kilidi almıştım daha yeni 2 hafta oldu ama extra hiçbir vergi ödemesi yapmadım bu nasıl oluyor? postacı da ücret görünmüyor dedi. o bahsedilen 5.20 tl yi bile vermedim. sonrasında bir sıkıntı çıkmasın ?

 156. Hocam ben yılbaşından sonra pek çok alışveriş yaptım , rozet, takı gibi şeyler aldım hiçbirinde bu standart vergiyi istemediler şuan bir mağazadan 4 tane gözlük aldım toplam 30 lira gibi bir meblağ tuttu.Şimdi buna o 5 liralık standart vergiyi ödemek zorunda kalir miyim kalmaz miyim anlamadım ?

 157. merhaba sepette 10 ürün varsa her biri için 5 tl mi ödeyeceğiz artık. Bir de bu ödemeyi ne zaman yapacağız. Ürün elime 2 aydır ulaşmadı gidip postaneye mi sormalıyım?

 158. 45 TL lik alışveriş yapmak istiyorum sanırım 8 dolar oluyor 5 parça ama 3 farklı satıcı gümrüğe takılır mı toplam ne kadar para öderim

 159. Merhaba. 40,50 cent ten FARKLI kullanıcılardan 60-70 kadar ürün almalıyım. Dogal olarak farkli paketlemeler olacak. Bunun için 5.20 lik vergi odemesi ne şekilde oluyor. Ürün başına mi? Bir defalik mi? Bi de bu lanet vergi elden mi postaciya ödeniyor, yoksa ürünleri alırken karta mı yansıtılıyor?

 160. Fiyatı 27 try olan bir üründen 9 tane sipariş vereceğim . toplamda kargo ile beraber 328 tl çıkıyor . bu ürüne vergi ödermiyim ? ne kadar öderim ? toplam fiyatamı bakılıyor vergide yoksa tek 1 adet ürünün mü fiyatına bakılıyor ?

 161. Veysel Çiçek

  Aliexpresten ocak 25 2019 da yaklaşık 200 dolarlık urun sipariş verdim.en son gelen mesaj ürün gümrükten geçti oldu.ali expres uygulamasından yanlışlıkla çıkış yaptım.tekrar şifre almak için kod gönderdiler ve yeni şifreyle giriş yaptım ama hesapta sipariş boş gözüküyor kargoyu nasıl takip edebilirim

 162. adam 20 dolar yazmayı kabul etti 365 tl lik malı ben şimdi gümrük parası ödemeyeceğim dimi ? ekstra başka bir ücret öder miyim?

 163. 2000 TL’lik bir araç teybini satıcı 20 dolar ve DVD Player yazarak göndermeyi kabul etti. Akibeti ne olur ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba, bir sıkıntı yaşanmaz görünüyor çünkü satıcı güzellik yapmış ve gerçekten bu satıcıyı tebrik etmeli. İyi bir satıcıya denk gelmişsiniz. Bazı satıcılar bunu yapmıyorlar.

 164. Merhabalar benim anlamadığım bir konu var aydınlatırsanız çok sevinirim. Yorumların birinde 1 tl kim alışveriş dahi yapsanız 5,20 tl gümrük vergisi ödeyeceksiniz demişsiniz fakat diğer yorumlarda 27 doları aşmadığı taktirde vergiden muaf olduğumuz hakkında biley yazmışsınız. Oradaki olayı anlamadım ? şimdi ben 100 tl ilk ürün siparişi vericem içesirinde küçük bi elektronik alet var 60 tl tutarında gümrüğe takılma durumu var mı ? Ve ben vergi parası ödeyecek miyim ?

 165. Merhaba farklı farklı satıcılardan toplamda 40 45 tl lik alışveriş yapıcam ürünler bana geldiğinde her biri için 5.20 tl mi ödeyeceğim yoksa tek sefer mi

 166. Selamun aleyküm ben 100 tl ilk bi alışveriş yapacağım 9 ürün var bunun İçin sadece 5.20 mi vergi oluyor yoksa her ürün başı içinmi 5.20

 167. Ticari faaliyet yapmıyorum
  AliExpress 30 adet saat sipariş etmek istiyorum ama gümrük ticari faaliyet belgesi vs istermi

 168. Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederiz hocam. Açıklamada 22 euro ve 27 Dolar ibaresi var ama bi arkadaşa 23 doları geçmediği sürece demişsiniz. Bu net sayı nedir. Örneğin ben Mi Band 3 alacağım 25 26 doalr civarında mevcut yeni kullanıcı açıp indirim ile 22 23 dolara getirmeyi planlıyorum. Kısacası 5 TL ile bu işi kurtarıp kargo ücreti diye avunmak istiyorum (:

 169. Merhaba ben Alibaba’dan 950 dolarlık alışveriş yapacaktım ve çıkacak olan gümrüğü merak ettim..bilgilendirirmisiniz lütfen ??

 170. Merhabalar birtakım sorular soracağım izninle üstad.. Ben aliexpress ten çelik takı getirteceğim (yüzük kolye vb) Türkiyeye biraz araştırma yaptım %20 vergi kesilir diyorlar ben bu %20 vergi kesilmesine razıyım prosedürü nedir gümrüğemi takılıyor kendimmi almam gerekiyor gümrükten yoksa adresime geliyor vergisi e-devlet vergi borcunamı işliyor biraz bilgi alabilirmiyim…

 171. Lütfen acil cevap. Ben bir gün icerisinde 3 ayri siparis verdim. 3 siparis toplami 300 tl civari ve 25 adet ürün mevcut. Urunler farkli mağazalardan sipariş edildi. Adetleri min. fiyat 3 tl max. fiyat 25 tl. Ben her bir urun için 5.20 tl gümrük vergisi mi ödeyeceğim. Sipariş iptali mümkün mü?

 172. siradanbirvatandas

  Turkiye’de yasamanin kalitesi gittikce dusuyor. Normalde ulke zenginledikce yasam kalitesi artmasi lazim. Ama bunlar kisitlama ustune kisitlama getirince yasam kalitesi de dusuyor. Mesela gumrukden elektronik gecmiyor, eeh ulkemiz her alanda cok ileride disariya ihtiyac yok gibi bi olay da yok Turkiye’de her konuda geride. Gumrukden gida takviyeleri, ozel baharatlar vs hic bisey gecmiyor. Burda da bulumuyor.
  Bazi urunleri de ithatlatcilar 1e alip burda 3e satmaya kalkiyor. Bunlar ekseriyetle babalari belirsiz kisiler zaten.

 173. Merhaba,

  Bugün Aliexpressten sipariş verdim tl fiyatı ile 102 oluyor. Sipariş verdikten sonra gümrük vergisi diye bişey öğrendim. Bu doğru mu? Ben bu ürünleri almak için ekstra para mı ödeyeceğim? Acil yardımcı olabilir misiniz? Ona göre siparişimi iptal edeceğim.

 174. Ben şimdi 30 adet farklı türden ürün seçtim her ürün için ayrı ayrı 5.20 vergilendirme mi ödeyeceğim

 175. Malesef olan bireysel tüketiciye yani vatandaşa oluyor.mesela yurt dışından tonlarca pırlanta elmas satin alan zenginler 0 evet sifir yani hic gumruk vergisi odemez iken biz aliexpresten 1 liraya power led alsak 5 lira vergi oduyoruz.31 martta hesabinı soralım bu 5 lira verginin

 176. Merhaba ya benim aklım çok karıştı şu an. Ben yaklasik 300 tl değerinde sipariş verdim. Ama her biri 10tl ila 15 tl arası ürünler. Simdi ben gümrük vergisi mi vereceğim her ürün adetine ?

 177. 5 parça ürün aldığımda ürün başına mı 5.2 TL ödeyeceğim?

 178. Murat Çetinavcı

  merhaba benim bi sorum var . Sitenizden 3-5 bin tl lik bir alışveriş yaptıgımda ,aldıgım ürünler gümrüge takılır mı? Yada benim 5 bin tl lik bir alışverişe ne kadar gümrük vergisi öderim

 179. AliExpress ten üçretsiz denemeden projeksiyon kazandım 0.01 dolara
  Ve 45 tl çivarında çantasınıda aldım gümrükte takılma ihtimali vede
  Gümrük vergisi alınırmı alınır ise ne kadar öderim…

 180. ÖDEME YAPARKEN ZATEN BANKA %3 KUR FARKI DİYE FAZLADAN ÜCRET KESİYOR. DEVLETTE O BANKANIN KESTİĞİ %3 DEN ALSIN PAYINI.

 181. BAKANINA DA GÜMRÜĞÜNEDE ….

 182. Merhaba. 40,50 cent ten FARKLI kullanıcılardan 60-70 kadar ürün almalıyım. Dogal olarak farkli paketlemeler olacak. Bunun için 5.20 lik vergi odemesi ne şekilde oluyor. Ürün başına mi? Bir defalik mi? Bi de bu lanet vergi elden mi postaciya ödeniyor, yoksa ürünleri alırken karta mı yansıtılıyor?

 183. bu vergi olayı tam olarak ne şimdi? her ürün için 5 lira gibi bir vergi mi ödüyoruz? yoksa sadece 23 dolar üstüne mi? anlamadim

 184. artık bırakın aliexpresten vergisiz alışberiş yapmayı artık nefef ölçer takıp aldığın nefesin vergisini almadıklarına şülür edelim nalet olsun

 185. Merhaba bende bir saat aldım fiyatı 5 lira sepete atınca on lira oluyor bu vergi direk üzerine mı ekleniyor yoksa kargo geldiğinde extra para ödeyecek miyim

 186. kesinlikle saçmalık. ben sana neden yaptigim alisveris icin vergi odeyeyim? nerden para soysak diye dusunuyorlar bu uygulamayla cok yanlis yapti

 187. Merhaba
  Bu konu hakkında benim kafam karıştı. İlk defa sipariş verdim, onda da yeni üye kuponu ile daha indirime düştü. Şimdi ise ürünleri hesapladığımda 22.9$ tutar. Hem o gün ürünlerin indirimden hem de kupon indirimi ile 13 tl civari tutar ödedim. Gümrükte vergiden takılır mı?

 188. Merhaba, 27 dolar sınırını geçmemek kaydıyla, farklı mağazalardan tek seferde 5 ürün alırsam her ürün için ayrı ayrı mı 5.2TL gümrük vergisi ödemem gerekir?

 189. Merhaba tanesi 4.2 tl olan ürünün aynısından aynı satıcıdan 30 adet alsam bu 5.20 tl lik söz konusu vergi 30 adet ürün için ayrı ayrı mı hesap edilir. Yoksa kargo paketi tek parça gibi mi hesaplanır. Teşekkürler.

 190. Merhaba 2 tane ürün alacağım ve toplamda 15 tl tutuyor acaba 2 tane aldığım için gümrük vergisini 5.20 tl yerine 10.40 tl mi vereceğim?

 191. Alibaba dan alışveriş yapamıyorum. Şirket olmak gerekiyormus. Ben bireysel olarak nasıl ordan ürün alabilirim.

 192. Merhaba Ali ekspres üzerinden aynı mağazadan 3 adet ürün aldım acaba her biri mi 5.2 ye tabi tutulacak yoksa aynı mağzadan çıkış yaptığı için tek paket olarak mı ödeyeceğim?
  Şimdiden teşekkür ederim

 193. MERVE KOYUNCU

  ALİEXPRESSTEN SİPARİŞ VERECEĞİM AMA TEK SATICIDAN ALACAĞIM 5 ÜRÜN İÇİN TEK TEK Mİ VERGİ ÖDEYECEĞİM YOKSA ÜRÜNLERİN TOPLAMI İÇİN Mİ 5 LİRA ÖDEYECEĞİM?

 194. merhabalar,ali expressten bir tablet sipariş edicem,fakat tablet 4g destekliyor,sim kartlı.türkiyede bunun için yasak var mı? sim kartlı tablet için?

 195. Yanlış biliyorsunuz, gümrükte kontrole girerse 5.20tl ucret kesiliyor. Biraz da gümrük memurunun inisiyatifine kalmış. Ben bugün 6 farklı ürünü pttden aldım 1i için 5 lira ödedim

 196. ben ürün aldım bir ayı aşkın bir süre önce. satıcı çinde 11 günlük yılbası tatili nedeniyle ürünü geç gönderdi. neyseki ürün postaneye ulaşmış. ptt takıp sistemınde gümrük vergisi sıfır yazıyor yinede ücret isterlermı ? ürün 8 dolardı

 197. Buradan tek ve tek allah hepsinin belasını versin bu kadar çok mu para yı seviyorlar ondan sonrada vatan millet sakarya, ağızlarından kuran ve allah yalancı tüm siyasetcilerin belasını versin bu dünyaya sömürülmeye mi geldik bee… Elbet rabbim zamanı geldiğinde en iyisini gösterecektir.

 198. Merhaba
  Ben takıldım anlamakta zorlanıyorum şuanda:) aliexpressten ürün almak iatiyorum yüzük küpe vs. Fakat her biri 10 ar adet falan olucak. Arada farlı satıcılarda var. Satıcıları ayrı ayrı düşünürsem evet 22 doları aşıyor. Sorum şu 22 doları aşmasaydı bir satıcıdan ayrı ürünleri aldım tek kargoda gelirse 5 tl ayrı kargolarda gelirse her kargo için 5 tl ödeyeceğim doğrumu anladım.

 199. bunun hesabını sandıkta soracağız hiç merak etmesinler. dönemleri artık sona erecek yeter artık yaptıkları soygun

 200. MURAT ÇETİNKAYA

  mrb tüm soru cevapları okudum ama soruma cevap bulamadım.Aliexpreste bir magazadan tek pakette farklı ürünler olarak 5 adet ve toplamda 10 dolar tutan bir alışverişe ürünlerin her birine mi 5.20 tl yoksa tek paket olduğu için sadece 5.20 tl mi ödeyeceğim. tşk

 201. Merhaba 480 Tl Fiyatinda bie konsul almayi dusunuyorum Gumruk ne kadar uygulanie

 202. Merhaba aliexpress ten tek siparişte 3 farklı ürün alacağım. ürünlerin en pahalısı 23 dolar. toplamda 55 dolar ödeme yapacağım. ürün başı 5.20 dışında vergi ödeyecek miyim?

 203. merhaba aliexpresten aldığım ürünler gümrükte kaldı ce ve cec belgeleri olmadığı için ürünleri alamıyoruz geri iadesi için gönderen firmanın geri istemesi gerekiyor bu nasıl mümkün olmalıdır

 204. yeni her şey den alınan 5.5 tl vergiyi kargoyu getiren kişiye mi teslim edeceğiz.

 205. Harika teşekkür ederim. Ben bu miktarın altında pek çok şey alıyorum çünkü

  • Merhaba ingilizce şekilde satıcıya bunu nasıl söyleyebilir. 27 doların altında göstermesi için ne demek gerekiyor. Birde urunu satın aldıktan sonra mesaj atsak sıkıntı olurmu gösterebilirmi düşük dolar ile

 206. Cisem Demircan

  Merhaba. Ben dropshipper’ım. Aliexpress’ten almiyorum. Çin’de acentam var. Siparis aldikça Çin’deki acentam direkt musterilerime urunlerini kargoluyor. Son iki aydir urunler surekli UKİM’e gidiyor. 1 tane ayakkabi veya terlik bile olsa ayni sekilde. Bir urunu UKİM’den cikartmanin.yolu kimlik fotokopisi ve urun odeme belgesi ibraz etmek. Odeme belgesini ibraz ediyorum ama kimlik olayi zor. Çünkü urunler Çin’den direkt musterilere kargolaniyor. Musteriden kimligini istemem ya da ilgili yere mail atmasini soylemem gerekiyor. Bu da hiç hoş bir algı degil. Bunu çozmenin başka yolu yok mu? Ayrica vergiyi adreste tahsil ediyorsa bu da can sıkıcı. Müsteriye bu nasil aciklanir ki? Kargo bedelini odemis, urun bedelini odemiş. Bir de hoopp vergi.
  Simdiden tesekkurler.

 207. Merhaba!
  Ben telefon sipariş etmiştim 35 gün oldu mart’in 8inden beri gumrukte tutuluyor diye aciklama yazilmis bu urun gelirmi bana?
  Takip no:RB701268075SG

 208. Merhabalar,Aliexpressden 3 mart tarihinde 34 dolar tutarında bisiklet forması aldım acaba ne kadar vergi çıkar ?

 209. Toplam 18 dolarlık 20 parça tek paket ürün aldım
  Bunun İçin de mi 5,2 tl vergi çıkacak

 210. Merhaba. 60$ lık ayakkabı beğendim ama sipariş vermeye çekiniyorum. Nasıl bir çözüm bulabilirim sizce?

 211. kolay gelsin iyi çalışmalar kişisel kullanım için araba parçası alacağım, Ürünün fiyatı 21.99 $ fakat kargo ile birlikte 27.51 $ a geliyor gümrüğe takılır mı ? yani 22 euro ya da 27 dolar sınırı kargo hariç bedel mi oluyor ? Teşekkürler

 212. Kamp çantası ve malzemeleri alacağım fakat toplu alım yapmak istiyorum ve bunun bir sınırlaması var mı? eşyalar 600 tl civarı tutuyor. her bir ürüne ayrı ayrı mı vergi ödeyeceğim yoksa tüm alacağım ürün toplamı için tek bir vergi mi ödeyeceğim?

 213. merhaba aldığımız ürüne göre gümrük vergisi vereceğiz deniliyor . sipariş ettiğimiz ürün biz mi gümrükten alıyoruz ,gümrükten alıyorsak hangi gümrükten alacağız veya posta ücretinin üzerine mi atılacak gümrük vergisi

 214. Merhabalar Vergi Durumunu Bilmeden Aliexpresten 13 farkli magazadan toplam 21 adet ürün aldım (bebegim icin kiyafet ayakkabi gibi ) toplamı türk lirasi ile biliyorum (yaklaşık kargolar ile 380 tl) alisverisimi 3 farkli günde yaptim bu 3 günün toplami bu fiyat … nerde ne gibi rakamlar öderim kafam çok karıştı yardimci olursanız sevinirim

 215. 20 adet iphone sarj aleti almayı dusunuyorum kargo fıyatıyla 220 tl oluyor sence gümrüğe takılır mı takılırsa kac para oderım ve bu odemeyı kıme yapıyoruz ?

 216. Tüm ürünleri teslim almayacağım

 217. merhaba ben AliExpress ten mp3 decoder(çevirici) siparişi verdim.4,5 dolar fiyatı.Yeni yönetmeliğe göre Vergi ödermiyim.ödersem nekadar ve kime ödemeyi yaparım

 218. merhaba ben AliExpress ten mp3 decoder(çevirici) siparişi verdim.4,5 dolar fiyatı.Yeni yönetmeliğe göre Vergi ödermiyim.ödersem nekadar ve kime ödemeyi yaparım.

 219. Merhaba ben yeni yeni aliexpress alışverişi yapıyorum 2 sorum olacak
  ben ürünün ilk olarak pttye gönderileceğini bilmiyordum bu yüzden evimize yakın olan bir kargo şirketinin adresini verdim fakat o şekilde sıkıntı yaşayacağımı öğrendim ürün adresi verdiğimiz en yakın ptt şubesine mi gelir?eğer öyleyse ptt ile konuşup şubeye ürün geldiğinde gelip ürünü alacağımı verdiğim adrese göndermemeleri gerektiğini söyleyeceğim
  2.sorum gümrük bedelini ürünü alırken mi ödeyeceğim pttye? yada nereye ödeyeceğim? 10 parçalık ürün almıştım 5.2 çarpı 10 şeklinde mi olacak vergi ücretim şimdiden teşekkürler(küçük parça ürünler teknolojik değil)

 220. Merhabalar ben aliexpressten 9 parça ürün aldım farklı mağazalardan ve ödediğim tutar 26 dolar tuttu ben simdi her parca icin vergi odeyecekmiyim ve sınırı astım mı acaba ekstre vergi odermiyim ?

 221. keşke uçakla geçerken havadan bıraksalar o zaman yerden alırız ve gümrük vergisi ödemeyiz yada her ülkede birer tane alışveriş merkezi olsada oradan alsak.220 liraya arabam icin parca siparişi vermiştim ödeyeceğim miktarı dört gözle bekliyorum ve dahası limiti aşmayan 10 parca daha kargom gelecek neden alışveriş yaptıysam diyorum şuan

 222. Hiç hoş olmadı buna tarıh koyulmalıydı.yolda 26 adet ürünüm var.hepsınden tek tek 5.2 tl mi alınacak sakamı bu.iptal etmek istiyorum hepsını

 223. NURETTİN YILMAZ

  Merhabalar, Ali Express ten 20 kalem ürün sipariş etmek istiyorum. Bunlar telefon kılıfı ve gözlük, ama farklı tedarikçilerden seçilmiş görünüyor. Toplamda 366 tl ödemem gerekiyor. Siparişler bana toplu mu gelir? Gümrük vergisinden muaf olması için nasıl bir yol izlemeliyim? Siparişleri bölmek çözüm olur mu?

 224. Merhaba çok yorum var bende bir soru soracağım. Ben 105 dolarlık bir ürün alsam ve bu ürünün fiyatını 27 dolar göstersem fakat bu ürün ebatı büyük, yani sorum şu ebatı veya ağırlıktan dolayı yada her ikisinden dolayı gümrüğe takılırmı takılırsa gümrük fiyatını bilmediği bu ürünün neye göre vergisini benden istiyecek?

 225. 185 dolara navigasyon almak istiyorum Balıkesir/Burhaniyedeyim.Gümrüğe takılırsa nereye gümrüğe gitmeliyim.Madem ki gümrük zorunluluğu var banka kessin gümrüğünü maliyeye aktearsın.Vatandaşın evine postayla gelsin.2010da motor chipi aldım nakliyeci ups şirketinden beni arayıp noter vekaletnamesi ve yüklü miktardada ücret talep ettiler.Vermek zorunda kaldım ücreti iki katını geçti.

 226. Parça parça farklı alıcılardan 8 parça ürün alacağım . Her satıcıdan aldığım her bir ürün 22 doların altında fakat toplam alacağım ürün 50 dolar civarında ekstra gümrük vergisi öder miyim?

 227. Toplam değeri 3 doları geçmeyen nir ürün aldım 06.03.2019 tarihinde elimw geçti üzerinde 5.20 tl vergilendirme vardı. PRayı postacıya ödedim. 27 dolar sınırlamsına nasıl gidim acaba… Bu para benden neden kesildi.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar; Yeni düzenlenen yasaya göre alınan ürünler artık 1 TL olsa bile 5.20 TL vergi ücreti alınıyor.

   • Ali İhsan Alkaya

    Mrb ben bugün ali ekspressten akıllı bileklik siparis ettim. Toplam 697 tl lik bu urun icin toplamda ne kadar vergi öderim.

   • Bir kaç dolarlık alışveriş lerimiz oldu ve gerçekten istediğiniz ürün geçte olsa müşteriye ulaşıyor kargo ücreti demek çok saçma gümrük ücreti aldıkları miktarı degistirmeliler 3 liralık 5 liralık şeye kendinden pahalı kargo vermek istemiyorum

   • Deniz özberk

    Daha bugun 3-4 ürünüm geldi sadece bir tanesinden 5tl ucret alındı dıger gelenlerden alınmadı, yani bunun başka bir sınırlaması var belli ki

   • Merhaba ben şarj adaptörü aldım 2 ay geçti hava yolunda gözüküyor satıcı yenisini gönderdik diyor ama hala önceki sipariş bilgisi var neden yeni gönderi takibi yok

   • Merhabalar ben 1200tl lik teleskopik ayak almak istiyorum gümrüğe takılır mı takılırsa gümrük ne kadar alır bilginiz varmı

  • Aynı üründen 10 adet sipariş verdim gümrükte hangi vergi kesilir ?

 228. Selam Aliexpres,ten 18 dolar,a bir adet pointer aldım yani metal dedektör gümrüğe takıldı ne yapmam lazım? Ürün aldığım satıcı kesinlikle sorun olmaz dedi ayrıca onlarca Türk vatandaşımız aynı ürün almış ve gümrük te sorun çıkmamıs!!!

  • Aliexpress Türkiye

   Selam Ertuğrul, yanlış bilgilendirme olmuştur aslında metal dedektörlerin ebat ve boyutu ağırlığı ile birlikte bakıldığından sanırım bu nedenle vergiye tabi tutulmuştur. Bazen gümrüğe takılmaz denilen ürünler o günün çalışan memuruna bağlı takılabiliyor. Bu aslında biraz şansınıza diyebiliriz. Vergi ücretini öder ürününüzü alırsınız.

   • Abdullah safak

    Merhaba arkadaşlar ben 2 dolarlık ürün aldım 5.20 gümrük vergisi çıkmış bu ne şerefsizliktir. Hergun alışveriş yaparım hali hazırda bekleyen 15 ürünüm var desene gelecek olan ürünlere tek tek 1 dolar da vergi mi verecek. Başlarım böyle ise alışveriş yapmam dolar biriktiririm batarsa batsın bu ne biçim soygundur arkadaş saraydan artirsinlar birazcık..

  • Iyi gunler yarin sitenizde buyuk bir yil sonu infirimi var bilgisayarlar 30 tl 50 tl arasinda degisiyor bunlar gercek mi ya da biz alsak 30 tl ye biglisayari gelir mi

  • Merhaba kardeşim pointer bende almayı düşünüyorum iyimi memnunmusun

 229. Hocam merhaba. Yorumları okudum fakat son bir değişiklik olma olasılığına karşın sormak istiyorum. 10 veya 11 parça ürünü 27 küsür dolara indirim ile totalde 25 küsür dolara alacağım. Vergi öder miyim ? Teşekkür ederim şimdiden.

 230. Ben bu 22 euro kısıtlamasını anlamadım hiç.
  Anlamadığım şu yılda 22 Euroluk mu alışveriş yapabilirim.
  Yoksa 1 ürün mü 22 Euro olmalı.
  22 Euronun altında yılda kaç kere alışveriş yapabilirim.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Hatice hanım, tek ürün için 22 euro miktarı sonrası gümrük vergisi alınıyor. Bu yıllık değil miktarı aşan her urun için. 22 euronun altında dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Yıllık kısıtlama söz konusu değil.

   • Kayra Kayalı

    69 dolarlık bi ürün alacağım head up display %18 mi uygulanıyor %20 mi bide gümrüğe takılma ihtimali varmı takılırsa ne yaparım.Şimdiden teşekkür ederim

   • Merhaba, AliExpress den küçük küçük 50 parça ürün aldım. Toplam 450 TL. Yani ürünlerin hiçbiri 22 € yüzden tek başına geçmiyor. Gümrük vergisi ödeyecek miyim?

  • Ali expressen alışveriş yaptım iki adet saat aldım Türkiye’de otuyorum Almanya gönderecektim fakat Almanya’nın bir şehrinde gümrüğe takıldı diyor ve satıcı bana gümrük memurları ile iletişime geçin diyor bunun çözüm yolu nedir

 231. Merhaba. 10 TRY’lik yaptığım Ali Express alışverişime 5 TRY gümrük vergisi alındı. Yıllardır bu siteden alışveriş yapıyorum ilk defa bunla karşılaştım. Aylık belli sayıda ürün alma sınırımız mı var acaba öğrenebilir miyim? Daha önce sorulduysa kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Selin, Yeni yasaya göre artık alınan her ürün için 5.20 tl vergi alınıyor. 2019 yılında yeni bir uygulama.

   • Merhaba aliexpres temsilcisi ben aks cpo mikro islemcili taryici metal dedektoru aldim 800 tl civarinda ama saticiya yazdim 20 dolar ucret yazmasini bana ulasirmi .metal dedektorlerine ozel vergi varmi tesrkkurker

   • mrb.hem 22 euroyu aşmayan alışverişten vergi alınmıyor diyorsunuz ama adam 10 TL lik ürün almış 5 TL vergi alınıyor yazmışsınız.bu ne şimdi?

  • Şimdi biz. 5 tl lik farklı farklı 20 parça ürün aldığımız zaman her biri için 5tl vergi mi ödeyeceğiz.

  • GÜMRÜK SUNUM ÜCRETİ O. YANI KISACASI PAKETİ AÇMA KAPAMA KONTROL ETME PARASI. LÜZUMSUZLUK İŞTE. AMAÇ PARA TOPLAMAK.

 232. Mehtap Yıldız

  Merhaba,
  yaklaşık 7.500 TL lik koltuk takımı almak istiyorum ancak bunun ithalat işlemi ve oluşacak vergileri ile işlem nasıl oluyor?

 233. Merhaba
  Lazer epilasyon cihazi almak istiyorum fiyati ortalama 300-400₺. Urunun fiyati dusuk gosterilirse elektronik bir urundur diye yinede gumruk koyarlarmi?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Muhammed, elektronik cihazlar genelde incelemeye takılıyor. Fiyatı düşük gösterdiğiniz taktirde bir sıkıntı yaşanmaz.

 234. Merhaba ben 50 adet hasır terlik sipariş vereceğim satıcıyla fatıra kısmında nalaştık fakat terliğin adetini arttırdıkça kargo bedeli
  Neredeyse 10 katına çıkıyor tek seferde 1 den fazla aynı ürünü almanın ve tek kargo ödemenin yolu yokmu?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Derin, 50 adet ürünü aliexpress yerine alibaba sitesinden güvenli satıcı bularak işi bağlayabilirsiniz. Tek seferde yolluyorlar ve ayrıca uygun fiyata mal edebilirsiniz.

   • Hocam ben toplam aynı üründen 10 adet sipariş vercem 10 ürün de aynı kutuda olcak toplam sınırı. İse 22 Euro gecmeyecek kutu içinde bulunan her ürün icinmi vergi alınacak yoksa tek bir kutu icinmi vergi. Alınacak bilgilendirir seniz çok sevinirim

 235. Dursun Ahmet erol

  Hazine ve maliye bakanı berat albayrak’ın yurt dışı sitelerinden yapılan alışveriş ve vergi uygulanması ile ilgili son yaptığı açıklama aliexpess’ den yaptığımız alışverişleri nasıl etkileyecek. Bununla ilgili bir çözüm var mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Dursun, bu konuda ne yazık ki çözüm bulunmamakta. Kabullenmekten başka bir çözüm yolu yok. Standart kargo ücreti gibi düşüneceğiz. Bulunursa biz buradan duyuru yapacağız.

   • 5.20 tl vergilendirmeyi alışveriş anında hemen yansıtıyor mu çünkü su an Euro 6.18 ama kuru 6.46 gibi değerlendirip para cekti bu fark 5.20 tl yi de çektiği icin mi oluştu.yoksa alı Express de kuru yüksek mi tutuyor Birde yurtdışı kredi kartı ile alış veriş yapsam mesela Almanya da hesabım var ama ürünun gelecek adresi Türkiye olsun yine bu vergiye tabi tutulur muyuz

 236. Süleyman ASLAN

  YAMAHA 9.9 MOTOR IÇIN PERVANE ALACAĞIM 200 TL CIVARINDA BU URUN IÇIN GÜMRÜK VERGISI OLURMU

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Süleyman, Tl miktarı 22 euroyu aşarak ortalama 32 euro ya ulaştığından gümrük vergisine tabi tutulur.

  • Mehmet kalkan

   Merhaba,
   Bu vergi her alınan ürün adetine göre mi alınıyor. Yoksa her paket için mi 5,20 TL alınıyor.
   Eğer her paket için alınacak ise toplu verilen ayrı müşterilerin siparişlerini tek paket yaparak sadece bir kere bu miktar ödenmiş olsun. Bunun çok fazla bir zararı olmaz.

  • Merhaba, mesela aynı satıcıdan birden fazla ürün alacağım diyelim bunun için bir kez mi vergi öderim yoksa ürün başına mı? Ve kaç tane düşük fiyatlı ürün alırsak alalım vergi ödüyoruz yani değil mi? Teşekkürler 🙂

  • Hüseyin TEKTAŞ

   Süleyman bey kardeşim 9.9 yamaha uzun şaft ise bende var 3 yıl önce 50 dolara almıştım tekneyi satınca elimde kaldı istersen aynı fiyata sana satabilirim.

 237. Merhaba 3 kg ağırlığında fiyatida nakliye DHL kargo dahil 4600 TL gümrük vergisi ne kadar çıkar acaba

 238. Toplamda 250 tl civari fakat farkli saticilardan urunler alacagim bunlar hepsi aksesuar bu durumda vergi odermiyim

 239. merhabalar 300 dolarlık ürün alıcam gümrüğe takılacak büyük bir ihtimalle ne kadar vergi öderim birde ürün kaç gün gümrükte bekler

 240. İyi günler bundan 10 gün önce alışveriş yaptım 24 ürün şiparişimi verdim ama hepsini ayrı ayrı siparişini verdim en fazlası 112 tl. Toplam da 700 tl alışveriş yaptım ama parça parça aldığı ürünler gümrüğe takılır mı

 241. Fiyatların yanında try yazıyor o türk lirası olarak mı yoksa dolar olarak mı fiyatı ne kadar oluyor onu anlayamadım

 242. bir üründen 50 tane sipariş etmek istiyorum fiyati 400 tl tutuyor gümrük e yakalanmamak icin ne yapmaliyim

 243. Sadık çağrı

  500 tl lik alışveriş yapacam çanta saat gibi şeyler alac
  Nekadar vergi öderim

 244. 58 dolarlık bir ekran kartı almak istiyorum acaba kaç dolarlık bir gümrük vergisi öderim

 245. Merhaba ben 100 adet hasır terlik almak istiyorum aliexpresten 30 kg dan az tutuyor satıcıyla anlaşsam 20 euro nun altında gösterse yine de gümrüğe takılır mı? Birde farklı hesaplardan 10 arlı sipariş verirsem yinede gümrükte sorun yaşarmıyom teşekkürler

 246. 340 tl lik bir drone almayı düşünüyorum ürün yorunlarında farklı farklı gümrük vergileri yazıyordu en ucuz gümrük vergisini nasıl ödeyebilirim

 247. 22 $ geçmeyecek şekilde 30 adet telefon camı alsam gümrüğe takılır mı . Takılmaması için nasıl bir yol izlemeliyim

 248. Ben teyp aldım gümrüğe takıldı teybi almaya gittiğimde 160 tl ilk teybe %20 gümrük ve % 20 TRT harcı aldılar.yani 155 tl ilk teyp bana 209 tl ye geldi gişe masrafıyla beraber. Yoksa ben % 20 ye razıydım. Burada yanlışlık varmı?

 249. 217 tl lik oto teybi aldım bana 150 tl lik vergi çıkardılar.bu durumda ne yapmalıyım..??

 250. Merhabalar şimdi yeni bir sipariş verdim 143,65 TL bu siparişimde vergi uygulaması var mıdır tam sınırda kalıyor sanırım dolara vurduğumuzda

 251. merhaba;
  bu kısıtlamanın kaldırılması yada emsal bedelin yükseltimesi için bizlerin yapabieceği birsey var mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Maalesef yapacak birşey yok. Satıcı ile uygun fiyat göstermesi konusunda anlaşabilirsiniz. Bu durumda standart vergi dışında ödeme yapamazsınız. Kısaca devletin çıkardığı kanuna uymak mecburiyetindeyiz.

   • Merhaba 500 tl lik bir ürün aldım, bunun için ödemem gereken vergi vb ne kadar olur sizce, ne kadar masraf gider ortalama? Bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

 252. Onur küçükşahin

  Merhaba motor kaskı almak istiyorum maximum ne kadar almalıyım gümrüğe takılmamak için takılırsamda ne miktarda ne kadar ödüyorumm şimdiden teşekkür ederim

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Onur, dilediğiniz fiyat aralığında motor kaskı alabilirsiniz. 23 doları geçmediği sürece vergi ödemezsiniz. Satıcıya 23 dolar ve altı göster tebilirseniz sıkıntı olmaz. Standart vergi dışında ödeme yapamazsınız.

 253. Kolay gelsin toplu sipariş vericem mesela diyelimki 30 dolar tuttu fakat bunlar farklı farklı mağazalardan aldım buna gümrük ücreti ödermiyim? Yada farklı mağazalardan da sipariş versek gümrük vergisi vermemek için 27 doları geçmememiz mi gerekiyor yoksa bir mağazadan 27 dolar üzeri alışveriş yaparsammı gümrük ücreti öderim

 254. Benim alcağım kulaklık 12.43 dolar ama yeni kullanıcı olduğum için 9 dolara geliyo benden vergi alırlar mı ve henş kullanıcı olduğum için biraz korkuyorum nasıl alışverişi tamamlamam gerektiğini detaylı bir şekilde anlatır mısınızı

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Büşra, standart alışverişi gerçekleştirin. Kargo takibini gün gün kontrol edin. Ürün size aliexpresin vermiş olduğu süre zarfında gelirse sıkıntı yok siteye girip ürünü aldıgınıza dair onaylayın. Şayet urun kargoya gec verildi ve zaman azalmak uzere ise bu süreyi uzatın. Herhangi bir nedenden dolayı urun gelmez ise satıcı ürünü yollamadıysa açık anlaşmazlık açarak paranızın iadesini isteyin. Aldığınız ürün vergi sınır miktarını aşmıyor bu nedenle vergi ödemezsiniz.

   • Merhaba PTT kargo takipsizlik konusunda büyük sıkıntı 20 r yakın ürün kayıp belki bu sunum parası hatırına daha çabuk ulaşabilir diye ümit ediyorum

   • Hüseyin Emil

    Ben amatör kullanım için el telsizi almak istiyorum. Çift olarak 120 TL civarında. Bir sıkıntı yaşar mıyım.

  • Merhaba dun iki parça urun siparis ettim.fakat şimdi siparislerim gozukmuyor.ama karttan para cekildi.ne yapabilirim.

 255. Model araç almak istiyorum. fiyatı 65 dolar civarı gümrükte sorun yaşarmıyım. gümrüğe takılırmı vergiyi nasıl ödiyebilirim ?

 256. Ben 1600 TL’lik alışveriş yapacağım 30 kg bin altında bilgisayar parçaları gümrüğe vergi odermiyim

 257. Merhaba.Bu kotalardan net olarak bilgim yoktu.Ayni saticidan ve ayni üründen 6 adet siparis verdim yanında da birkac toka.Toplamda 150tl tuttu.Sonradan saticiya mesaj olarak düşük ücret ve adet yazmasini istedim ama cevap vermedi ve ürünüm yola çıkmış malesef.Simdi ben gümrük vergisi disinda nasil bir sorunla karsilasirim?Ticaret yaptigim falan mi dusunulur tedirginim.Ve ayni saticidan 5er adet ayni ürünü bir gun arayla aldim bu da 3.alisverisik oldu 2 gun içinde.Ne gibi sıkıntılar yasarim

 258. Merhaba.Bu kotalardan net olarak bilgim yoktu.Ayni saticidan ve ayni üründen 6 adet siparis verdim yanında da birkac toka.Toplamda 150tl tuttu.Sonradan saticiya mesaj olarak düşük ücret ve adet yazmasini istedim ama cevap vermedi ve ürünüm yola çıkmış malesef.Simdi ben gümrük vergisi disinda nasil bir sorunla karsilasirim?Ticaret yaptigim falan mi dusunulur tedirginim

 259. Aliexpressten bir bebek arabası almayı düşünüyorum. Gümrük vergiside sıkıntı değil. Neticede ülkemizde de alınca KDV ve ÖTV ödüyoruz. Fakat işleyiş nasıl. Nereye ödeyeceğiz. Nasıl bileceğiz. Kime gideceğiz. Örneğin ben Gaziantep’ten alacağım. Teşekkürler

 260. Şu gümrük vergisini alış verişte100$ üzerine vergi uygulasınlar herkes de rahatlasın ya

 261. Ben ayni saticidan 15 tane saat aliyorum tanesi 9 tl toplamda 138.50 tl yapiyor ayri ayri saricilardan farkli urunlerde aliyorum toplamda 343 lira yapiyor gumruk odermiyim bir sikinti cikar mi ?

 262. Merhaba. Sahis şirketimiz var. Toner getirmek istiyoruz. Bunun için illa gümrük müşaviriyle çalışmak zorunda mıyız? Ülkeye ürün geldiğinde vergisini ödemek için bilgi mi veriyorlar. Nasıl ödeme gerçekleştiriyoruz. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 263. TELEFON İÇİN LCD EKRAN ALMAK İSTİYORUM 212 TL TUTUYOR ACABA GÜMRÜK VERGİSİ ÖDER MİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 264. Bir mağazadan 22 Euro’luk alışveriş yapıp onlarca farklı mağazadan da 22 Euro’luk yapsam bunu abartsam ticarete dönüştürsem bile tek seferde aşmadığı İçin problem yaşamaz mıyım yani?

  • Aliexpress Türkiye

   Takılma ihtimali olabilir. Ancak farklı adres ve farklı isimler adı altında işi yürütebilirsiniz.

  • Merhaba bişey sormak istiyorum bir tane powerbank aldım $22.7 iken indirim ile $4.5 e düşüyor 1 tane de Bluetooth kulaklık aldım $5.6 dan $1.2 ye düşüyor 1 tane de kulaklık aldım $16.3 den $0.00 a düşüyor şimdi ben bu ürünlere gümrük vergisi odermiyim hepsi başka satıcıdan aynı gün sipariş verildi

  • Merhaba ben 10 tane saat aldım değeri 88 TL gümrüğe takılır mı tsk

 265. 3.000 *dolar kargo dahil baskı makinası bakıyorum. Paket geldiğinde gümrük bedeli toplamı ne çıkar endişesinden siparişi veremedim.
  faturasız olma ihtimali olabilirmi ve
  diyelim faturalı oldu
  %18 kdv ve ilave olarak %20 gümrük mü eklenecek eklenir ise toplam 1.200 dolar sürpriz ek ödeme mi çıkacak ya da ne çıkmayacak. Teşekkür ediyorum.

 266. 3.000 *dolar kargo dahil baskı makinası bakıyorum. Paket geldiğinde gümrük bedeli toplamı ne çıkar endişesinden siparişi veremedim.
  faturasız olma ihtimali olabilirmi ve
  diyelim faturalı oldu
  %18 kdv ve ilave olarak %20 gümrük mü eklenecek eklenir ise toplam 12 bin dolar sürpriz ek ödeme mi çıkacak ya da ne çıkmayacak. Teşekkür ediyorum.

 267. Farklı firmalardan 22 € nun altında 5-6 adetten fazla ürün satın alsam gümrükte sıkıntı yaşar mıyım ?

 268. Her firmadan 22 Euro nun altın da bir kaç adetten fazla ürün alsam gümrükte sıkıntı olurmu cevaplarsanız sevinirim

 269. slm kolay gelsin 33 euro luk
  agirligi 5 kg luk urun gümrükte takilirmi

 270. Mustafa Emrah Öztürk

  Merhaba. Henüz yeni ilife a8 vakumlu otomatik süpürge aldım. Ürün 1450 tl. İlk defa alışveriş yapıyorum. Acaba ne kadar gümrük vergisi öderim. Bunu azaltmak için yapabileceğim birşey var mı?

 271. Aldığım ürünün gümrükte takıldığını nasıl anlayacağım her gün burada takılırsa ne yapmam gerekiyor

 272. Merhaba 450 Tl ye Android tv box alacağım. Normalde buna gümrük vergisi alırlar. Satıcı ürün faturasını gift yada 50 TL olarak gönderse. Yinede gümrük vergisi alırlar mı

 273. 4 adet hakem interkom ve kulaklığı alacam , boyutları yaklaşık bir hard disk kutusu boyutlarında , toplamda 4 parça fiyatı toplam 230 euro civarı ancak ürünler küçük ve hafif olacağı için not yazdırıp gift , hediye vb, bide fiyat düşük göstersek takılabilirmi gümrüğe

 274. Merhaba. Aliexpressten chuwi hi9 plus veya xiaomi öi pad 4 plus tablet alacağım. Ürünün fiyatı 1.tablet 1350 tl 2. Tablet 1700 tl. Gümrüğe takılırmı. Takılırsa takılmaması için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

 275. Merhabalar ben 8 gün kadar önce air pods kulaklık sipariş ettim 46 dolara dün gümrüğe takıldı diye kargo takibinde uyaran verdi uygulama üzerinden bu ürün için ne yapmam gerekir?

 276. Adem Özdemiroğlu

  Ben 23.99 dolara bir kaporta tamir kiti aldım şuan gümrükte anca 67 TL gibi bir gümrük vfergisi çıktı ürün tek paket içinde kendi parçaları var neye göre ürün fiyatının %56 sı vergi kesiliyor

 277. aliexpres ten 420 lira lık akıllı saat sipariş vereceğim saat simkart destekli gümrüğe takılırmı takılırsa ne kadar bir vergi ödemem grekir veya takılmaması için ne yapabilirim acaba

 278. Merhaba ben Aliexpressten tek saticidan bir seferde bircok parca urune 170 tl lik siparis etsem vergiye takilmamak icin ne yapabilirim urunler cok hafif seyler bu arada yani bi kac kg anca gelirler

 279. 20 Dolar olarak satıcıya yazdırdığımız takdirde 30 tane aynı üründen alabiliriz gümrük vergisiz , ancak 30 tane aldığımızda bu gümrük vergisine tabi olur mu örneğin kılıf. Bir sayı limiti var mı alabileceğimiz ?

 280. Bir kullanıcı yıl içinde ne kadarlık alışveriş yapabilir?

 281. Hocam çok önemli bakar mısınız? Ben golf sopası sipariş edeceğim 306 tl tutuyor ücretsiz sevkiyat. Gümrükte bir sıkıntı olur mu 0.80 kg geliyor ağırlık nasıl olur bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  • Aliexpress Türkiye

   Enes Merhabalar, Gümrükte sorun olmaz size teslim edilir. Ancak gümrük vergisi alınır çünkü fiyat miktarı yüksek.

  • ortalama aldıgın hersey toplam vergiler gelen urunun fiyatının 69% yani 309tl nın 215 tl vergisi çççç

 282. Merhabalar ben 45 dolarlık bişey siparis edeceğimde gümrük vergisi ödermiyim

 283. Almak istediğim ürün 260 x 147.7 x 8 mm ebatlarinda, yaklaşık 500gr ağırlığında, ve 59 dolar fiyatında. Eğer fiyatını 27 doların altında gosterebilirsem gümrükte takılma durumu olur mu. Teşekkürler.

 284. Merhaba bu gümrük vergisi tek sepet üzerinden mi yoksa ayri ayri girişlerin limiti mi esas alınıyor..? Yani ben ayrı ayrı 20 ürün sipariş ettim doğal olarak farklı zamanlar da giriş yapacak gümrüğe bunları isim kayıt yaparak limiti geçmişse vergi alabiliyorlar mı..? Ürünler 20tl 30tl 10tl gibi küçük sınıflar..?

  • Aliexpress Türkiye

   Ramazan Merhabalar, Vergi tek sepet üzerinden esas alınıyor. Ayrı satıcılar farklı zamanda gelecek ürünlerde sıkıntı yok. Standart vergi dışında ödeme yapamazsınız.

  • Selim taşkıran

   Subaru forester 2011 şanzuman selenoid alacam 600 TL kaç TL ye malolur bana elime ulaşırmı

  • Bende tek sepetteki iki urunde ayri zamanda teslim aldim ve ayri ayri vergi alindi, tek sepet uzerinden degil.

 285. Merhabalar ben aliexpressten golf sopası sipariş etmek istiyorum toplam 0.8 kg ağırlığında gelecek ve 300 tl ödeyeceğim. Gümrüğe takılır mı? Takılmaması için ne yapabilirim? Ve ya takıldı diyelim nasıl hallederim Antalya’da yaşıyorum teşekkür ederim şimdiden.

 286. Merhaba alacağım ürün elektrikli araç krikosu ürün fiyatı 404.50 krş sevkiyatı ise 618.16krş ürünün ağırlığı 11 kg ürüne gümrük vergisi çıkar mı acaba ürün Almanya dan sevk edilecek

  • Aliexpress Türkiye

   Ali bey, Gümrükte vergi çıkabilir çünkü ürünün fiyatı 117 dolara tekabül ediyor. Hali hazırda küçük paket olmadığından fiyatı üzerinden %20 gümrük masrafı çıkar.

   • 30kg gecmemis yada 1500 dolari gecmemis urunler icin %20 vergi alinir ticari vergi nedir 30kg ustu 1500 dolar ustu urun %48 gumruk vergisi alinir 100 euroluk bi urun alsaniz bu urun 35kg ise %48 gumruk bedeli odersiniz 1000 dane 1 dolarlik urun alsaniz ve bu 1000 tane urun 30 kg gecmese %20 vergi odersiniz ticaret yapan kisilere dikat %48 urun odediktan sonra bunu satarken kdv sinide goz onunden bulundurun yani %48 arti kdv sonra kar payi

 287. aynı satıcıdan 680 tl lik 2 parça alt üst kıyafet takımı alacağım kendime. kıyafetlerin ağırlığı 30 kg nun altında olur diye tahmin ediyorum. ücretsiz sevkiyat diyor. fakat vergi borcu çıkar mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Vildanh hanım, Alacağınız ürün kişisel kullanım, 30 kğ altında ve hafif malzeme statüsünde olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. Yinede satıcıya ürün miktarının az göstermesini söyleyin bu şekilde gümrük sorunu yaşamazsınız.

  • yurtdışı bir siteden 9 parça kıyafet sipariş ettim. toplam ücret 150 doları geçti. firma yüzde 10 kargo düşeceğini söyledi ve düşmemiş halini kartımdan çekti. daha sonra kargo ücreti düşmüş halini çekip ilk miktarı provizyonda bekletiyor. bu provizyonda bekleyen miktar tarafıma iade edilir mi ve ne kadar sürer ? ayrıca gümrükten sıkıntı çıkar mı ? teşekkür ederim

 288. Parça parça toplamda 28 parça ürün sipariş verdim bunlardan bazıları 2 tl 3 tl 10 tl gibi en yükseği 80 tl farklı firmalardan aldım toplamda 22 euro geçiyor.benden gümrük vergi alirlarmi

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Bekir, Farklı firmalar farklı zamanlarda gönderim yapacağı için sıkıntı olmaz.

 289. Merhaba,aynı mağazadan 20-30 tane telefon kılıfı almak istiyorum ayrı renklerde farklı modellerde, tanesi 15 tl . Bunlar gümrük vergisine takılır mı yoksa farklı mağazalardan 3’er 3’er mi sipariş etmeliyim. Ne önerirsiniz ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Furkan, Aynı mağazadan alacağınız telefon kılıfları için satıcıya ““I want to buy that product 30 pieces but after buying please write $20 for invoices ok? thanks” şeklinde iletmeniz yeterli. Bu not 3o telefon kılıfı için. Kaç tane alacaksanız “30 pieces” rakamı değiştirin.

 290. 100 euroluk bir ürün aldık 20 euro vergimi vereceğim

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Serkan Bey, Aliexpressten 100 Euroluk sadece 1 adet ürün aldıysanız ve 30 Kğ’dan az ise ürün gümrüğe tabidir ödeyeceğiniz tutar=20,00 euro dur.

   • 22 euroyu geçmeyecek kırtasiye alışverişi yapacağım farklı mağazalardan 5-6 ürün alacağım gümrüğe takılır mı ne kadar kargo ücreti öderim her ürün başına ücret alınıyormuş

 291. Efendim İstanbul dışında ikamet ediyorum.sorum şu: eğer ürünümüz gümrüğe takılırsa benim işlemler için İstanbul’a gelmem mi gerekecek.bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar

  • Aliexpress Türkiye

   Ramazan Bey; Gümrüğe takılması durumunda hangi ilden sipariş verilmiş ise o ilin bölge gümrük müdürlüğünden işlem yapmanız gerekir.

 292. Aliexpress Alışveriş

  100$ için yaklaşık 20 euro kadar bir gümrük vergisi ücreti ödersiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda ise banka bu aldığınız ürünün ücretini TL birimine çevirerek kartınızdan tahsil etmektedir.

 293. 3-5 günde bir kez 20 DOLARLIK bir eşya siparişi versem ayda kaç kez farklı üründe tekrarlıyabilirim?

  • Aliexpress Alışveriş

   Dilediğiniz gibi sipariş edebilirsiniz aynı zamanda farklı firmalardan da ürün siparişi verebilirsiniz.

 294. Bilgisayar parcalari siparis etmek istiyorum ben 200 liraya ram 800 lieaya ekran karti 500 1000 tl arasi işlemci felan almak istiyorum fakat ilk siparis edecek kisi benim heralde kimsenin benimki kadar buyuk parayla almamis siparis etmemis bilgisayar parcasi felan gumruge takilirmi bu siparislarim sizce kac pra vergi veriririm paramin cope gitmesi gibi bi durum olabilirmi sizce aliexpresden urun alirsam bazilari gelmiyoe urun diyor bazilari urunler geliyoe diyor kararsiz kaldim vallahi

  • Bunu bende istiyorum alan kişi veya bilen kişi varsa yazsın bu yoruma

  • Aliexpress Alışveriş

   Alacağınız ürünün ilk olarak yorumlarına ve daha sonra da firmanın puanına bakmanızı öneririz. Bunun dışında herhangi bir puanı bulunmayan firmalar sizler için zararlı olabilir. Alacağınız ürünün ise gümrüğe takılması için 22 Euro’yu aşması gerekmektedir. 22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler.

 295. Merhabalar 6 farkli urune toplam 200 dolar oduyorum gumrukte ne kadar vergi cikar hesaplama nasil oluyor yardimci olurmusunjz

 296. İlk defa alışveriş yapacağım toplam 50 dolar tutarsa gümrük ücreti alınır mı

 297. 50 adet tanesi12 YTL ürün almak istiyorum. Kargo ücreti dahil 647 YTL oluyor. Bu ürünleri tek seferde mi sipariş edeyim? Gümrük vergisi ne kadar tutar. Teşekkürler

  • 3 taneyi geçerse sıkıntı olabilir. Ticariye girer. Uğraştırırlar.

  • Aliexpress Alışveriş

   Ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar ücret alabilirler.

  • Sakin…
   Benim malim kaldı 40 tane hoparlör sipariş ettim vergi ödemeyi falanda kabul etmediler .
   Direk kaldı. Gümrükçü bulman ve şirket üzerine getirmen gerekiyor vs 2 3 bin tl o işlem o yuzden sakin adetli getirmeyin küçük birseyse ve üstüne de 2 adetyazdirirsaniz belkinbirsry olmaz acip bakmazlar

 298. 1 adet lazer kesim makinası almak istiyorum. 1 adeti 50 kğ – 1000 usd. ne kadar vergi çıkar ve kargo ücreti ne kadar olur

  • Aliexpress Alışveriş

   Ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar ücret alabilirler. Kargo ücretini satın alacağınız ürünler kısmında görebilirsiniz.

 299. Merhaba,alircpress üzerinden toplam 1.000 adetlik ve 15.000 tl’lik kırtasiye malzemesi sipariş edip Türkiye’de satmayı düşünüyorum.Ürünlerin toplam hacmi 100 adet buzdolabı kadar belki daha fazla.Hem adet çok,hem tutar çok hem de ağır ve büyük ürünler.
  -Bu kadar çok ürün satın alabilir miyim?
  -Ürünlerin taşıma ücreti kime ait oluyor?
  -Şirket adına değilde birysel olarak sipariş verebilir miyim?
  -Ne kadar gümrük vergisi+masrafları vb öderim?

  • Aliexpress Alışveriş

   Bu kadar çok ürünü satın alıp alamayacağınızı satıcı ile konuşarak çözebilirsiniz.
   Ürünleri taşıma ücreti kargo şirketlerine ait.
   Bireysel olarak siparişler verebilirsiniz.
   Ürünün %18 ile %20’si kadar vergi ücreti ödeyebilirsiniz.

  • Yanlis 1500 dolari gecen yada 30kg gecen urunler icin %48 vergi odeyeceksiniz vede bunu satarken kdv sinide ekliceksiniz %68 karsiz payiniz artik siz kacz satarsiniz iyi dusunun

 300. Merhaba;

  31.00 USD bir bebek kamerası aldım. Vergiye tabi olur mu? Yaklaşık ne kadar vergi öderiz. Bilgi verirseniz sevinirim.

 301. Merhaba bu kanun gercekten cok gaddarca olmus devlet insanları nasıl koparıcagını sasırmıs gercekten anlamıyorum.
  Bende aliexpressten aracıma led xenon alıcam iç aydınlatma ledleri ve sinyal lambası ancak hesaplamama gore sinyal ledleri 156tl oluyor bugun dolar kuru 5.35den 144tl 143tl gibi bir rakama deng geliyor 27 dolar sınırı fakat urun 156tl bunu dedıgınız gıbı satıcıyla konusup dusurme sansım varmı yada bunun vergısını odemek istersem ne kadar vergi cıkar ortalama kaba taslat bı hesapla ona gore sıparıs edeyim 30 40 tl gibi bir vergi vericeksem bence uğraşmaya degmez vergisini verip alırım ama 156tl urune gidipte 100lirada bi vergi vericeksem bir anlamı kalmıyor bir yardımcı olursanız sevinirim

  • AB üklerinden alırsan %18 AB dışından alırsan %20 örnek çin

  • Aliexpress Alışveriş

   22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler. Ayrıca satıcı ile konuşarak ücreti düşürme konusunda konuşabilirsiniz.

 302. Merhaba, Yaklaşık 600 USD lık bir araç bilgisayarı almayı düşünüyorum. Kargo free…Gümrük vergisi maksimum %20 mi olacaktır. Örneğin: 600USD diyelimki 500 EURO PTT ile gelir ise benden devlet maksimum 100 Euro mu isteyecektir…Çinliye bu ürün için 200 Usd yazdırabilirim ama daha altını yazdırmak gümrükçüye küfretmek gibi olur..Bu konuda acil bilgi desteğine ihtiyacım var.

  • 22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler.

 303. Kargo dahil alınan ürün 33 dolar. Kargosunu ayrı yazdırsam sorun olur mu? Yoksa kargo dahil üzerinden mi gümrük ödetirler.

  • Aliexpress Alışveriş

   Kargo dahili olmasından ve 22 euro’yu geçmesinden dolayı gümrük vergisi ödeyebilirsiniz. Kargoyu da ayrı yazdırıp yazdıramayacağınızı satıcı ile iletişime geçerek çözebilirsiniz.

 304. Aliexpress’ten 22.83 Dolarlık elektronik bir ürün aldım. Henüz elime ulaşmadı. Takip aşamasındayım. 5.1 TL. Gümrük vergisi çıkarmışlar. Okuduğum formlarda biraz eski ama 30 Euro ve üzerine gümrük vergisi alındığı yazıyor. Sanırım gümrük vergisini de ürünü teslim alırken PTT görevlisine ödüyoruz… Şimdilik gümrüğe filan takılmadı ama prosedürler çok ağır. Keşke ürünü alsaydım ve unutsaydım, ancak bu şeklide sabredebilirsiniz. Eninde sonunda ürün geliyor. Ürünü takip numarasından takip etmek gerçekten sıkıntılı. Aliexpressten çok alışveriş yaptım ama bu kadar sabrettiğimi hatırlamıyorum…

  • Aliexpress üzerinden ürünleriniz çabuk gelmesini istiyor iseniz alacağınız ürünün hızlı kargo olmasına özen göstermeli veya dilerseniz kargo için ek ücret ödeyerek sizlere hızlı teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 305. ben 9 adet gözlük alacagım tanesi 8.83 us toplamda 22 eu limitini geciyor tek fiyatı geçmiyor bunları aynı gün içinde 2 şer 2 şer sipariş versem gümrüge takılırmı

  • Aliexpress Türkiye

   Şöyle yapsanız daha iyi olur. Gözlük siparişlerini 3 günde 1 adet şeklinde sipariş verin parça parça tek tek geçeceği için sıkıntı çıkmaz. Aliexpressta satış yapan tüccarlar Türkiyedeki gümrük prosödürlerini biliyorlar bunun için yinede açıklama kısmında şayet 2 veya 3 adet miktarı sipariş verirseniz adet miktarı ve fiyat bilgisi yazmaması için bir ibare koyabilirsiniz.

 306. tek sipariste farklı farklı ürünler 27 doları gecerse eger gümrüge takılıyormu yoksa ürün bazındamı dikkate alınıyor..

  • Aliexpress Türkiye

   Kullanıcı olarak satın aldığınız için gümrük sıkıntısı çıkmaz. Adet ve fiyat baz alınıyor. Örn: 20 adet veya 10 adet fiyat 28 dolar gibi bir ibarede gümrük vergisi alınıyor.

 307. BU GÜN SİPARİŞİM UKIM’E GİDİNCE GÜMRÜKE TAKILMA İLE İLE TANIŞTIM.
  22 euro üst limiti 1,5 euro aşan bir sipariş verdim UKİM e takıldı. Üniversitem’den proje ile aldığım ZEON işlemcili HP 6600 Workstation bilgisayarımın atıl duruma düşmesini engellemek için 2 GB olan RAM ını yükselteyim istedim. piyasayı aradım Türkiye de DDR2 Workstation (Özel yapılıyor) ram ı satılmıyor, zeten piyasadan kalkalı çok olmuş bu ürün. Google den aratınca Aliexpres te 2.el bir serinin satışa sunulduğunu gördüm. En az 16GB olmalı dedim 27$ tuttu. sipariş verdim. Bunun için universiteden ek para istemeyeyim cebimden karşılayayım, zaten BAP lar kapalı alamam. Üniversite bize maaş veriyor, bilimden gelen bilime gitsin diyerek. Sipariş UKİM de takıldı.
  Tabii ki hiç te iyi olmadı. Limit çok düşük. Türkiye de üretilen bir mal olsa, benzer fiyatlarda olsa tamam bu anlaşılır, fakat benim niyetime bakın, olana bakın. Varsa ilgililerin bilgisine sunuyorum. selamlar.

 308. Kolay gelsin 20 çeşit aynı urun siparişi verdim
  Ürünler 22 doları geçmiyor. Bu ürünler gümrükte kalırmı sıkıntı olurmu yoksa direk gelirmi.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar, 27 dolara kadar limitiniz var bu miktarı aşmamışsınız takılması imkansız. Ürününüz gümrüğe takılmadan verdiğiniz adresinize kadar gelir.

   • Benim aldığım ürün 22.83 USD.

    Takip bölümünde;
    Gümrük Vergisi : 0.0 TL
    Damga Vergisi : 0.6 TL
    Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL
    Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
    TOPLAM : 5.1 TL

    ibaresi var. Acaba bu gümrük vergisi midir?

    Ürün elime sağ salim gelsin de bu miktar önemli değil zaten…

   • hocam peki 1000 adet aynı ürün 1000 dolar tutuyor diyelim.yüzde 20 gümrük vergisi dışında başka vergiler zorluklar cıkarmı karsımıza.örnegin gümrük müsavir bedeli ticari vergiler ürünü gümrükten teslim alma vs vs

    • Aliexpress Alışveriş

     Merhabalar Mustafa bey, gümrük, sadece ürününüzün fiyatının belli bir miktarı kadar gümrük ücreti alır. Bunun dışında herhangi bir ücret çıkmaz.

 309. MURAT ÖZTÜRK

  MERHABA
  55 DOLARLIK BİR ÜRÜN ALACAĞIM BUNU BANA GÜMRÜK MALİYETİ TAHMİNİ OLARAK NE OLUR ACABA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

 310. Muhammed bozteke

  Aliexpsresten kaynak makinesi almayı düşünüyorum gümrükte takıldım vergiyi nasıl oduyecegiz ve nereden haberimiz olacak gümrükte takıldığını haberimiz olmaz ise ürünler gerimi gönderilir satıcıya ayrıca satılık ile iletişim kurup ürünün faturasını nasıl düşük göstere biliriz düşük gösterilse ürün vergisiz sorunsuz gümrükte gecermi

  • Muhammed kardeş genel olarak sıkıntı olmaz eğer iletişim bilgilerinde bir sıkıntı yoksa Seni ürünü getiren kargo firmasından arar ve bilgilendirirler. Gümrük işlemlerini istersen onlara yaptırabilirsin ne kadar vergi ödemen gerektiğini ne yapman gerektiği konusunda yardımcı olurlar.

 311. Merhabalar. Yazınızı okudum, ancak bu vergilendirmeyi bir tanıdık vasıtasıyla atlatabilir miyiz? Şöyle ki; Avrupa’dan 300 Avro’luk teknolojik bir ürün sipariş vermek istiyorum. İnternetten kendim satın alacağım ama siparişi direkt kendime değil de Avrupa’dan tanıdık birine göndersem ve o kişi de bana faturasız bireysel olarak cihazı kargo ile gönderse. Nasıl olur? Bu şekilde vergilendirme dışı kalınır mı? Saygılar…

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Emre Bey, ürün yurt dışından ürün geldiği için alma ihtimalleri doğabilir.

   • Merhabalar ben ayri zamanlarda ayri saticilardan ortalama 60 dolarlık alisveris yaptim. Gümrüğe takılır mi

    • Aliexpress Türkiye

     Merhaba Mustafa, farklı zamanlarda ayrı satıcılardan olduğu için ürünler farklı zamanlarda gelecektir. Bu nedenden dolayı vergi ödemezsiniz. Standart vergi dışında.

 312. 174dolarlik bi üründe ne kadar vergi ödenir ortalama

 313. Tolga Turhan konya Ereğli kargo takibi nasıl gorebilirim +905465739747

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Tolga Bey, Aliexpress uygulaması veya İnternet sitesinden kendi hesabınızla giriş yaparak, siparişlerim kısmından siparişinizin nerede olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Ürününüz Türkiye’ye geldi ise de PTT kargo sitesinden kargo takip numaranız ile ürününüzün durumunu görüntüleyebilirsiniz.

  • Merhaba bişey sormak istiyorum bir tane powerbank aldım $22.7 iken indirim ile $4.5 e düşüyor 1 tane de Bluetooth kulaklık aldım $5.6 dan $1.2 ye düşüyor 1 tane de kulaklık aldım $16.3 den $0.00 a düşüyor şimdi ben bu ürünlere gümrük vergisi odermiyim hepsi başka satıcıdan aynı gün sipariş verildi

 314. Selam ben bir motosiklet takım koruyucu siparişi vermiştim elcek mont pantolon.eldiven bunlar bir takım olarak sipariş.verdim birde 14parca lokma takımı siparişi.verdim.birde Bluetooth kulaklık siparişi verdim kredi kartimdan hesaptan alındı para ama daha üründen bir haber yok Ağustos 22sinde sipariş verdim nerde olduğunu nasıl takip.edebilirim yardımcı olun numarami vereyim arayın bilgilemdirin beni lütfen +905465739747

  • Merhabalar Tolga Bey, ürünlerinizin takibini Aliexpress internet sitesi veya uygulaması üzerinden siparişlerim kısmından yapabilirsiniz.

 315. Meraba ben aliexpressden toplam 3 adet ürün siparis vereceğim hepsinin toplamı 28 dolar tutuyor ürünler gümrüğe takılırmı

  • Toplam olarak değil sadece bir ürün 28 dolar olursa o zman takılır 10 çeşit ürün olsun 1000 dolar tutsun sıkıntı değil çünkü hepsi ayrı ayrı fiyatlarda önemli olan çeşit değil 1 ürün 27 doları geçiyorsa vergiye tabidir

 316. Merhaba Hocam, Sitenize banner reklam vermeyi düşünüyoruz. Şuan Hangi alanlar boşta ve sitenizin günlük aldığı tekil hit nekadardır. Bana dönüş sağlarsanız multu olurum. iyi çalışmalar,

 317. AYHAN YILDIRIM

  MERHABA BENİM ALACAĞIM ÜRÜN ARAÇ MULTİMEDYA YAKLAŞIK 1000 TL CİVARINDA NE KADAR GÜMRÜK ÖDERİM.

 318. ismail durmuş

  kargosuyla beraber 350 dolara elektronik eşya alırsam acaba ne kadar gümrük vergisi alırlar

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar İsmail Bey, ortalama olarak 63 euro ile 65 euro arasında bir gümrük vergisi ücreti ödeyebilirsiniz.

 319. 36 $ lik bi alisveris yaptim tek parca ( bot ) bana ne kadarlik bi vergi dönüsü olur ve bunu nereye ödicez ???

  • Aliexpress Alışveriş

   7-8 Euro’luk bir gümrük vergisi ücreti ödeyebilirsiniz. PTT kargo ile evinize geldiğinde veya dilerseniz PTT’ye giderek gümrük verginizi ödeyebilirsiniz.

 320. Alışverişte kullanılan kredi kartının bir dolar hesabı olması gerekir mi? Gerekmemesi halinde banka doları nasıl hesaplıyor, o anki banka kurundan mı?

 321. Merhaba benim sepetimde iki adet 22 dolarlık alacagim urun var yani toplam 45 dolar civari bunlari tek tek siparis etsem gumruk vergisi odermiyim nasil bir yol izlemeliyim.

  • Tek tek sipariş ederseniz herhangi bir gümrük vergisi ödemezsiniz. Gümrük vergisi bir ürünün ücretini baz alarak hesaplama yapar. Ayrı olduğu taktirde hiçbir gümrük vergisi ödemezsiniz.

 322. Gümrük konusundan bilgim olmadan, Motosiklet yedek parçası siparişi verdim tek severde 2 ürün aldım toplamda 65.54 dolar ödedim
  ( 1-adet motosiklet zinciri sipariş verdim fiyatı 51.30 dolar ) diğer 2 ci ürün,üm ( motosiklet arka yolcu basamağı ve fiyatı 14.24 dolar.) ve kargo ücretsiz yazıyor.. gümrük limiti aşmış olurmuyum ıkısının toplamı 65.54 dolar tek severde sipariş verdim aştıysam bu ıkısıne ne kadar gümrük ücreti ekstra vermiş olurum ve ücreti nereye ödüyoruz kargo getıren kişiyemi yoksa nereye ?

  • Merhabalar Sercan Bey, ilk olarak gümrük vergisi ücretini kargonuzu getiren kişiye ödeyeceksiniz. Ve gümrük vergileri de aldığınız her iki ürün için ayrı ayrı hesaplanır. 1 adet 51.30 dolarlık ürün için ortalama 10-15 Euro aralığında, 1 adet 65.54 dolarlık ürün için ise 13-15 euro aralığında bir vergi ücreti ödersiniz.

 323. 1 adet Mikroskop almayı düşünüyorum ve baktıklarım 80 usd ile 190 usd arasında değişiyor. Ne kadar vergi çıkar ve nasıl tahsil ediliyor? Satıcı düşük fatura kesebilir demişsiniz ama sonra sıkıntı yaratmaz mı?

  • Merhabalar kadir bey, gümrük vergisi ücreti 16 ile 38 euro arasında değişiklik gösterebilir.Bu vergi ücretini gelen kargo elemanına ödüyorsunuz. Fatura kesme kısmı ise satıcı ile alakalı eğer kendisinin herhangi bir problemi yoksa sıkıntı çıkacağını düşünmüyoruz.

 324. Merhaba. Aliexpress’te farklı satıcılardan toplamda 3 paket sipariş etmek istiyorum. her biri bebek ürünleri ve ihtiyaç gereği. paket tutarları sırasıyla 24.50, 26.90 ve 26.85 dolar. 27 dolara tamamlamamaya özellikle dikkat ettim ama yukarıda bahsettiğiniz aylık, tek seferde ve kişi başına sipariş konusu kafamı karıştırdı. siparişlerim bu şekildeyken acaba vergiye tabii tutulur muyum?

  • Aliexpress Alışveriş

   Eğer farklı firmalardan sipariş verecekseniz farklı zamanlarda gelecekleri ve ayrı ayrı ürünler olduğu için 22 Euro’yu geçtiğiniz takdirde vergi ücreti her ürüne ayrı ayrı kesilir.

 325. AliExpress’den 350 TL’ye Ürün aldım. beni Cuma günü mesai bitimine yakın arayıp ürünün gümrükte olduğunu söylediler ve haftasonu için benden antrepo ücreti aldılar bu yasal mıdır?

  91.08 $ üzerinden vergileri ve ardiye tahsiliyle şilemlere başlayabiliriz
  71 TL Gümrük vergisi
  125 TL Ardiye
  Hesap bilgileri;
  Garanti Bankası

  • Antrepoya giriş, bir vergi yükümlülüğünü kapsamamaktadır.

  • Merhaba ben kırtasiye malzemesi alacağım gümrüğe takılır mı 22 euroyu geçmeyecek 6 tane ürün alacağım farklı mağazalardan ayrı ayrı mı sipariş edeyim ve satıcıya nasıl bir not bırakırsam gümrüğe takılmaz ne gibi bir not bırakmalıyım kaç tl kargo ücreti öderim

 326. Bu gümrük limit günlük mü aylık mı yoksa sipariş başına mı yani ben evime dokunmatik priz alıcam tüm eve ve bu üründen en az 10 tane almam gerekiyor alacağım ürünün 1 tanesi gümrük limitini aşmıyor fakat 10 tanesini tek seferde alırsam aşıyor hergün 1 tanesini alsam yine gümrük limitiyle karşılaşırmıyım ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Günay; Gümrük limiti kişi başına ay içerisinde tek seferde sipariş verdiği miktar olarak belirlenir. Hali hazırda aliexpress sitesinden gönderilen ürün teslimatları 1 ay sürüyor. Hali ile siz 10 adet siparişleriniz için satıcıyla iletişime girmelisiniz. Gümrük limitine takılmaması için adet miktarını ve fiyat miktarını düşük göstermesi için. İngilizceniz varsa yazın yoksa çeviri yapın onlar bir şekilde hallediyorlar. 10 Adet ancak çok fazla yüksek miktar olmadığı için bir şekilde gümrükten geçmesi için ayar çekerler merak etmeyin. Ama siz yinede mesaj iletisi göndermeyi ihmal etmeyin.

 327. Bizde bebek arabası almak istiyoruz 386 dolar vergisini ödedikten sonra hiçbir sorun olmadan gümrükten geçip elimize ulaşırmı

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Kadir Bey, Bebek arabasının vergisi ödendikten sonra herhangi bir sıkıntı olmaz elinize ulaşır.

 328. Gümrük limiti üzerinde ürün alırsanız 100$ bu ürünün gümrük vergisi %18 euro bu arada gümrük limiti dolar üzerinden euroya çevrilerek hesaplanıyor buda 14,58 euro oluyor. Ürünü alırken siz kargoyu getiren kişiye ödersiniz. Kredi kartı ile işlem yapıldıgında ürün ücreti dolar olarak çekiliyor ancak banka doları TL birimine çevirerek sizden tahsil ediyor.

 329. gümrük limiti üzerinde ürün alırsak
  örnek 100$ bu ürünün gümrük vergisi ne kadar olur ve nereye ödenir.
  ayrıca kredi kartı ile işlem yapıldıgında ürün ücreti dolarmı çekilecek türk parasımı?

  • 100$ için yaklaşık 20 euro kadar bir gümrük vergisi ücreti ödersiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda ise banka bu aldığınız ürünün ücretini TL birimine çevirerek kartınızdan ücreti çekecektir.

  • Ürün 30 kg i geçerse şahıs olarak alabiliyormuyuz yoksa şirket mi olmali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir